מסכות פנים הן נושא שנוי במחלוקת כרגע. תוצאות המחקר מראות כי האפקט המגן או האפקטיביות של מסכות פנים מפני וירוס הקורונה אינן מספיקות מכיוון שהן אינן יכולות לסנן 100 אחוז מחלקיקי הנגיף מהאוויר. אך למרות שלא מובטחת הגנה עצמית, יותר ויותר אנשים חובשים מסכות כדי לפחות להפחית את הסיכון להדביק אדם אחר. במדינות רבות, חבישת מסכת מגן בפומבי היא כבר חובה, כך שההסתברות להעברת נגיף הקורונה לאוכלוסייה תפחת. יש לנקות את המסכה לאחר כל שימוש. להלן נסביר האם וכיצד ניתן לחטא מסכה.

לחטא מסכה כירורגית

ללבוש נכון ולהסיר את מסכת הניתוח

מסכות כירורגיות, שעדיין ידועות בשם מגיני פה ואף (MNS), נמצאות כיום במחסור ברחבי העולם. פעם זה היה נכון: יש להחליף מסכה כירורגית כל שעתיים או מיד עם לחות. כעת אומרים הרופאים כי מסכות חד פעמיות יכולות להיות בשימוש חוזר על ידי אותו לובש כל עוד לא נלבשו במשך יותר מ -4 עד 6 שעות במקומות בסיכון גבוה כמו בתי חולים.

לחטא מסכות פנים עם אור UV

בפוסט בפייסבוק, צ’ן ווי-פו, אורולוג מבוסס טייפה, אמר פגישת קרינה בת 30 דקות עם מנורת UV-C בכל צד של מסכת הפנים המשמשת מספיקה לעקר אותה כראוי. לדוגמה, בתי חולים ורכבת תחתית בסין ומוסקבה מחוטאים באור UV. אגב, מכירת מנורות UV-C ברשת זינקה מאז תחילת משבר הקורונה.

לחטא מסכה עם אלכוהול בבקבוק ריסוס

הואנג צ’ינג-טאי, ראש החטיבה למחלות זיהומיות בבית החולים לזכר צ’אנג גונג בלינקו, אמר כי המסכה המשומשת כלולה גם היא משני הצדדים מפזרים אלכוהול יכול לחטא אותם. עם זאת, המסכה חייבת להתייבש היטב לפני הלבישה.

לחטא את המסכה ולגהץ ב 80 מעלות

פרופסור קלאוס-דיטר זסטרו ממכון ההיגיינה ברלין הסביר לתמונה שהמסכה נמצאת תנור אפיה לְחַטֵא הָיָה יָכוֹל. כל שעליך לעשות הוא לחמם את התנור ל -80 מעלות ולתת למסכה להתייבש במשך 30 דקות. אגב, ניתן להשתמש בטמפרטורה זו גם עם בַּרזֶל לְהַגִיעַ. נקודה אחת בסמל הגיהוץ מייצגת “אין לגהץ חם”. כאן הברזל מתחמם בין 80 ל 105 מעלות צלזיוס. מעל לכל, חשוב שהחומר לא ייפגע בעת חימום. אם המסכה מראה סימנים של נזק, עדיף לזרוק אותה.

לחטא את מסכת הבד

לשטוף ולחטא מסכות בד במכונת הכביסה

עם וללא מסננים, דוגמאות מונוכרום או צבעוניות: מסכות בד פשוטות נשחפות כיום יותר ויותר בחיי היומיום. לשימוש פרטי, הם משמשים באופן אידיאלי את מטרתם כמחסומי בד. מכשירי הנשמה תפורים בעצמם יכולים במכונת הכביסה נשטף. כדי להרוג וירוסים באמת יש צורך בטמפרטורות של 60 מעלות. אם תרצה, תוכל לגהץ את המסכה לאחר מכן.

חיטוי המסכה במיקרוגל מסוכן

זְהִירוּת: מסכות פנים נדלקות במיקרוגל! משתמשי המדיה החברתית משתפים תמונות של מסכות פנים שרופות כדי להזהיר מהסכנות של מיקרוגל לאחר שהודעות ויראליות המליצו להכניס את מסכות הבד לשקיות ניילון ולחמם אותן במיקרו במשך 2 עד 3 דקות.

סכנת שריפה ממסיכות במיקרוגל

מינהל המזון והתרופות של טייוואן הציע לאחרונה גם פתרון חדש למדי לשימוש חוזר במסכות כירורגיות. מומלץ כי מסכה בתוך סיר אורז לעקר ללא מים למשך 3 דקות. אבל דר. פרנקי ווד-בלאק, מנהל ההנדסה והפיזיקה במכללת צפון אוקלהומה, סבור גם כי שיטה זו עלולה להיות מסוכנת.

לחטא את המסכה בסיר אורז ללא מים

לחטא את מסכת N95 / FFP3

מסכות ffp3 מציעות את רמת ההגנה הגבוהה ביותר

הקיצור ffp3 מייצג את תקן הבטיחות הגבוה ביותר של מסכת נשימה ופירושו 99% קצב סינון של חלקיקים באוויר עד 0.6 מיקרון. לרוב מסכות ה- FFP3 יש שסתום.

מסכות N95 מיועדות בדרך כלל לשימוש חד פעמי. 3M, יצרנית ידועה של מסכות N95, ביצעה בדיקות פנים של אסטרטגיות עיקור שונות ואינה תומכת באף אחת מהן. עם זאת, בזמנים של מחסור, יש לראות בהם שימוש חוזר גם כאסטרטגיה של יכולת משבר, על פי ה- CDC, כדי להבטיח את המשך הזמינות. בהתבסס על המחקר המצומצם הקיים, קרינת UV חיידקית, מי חמצן מאודה וחום לח הראו את השיטות הפוטנציאליות המבטיחות ביותר לטיהור FFR בבתי חולים.. באתר שלך הם סיכמו את כל המחקרים הקשורים לטיהור FFR לפני שימוש חוזר בהם.

שימוש חוזר במסכת N95

לשימוש ביתי, אין שיטה מומלצת מוחלטת לחיטוי ושימוש חוזר ב- N95. ה- CDC מדווח כי שימוש ממושך במסכת N95 יכול להיות בטוח עד 8 שעות ומעודד כל משתמש לעיין בהמלצות כל יצרן לפני ביצוע האסטרטגיה הזו. חשוב שלא תיפגע יכולת הקינון וההתאמה של המסכה.

התדירות שבה ניתן לעשות שימוש חוזר במסכה בבטחה תלויה במספר גורמים, כולל האם המשתמש נחשף לנגיף הקורונה, אופן האחסון והאם המסכה מלוכלכת. בהנחה שהחלק החיצוני של המסכה אינו מזוהם ואין זיהום וירוסים מזערי, ה- CDC מציע שניתן לתלות מסכות לייבוש בין שימושים או לאחסן בכלי נושם. האסטרטגיה הבאה הוצעה על ידי מספר ארגונים בהתבסס על העובדה שנגיף הקורונה מאבד את הכדאיות שלהם באופן משמעותי לאחר 72 שעות. ישנם מספר סרטונים מקוונים כיצד ללבוש ולהוריד את המסכה בצורה נכונה כדי למזער את המגע עם החזית. להלן דוגמא טובה: