זה נורמלי שילדים מתקשים יותר להתרכז במשימה לפרקי זמן ארוכים. עם זאת, ריכוז לקוי מתרחש לעתים קרובות יותר ויותר אצל ילדים וזה לא רק מביא לביצועים גרועים יותר בבית הספר, אלא גם יכול להוביל לתסכול לאורך זמן, המהווה נטל פסיכולוגי חזק. לכן מומלץ יותר לקדם ריכוז. זה צריך להיעשות בצורה שובבה וללא לחץ, כדי שהקטנים יוכלו ליהנות. לכן ריכזנו כמה משחקי ריכוז ותרגילי ריכוז לילדים שתוכלו להשתמש בהם למטרה זו.

תרגילי ריכוז לילדים – שיננו מספרים

תרגילי ריכוז לילדים עם מספרים - שרשרת מספרים כמשחק זיכרון

אם אתה רוצה לשפר את הריכוז, אתה יכול לנסות משחק זיכרון פשוט. אתה יוצר מחרוזות של מספרים, ומוסיף בהדרגה מספרים חדשים בצעדים איטיים. תן לילדך כל מספר שהוא רוצה שיזכור עד למחרת. אם הוא באמת זוכר, הוסף מספר נוסף. אתה יכול להמשיך ככה כל עוד אתה רוצה. אם הילד שלך לא זוכר יום, פשוט היצמד לרצף המספרים הקודם ודלג על יום (אל תוסיף מספר חדש).

תרגל ריכוז באמצעות שתיקה

תרגילי ריכוז לילדים המסיחים את דעתם בקלות - לשבת בשקט

פשוט לשתוק וללמוד להתרכז? כן, זה אפשרי והכנה מצוינת לשיעורי בית עם ילדים שמסיחים את דעתם וחולמים בהקיץ. תרגיל הריכוז לילדים הוא פשוט לתת לילד לשבת בשקט לזמן מה. גם כאן כדאי להתחיל בקטן ולהגדיר פרק זמן קצר יותר. לאחר מכן תוכל להאריך את הזמן בהדרגה.

ספרו מילים תוך האזנה

ספירת מילים בקריאה עוזרת לילדים להתרכז

לא משנה אם אתה קורא או מספר סיפור או סוג אחר של טקסט. הגדר מילה ספציפית שאתה יודע שתופיע בתדירות גבוהה יותר בטקסט (למשל “ו”). לאחר מכן על הילד להקשיב לך היטב ולספור את מספר הפעמים שהמילה שנבחרה מתרחשת. אם תרגיל זה עובד, אתה יכול להגדיל את רמת הקושי ולציין שתי מילים שצריך לספור. כך או כך, הילד צריך להתרכז בכדי שיוכל לספור. כשעושים תרגילי ריכוז כאלה לילדים, אל תצפה מהילד לעקוב אחר תוכן הסיפור עצמו, כי לא על זה מדובר במקרה זה.

תרגילי ריכוז לילדים – מצא טעויות

עוד תרגיל הקשבה נהדר הוא מציאת טעויות בסיפור. זה כיף במיוחד עם הרבה ילדים. הכוונה היא הבאה: אתה קורא או מספר כל סיפור ומשלב בתוכו שילובי מילים לא מציאותיים. כאלה הם למשל “פיל ירוק”, “עיגול מרובע”, “לימון מתוק” וכו ‘ברגע שהילדים מבחינים בטעות הם יכולים לצעוק “טעות” בקול רם. אתה יכול גם לעשות תרגילי ריכוז כאלה לילדים בצורה של תחרות.

ספירת צעדים

תרגילי ריכוז לילדים - ספירת צעדים בהליכה

אין זה אומר רק לספור את השלבים מנקודה א ‘עד ב’. קודם כל, הילד צריך להעריך כמה צעדים זה יכול להיות. אתה יכול להתחיל מחדש עם מרחקים קטנים יותר (למשל, מהמיקום שלך לעץ הקרוב ביותר) ולאחר מכן להגדיל אותם לאורך זמן. לאחר שהילד ניחש, צא וספור את השלבים תוך כדי הליכה. אם יש לך מספר ילדים, סוג זה של אימוני ריכוז מהנה במיוחד לילדים מכיוון שהוא הופך לתחרות מצוינת. מי היה הכי קרוב למספר השלבים הנכון? המשחק נהדר אם אתם מטיילים עם הילדים.

תרגילי ריכוז לילדים עם האלף בית

תרגילי ריכוז לילדים עם האלף בית

אם ילדך כבר למד את האלף בית, תוכל להשתמש ברצף האותיות הקבוע הזה לתרגילי ריכוז לילדים. אבל חשוב שילדכם יהיה ממש טוב בזה. לדוגמה, בקש מהם לציין רק כל שתיים או שלוש אותיות. עוד יותר קשה לומר את האלף בית לאחור, כך שתוכל להשתמש בגרסה זו כדי להגביר את אימוני הריכוז עם ילדים.

תאר את היום להורים

כתרגילי ריכוז לילדים, תנו להם לדבר על חיי היומיום ולהקשיב

העובדה שהילד מספר להורים איך עבר היום הוא תרגיל מצוין בפני עצמו כדי לעזור להתמקד ולשפר את הזיכרון. זה יכול לעשות עבודה טובה בשיפור בעיות הריכוז אצל ילדים. זו גם דרך להראות את העניין שלך כהורה. זה אתגר אפילו יותר כאשר הילד צריך לספר את כל האירועים לאחור. ניתן גם להקשיב תחילה לשגרת היומיום בסדר הרגיל ורק לאחר מכן לתאר אותה לאחור.

תרגילי ריכוז לילדים – ספירה לאחור

תרגילי ריכוז לילדים - ספירה אחורה לפי הפקודה

תרגילי מיקוד לילדים עם מספרים יכולים להיות לא פחות מהנים. הילד מתחיל לאט לספור בסדר הרגיל. בכל נקודת זמן אתה נותן איתות (מחיאות כפיים, שריקות, דפיקות על השולחן, הצמד וכו ‘) והילד צריך לספור לאחור מהמקום שהוא הגיע. לאחר מכן תוכל לתת סימן נוסף והילד ממשיך לספור קדימה.

אני אורז את המזוודה

המשחק שאארז את המזוודה שלי מושלם לחיזוק הזיכרון

קלאסיקה מבין משחקי הזיכרון שכל מבוגר שיחק בילדותו היא “אריזה של מזוודות”. בדומה למשחק המספרים, המספר ממשיך לעלות, אך לא מתפרש על פני מספר ימים. לדוגמה, אדם אחד מתחיל ב- “אני אורז את המזוודה ואסחוף איתי ג’קט”, שעליו לחזור על האדם הראשון ולאחר מכן להוסיף פריט משלו. לאט לאט, יותר ויותר אובייקטים מסודרים בשורה, וזה נהדר כאימון ריכוז לילדים. נוסף על כך, המשחק הזה ממש כיף!

עם בעלי חיים

גרסה דומה לתרגיל ריכוז מסוג זה לילדים, שבהם יכולים לשחק מספר אנשים, היא רישום בעלי חיים. אבל לא בלי אבחנה! אדם קורא לראשונה לאחד משלושת היסודות אדמה, מים או אוויר. מי ששמה בעל חיים מהאלמנט בשם הראשון, רשאי לבחור באלמנט הבא. בעל חיים שכבר נקרא בשמו לא יכול להיקרא שוב.

תרגילי ריכוז לילדים – זיכרון עם הבדל

זיכרון עם רעשים - ממלאים ביצי הפתעה באורז, מלח ועדשים

אתה מכיר את משחק הזיכרון, לא? הקלפים, שעליהם מוצגים כמה מוטיבים פעמיים ולאחר מכן יש לשלב אותם על ידי שינון, הם באמת משחק ריכוז טוב. עם זאת, אתה יכול לשחק גרסה דומה של סוג זה של תרגיל ריכוז לילדים אם אין לך קלפים. אתה יכול גם להשתמש בצלילים במקום בתמונות. בתור ה? אתה רק צריך כמה מכולות שאתה ממלא באמצע עם דברים כמו אורז, מלח, פסטה קטנה, עדשים וכדומה (מיכלי הפלסטיק של ביצי ההפתעה, למשל, מתאימות היטב). בחר חומרים שקל להבחין מבחינת רעש.

כמו במשחק הקלפים, אתה צריך כל חומר פעמיים. סמנו אותו הדבר בתחתית. לאחר מכן התקן את המיכלים והילד לוקח את הראשון, מנער אותו, מחזיר אותו ואז מנענע שני. אם אתה סבור שמצאת שניים מאותו הדבר, תוכל לבדוק זאת בעזרת הסימונים. אם לא, הוא יכול לנסות את שני המכולות הבאות.

צפה בעננים

תרגילי ריכוז לילדים - התבוננות בעננים בחיק הטבע

זהו גם משחק שכולם כנראה שיחקו פעם בילדותו והוא נהדר כתרגיל ריכוז לילדים. אם מזג האוויר מאפשר, שכב עם ילדך על אחו וצפה בעננים חולפים. אם בחוץ טרי יותר, תוכל לשבת לחלופין ליד החלון. כעת על הילד לגלות ענן שצורתו מזכירה לו משהו. זה מקדם יצירתיות. אם הילד מתקשה לעשות זאת, תוכל גם לעזור למצוא צורה. אז הוא צריך לעצום את עיניו למשך 10 שניות, למשל, ואז הוא צריך למצוא את צורתו שוב. משימה זו מקדמת חשיבה מרחבית.

תרגילי ריכוז אצל ילדים עם מילים

משימות ריכוז עם מילים - רעיונות שכיף לשחק

החלף אותיות

ילדים שכבר יכולים לקרוא ולכתוב יכולים לשפר את יכולת הריכוז שלהם עם המשחק המעניין הזה. ניתן לשחק בספונטניות בכל עת תרגילי ריכוז מהסוג הזה לילדים ולעבוד כדלקמן: צרו מילה מורכבת והחליפו את האותיות הראשונות. לדוגמה, כדורגל הופך ל”תשובה “, מיטת ילדים הופכת ל”שרשרת מחייבת” ועוגת לימון הופכת ל”טיפוח קיטרון “. המשחק מובטח שיגרום לאנשים לצחוק ויחד עם זאת תוכלו להשתמש בו להגברת ריכוז הילדים. תוכל גם לרשום את המילים כדי להתחיל. אם הילד יכול לראות את המילה, יהיה לו קל יותר להחליף ולסדר מחדש את האותיות. לאחר מכן, לאורך זמן, אתה יכול לנסות לשחק את המשחק מבלי לרשום אותו. ואז הילד צריך לדמיין את המילה.

מחרוזות של מילים

המשחק הבא משחק גם במילים מורכבות לשיפור חוסר הריכוז של הילד: התחל במילה מורכבת. לאחר מכן הילד צריך למצוא מילה חדשה שמסתיימת במילה שהזכרת. דוגמה: שמש קיץ, חמניות, גן פרחים, בית גן, דלת כניסה וכו ‘. ניתן לשחק את המשחק הזה גם בכל עת, מכיוון שאין צורך בחומרים או בהכנות מיוחדות.

איות כתרגיל נגד ריכוז לקוי בילדים

לַחַשׁ

איות הוא קלאסיקה בקרב תרגילי ריכוז לילדים. בהתאם לגילך, אתה בוחר את אורך המילים. ראשית, השתמש במילים קצרות של 4 עד 6 אותיות. אם אתה מגלה שלילדך אין בעיות איתם, תוכל לעבור למילים ארוכות יותר. זוהי דרך מצוינת לגשת לכל סוגי משימות הריכוז. ראשית, בדקו עד כמה הילד שלכם מתמודד עם רמת הקושי על מנת להימנע מתסכול. אחרי הכל, התרגילים צריכים להיות מהנים!

לספור אותיות

אמור מילה, ואז מספר, כאשר המספר מייצג את אחת האותיות במילה שהילד צריך למצוא. לשם כך על הילד להיות מסוגל לדמיין את המילה הכתובה. לדוגמה, אם אתה אומר “Wiese” ולאחר מכן את המספר 4, המשמעות היא האות “S”. השתמש במילים קצרות יותר לילדים צעירים, בעוד שאתה יכול להשתמש במילים ארוכות לילדים גדולים יותר.

תרגילי ריכוז לילדים עם כדור

לשחק כדור ולמחוא כפיים תוך קידום ריכוז

תרגילים באוויר הצח מהנים במיוחד, ובמיוחד כאשר כדור נכנס למשחק במהלך תרגילי הריכוז לילדים. מצאו קיר, זרקו את הכדור נגדו עשר פעמים ותפסו אותו בידיים. בסיבוב הבא אתה זורק רק תשע פעמים ובעוד הכדור בתנועה אתה מוחא כף פעם אחת. דרגת הקושי עולה עם כל זריקה: לזרוק שמונה פעמים ולמחוא כפיים פעמיים, ואז לזרוק שבע פעמים ולמחוא כפיים שלוש וכו ‘הכדור לא צריך ליפול על הקרקע! אם כן, הילד צריך להתחיל מחדש.

עיר-קאנטרי-נהר

עיר-כפרי-נהר משפר את הידע הגיאוגרפי ומקדם ריכוז

מי לא נהנה לשחק את המשחק הזה בילדותו? זה היה גם פופולרי מאוד בבית הספר. כתרגול ריכוז בבית הספר היסודי, זה מאוד מתאים, אבל הילדים צריכים להיות קצת יותר מבוגרים ולדעת כמה מדינות, ערים ונהרות. אחד השחקנים עובר נפשית את האלף בית, אחר קורא אחרי כמה שניות “עצור”. האות שאליה הגיע השחקן זה עתה האות הראשונה מבין כל הטורים. מי שממלא את כל הטורים מסיים תחילה את הסיבוב ונקודות הנקודות מציינות: מי שהוא היחיד שממלא שדה מקבל 20 נקודות, אם שתי תשובות חוזרות על עצמן בקרב השחקנים, אתה מקבל עבורו 5 נקודות והטור התמלא אצל כולם, אך עם תשובות שונות, כל אחד מקבל 10 נקודות. מכיוון שצריך להוסיף את הנקודות בסוף, המשחק גם מקדם חשבון כתרגיל ריכוז לילדים.

אני יכול לראות מה שאתה לא יכול לראות

אני רואה מה שאתה לא רואה - תרגיל ריכוז לצעירים ומבוגרים

ובכן, האם זכרונות הילדות עולים שוב? לפני ימי המחשבים והסמארטפונים, ילדים נהגו לשחק גם בזה, וזה מושלם אם אתם מחפשים תרגילי ריכוז לילדים. אתה מחפש כל חפץ בחדר (או בחוץ) מבלי לקרוא לו חזק מדי. ואז אתה מתאר את זה במילים “אני רואה משהו שאתה לא רואה וזה …” ואומר מאפיין של האובייקט (למשל “… וזה ירוק.” לעץ). ברגע שהילד מנחש את החפץ, הגיע תורו והוא יכול לבחור אחד אחר. מכיוון שהמשחק פשוט למדי, הוא מתאים גם לתרגילי ריכוז בגן.