על פי העדכון האחרון לנגיף הקורונה, SARS-CoV-2 עלול לגרום למחלות אוטואימוניות נדירות כגון תסמונת גיליין-בארה. אנשים רבים שנדבקים בנגיף סובלים מתסמינים קלים או ללא תסמינים. אולם במקרים מסוימים המחלה חמורה. בנוסף, חוקרים זיהו לעתים קרובות מצבים נוירולוגיים ב- COVID-19. כפי שדווחו לאחרונה חוקרים, הפתוגן החדש יכול להפעיל גם את התסמונת המפחידה.

האם קיימת סכנה לאחר עדכון נגיף הקורונה הזה?

אישה אסייתית מביטה בשעון שלה עם עדכון מסכת מגן הפה

כפי שהוסבר בפורטל הבריאות האוסטרי “Gesundheit.gv.at”, תסמונת גילין-בארה (GBS) היא מחלה אוטואימונית נדירה ביותר. המערכת החיסונית תוקפת את תאי העצב ההיקפיים של הגוף. זה קורה מחוץ למוח ולעמוד השדרה. תאים חיסוניים הורסים את מעטפת המיאלין המבודדת שלהם. המחלה, הידועה גם בשם “פולינוריטיס אידיופטית חריפה”, יכולה לנבוע גם מנגיף הקורונה החדש. המדענים חוששים שזיהום כזה עלול לגרום מהר יותר לסיבוכים נוירולוגיים חמורים כתוצאה מ- COVID-19, אפילו אצל ילדים.

רופא בבגדי מגן מנתח דגימת דם מנגיף הקורונה 19

על פי הודעה שפורסמה לאחרונה על ידי החברה הגרמנית לנוירולוגיה (DGN), תסמונת גילין-בארה (GBS) יכולה להיות קשורה כבר ל- COVID-19. זמן קצר לאחר מכן, שני פרסומים נוספים מאירופה עקבו אחר כתבי העת “ניו אינגלנד ג’ורנל לרפואה” ו”נוירולוגיה “, המתארים GBS וגרסה GBS בחולי COVID-19. GBS מתפתח לעתים קרובות כתוצאה מזיהומים, למשל לאחר דלקת מעיים חיידקית או זיהום בנגיף הציטומגלו (CMV).

ידיים עם כפפות גומי מחזיקות קורונה סמלית בשחור

נגיף הקורונה הוא כעת גם אחד הפתוגנים הגורמים. אף שלעתים קרובות לוקח שבועיים עד ארבעה שבועות עד להופעת GBS הקשור לזיהום, אך זיהום SARS-CoV-2 פיתח את הסיבוך הנוירולוגי החמור הזה לאחר חמישה עד עשרה ימים.

שרירי הנשימה עלולים להיות מושפעים

חדר בית החולים בכיסא גלגלים covid 19 בשיתוף עם תסמונת guillain barré. jpg

כפי שמסביר ה- DGN, תסמונת Guillain-Barré (GBS) היא מחלה נוירולוגית חמורה. מעטפת המיאלין של העצבים ההיקפיים נפגעת כתוצאה מתגובה אוטואימונית מופרזת, לרוב כתוצאה מזיהום, כך שסיבי העצב אינם יכולים עוד להעביר גירויים. נוגדנים עצמיים אנטי -גרעיניים כנגד רכיבים של ממברנות העצב (גנגליוזידים) בדם, ניתנים לעיתים קרובות לזיהוי ב- GBS. התוצאות הן שיתוק, שמתחיל בדרך כלל משני צידי הרגליים ואז מתפשט לזרועות ולפנים. אצל חלק מהחולים, הדבר עלול להשפיע אפילו על שרירי הנשימה, כך שייתכן כי הרופאים יצטרכו לאוורר אותם.

עדכון הכפתור הכחול הכחול במקלדת לבנה

על פי ה- DGN, אלה שנפגעו מקבלים אימונוגלובולינים תוך ורידים במינון גבוה או עוברים פלזמה. זוהי טיהור דם חוץ -גופני שבו מסוננים את הנוגדנים האוטומטיים הגורמים למחלה זו. לעתים קרובות לוקח שבועות רבים עד שהתסמינים חולפים, וחלק מהחולים סובלים מתסמינים נוירולוגיים מתמשכים.

סימפטומים של GBS על פי עדכון נגיף הקורונה

חולה זיהום קוביד 19 בטיפול רפואי בבית חולים

ידוע כי כשלושה רבעים מכל מקרי ה- GBS נובעים מזיהומים, בין אם בשל דלקת חיידקית של המעיים עם חיידקי קמפילובקטר, זיהום בדרכי הנשימה העליונות עם הציטומגלו וירוסים אחרים. מקרי GBS הקשורים ל- SARS-CoV-2 דווחו כעת לראשונה במגזינים שהוזכרו. דו”ח המקרה הראשון של GBS החשוד כנגרם כתוצאה מנגיף הקורונה מתייחס לאישה בת 61 מסין. היא אושפזה במרפאה עם שיתוק בגפיים התחתונות. עם זאת, למטופל לא היו תסמינים נשימתיים, חום או שלשולים. שיתוקה התפשט בשלושת הימים הקרובים.

עדכון דומינו אפקט covid 19 עצור נגיף הקורונה

על פי עדכון נגיף הקורונה, רופאים ביצעו טיפול באימונוגלובולינים לנשים. ביום השמיני, המטופל פיתח שיעול, חום והראה סימנים של דלקת ריאות ויראלית בחזה. ספוגית הגרון של SARS-CoV-19 הייתה חיובית. מסיבה זו, המחברים דנים בקשר עם GBS. עם זאת, מכיוון שהתסמינים הקלאסיים ל- COVID-19 לא הופיעו אלא שבוע לאחר הופעת ה- GBS, על אנשי מקצוע רפואיים לשקול גם את האפשרות ששתי המחלות יתרחשו באופן אקראי..

פוסט זה מכיל מידע כללי בלבד שאסור להשתמש בו לאבחון עצמי או לטיפול.