גרים בבית עם דמנציה אילו שינויים יש בחנות

אבחון הדמנציה ומחלת האלצהיימר הקשורה מציבים אתגרים רבים. אנשים עם דמנציה זקוקים יותר ויותר לטיפול, אולי טיפול 24 שעות ביממה, וסביבה המותאמת לצרכיהם. למרות שאין צורך בשינויים גדולים בשלבים המוקדמים של דמנציה, חשוב לשקול כיצד המחלה עלולה להתפתח ואילו החלטות תצטרך לקבל כדי להתמודד איתה..

התאמות ופשטות של סביבת המגורים הפשוטות, אך המחושבות היטב, יכולות להיות בעלות השפעה חזקה על מצבם של אנשים עם דמנציה ולהביא גם לשיפורים בתחומים מסוימים. זה הוכח גם על ידי מחקר של המרכז לפיתוח שירותי דמנציה (DSDC) באוניברסיטה הסקוטית של סטירלינג. בתי חולים קשים ורועשים יכולים ליצור משבר של ממש לאנשים עם דמנציה. מרכז הדמנציה המוביל בעולם, לפיכך, חוקר ומלמד כיצד ניתן לתכנן את סביבת המגורים של המושפעים כמה שיותר ידידותי לדמנציה..

התאמות וטיפים בנושא דיור חיים עם דמנציה

העצמאות והפחתת המתח עבור הנפגעים הם המטרות העיקריות של התאמת הסביבה הביתית למציאות החדשה של דמנציה. מכיוון שהתפתחות המחלה היא תהליך מאוד אינדיבידואלי, יכול לקחת בין 5 ליותר מ -15 שנים עד שהשלבים הסופניים יתחילו. בשלב כלשהו אנשים עם דמנציה כבר אינם מסוגלים לקבל החלטות בעצמם, והמעבר לבית אבות נראה כפתרון הטוב ביותר עבור רבים. אולם צעד כזה יכול לגרום לאדם הסובל מדמנציה ללחץ רב ויש להימנע ממנו במידת האפשר. הודות לטיפול “מסביב לשעון” הפופולרי ביותר, למשל, אנשים עם דמנציה יכולים להישאר בסביבת הבית המוכרת שלהם הרבה יותר זמן. משימות הצוות הסיעודי בטיפול 24 שעות מעוצבים בהתאם לרמת הטיפול של האדם הנוגע בדבר ומותאמים לצרכיו הספציפיים.

על מנת שלאנשים עם דמנציה תהיה איכות החיים הטובה ביותר בביתם, יש לבצע כמה שינויים. לאלו יש השפעה תומכת וצריכים לשפר את רווחתם הרגשית ואת עצמאותם. חשוב להסתכל על הדירה מנקודת מבט אחרת – זו של חולה הדמנציה – ולשקול את הסכנות והסיכונים ואילו התאמות יש לבצע כדי להקל על אלו שנפגעו להתמצא באופן עצמאי. עם זאת, אחת השאלות הקשות ביותר יכולה להיות: מאיפה כדאי להתחיל?

התמודדות עם חולי דמנציה בבית

זה עוזר ליצור בסיס איתן להתאמה אישית של הסביבה, להבין את הפגמים, שאדם עם דמנציה סובל. במהלך המחלה מתרחשות אובדן זיכרון, חוסר התמצאות והפרעות תפיסה. הסובלים מדמנציה שוכחים את אופן השימוש במכשירי חשמל ביתיים, אינם יכולים יותר לזהות אזורים בבית ומתקשים לתפוס תכונות משטח כגון טמפרטורה או עומק. כתוצאה מכך, העולם הופך להיות סביבה מבלבלת ומלחיצה עבור אנשים עם דמנציה. בטיפול 24 שעות, על האחות לא רק להיות בעלת רקע מקצועי, אלא גם לשמור על יחסי אהבה עם המטופל.

כיצד ניתן לעצב את הבית כך שיהיה ידידותי לדמנציה??

התמודדות עם דמנציה הסתגלות לסביבת המגורים. צבעי קיר בהירים

1. שמור את רעשי הרקע למינימום וכבה טלוויזיות ורדיו כאשר אינך בשימוש. אנשים עם דמנציה מתקשים להתמקד במספר דברים.

2. ודא שתמיד יש מספיק אור בחדר לשיפור ההתמצאות והרווחה. היפטר מתריסים מיותרים, משוך את הווילונות והתקן נורות עוצמתיות ומנורות לילה. אולם לשינה טובה יותר, יש להתקין וילונות אטומים בחדר השינה.

3. סמנו את החדרים לפי השימוש בהם. במידת האפשר, השתמש בשלטים עם מילים, חיצים ותמונות סמליות כגון: ב.סימן על דלת חדר האמבטיה. שקול גם לסמן ברזים בחדר האמבטיה ובמטבח כ”חמים וקרים “. תלו רשימת תכולה על כל הארונות.

4. ניגודי צבע חזקים הופכים את הריהוט החשוב לגלוי. מתגי אור צבעוניים, מעקות או אפילו מושב אסלה צבעוני ונייר טואלט צבעוני הם הגיוניים. דלתות ורהיטים צבועים בצבעים עזים הופכים את האוריינטציה המרחבית לקלה יותר.

5. היו ערניים למפגעי הסככה והסירו שטיחים וריהוט נמוך. סמנו את הצעדים הראשונים והאחרונים בעזרת סרט צבעוני.

6. שמור כימיקלים ותרופות מזיקים מהישג ידם.

7. שים לוח לבן עם תזכורות והודעות לגבי פגישות, ביקורים או אירועים. לוח שנה גדול ושעון אנלוגי עם תצוגת תאריכים הם גם שימושיים.

8. הסר מראות מיותרות. לפעמים הם יכולים לבלבל.

9. הסר רהיטים או אביזרים לבית עם פסים או דוגמה מסובכת אחרת. אתה נראה מבלבל.

10. וודא שגלאי העשן משודרג כראוי ומתפקד.

החיים עם דמנציה מונעים בלבול מקלים על ההתמצאות

אי אפשר לחזות כל בעיה. סמכו על הכישורים הרב-פנים של מטפלת 24 שעות, היזהרו מחפצים או פעילויות שעלולים להיות מסוכנים, והימנעו ככל האפשר מהגבלת הסביבה. תמיכה באיכות החיים של אנשים עם דמנציה היא לא רק בטיחות. הבית צריך לייצג בעיקר את סביבתו המוכרת ולהישאר מקום נעים ושליו לחיות בו.