ורד נחושת, ורד פנים, סנפיר אדום: ישנם שמות רבים למחלת העור הכרונית רוזציאה. וכל השמות האלה מתארים עור לא אחיד שבו חלקים בודדים של הפנים מאדים. מחקרים רבים שנעשו לאחרונה מראים שתגובה חיסונית מוגזמת אשמה. ברחבי הארץ, כ -5% מהאוכלוסייה מושפעים כעת. זה הופך את הרוזציאה לאחת ממחלות העור הגנטיות הנפוצות ביותר בקרב אנשים מעל גיל 30. הטיפול הוא באמצעות שילוב של דרמטוקוסמטיקה, תרופות ותזונה. תזונה נכונה ברוזציאה חשובה מאוד ויכולה להקל או להילחם ביעילות בסימפטומים. במאמר של היום אנו מסבירים אילו מאכלים מרגיעים את העור ומבטיחים עור אחיד ואילו יש להם השפעה שלילית על עור הפנים.

דיאטה לרוזציאה: מהם התסמינים למחלת העור?

דיאטה לרוזציאה והוראות טיפול חשובות לאדמומיות

על מנת להבין מדוע התזונה הנכונה כה חשובה לרוזציאה, ראשית צריך לדעת את התסמינים או התלונות והסיבות למחלת העור הדלקתית הכרונית. רוזצאה היא מחלה שבה הוורידים הדקים באזורים מסוימים בפנים מתרחבים עם הזמן. בהתחלה, אדמומיות סימטרית מופיעה בתדירות נמוכה יותר ואז לעתים קרובות יותר ויותר על המצח, הלחיים ולפעמים גם על האף. מטופלים מדווחים כי האזורים הנגועים בעור לעיתים קרובות מגרדים או נשרפים. התחושה הלא נוחה מחמירה בחודשי החורף, שכן לשינוי הטמפרטורה בין חדרים מחוממים לאוויר הקר שבחוץ יש השפעה שלילית במיוחד על עור הפנים..

התסמינים ניתנים לזיהוי בקלות על ידי רופאי העור, שבדרך כלל יכולים לבצע אבחנה על סמך מראה העור. בהתאם לחומרתם, אלה שנפגעו מדווחים, בין היתר:

 • עור יבש, אדמומיות זמנית
 • אריתמה (אדמומיות שנמשכת בין 2 ל -3 חודשים), פוסטולות
 • עיבוי העור, במקרים בודדים ובעיקר אצל גברים, הוא יכול להוביל לעיבוי האף.

סימפטומים של רוזצאה יכולים להתבלבל עם מחלות אחרות

תזונה לטיפולי רוזציאה וטיפוח העור שממש עוזרים

רוב הנפגעים מתחילים להרגיש את התסמינים בבגרותם. למרות זאת, רוב האנשים חווים אדמומיות זמנית כבר בגיל ההתבגרות. אולם בהתחלה לא ניתן לזהות את אלה כרוזציאה, מכיוון שהוורידים הקטנים עדיין אינם נראים. במקום זאת, אנשים רבים חושדים שזו בושה.

אפילו בבגרות ניתן לבלבל את התמונה הקלינית עם מחלות אחרות כגון דרמטיטיס peroral, אקנה או זאבת. דלקת עור פרורלית היא למעשה תגובה של העור לשימוש מופרז במוצרים קוסמטיים, בעוד שבדרך כלל אקנה כבר מתרחש בשנות הלימודים ומראה העור אינו משתנה באופן משמעותי. עם זאבת, בדרך כלל ישנם תסמינים אחרים כגון נפיחות או כאבים בגוף. לפיכך, אלה שנפגעים אינם צריכים לפנות למוצרי קוסמטיקה ספציפיים ללא אבחנה, אלא תמיד לפנות לייעוץ מרופא מראש.

שלושת סוגי הרוזציאה במבט חטוף

דיאטה לרוזציאה וטיפים לטיפול בה בעזרת תרופות ביתיות

האדמומיות הראשונה מורגשת בין הגילאים 30 ל -50 שנים, אם כי אנשים בעלי עור בהיר ועיניים נוטים יותר לסבול ממנה. על פי הסטטיסטיקה, יותר חולים רשומים מאשר חולים. אבל זה יכול להיות גם בגלל שנשים פונות לרופא לעתים קרובות יותר מאשר גברים כאשר יש להן בעיות עור. ישנם מספר תת סוגים של רוזצאה, אם כי לרוב הנפגעים יש תמיד את אותה חומרת המחלה.

1. רוזציאה בלוטת-היפר-פלסטית היא אחת הצורות הנדירות ביותר של רוזציאה המאובחנת. רקמת החיבור מתרבים באופן אינטנסיבי מאוד ונוצר רינופימה.

2. נפוצה יותר היא רוזצאה papulopustular, שבה קיימות papules ו pustules בנוסף לאדמומיות.

3. רוזצאה אריתמטית-טלנגיאקטטית היא הנפוצה ביותר. אופייניים להם הם האדמומיות והוורידים הגלויים במקומות מסוימים.

הסיבות האפשריות למחלת העור

דיאטת רוזציאה מה לעשות בנוגע לשטיפת פנים

כמו במצבי עור רבים אחרים, מה שעלול לגרום לרוזציאה נותר לא ברור. עד לנקודת זמן זו הצליחו החוקרים להוכיח בבירור שהתסמינים נובעים מזרימת דם מוגזמת דרך הוורידים המוגדלים. למרות שהמחלה מטופלת בהצלחה באנטיביוטיקה לרוב הרופאים שוללים חיידק כגורם אפשרי. אנטיביוטיקה ידועה כבעלת השפעות אנטי דלקתיות ולכן סביר להניח שהיא עוזרת כנגד רוזצאה. יתר על כן, אצל רוב החולים אובחן בן משפחה נוסף (הורים, סבים וסבתות) כמחלה. לפיכך, מדענים רבים מניחים כי המחלה היא גנטית ויכולה לעבור בתורשה.

תיאוריות אחרות כוללות תגובה חיסונית מוגזמת לקרדית זקיקי השיער, הנמצאים בכמויות גדולות יותר בקרב חולי רוזצאה מאשר אצל אנשים בריאים. רופאים אחרים חושדים שטמפרטורה מוגברת של המוח יכולה לקדם את הרחבת כלי הדם.

גורמים שיכולים לעורר רוזציאה

טיפול ברוזציאה טיפים לתזונה אילו מאכלים לאכול

הסיבה לרוזציאה עדיין לא ברורה, אך יש רשימה של גורמים אפשריים. אלו למעשה גורמים שיכולים להוביל לפריחה או להחמיר את הסימפטומים הקיימים. אלו כוללים:

 • לחץ. חולי רוזציאה צריכים לנסות להילחם בלחץ היומיומי. טריקים שונים באים להציל כאן. מדיטציה נרגעת לאחר יום ארוך בעבודה, ואמבטיה חמה יכולה להשפיע לטובה גם על בריאות הנפש. פעילות גופנית יכולה גם להפחית את רמות המתח. אולם במקרה זה, חשוב שהמטופלים ימנעו מעבר מתמיד בין חם לקור. כלומר, העדיפו להתאמן בבית בחודשי החורף.
 • חשיפה אינטנסיבית לשמש עלולה לפגוע בעור ולהפוך אותו לרגיש יותר לקרדית. לכן הרופאים מייעצים לשזוף זמן רב מדי. גם ביקורים קבועים במכוני שיזוף אינם מומלצים. בקיץ, העור צריך להיות מוקרם עם הגנת UV מתאימה. כובע שמש יכול גם להגן על הפנים מפני קרני השמש החזקות.
 • הימנע מקוסמטיקה העלולה לגרות את העור. התייעצות עם רופא, שבהחלט יכול להמליץ ​​על מוצרי קוסמטיקה מיוחדים לעור רגיש, מומלצת כאן.

דיאטה לרוזצאה: מזונות המקלים על הסימפטומים

רוזציאה מה לאכול וכיצד להפחית אדמומיות

לא רק לחץ, שיזוף ומוצרים קוסמטיים מסוימים יכולים להשפיע לרעה על עור העור. ישנם גם מזון ומשקאות שיכולים להחמיר את התסמינים. בגלל זה, רוב הרופאים מתחילים עם כל המזונות שהמטופל צריך להימנע מהם תחילה. רק אז מכינים תוכנית דיאטה.

 • לאלכוהול יש השפעה שלילית על עור הפנים, מכיוון שהוא מרחיב גם את כלי הדם. לכן, חולים הסובלים מרוזציאה צריכים להימנע ממשקאות אלכוהוליים.
 • שתייה חמה יכולה להעלות את טמפרטורת הגוף ולגרום להתרחבות הוורידים בפנים. לכן, אלה שנפגעו צריכים להימנע לחלוטין מתה או קפה חמים. מי שלא יכול בלי קפה בבוקר מעדיף קפה קר או מבשל קפה רגיל ומצנן אותו עם קרח.
 • מנות מתובלות הן בהחלט אסור לרוזציאה. עדיף לאנשים שנפגעים להימנע לחלוטין מצ’ילי, כי יש להם אפקט מרחיב כלי דם. פלפל קאיין אמור לשמש כתבלין בכמויות קטנות בלבד. אפילו פלפל לבן צריך להוסיף בזהירות למנות.
 • מזונות המכילים היסטמין יכולים גם הם לגרום לאדמומיות. כאלה הן למשל עגבניות.
 • מזון חומצי יכול להחמיר את מראה העור אם כבר יש אדמומיות. דוגמאות למאכלים כאלה הם ירקות כמו בצל, תרד וחציל. עדיף להימנע גם מקולה, מזון מהיר וצ’יפס.

להסתיר רוזצאה עם איפור ולמנוע בעזרת דיאטה

 • על פי מחקר חדש, פירות הדר יכולים להפוך את העור לרגיש יותר לקרני UV. זה יכול להרחיב את הוורידים עוד יותר. לימונים בפרט נחשבים כטריגר אפשרי.
 • מאכלי ים יכולים לגרום לאלרגיות. הם גם מוסיפים מינונים גבוהים של יוד לגוף, שיכולים לסתום נקבוביות ולהעמיק בעיות עור.
 • נקניקיות ובשר אחר המכיל מזונות המכילים חומרים משמרים.
 • על פי מחקר שנערך על ידי הקרן האמריקאית לטיפול ברוזצאה, שוקולד הובא כגורם מעורר על ידי 23% מהנשאלים..
 • עדיף להימנע ממוצרי חלב כמו שמנת, חלב פרה וקווארק דל שומן.
 • אלא אם כן הוראת הרופא אחרת, ניתן לאכול ביצים אחת לשבועיים.

דיאטה לרוזצאה: מה לאכול אם העור הופך פתאום לאדום?

דיאטה ברוזציאה אילו ירקות ופירות לבחור

אין דיאטה יעילה אחת לרוזציאה. עם זאת, מטופלים יכולים, למשל, לעקוב אחר הדיאטה הבסיסית, תוכנית דיאטה של ​​Dr. סטפן דומניג, התמצאו. ספרו מייעץ לתזונה בסיסית המורכבת מ 80% מזונות אלקליין ו 20% מזון חומצי. להלן סקירה כללית של המזונות המותרים לרוזציאה שיכולים לעזור לשמור על עור פנים אחיד. כל הכמויות מציינות את הצריכה היומית המומלצת.

 • 2 פרוסות לחם מלא, חופן מוצרי שיבולת שועל או כוסמת
 • 100 גרם פירות עם תכולת סוכר נמוכה. זה כולל, למשל, סוגים שונים של פירות יער כגון אוכמניות, פטל ותותים. פירות סתיו כמו תפוחים ואגסים, אבוקדו, משמשים, אפרסקים, אבטיחים.
 • 10 גרם אגוזים אפויים, ללא מלח, פעם ביומיים. אגוזים מקדמים את זרימת הדם ולכן יכולים להחמיר את האדמומיות.
 • דגים רזים דלים בחומצות שומן אומגה 3. כאלה הם למשל הדג האדום, הבקלה והמחסה.
 • 1-2 כפות שמנים צמחיים לתיבול מנות וסלטים.
 • מותר עוף פעם בשבוע.
 • מוצרי חלב כמו יוגורט, קווארק דל שומן וגבינות נחשבים בטוחים.
 • חלב קוקוס, חלב סויה וחלב קנב נחשבים גם הם כבלתי מזיקים.

דיאטת רוזצאה: מה יש לקחת בחשבון בעת ​​הכנת אוכל וכמה מתכונים פשוטים

תזונה לטיפים ורשימת מזון של רוזצאה

דיאטה נגד רוזצאה יכולה להפחית את הסימפטומים ולשפר את עור הפנים. אבל גם אם האוכל בריא, דברים יכולים להשתבש עם ההכנה. מעל לכל, רצוי להסתמך על ירקות גולמיים ככל האפשר. סלטים צריכים להפוך לחלק בלתי נפרד מהתפריט היומי. כשזה מגיע לבשר ודגים, עדיף לבשל מאשר לטגן או לצלות. וכמובן להשתמש כמה שפחות שומן. בנוסף, בעת הכנת רטבים יש להימנע ממיונז ויין. להלן מספר דוגמאות לתפריט יומי בריא.

ארוחת בוקר:

 • מוזלי עם פירות העונה, חלב קוקוס ו 1-2 כפות פתיתי שיבולת שועל
 • כריכים עם פפריקה וממרח אגוזים. מרכיבים: פלפל אדום, שיני שום בגודל בינוני, 1 כף גרעיני אגוז טחון ומלח
 • יוגורט עם זרעי צ’יה ופתיתי פירות העונה ושיבולת שועל

אוכל ארוחת צהריים: 

 • סלט עדשים עם גבינה וירקות עונתיים
 • דג עם עשבי תיבול וסלט תפוחי אדמה כתוספת
 • עוף עם אורז וירקות עונתיים

אֲרוּחַת עֶרֶב:

 • ספגטי כוסמת עם אגוזי קשיו ופלפלים אדומים, שמן קוקוס ושום
 • פילה עוף עם קישואים וגבינה
 • ביצים עם קישואים, שום ובצל קפיץ – מקציפים את הביצים, קוביות את הירקות ומוסיפים לביצים. טורפים הכל היטב וממלאים בתבניות מאפינס. אופים בתנור בחום של 180 מעלות למשך 10 דקות.

תרופות פשוטות אחרות לרוזציאה

Rosacea Care מוצצים קוביות קרח ושותים שתייה קרה

אכילת תזונה נכונה לרוזציאה היא הצעד הראשון לקראת החלמה. בשילוב עם התרופה הנכונה, זה יכול לסיים במהירות את השלב החריף. תרופות ביתיות אחרות יכולות גם לסייע במניעת חזרה של אדמומיות בחודשים הקרובים.

מלכתחילה, חשוב לבחור את הקוסמטיקה הנכונה בעזרת רופא. אלה כוללים, למשל, ג’ל כביסה ניטרלי pH לפנים. כמו כן, חשוב לבחור את קרמי הטיפוח כך שייספגו במהירות דרך העור ולא יסתמו את הנקבוביות. יש לא רק קוסמטיקה טיפולית שיכולה לשפר את עור הפנים, אלא גם איפור לאנשים הסובלים מרוזציאה. כתמים אדומים בפנים ניתנים להסתרה בקלות עם המוצרים המתאימים לתיקון צבעים.

אנשים עם רוזציאה צריכים ללבוש קרם הגנה כל יום וכל השנה. זו הדרך היחידה להגן על עור רגיש מפני קרני שמש חזקות והשתקפות קרני השמש (למשל בשלג). בהחלט צריך להימנע מכוויות שמש.

עם אדמומיות, זה עוזר גם אם אתה שותה משקאות קרים עם הרבה קרח לעתים קרובות יותר מדי יום. עיסוי פנים בבוקר ובערב יכול לעזור במקרים מסוימים, במיוחד אם אזורים מסוימים בפנים נפוחים.

שילוב של מספר שיטות פועל בצורה הטובה ביותר עבור רוזציאה. ככל שהטיפול מתבצע באופן עקבי יותר, כך הוא יראה תוצאות טובות יותר.