מי שחושב שילדים מתחילים לשחק רק כשהם זוחלים טועה. אפילו תינוקות קטנים יותר רוצים להיות עסוקים ומבדרים. בנוסף, התינוק מפתח את הניידות שלו ולומד את הדברים החדשים והמעניינים הרבים מסביבתו ומהעולם בכלל. במילים אחרות, משחק הוא חלק חשוב בהתפתחות הילד וזה מהחודשים הראשונים ואילך. רק סוג המשחקים עם התינוק משתנה בהתאם לגיל או לחודש. אנו נותנים לכם כמה רעיונות יצירתיים כיצד לשחק עם תינוקות ולעודד התפתחות בו זמנית.

שחקו עם התינוק בחודשים הראשונים

משחקים עם תינוק - העסיקו את התינוקות בתשומת לב פשוטה

ליילוד עדיין אין דרישות אמיתיות בכל הנוגע למשחק. חוש הראייה שלו רחוק מלהיות מפותח ועקרונית הוא בתחילה רק “מעוניין” לישון ולאכול. עם זאת, זה משתנה לאחר מספר חודשים וגם אם לשחק במובן האמיתי (עם צעצועים) הגיוני רק מכ -6 חודשים, יש לא מעט דברים שתוכל לעשות עם התינוק שלך לפני כן. להלן מספר רעיונות למשחקים עם תינוקות מגיל 0 עד 3 חודשים:

משחקים עם תינוקות עד 3 חודשים

משחקי תינוקות עד 3 חודשים - נגיעה והזזה של הידיים והרגליים

 • רק תסתכל על זה – הילוד לא צריך שום דבר אחר בשבועות הראשונים כדי להיות עסוק. התקרבו לפנים של תינוקכם בטווח של 30 עד 40 ס”מ (המרחק האידיאלי לתחושת הראיה הלא מפותחת של התינוק) ופשוט הביטו בעיניהם.
 • הזז את זרועותיך ויחד עם זאת לקדם ניידות – מאחר שהיתה צפופה למדי בבטן של האם בשבועות האחרונים, עמדה עוברית זו עדיין מניחה בשמחה על ידי התינוקות לאחר הלידה. חלק מהתינוקות פחות גמישים וחלקם גמישים יותר. אתה יכול לשפר את הניידות בשובבות על ידי אחיזה ופריסת זרועותיך בזהירות ואז לחצות אותן על חזהך. היזהר לא להפעיל יותר מדי לחץ או מתח ולבצע תנועות איטיות. אתה יכול גם לאמן את הרגליים על ידי “רכיבה על אופניים”.

שים תינוקות על שמיכה וגרור אותם לרוחב החדר על הרצפה

 • החלק דרך הדירה – קח שמיכה לתינוק, הניח עליה את התינוק בנוחות (על גבו) ומשך אותה בזהירות ולאט על פני החדר על הרצפה. זה מאמן את תחושת האיזון שלו, אך מתאים יותר החל מהחודש השלישי ואילך.
 • קרוסלה – אתה יכול גם לאמן את תחושת האיזון שלך על ידי אחיזה בשמיכה בכל הפינות והרמה מעט עם התינוק (מספיק כדי שתתלות באוויר). מטעמי בטיחות, תוכלו לעשות זאת מעל מיטת ההורים הגדולים או מעל שטיח רך או משטח רך אחר. לאחר מכן הפוך בזהירות ובאיטיות את התינוק בשמיכה בעיגול, כמו בקרוסלה.
 • לשיר בקשר עין מחזק את הקשר והתינוק מוצא את המנגינות היפות האלה ממש מעניינות, במיוחד מכיוון שקול האם שרה והתינוק כבר ידע זאת לפני שנולד. בהתאם לכך, תוכל גם להשמיע שירים או מוזיקה ששמעת במהלך ההריון. התינוק יזהה אותך! בינתיים, אתה יכול גם לשאת אותו מסביב ולשקול אותו. מנשא יהיה מעשי מאוד. עדיף לבחור שירים איטיים ורגועים כדי לא להפחיד את התינוק. בנוסף, השמיעה עדיין רגישה מאוד ועלולה להינזק.

משחקים עם תינוק - אחיזתו של הטייס מרגיעה את הבטן והנדנדה היא כיף

 • של ה אחיזת טייס הוא דבר ממש מפנק – התינוק מרגיש את הקרבה של אמא או אבא, נישא ומתנדנד וגם מקבל עיסוי נעים לבטן. לשם כך, התינוק שוכב על האמה שלך ישירות מול הבטן שלך, עם היד בין הרגליים. זרועותיו ורגליו של התינוק תלויות באופן רופף למטה – כמו פנתר על ענף!
 • תינוקות שזה עתה נולדו עדיין לא רואים צבעים. משחקים קלים עם הפנס לכן הם מתאימים באופן אידיאלי ויקסימו את התינוק! אז אם אתם מחפשים משחקים עם תינוקות לשעות הערב, זו בחירה טובה. אבל אתה יכול פשוט להחשיך את החדר במהלך היום ולשחק עם הפנס.

משחקי תינוקות בין 3 ל -6 חודשים

משחקים עם תינוקות מגיל 3 עד 6 חודשים - מקדמים התפתחות

כעת התינוק צופה הרבה ועוקב בעניין אחר כל מה שמסביבו. המגע שלך נעים במיוחד ואם אתה משלב גם את הידיים והרגליים של התינוק תוך כדי משחק, כל העניין הופך למהנה עוד יותר. להלן כמה ממשחקי התינוקות שתוכלו לנסות:

משחקי אצבעות ופסוקי זחילה כמשחקים עם תינוקות מגיל 3 חודשים

 • משחקי אצבע לתינוקות אינם דורשים חומרים ועזרים מיוחדים ולכן מתאימים להפליא לפעילויות ספונטניות לקטנטנים, גם כשהם בדרכים. יש לזה חרוזים שונים, שתוכלו למצוא גם ברשת. בזמן שאתה קורא חרוזים כאלה (התינוק על ברכך או באלונקה), תוכל לשחק באצבעותיך, לגעת בתינוק, או אפילו לכלול את ידיו ורגליו. פסוקי זחילה כאלה נהדרים להתפתחות והם מושלמים למשחק עם תינוקות בני 4 חודשים ומעלה.

משחק עם בועות סבון - משחקי תינוקות בפנים ובחוץ

 • בועות סבון הם לא רק פופולריים בקרב ילדים גדולים יותר. אובייקטים מעופפים מבריקים ומנצנצים אלה מרתקים מאוד גם תינוקות. בהתחלה, הבריונים הקטנים פשוט יצפו בהם וינתחו את המראה המעניין שלהם. אבל בשלב כלשהו תהיי גם סקרנית לגבי ההרגשה של הדבר המוזר הזה, והתינוק ירצה לגעת בו בידיו. אז אתה יכול להכין את מי הסבון בעצמך.
 • אם אמא או אבא להתלבש, זה מאוד מעניין עבור התינוק. היא מכירה את הפנים שלך ממש טוב עד עכשיו ותבחין בכל שינוי באופן מיידי. לדוגמה, לשים כובע או כובע, ואז משקפיים או אף קרנבל ולצפות בתגובות המצחיקות של תינוקך.

משחקים במטוס עם תינוקות קטנים ומחזקים את השרירים בגב

 • מָטוֹס כרעיון למשחקים עם תינוקות – אמא או אבא מניחים את הגב על הרצפה, מכופפים את הרגליים ומניחים את התינוק על השוקיים כשהבטן למטה. הרגליים הן אם כן, כביכול, המטוס שמניע את התינוק בעדינות קדימה ואחורה. אפשר לעשות עיוותים מצחיקים בשביל הנאה אפילו יותר ואל תשכח כמה רעשי מטוס מזמזמים! זהו אחד מאותם משחקים עם תינוקות בהם השרירים מתחזקים, ובמקרה זה ספציפית שרירי הגב. אתה בוודאי תרגיש כיצד התינוק מותח את גופו.

משחקים עם בייבי - אילו משחקים בין 0 ל -12 חודשים בהתאם לגיל

 • משחק שאתה בוודאי מכיר מילדותך הוא הופה הופה רייטר ואנחנו בטוחים שהתינוק שלך יאהב את זה. מכיוון שתחזיק אותו חזק, הוא לא בהכרח חייב להיות יציב, אך הוא בהחלט חייב להיות מסוגל להחזיק את ראשו היטב. אחרת תצטרך לתמוך בזה בידיים שלך. בהתאם לגיל התינוק, אתה יכול גם לחקות את נפילת הרוכב. אבל גם בלי זה, השמש שלך תיהנה!

תיהנו לרחוץ בחומרים טבעיים ודברים אחרים

 • עצמם לצפייה בתמונות אפילו לקטנים זה נראה מאוד מעניין, במיוחד אם הם פנים מוכרות (או בעלי חיים). אתה יכול אפילו לצלם אובייקטים מוכרים (מוצצים, צעצועי חיבוק, צעצועים אהובים וכו ‘). אם אתם חוששים שידיהם של הילדים עלולות להכתים את התמונות, תוכלו גם לשים אותן בשקיות קטנות. אם תרצה, תוכל פשוט להשתמש בטלפון הנייד שלך למטרה זו.
 • זֶה הפוך את אמבט הערב למהנה עוד יותר – תינוקות שיכולים לשבת לבד באמבטיה באופן טבעי אוהבים לשחק עם צעצועים בזמן שאמא או אבא שוטפים אותם. אבל במקום להשתמש רק בצעצועים, אתה יכול להוסיף כמה חפצים חדשים ומעניינים להנאת הרחצה. אסוף עלים או פרחים צבעוניים, ערמונים, קליפות או חומרים טבעיים אחרים ותן להם לשחות איתך במים. התינוק ינסה להגיע לאובייקטים, שיכולים להיות מאוד מסובכים במים ומקדמים את המוטוריקה העדינה של אהובתך..

משחקי תינוקות מגיל 6 עד 9 חודשים

תנו לתינוקות לשחק עם גיר בחוץ כאשר מזג האוויר נעים

בגיל 6 חודשים התינוק ערני יותר ומשחקים עם תינוקות מגיל 6 חודשים עד 9 חודשים יכולים להיות קצת יותר מרגשים מבעבר. להלן מספר רעיונות:

 • בחוץ עם לצייר גיר הוא רעיון מצוין לקיץ כאשר מזג האוויר נעים. פשוט הכניסו את התינוק לחניה או למדרכה בפארק, תנו לו גיר והראו להם את הדברים הנפלאים שהם יכולים לעשות איתו. תתפלאו איך פתאום מופיעים קווים על הרצפה.
 • אם מזג האוויר לא כל כך נעים, פעילויות פנימיות מתאימות כמובן. אחד גליל טואלט פשוט, שאתה נדבק לקיר בזווית עשוי למשוך את תשומת ליבם של תינוקות בגיל זה למשך זמן מה. באמצעות תפקיד זה, הילד יכול לאחר מכן לגלגל פונפונים או כדורים קטנים. ראו כמה שמח שהחפצים שנתקעו בו מופיעים לפתע שוב למטה.

הכינו בקבוק חושי משלכם ותנו לפעוטות לשחק ולגלות

 • רעשים חדשים זה ממש כיף לגלות. מה יש לעולם להציע? שקיות מרשרשות, אורז או אפונה בקופסת שימורים, מקלות עץ המכים יחדיו או, אם עצביכם יכולים לסבול זאת, מכות סירים בכף עץ או אפילו מתכת. כל זה כל כך מעניין! כל כך קל ליצור משחקים בעצמך עם תינוק בן 8 חודשים.
 • מה שנקרא בקבוקים חושיים הם משחקי תינוקות נהדרים אחרים בהם יכולים תינוקות לגלות את העולם. תוכל ללמוד עוד על כך במאמר שלנו.

משחקים עם תינוקות מגיל 9 עד 12 חודשים

צבעי אצבע מ -9 חודשים לציור יצירתי על נייר

משחקים עם תינוקות הופכים למעניינים עוד יותר בחודשים האחרונים של השנה הראשונה לחיים. אפשר לשרבט ולבנות אותו עם אבני בניין, לזחול וללכת. הילד ממשיך להראות תחומי עניין חדשים, כן, בעיקרון הכל פשוט מעניין. זו הסיבה שאפשרויות ההפעלה כיום רבות למדי. להלן מספר רעיונות למשחקים עם תינוקות בגילאי 9 עד 12 חודשים:

 • צבעים מעניינים במיוחד וגם אם התיאום עם הידיים רחוק מלהיות מושלם, הקטנים יכולים להתנסות בעטים ובצבעים. אם אתה מודאג מהרהיטים והקירות היפים, יש טריק נהדר שאתה יכול להשתמש בו: קנה קופסת קרטון גדולה, הכניסי לתוכה את הילד ותני להם לצבוע את הצדדים והרצפה כרצונם. לשם כך תוכלו לבחור עטים, קורי צבע ואפילו צבעי אצבע (הכל בהשגחה כמובן). אם הטמפרטורה בחדר מאפשרת, הילד יכול אפילו לצייר ולצייר חיתול בלבד. אבל כמובן שגם דף נייר קלאסי עם הרבה מסמכים מתאים.
 • משחקי פלאגין לקדם את המוטוריקה של ילדים ומהווים את אחת הקלאסיקות למשחקים עם תינוקות מגיל 10 חודשים ומעלה. למעשה, כנראה שיש לך כבר משחק אחד לפחות בבית. רעיון נהדר שמספק מגוון הם תקליטורים פשוטים עם ציר. מצד אחד, אלה מעניינים מאוד מכיוון שהם משקפים ונוצצים. מצד שני, הם יכולים להיות מחוברים לציר.

לשחק עם תינוק עם מוצרים מהמטבח - להרגיש ולשחק עם אורז

 • להרגיש ולחפור מרוצה ממוצרים פשוטים מהמטבח. הכניסו לקופסה גדולה מזון יבש כגון אורז, עדשים, פסטה וכדומה ואז הילד יכול להגיע אליה, לתת לגרגרים לטפטף פנימה או למלא איתם קערה קטנה. אתה יכול גם להתנסות בכף.
 • זה גם מאוד פופולרי לוח פעילות, שתוכל לעצב את עצמך לגמרי בנפרד. זהו לוח גדול יותר עליו תוכלו לחבר מנעולים, שרשראות, גלגלים, צינורות, מנורות עם מתגי תאורה והרבה, הרבה יותר. מובטח להשאיר את התינוק מוכן להתנסות לאורך זמן ובמקביל מקדם מוטוריקה עדינה וחשיבה לוגית. כאן תוכל לגלות כיצד תוכל להכין לוח פעילות בעצמך.

לוח פעילות מסביבות 9 חודשים מעורר יצירתיות, חשיבה ומוטוריקה עדינה