מנורות מלח מהרי ההימלאיה הפכו לפופולריות מאוד בשנים האחרונות. הם פונים במיוחד לאנשים שרוצים לקדם את בריאותם בצורה טבעית או שרוצים להפוך את אורח חייהם לטבעי יותר. למה בדיוק מנורת קריסטל מלוחה טובה? נספר לכם להלן.

מהן מנורות מלח?

מנורת קריסטל מלח והשפעתה החיובית על בריאותנו

מנורות מלח עשויות מנתחי מלח הימלאיה ורודים. בנוסף, אמצע הסלע נבקע ונורה בתוכו נורה כמקור חום. מלח הימלאיה ורוד הוא גביש מלח המגיע מהרי ההימלאיה בפקיסטן. במבנה הכימי שלו, מלח זה דומה למלח שולחן ומכיל בעיקר נתרן כלורי. הוא מכיל גם מינרלים קורט של אשלגן, מגנזיום וסידן, המעניקים למלח את הגוון האדום-ורדרד שלו. המינרלים הם גם הסיבה לכך שלמלח ההימלאיה יש טעם שונה ממלח השולחן הרגיל.

אור קריסטל מלח ורוד יפה ובריא

מנורות מלח הימלאיה נפוצות במרכזי ספא, אך כעת ניתן לרכוש אותן באינטרנט לשימוש אישי וברוב החנויות. רוב האנשים משתמשים במנורות מלח בהימלאיה כי הם אוהבים את המראה שלהם ואת האור החם. אחרים מאמינים ביתרונות הבריאותיים לכאורה של מנורות אלה.

כיצד פועלות מנורות מלח?

מה מנורות קריסטל מלח עושות, בשביל מה טוב

אופן הפעולה של מנורות המלח מבוסס על תהליך המכונה יינון אוויר. המשמעות היא שהם משחררים יונים שליליים לאוויר. ממטרי גשם, מפלים, רדיואקטיביות טבעית וחום יוצרים יוני אוויר באמצעות הפצת מולקולות מים. מנורות מלח יכולות לחקות תהליך זה. מיינני אוויר שניתן למצוא בשוק יכולים גם הם לייצר את אותו אפקט.

מה מנורות קריסטל מלח עושות לבריאותנו

אומרים שמנורות מלח יוצרות יונים שליליים על ידי משיכת מולקולות מים. אלה מתאדים כאשר המנורה מחוממת. כמה מחקרים מראים השפעות קלות על הביצועים הקוגניטיביים מחשיפה לטווח קצר לריכוזים גבוהים של יון אוויר פנימי. עם זאת, הרעיון שמנורות מלח יכולות לספק את אותה הטבה אינו ברור מכיוון שהכמויות המיוצרות אינן בעלות משמעות מספיק.

מחקרים אחרים מצביעים על כך שאדי מים באוויר המכילים רעלים נמשכים אל פני הסלע בשל המלח. במקרה זה, המלח יטהר את הרעלים ויסיר את המזהמים. אולם אין מעט הוכחות לתמיכה בטענה זו.

מנורת קריסטל מלח – בשביל מה טוב?

מנורת קריסטל מלח ובריאות למה זה טוב

ישנן מספר טענות בנוגע ליתרונות הבריאותיים של מנורות מלח בהימלאיה. גבישי מלח טובים לאקלים הפנימי, אמורים לשפר את השינה ואת מצב הרוח ולהפחית את השפעת הקרינה האלקטרומגנטית.

איכות אוויר משופרת בחדר

מנורות קריסטל מלח נועדו לשפר את איכות האוויר בתוך הבית. הם מפורסמים כמסייעים לאנשים הסובלים מאלרגיות, אסטמה ובעיות בדרכי הנשימה העליונות. כמובן, אין הוכחה לכך שמנורות מלח יכולות למעשה להסיר מזהמים מהאוויר או לשפר את איכות האוויר בבית או במשרד..

מנורת קריסטל מלח והשפעתה על פי המחקר

טענה זו מבוססת למעשה על מנהג עתיק, בעל שם עולמי הנקרא הלותרפיה. המילה נגזרת מהמילה היוונית למלח “הילה”. הלותרפיה היא טיפול במלח יבש. בעת שהייה במערת מלח נשאפים מיקרו-יסודות, מינרלים ויסודות קורט, שאמורים להקל על קשיי נשימה כרוניים ולחזק את החסינות..

סלון מפואר עם אח במנורת מלח ורודה ולבן כקישוט על שולחן הקפה

דו”ח סקרים משנת 2014 על ההשפעות הטיפוליות של חדר הלותרפיה עם סביבת מכרה מלח מלאכותי מסכם כי טיפול בהלותרפיה מציע יתרון מסוים בהפחתת ההשפעות הדלקתיות של מחלות בדרכי הנשימה. עם זאת, השפעה זו היא קצרת מועד ויש לחזור על הטיפולים. בטיחות ההלותרפיה לא נחקרה בדוח זה. אין מחקרים אחרים שמציעים תמיכה מספקת כדי לאשר את יעילות או בטיחות ההלותרפיה.

מצב רוח טוב יותר

מנורת קריסטל מלח משפרת את מצב הרוח

טענה שנייה של אנשים התומכים בשימוש במנורות מלח בהימלאיה היא שהם יכולים לשפר את מצב הרוח. כמה מחקרים בבעלי חיים מראים שחשיפה גבוהה ליונים שליליים מקדמת את ייצור הסרוטונין – מוליך עצבי המסדיר את מצב הרוח.

אפקט אור קריסטל מלח משפר את מצב הרוח

מטא-אנליזה וסקירת מחקר משנת 2013 העריכו את ההשפעות של יינון אוויר על מצב הרוח, הרווחה, החרדה והדיכאון. החוקרים דירגו גם את רמת החשיפה. הם מצאו כי בעוד שהיונים השליליים סיפקו הקלה מסוימת בדיכאון, ההשפעות ארוכות הטווח, הכמויות הדרושות ותדירות הטיפולים לא היו ידועות. למעשה, כל יתרון הוצג בחשיפה גבוהה מאוד – מה שמנורות מלח לא עושות.

מנורות מלח משפרות את השינה

מנורת קריסטל מלח איזו איכות אוויר טובה יותר

מעט מחקרים בחנו את ההשפעות של מנורות מלח על שינה. עם זאת, הם יכולים לקדם אווירת שינה מרגיעה מכיוון שהאור העמום מהמנורה יכול לעזור לך להירדם. אור בהיר, לעומת זאת, כולל האור ממכשירים אלקטרוניים, עלול לשבש את ייצור המלטונין, הורמון השינה. למרות שזה לא רק ספציפי למנורות המלח, זה יכול להוות יתרון נוסף.

השפעה מופחתת של קרינה אלקטרומגנטית

אפקט מנורת קריסטל מלח הימלאית

קרינה אלקטרומגנטית (EM) היא סוג של התפשטות אנרגיה שנמצאת סביבנו וכוללת גלי רדיו, קרני רנטגן וקרני גמא. אור השמש הוא גם צורה של קרינה אלקטרומגנטית. הטלוויזיה, המחשב והסמארטפון שלכם משחררים את EM בצורה של יונים חיוביים לא בריאים. לחשיפה מתמדת ל- EM יש השפעות חמורות לטווח הארוך, כולל עייפות, לחץ מוגבר ומערכת חיסון מוחלשת.

מנורת קריסטל מלח שימוש פנימי

מחקר רב נעשה על ההשפעות השליליות של שדות אלקטרוניים. בדו”ח של כתב העת “ארכיון הרפואה” משנת 2015 נמצא כי חשיפה ל- EM בתדר של 1 קילוהרץ ובעוצמה של 150 V / m ו- 220 V / m לאורך תקופה של עד שעה “יכולה להיות השפעות שליליות על מטבוליזם החמצן של טסיות הדם, מה שמוביל לתפקוד לקוי של התאים. בעולם של היום, חשיפה כרונית לרמות נמוכות אפילו של קרינה ממכשירים יכולה לגרום לסרטן, לפגוע בחסינות ולתרום להרבה מחלות ומחלות. מכיוון שמנורות המלח ההימלאיה הן דורות שליליים טבעיים של יונים, הם יכולים להפחית את ההשפעות של יונים חיוביים.

מנורת קריסטל מלח והשפעתה על פי המחקר

סיכום

בעוד שמנורות המלח בהימלאיה צומחות בפופולריות שלהן, לא סביר שהן יציעו יתרונות בריאותיים רבים. אין מעט עדויות מחקר שתומכות בטענות בדבר שיפורים באיכות האוויר, בריאות הנשימה, מצב הרוח או השינה. אבל הם נחמדים להסתכל וליצור אור אטמוספרי. לעתים נדירות מדווחים על תאונות עם מנורות אלה. ובכל זאת, עליך תמיד להשתמש במיגון אש מתאים, כולל שמירה על המנורות הרחק מהישג ידם של ילדים וחיות מחמד.