מה שמפחיד מבוגרים יכול להיות אפילו יותר לילדים. הרי מגיל מסוים ואילך, גם הם מבחינים במה שמדווח בתקשורת ונדון בין מבוגרים. הם גם שומעים הרבה מילדים אחרים וזה יכול להוביל במהירות לשמועות ותיאורים שקרים או מוגזמים של המצב, שיכולים להפחיד את הקטנים. כמובן שכרגע הדבר נכון במיוחד לגבי נגיף הקורונה. לכן הגיוני לנהל שיחה מותאמת לגיל עם הילדים. אבל איך בדיוק זה צריך להיעשות? יש לנו עצות להורים שקצת המומים מהמצב או פשוט זקוקים למדריך מועיל.

עצות להורים. כיצד להתגבר על הפחדים מנגיף הקורונה ולעזור לילדים בכך

לפני ביצוע העצה להורים, וודא שאתה נמצא במקום בו הילדים יכולים להרגיש בטוחים ונוחים. בדרך כלל זהו הבית שלך ושל סבא וסבתא שלך.

עצות להורים – לחנך את עצמך

עצות להורים - עליכם לחנך את עצמכם לפני שאתם מדברים עם ילדים

לפני שאתה רוצה לחנך מישהו על משהו, אתה כמובן צריך להיות מעודכן היטב בעצמך. לכן העצה הראשונה שלנו להורים שתעשי קצת מחקר בעצמך קודם. ד”ר. טינה צ’ופרה, מנהלת בקרת זיהומים והיגיינה בבתי חולים בבית החולים האוניברסיטאי DMC הארפר אומרת כי “על ההורים ליידע את ילדיהם שמה שידוע כיום על הנגיף הוא שמדובר בנגיף נשימתי שכמו וירוסים מסוג זה גורם לדלקת ריאות. “

היא גם אומרת שהמחלה עלולה לגרום לתסמינים קלים עד חמורים, אך היא יכולה להיות גם סימפטומטית (א -סימפטומטית). מועיל להשוות וירוס זה לאלה שהילד כבר מכיר, כמו נגיף השפעת. לדברי צ’ופרה, עדיין מתבצע מחקר על עד כמה הנגיף מועבר ומה משפיע על חומרת מהלך המחלה.

אסוף ידע לילדים

מהו הכרזת קוביד -19 על ידידותי לילדים על מנת להסביר זאת לילדים

רמת הסיכון עדיין קשה יחסית להעריך, אך ההסתברות למוות כתוצאה מנגיף הקורונה היא 2%. מתוך 40,000 זיהומים שאושרו, פירוש הדבר היה 910 מקרי מוות. לשם השוואה, ההסתברות ל- SARS בשנת 2003 הייתה 10% ושל MERS-CoV בשנת 2012 כ -33%.

חשוב מאוד שההורים עצמם יהיו רגועים ולא מפוחדים. ילדים חשים בחוסר הביטחון של הוריהם וכמובן שזה משפיע גם עליהם. ההורים משדרים להם את פחדם מבלי משים, לא משנה כמה הם מנסים להסתיר זאת. להלן מספר עובדות אודות הנגיף, שנוסחו בצורה ידידותית לילדים:

מידע ועצות להורים – מהו Covid -19?

 • Covid-19 הוא הקיצור של “שיתוףרונהvאירוס דעד 2019“. זהו וירוס חדש שרופאים ומדענים עדיין חוקרים.
 • אנשים רבים נדבקו בנגיף, אך רופאים ומדענים מאמינים שרובם יחלימו. מעל לכל זה כולל ילדים. עם זאת, לחלקם יהיו תסמינים חמורים יותר או אפילו למות. זה כולל כמה קשישים כמו גם אלה שהיו חולים לפני ההדבקה.
 • רופאים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות עובדים קשה על מנת לסייע לאנשים להישאר בריאים ולטפל כראוי בחולים.

מידע מועיל ועצות להורים - מה לעשות אם אתה חולה בעצמך

עצות להורים – מה קורה אם אתה חולה בעצמך?

 • התסמינים שמעורר קוביד -19 משתנים מאדם לאדם. אצל אנשים מסוימים הם דומים לאלה של שפעת (חום, שיעול וקשיי נשימה). אולם רוב האנשים הנגועים לא חלו מאוד, ורק לקבוצה קטנה של אנשים הייתה התקדמות המחלה בעייתית יותר. על פי תצפיות קודמות, ילדים אינם חולים במיוחד. לשם השוואה, למבוגרים יש תסמינים חמורים יותר, אך ברוב המקרים הם יתאוששו במהירות.
 • כל מי שמרגיש חולה אינו נדבק אוטומטית בנגיף הקורונה. ישנם גורמים רבים אחרים שיכולים לגרום לכך. עם זאת, חשוב שמבוגר יידע על כך (מורה או הורה), כך שאפשר להתייעץ עם רופא שיכול לעזור להחלים שוב..
 • אם אתה חושד בזיהום (מכל סוג שהוא), יש ליצור קשר טלפוני עם רופא המשפחה שלך או עם מתקן בריאות אחר. לאחר מכן תקבל ייעוץ להורים, כמו גם מידע על הפעולות שיש לנקוט. אחרת אתה מסתכן בהדבקת אחרים. עם זאת, אין צורך להיכנס לפאניקה!

עצות להורים – ראשית, תנו לילדים לדבר על זה בעצמם

עצות להורים - תנו לילדים לדבר קודם כדי לברר מה הם כבר יודעים

אתה לא בהכרח צריך ליזום ילדים צעירים מאוד שעדיין לא ממש מבינים כלום. במקום זאת, המשיכו לייחס חשיבות רבה להיגיינה נאותה. אתה יכול לעשות זאת היטב, במיוחד עם שירים לשטיפת ידיים. אחרת, טוב אם תגלו בהתחלה מה הילדים שלכם בעצם כבר יודעים או שמעו על הנושא.

אחת העצות החשובות להורים היא שאסור לזלזל ברמת הידע של ילדיכם. אל תניח שילדך אינו יודע דבר על הנושא או אינו מפחד רק משום שלא דיברו עליו בעבר. “בדרך כלל ילדים מדברים על זה בבית הספר”, אומרת היילי ניידיץ ‘, מומחית לבריאות הנפש והפסיכותרפיסטית, “ורק בגלל שילדך לא מדבר על זה לא אומר שהם לא חושבים על זה”.

חלק מהילדים זקוקים להסחת דעת כדי לעודד אותם לדבר

בעוד שחלק מהילדים מאוד מדברים וסביר שהם ישוחחו מיד, אחרים זקוקים לגירוי כלשהו. כאשר הם משחקים, מספרים, מציירים או עושים דברים אחרים, ילדים יכולים להיפתח הרבה יותר בקלות. אם ילדיכם מודאגים או חוששים מהנגיף, אל תזלזלו או תתעלמו מרגשותיהם. עזור להם להבין כי רגשות אלה הם נורמליים. דרך טובה יותר להירגע היא לגרום להם להרגיש שאתה מקשיב להם ושאתה שם בשבילם.

ניידיץ ‘אומר, “עזור להם להבין את העובדות במקום להאמין לשמועות על הנגיף, אם זה אפשרי ביחס לרמת ההתפתחות שלהם”.

היו כנים

היו כנים עם הילדים ועבדו יחד כדי למצוא תשובות שאתם לא יודעים

חשוב מאוד שלא תשקר לילדים. זו אחת העצות להורים המתאימות לכל המצבים ולא רק לקורונה. כמו שתמיד אתה רוצה לדעת את האמת, כך גם לילדים יש זכות לכך. אחרי הכל, הידע גורם לך להיות חזק! יחד עם זאת, עליך להקפיד גם לא להגביר את הפחדים או הדאגות שלהם. לשם כך, חשוב שתסביר את המצב לקורונה בצורה ידידותית לילדים ולפי גילך, אך גם שתעקוב אחר התגובות בקפידה..

עצות להורים על דיבור עם ילדים על Covid -19 - מחפשים מידע ביחד

חלק מההורים טועים בניחוש לגבי שאלות של ילדים שאתה לא יכול לענות עליהם. במקום זאת, השתמש בסיטואציה כדי לחקור את התשובות יחד. באופן זה תוכלו גם לספק מידע נוסף ובמקביל להסביר לילדיכם שלא כל מה שיש באינטרנט נכון ואמיתי. מצא תשובות מהימנות לשאלותיך ביחד. אתרים מתאימים הם, למשל, של ארגון הבריאות העולמי (ארגון הבריאות העולמי) או של יוניסף.

הראו לילדים את אמצעי ההגנה הנכונים

לימדו ילדים אודות אמצעי הגנה על מנת שהם ירגישו בשליטה

למבוגרים הנאבקים מפחד עקב נגיף הקורונה, מומלץ בין היתר לברר אודות אמצעי ההגנה הנכונים ולעמוד בהם. זה נותן לך תחושת שליטה. והסברת אמצעי הגנה מתאימים לילדים היא גם אחת העצות שלנו להורים. תסביר להם,

 • שחשוב לשטוף את הידיים בתדירות וביסודיות, כולל בין האצבעות. יש לשטוף אותם עם סבון ומים זורמים למשך 20 שניות לפחות, ואף טוב יותר למשך 30 שניות.
 • שתוכל להשתמש בחומר חיטוי ידני עם 60% אלכוהול אם אין לך סבון ביד (אתה יכול גם להכין לבד).
 • הימנע מלגעת בעיניים, באף או בפה מכיוון שזה יאפשר לנגיפים להיכנס לגוף. אז הפנים הן טאבו!

עצות להורים - כיצד להסביר לילדיכם את הקורונה החדשה

 • כיצד להתעטש ולשתעל כראוי (בעקם זרועך או במטפחת). אם אתה משתמש במטפחת, יש לזרוק אותה לפח האשפה באופן מיידי.
 • שצריך גם לנקות משטחים בבית. הילדים יכולים לעזור בזה. השולחן, ידיות הדלת, מתגי התאורה או השלט הרחוק הם דברים שנוגעים בהם לעתים קרובות ויש לנקות אותם באופן קבוע.
 • שעליך לשמור על מרחק מסוים מאנשים עם תסמינים.
 • שעליך להישאר בבית כשאתה חולה. כמו שאתה לא רוצה להידבק, גם אחרים לא.

כמו כן, חשוב מאוד שהילדים יגידו לך מיד אם אתה מרגיש לא בנוח באופן כלשהו.

לתת לך תחושת ביטחון

הורים צריכים לגרום לילדים להרגיש בטוחים ולדבר על כל דבר

צמצם את כמות ההודעות שאתה צורך עם הילדים שלך. לעתים קרובות ילדים אינם יכולים להפריד את התמונות מהטלוויזיה מהמציאות ובואו נהיה כנים, בתקשורת כמה דברים יכולים להיראות או להיות מוצגים גרועים יותר ממה שהם. אין זה אומר שעליך למנוע מהילדים מידע בנושא. אבל זה צריך להיות במידה. יחד עם זאת, עליך להיצמד לשגרת היום הרגילה עד כמה שניתן. אז הילד שלך ירגיש בטוח ומאובטח. אבל העצה שלנו להורים לא נעצרת כאן:

טיפים למשפחות עם ילדים אודות המגיפה וקוביד -19

אם יש זיהום באזור שלך, עליך גם ליידע את ילדיך על כך. עם זאת אל תיבהל! ילדים ממעטים לחלות במחלה זו, ולרוב החולים יש תסמינים קלים הדומים לאלה של הצטננות. גם אם יש צורך באשפוז (או הסגר ביתי), אתה יכול להרגיע את ילדך שלמרות שזה עשוי להיות זמן משעמם (או מפחיד), עליך לשמור על ביטחון החברים.

אם הילד שלך לא יכול להתגבר על הפחד שלו למרות דיונים חינוכיים ואפילו מפתח פוביות או התקפי פאניקה ביחס לקורונה, “מטפל שיכול לעזור לך ולילד שלך להתגבר על פחדים אלה בצורה בריאה הוא כנראה השלב הבא”, אומרת היידי מקביין, יועצת נישואין מורשית ומטפלת משפחתית. העיקר שהכל במשפחה ממשיך לדבר בגלוי.

הצד של ה מי; הצד של יוניסף; אתר האינטרנט של המרכז האירופי לבקרת מחלות ומניעתן (ECDC); המספר הנוכחי של חולים, נרפאים ונפטרים ברחבי העולם פה