כולנו שמענו את זה בעבר: תה וקפה שחור יכולים לעכב את ספיגת הברזל. אז אנשים הסובלים ממחסור בברזל צריכים להימנע מכך. אבל האם זה נכון או שזה מיתוס? אנו בוחנים מקרוב את השאלה ומסכמים את המידע.

תה שחור, קפה ומשקאות המכילים קפאין יכולים להשפיע לרעה על ספיגת הברזל

ספורטאים סובלים לעתים קרובות ממחסור בברזל שהמשקאות מעכבים אותו

ברזל הוא אחד ממרכיבי הקורב החיוניים שאנו לוקחים דרך המזון. כחלק מהחומר המוגלובין, הוא תומך בקשירה והובלה של חמצן בדם. הוא גם ממלא תפקיד חשוב ביצירת אנזימים מסוימים. על מנת לעמוד בדרישה היומית של כ 10 מ”ג, יש לאכול בריא. על פי מחקרים, דגים ובשר הם בין מקורות הברזל החשובים ביותר. ישנם גם ירקות עתירי ברזל. עם זאת, הם מכילים כמויות קטנות יותר של יסוד קורט ממה שהניח בעבר. אלה כוללים תרד, למשל, המכיל רמות נמוכות משמעותית של ברזל. למי יכול להיות חסר ברזל? צמחונים, טבעונים וספורטאים נמצאים בסיכון גבוה במיוחד. בשתי הקבוצות הראשונות, חוסר ברזל מועדף על ידי אי אכילת דגים ומוצרי בשר. ספורטאי תחביב מאבדים הרבה ברזל באמצעות זיעה. מכיוון שרוב חובבי הכושר לא רק מתאמנים, אלא גם מקפידים על דיאטה, ספורטאי סיבולת סובלים ממחסור בברזל לעתים קרובות יותר באופן משמעותי.

הימנע מתה וקפה שחור אם אתה חסר ברזל

תסמינים של מחסור בברזל אינם קלים לזהות. אלה שנפגעים חשים עייפות כרונית, סובלים לעתים קרובות מסחרחורת, עצבניים ואין להם תיאבון. לעתים קרובות הם גם מתקשים להתרכז. בנוסף, קיימת תחושת חולשה, שפתיים יבשות, שיער יבש עם קצוות מפוצלים ובעיות עור. מחסור בברזל ניתן לאבחן רק באמצעות בדיקת דם. לאחר מכן הרופא יכול לרשום תוספי מזון עם ברזל במידת הצורך וגם להמליץ ​​על שינוי תזונה. הגוף יכול לנצל את הברזל מדגים וחלמון טוב במיוחד.

מאיזה תה להימנע אם יש לך מחסור בברזל

ישנם לא רק מזונות המכילים ברזל, אלא גם מזון ומשקאות המכילים את החומרים המעכבים. מדובר בעיקר במשקאות המכילים קפאין. תה וקפה עשירים בטאנינים. פיגמנטים אלה קושרים את הברזל בקיבה שלנו ומונעים ממנו להיספג דרך עור המעי. לכן, רוב הרופאים ממליצים להימנע מתה וקפה שחור לפחות שעתיים לפני ואחרי כל ארוחה. במקום זאת, אתה יכול לשתות כוס מיץ הדרים. פירות הדר עשירים בוויטמין C, המקדם את ספיגת הברזל.

תה שחור מונע ספיגה של ברזל, אך זה חל גם על סוגי תה אחרים?

תה שחור מעכב ספיגת ברזל בגלל טאנינים

מדענים כבר יודעים שתה שחור מונע ספיגה של ברזל. אבל ישנם סוגים אחרים של תה המיוצר מאותו צמח, Camellia sinensis. כאלה הם תה ירוק, תה לבן ותה אולונג, כולם מכילים טאנינים. כמה טאנין מכיל כל סוג תה תלוי אם הם מותססים או לא. תה מותסס מכיל יותר טאנינים מאשר תה לא מותסס. באופן מפתיע, תה צמחים יכול להכיל גם טאנינים. אין מחקרים המוכיחים את ההשפעה המעכבת של תה צמחים. עם זאת, המדענים מניחים כי עשבי התיבול הבאים (עשירים בטאנינים) יכולים להיות בעלי השפעה דומה לקפה:

 • הִיבִּיסקוּס
 • קמומיל
 • סינמון
 • גוארנה
 • מִנתָה
 • זני פירות יער אדומים
 • טימין
 • כּוּרכּוּם
 • מרווה
 • ורד ירך
 • רויבוס

יין אדום, קולה וחלב יכולים גם למנוע ספיגה של ברזל.

תה שחור, קפה ומשקאות אחרים המכילים קפאין יכולים להשפיע על ספיגת הברזל לטווח הארוך?

הימנע מקפה אם אתה חסר ברזל בגלל טאנינים

למרבה הצער, כרגע אין מחקרים המדגימים את ההשפעות ארוכות הטווח של צריכת קפה, תה שחור ומשקאות עתירי טאנינים אחרים. כחלק ממחקר שפורסם בכתב העת הבריטי לתזונה, החוקרים בדקו סוגי תה וקקאו שונים והעריכו את תכונותיהם המעכבות באחוזים. על פי המחקר, תה שחור יכול לקשור עד 94% מהברזל בקיבה, עם מנטה האחוז הוא 84%, קקאו מגיע הבא עם 71% ותה קמומיל מעכב את ספיגת הברזל ב -47%. על פי המחקר, לחלב הייתה השפעה מועטה או כלל על ספיגת הברזל.

הגדל את צריכת הברזל על ידי צריכת ביצים

מחקר שנערך בשנת 2017 ופורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition מצא את הדברים הבאים:

1. כוס תה ששתה בארוחות יכולה לקשור את הברזל שבמזון.

2. אם, עם זאת, כוס התה לא הייתה שותה במשך שעה אחת לאחר האכילה, אז היא יכולה לקשור רק חלק קטן מהברזל שנבלע במזון..

לשתות מיץ תפוזים אם יש לך מחסור בברזל

מסקנה: משקאות עתירי טאנין מסוימים יכולים לקשור ברזל בקיבה ולמנוע את ספיגתו במעיים. לכן מומלץ לשתות תה וקפה בין הארוחות ולא מיד לאחר הארוחה. בזמן האכילה עדיף לשתות מיצים עתירי ויטמין C.

אם יש לך תלונות או שאתה חושד שאתה סובל ממחסור בברזל, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא לפנות לייעוץ מהרופא שלך. הוא יכול להעריך בצורה הטובה ביותר אילו מאכלים לכלול בתפריט שלך ואילו להשמיט. אל תשכח שגם יותר מדי ברזל בדם יכול להזיק. זה יכול לקרות אם אוכלים תזונה עשירה בברזל וגם לוקחים תוספי תזונה.