מספר הזיהומים עקב נגיף הקורונה החדש COVID-19 גדל ברחבי העולם. ממשלות נוקטות באמצעים יוצאי דופן כדי להגביל את ההתפשטות. עם זאת, עדיין קיים בלבול רב לגבי ההשפעה של הנגיף על גוף האדם. התסמינים הם בדרך כלל חום, שיעול וקוצר נשימה. עם זאת, אלה יכולים להצביע על מספר רב של מחלות – מהשפעת ועד להצטננות. לכן, בפוסט זה ריכזנו את המידע הרפואי החשוב ביותר אודות התקדמות הזיהום הנגרם על ידי נגיף הקורונה החדש..

מה גורם לנגיף הקורונה?

צעיר סין עם מסכת מגן נאחז בהשפעות נגיף הקורונה בחזה

רוב גורמי הבריאות סבורים כי לתגובת הגוף למחלה שלושה שלבים. סוג זה של SARS מתפשט בעיקר באמצעות טיפות המשתחררות לאוויר על ידי שיעול או עיטוש. המשמעות היא שאנשים בסביבה יכולים לאסוף אותם דרך האף, הפה או העיניים. חלקיקי הנגיף בטיפות אלה עוברים במהירות לחלק האחורי של מעברי האף ולריריות בחלק האחורי של הגרון. שם הם נקשרים לקולטן ספציפי בתאים. חלקיקי נגיף הקורונה זינקו חלבונים הבולטים משטחיהם. אלה מתחברים לקרום התא כך שהחומר הגנטי של נגיף הקורונה יכול להיכנס לתא האנושי. המחלה קלה לרוב האנשים, אך יש אנשים שמתים ממנה.

תהליך ההדבקה של התא בנגיף הקורונה המוצג בשלבים

כך שנגיף הקורונה, שנקרא רשמית Sars-CoV-2, יכול להיכנס לגוף שלך אם אתה נושם אותו לאחר שמישהו משתעל בקרבת מקום, או אם אתה נוגע במשטח מזוהם ולאחר מכן בפנים שלך. בשלב מוקדם זה תרגישו בריאים, וחלק מהאנשים לעולם לא יפתחו סימפטומים. תקופת הדגירה, כלומר הזמן בין הדבקה להופעת הסימפטומים הראשונים, משתנה מאוד, אך בממוצע חמישה ימים. בנוסף, COVID-19 הוא זיהום קל עבור שמונה מתוך עשרה אנשים שחולים בו, ותסמיני הליבה הם חום ושיעול. כאבי גוף, כאבי גרון וכאבי ראש אפשריים אך אינם מובטחים.

תסמינים קלים

סימפטומים של שפעת בחום גבוה אישה וילד

החום ותחושת חוסר השקט הכללית נובעים מכך שמערכת החיסון שלך מגיבה לזיהום. הוא זיהה את הנגיף כפולש עוין ומסמן לשאר הגוף שמשהו לא בסדר על ידי שחרור כימיקלים הנקראים ציטוקינים. אלה מחזקים את המערכת החיסונית, אך גורמים גם לכאבי גוף ולחום.

סימפטומים של נגיף הקורונה הזקן משתעל אצל הרופא

השיעול יבש בתחילה, מה שכנראה נובע מגירוי התאים כשהם נדבקים בנגיף. יש אנשים שיתחילו להשתעל ליחה בשלב כלשהו. זהו רפש עבה המכיל תאי ריאה מתים שהנגיף הורג. תסמינים אלה מטופלים במנוחת המיטה, הרבה נוזלים, ואולי אקמול. אתה לא צריך טיפול מיוחד בבית חולים. שלב זה נמשך כשבוע – עד אז רובם מתאוששים מכיוון שמערכת החיסון שלהם נלחמה בנגיף. עם זאת, חלקם יפתחו צורה חמורה יותר של המצב.

אישה שמחזיקה את צווארה בגלל כאב גרון עקב נגיף הקורונה

ככל שהעתקים של הנגיף מתרבים, הם מתפרצים ומדביקים תאים שכנים. לעתים קרובות הסימפטומים מתחילים בגרון עם כאב גרון ושיעול יבש. הנגיף זוחל בהדרגה דרך הסמפונות. כאשר הוא מגיע לריאות, הריריות הריריות שלהן הופכות דלקתיות. זה יכול לפגוע בשקיקי הריאות או הריאות והם צריכים לעבוד קשה יותר כדי לבצע את תפקידם. הם מספקים חמצן לדם המסתובב בגוף ומסירים פחמן דו חמצני מהדם כך שתוכל לנשום אותו החוצה. אז זהו המידע העדכני ביותר שאנשי רפואה יודעים כרגע על שלב זה. עם זאת, ישנם מחקרים המצביעים על כך שהמצב יכול לגרום גם לתסמינים כמו הצטננות עם נזלת.

סיבוכים אפשריים עם נגיף הקורונה

ייצוג מקרוב בנגיף קורונה תלת -ממדי מחודד

אם המחלה מתקדמת, הסיבה לכך היא שמערכת החיסון תגובת יתר לנגיף הקורונה. אותות כימיים אלה לשאר הגוף גורמים לדלקת, אך יש לאזן זאת היטב. יותר מדי דלקת עלולה לגרום לנזק בטרדות בכל הגוף. “הנגיף מעורר חוסר איזון בתגובה החיסונית, יש יותר מדי דלקת. אנחנו לא יודעים איך לעשות את זה “, אמרה נטלי מקדרמוט מקינגס קולג ‘בלונדון. הנפיחות והפרעה בזרימת החמצן עלולים לגרום לאזורים אלה בריאות להתמלא בנוזל, מוגלה ותאים מתים. דלקת ריאות, זיהום בריאות, יכולה להתרחש. חלק מהאנשים מתקשים לנשום כל כך גרוע שצריך לשים אותם במכונת הנשמה. במקרה הגרוע ביותר, המכונה תסמונת נשימתית חריפה חמורה, הריאות מתמלאות בכל כך הרבה נוזלים שאף תמיכה נשימתית לא יכולה לעזור והחולה מת.

הרופאים דנים בדלקת ריאות בתמונת הסארס

הוא האמין כי כ -14% מהאנשים יושפעו משלב זה, בהתבסס על נתונים מסין. ההערכה היא כי כ -6% מהמקרים חולים קשה. בשלב זה הגוף מתחיל להיכשל והחולה עלול למות. הבעיה היא שמערכת החיסון יוצאת מכלל שליטה וגורמת לנזקים בכל הגוף. הלם ספטי כאשר לחץ הדם יורד לרמות נמוכות בצורה מסוכנת ואיברים מפסיקים לפעול כראוי או נכשלים לחלוטין עלולים לגרום להלם ספיגה. לדוגמה, הדבר יכול למנוע מהכליות לנקות את הדם, ובכך לפגוע בציפוי המעיים. כאשר המערכת החיסונית לא יכולה לחדור את הנגיף, היא בסופו של דבר מתפשטת לכל פינה בגוף, שם היא עלולה לגרום נזק עוד יותר.

טיפול במקרים חמורים

אחות מכינה מאוורר בבית החולים

הטיפול בשלב זה הוא פולשני מאוד ויכול לכלול ECMO או חמצון ממברנה חוץ גופית. זו בעצם ריאה מלאכותית ששואבת דם מהגוף דרך צינורות עבים, מחמצנת אותו ושואבת אותו חזרה פנימה. אולם בשלב מסוים הנזק יכול להגיע לממדים קטלניים שבהם איברים כבר לא יכולים להחזיק את הגוף חי. למרות שנדמה שנגיף הקורונה אפס את הריאות, מומחים אומרים כי הוא עלול להדביק תאים גם במערכת העיכול. זו עשויה להיות הסיבה לכך שחלק מהחולים סובלים מתסמינים כגון שלשולים או בעיות עיכול. הנגיף יכול גם להיכנס למחזור הדם.

תסמונת נשימה חריפה של חולה חירום ביחידה לטיפול נמרץ

לדברי המדענים, מוח העצם ואיברים כגון הכבד עלולים להידלק. זה יכול אפילו לגרום לדלקת בכלי דם קטנים, כפי שהיה במקרה של SARS, התפרצות הנגיף בשנים 2002 ו -2003. בעוד שמערכת החיסון של הגוף נכנסת להילוך גבוה כדי להילחם בזיהום, הדלקת הנובעת מכך יכולה להוביל לכשל באיברים. כתוצאה מכך, חלק מהחולים עלולים לסבול מנזקים הנגרמים לא רק על ידי הנגיף, אלא גם על ידי המערכת החיסונית שלהם כאשר הם נלחמים בזיהום. מומחים עדיין לא תיעדו אם הנגיף יכול להשפיע על המוח. עם זאת, מדענים החוקרים SARS סיפקו עדויות לכך שנגיף ה- SARS עלול לחדור למוח בחלק מהחולים. בהתחשב בדמיון בין SARS ל- COVID-19, נטען כי אין לשלול את האפשרות שנגיף הקורונה החדש עלול להדביק כמה תאי עצב..

חומרת הנפגעים

בחן דגימות דם מהנגיף הנגוע במדבקה

כ -80 אחוזים מהאנשים הנגועים בנגיף הקורונה החדש סובלים מתסמינים קלים יחסית. עם זאת, 20 האחוזים הנותרים חולים קשה. המחלה הייתה קטלנית בכ -2 אחוזים מהחולים בסין, שם התרחשו רוב המקרים. מומחים טוענים כי ההשפעות תלויות עד כמה מערכת החיסון של האדם חזקה או מוחלשת. קשישים או בעלי בעיות בריאות בסיסיות, כגון סוכרת או מחלה כרונית אחרת, נוטים יותר לפתח תסמינים חמורים. למרות שהמחלה דומה במובנים רבים ל- SARS ויש לה קווי דמיון עם שפעת ודלקת ריאות, מהלך נגיף הקורונה של מטופל עדיין אינו מובן במלואו.

גבר עם מסכת מגן מחזיק שלט עם covid-19

לכן מבוגרים נמצאים בסיכון הגדול ביותר להיפגע קשות מנגיף הקורונה. הנתונים גם מאשרים עובדה זו. פירוט של כל המקרים והמוות הידועים על ידי המרכז הסיני לבקרת מחלות ומניעתן מראה כי 14.8% מהחולים הנגועים בגיל 80 ומעלה מתו כתוצאה מכך. שיעור התמותה בקרב חולים צעירים בסין היה נמוך בהרבה. מחקרים מראים כי אנשים עם מצב בריאותי בסיסי נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בנגיף. זה כולל מחלות לב וכלי דם, סוכרת, מחלות נשימה כרוניות, לחץ דם גבוה וסרטן.