הגיע הזמן שהבדיקה סוף סוף מראה “חיובי”. לאחר שההתרגשות הראשונית הסתיימה והרופא אישר את ההריון, עולה סקרנות לגבי מה שקורה בפועל בבטן. כל אם מצפה מעוניינת בהתפתחות העובר, כולל גודל העובר, תלוי בשבוע או מאוחר יותר בהתפתחות העובר..

התפתחות העובר וטבלאות גדילה ועליה במשקל של האם

פשוט מרשים כיצד בתוך 40 שבועות בלבד אדם חדש צומח מתוך זרע מיקרוסקופי ותא ביצה ועובר שלבי התפתחות מרכזיים שונים בתהליך. ריכזנו עבורכם סקירה כללית של גודל ומשקל העובר והעובר בשלבי ההתפתחות האישיים האלה..

הסבר בקצרה על התפתחות העובר במהלך ההריון

בהמשך לא תמצא רק תרשימי משקל וגודל לעובר ולעובר בהתאם לשבוע, כמו גם לדמויות אחרות, אלא גם הסברים על מה משתנה ומתפתח בכל שבוע ומידע על שלבי גדילת התינוק. עקוב אחרינו בהתפתחות המעניינת של העובר!

תשומת הלב! כל תינוק מתפתח אחרת. זה לא רק לאחר הלידה, אלא כבר ברחם האם. המידע שלנו בטבלאות ובטקסט הוא אפוא רק ערכים ממוצעים ולא כלל. סטיות הן תקינות לחלוטין ובדרך כלל אין מה לדאוג.

התפתחות העובר וצמיחת העובר

התפתחות העובר - העובר ברחם עם חבל הטבור והשליה

יש התוהים מה ההבדל בין עובר לעובר. אחרי הכל, על שניהם מדברים. ההבדל היחיד הוא גיל התינוק שטרם נולד. בשבועות הראשונים מדובר בעובר. החל מהשבוע ה -12 להריון, התינוק נקרא עובר (אך לפעמים מהשבוע העשירי או ה -11 להריון).

בעוד שהתינוק עדיין קטן מדי בשבועות הראשונים כדי לקבוע את משקל העובר, לפחות גודל העובר ידוע. המידות שצוין מתייחסות למרחק מהחלק העליון של הראש לגב. זאת בשל העובדה שבתחילה הרגליים עדיין צריכות להתפתח ואז הן עדיין קרובות מדי לגוף כדי למדוד היטב את גודל העובר..

התפתחות מהפריה לחלוקת תאים

עובר והתפתחות העובר - אם האישה בהריון בשבוע, התאים מתחלקים

ההתפתחות מהתינוק ברחם עד השבוע החמישי להריון היא כדלקמן: תא הביצית המופרית נע דרך החצוצרה אל הרחם, שם הוא צריך להשתיל. זה בדרך כלל לוקח 4 עד 5 ימים. ואז מתחילה חלוקת התא. חלוקת תאים זו משמשת ליצירת לא רק עובר, אלא גם שלייה ושק מי שפיר עם מי שפיר, כך שניתן יהיה לטפל בתינוק בחודשים הקרובים. חלוקת תאים זו נמשכת בשבועיים הקרובים. בסוף תקופה זו, כלומר ב- שבוע רביעי להריון, העובר הוא בערך בגודל של סיכה.

התפתחות עוברית בבני אדם – טבלה לשבוע ה -5 עד ה 11 להריון (SSW)

התפתחות העובר - העובר בשבוע השישי להריון עדיין אינו דומה לאדם

מיד עם ההפריה, העובר מתחיל להתפתח ולגדול במהירות מסחררת. “מקבץ התאים” הזעיר מכונה רק עובר מהשבוע השלישי להריון. אורכו נמדד מהשבוע החמישי להריון, בעוד שמשקלו עדיין נמוך מכדי להימדד. זה אפשרי רק מהשבוע השמיני להריון. מנקודה זו ואילך, העלייה במשקל של התינוק בשבוע היא תמיד כפולה בערך. היקף הראש של העובר אינו כלול בטבלה. הסיבה לכך היא שאי אפשר למדוד אותו בתחילה. זה גם נרשם רק על ידי הרופא מהשבוע ה -20 להריון.

התפתחות העובר בשבועות הראשונים

עובר והתפתחות העובר בבטן בהתאם לשבוע עם שולחן

ניתן לבצע בדיקת הריון גם לראשונה בשבוע החמישי. אם זה חיובי, יש לבקר אצל הרופא, שיבצע את הבדיקה המונעת הראשונה ויוציא כרטיס לידה המכונה בו כל הבדיקות מתועדות. מעניין גם לדעת ששבוע ההריון אינו זהה לגיל העובר או העובר. SSW נספרים מהיום הראשון של הווסת האחרונה, שזה כשבועיים לפני ההפריה ובכך לידת התינוק. בשבוע השישי להריון התינוק למעשה רק בן 4 שבועות, בשבוע ה -15 להריון 13 שבועות וכן הלאה.

משקל וגודל העובר

משקל SSW (g) אורך (מ”מ)
5 2
השישי הרביעי
השביעי 5
השמיני 1 15
9 2 20-23
10 הרביעי 25-31
11 7-15 30-41

בתוך ה שבוע חמישי להריון יש כבר את הרגע המרגש הבא בהתפתחות התינוק ברחם. הלב הקטן מתחיל לפעום וזה מהר פי שניים מזה של האם. דופק זה נצפה לאורך כל ההריון. כעת הוא מסופק גם עם כל מה שהוא צריך באמצעות חבל הטבור.

בתוך ה שבוע שישי להריון חוט הגב נוצר, שהופך מאוחר יותר לעמוד השדרה ומסתיים כיום בזנב. הראש עדיין די גדול בהשוואה לגוף ומפתח את המתקנים לעיניים, לאוזניים ולמוח.

ניתן לבצע בדיקת הריון בשבוע החמישי להריון וניתן לעקוב אחר התפתחות העובר

במהלך שבוע 7 להריון העובר מתחיל לזוז. עם זאת, עדיין לא מדובר בתנועות מבוקרות, אלא בטלטלות רפלקס. צורת התינוק דומה מאוד לזו של בני אדם. הראש עדיין מוטה חזק לכיוון החזה ויש תוספות לנחיריים, לשפתיים ואפילו לשיניים.

גם ב שבוע 8 להריון ההתפתחות ממשיכה במהירות. זה לא רק ניכר מגודל התינוק בשבוע ההריון הזה. כבר ניתן לראות את הסימנים הראשונים של האצבעות והבהונות הזעירות. בנוסף, המרפקים והברכיים מתחילים להתפתח. זה קשור גם לסחוס העצמות. הקיבה והכליות מתחילות לפעול גם כן. הראש הורם בינתיים. מכיוון שכל העצמות עדיין רכות וסחוסות, ניתן אפילו לראות את המוח דרך הגולגולת. מה שלימים יהפוך לעפעפיים הוא כרגע עדיין עור דק המכסה את העיניים. האחרונים עדיין יותר בצד הראש.

התפתחות העובר – מוח ותאי עצב

התפתחות העובר והעובר בשבוע 10 - מפותחים ידיים ורגליים

תאי עצב ומוח שוכבים במהלך שבוע 9 להריון במרכז. המוח מתחלק כעת בהדרגה לחלקיו האישיים ותאי העצב מתחילים לשלוח אותות לתאי השריר. מתפתחות לוחות מגן המעצבים את הגולגולת ושעדיין מופרדים זה מזה על ידי מרחבים פתוחים (פונטנלים) כך שלמוח יהיה מספיק מקום לצמוח בחודשים הקרובים. כעת התינוק יכול להזיז את הרגליים והזרועות בצורה נפלאה, גם אם הן עדיין בלתי נשלטות ואינן מורגשות על ידי האם.

בשבועות הראשונים תא הביצה מקנן ומתחלק ונוצר העובר עם השליה ועוד

זה עוקב אחר שבוע 10 להריון. לפעמים התינוק הקטן מכונה עובר והעובר מתחיל להתפתח. נראה שהשרירים כמעט אינם נחים וכמעט כל הזמן בתנועה. הזנב, שהיווה בעבר את קצה חבל הגב, כמעט ונסיג. תאי העצב גם ממשיכים להיווצר ומתרבים ומתחברים במהירות. המפרקים ברגליים ובזרועות כמו גם באצבעות מפותחים במלואם בזמן שהבהונות כבר התחילו.

ה שבוע 11 להריון ניתן לראותו גם כסיום השלב העוברי. ואז ההתפתחות של העובר מתחילה עכשיו. כעת התינוק יקבל ציפורניים וציפורניים. כעת האיבר המיני מתהווה לאט. אם מדובר בילד, כבר ניתן לזהות את הפין. אבל זה לא חל על אולטרסאונד. בעזרתו ניתן לקבוע את המין רק בצורה מדויקת יותר מאוחר יותר. הגוף של התינוק מקבל לאט לאט מעין מוך שיכסה אותו יותר ויותר. האיברים מפותחים וממשיכים להתבגר עד הלידה.

התפתחות העובר וטבלת משקל העובר

התפתחות העובר ברחם האם - אילו איברים מתעוררים כאשר

העובר מתפתח ללא הרף ובוודאי תמשיך להתעניין באיזה שבוע של הריון מאופיין באילו הצלחות התפתחותיות. כמו כן במשך 6 השבועות הבאים ריכזנו את הגובה והעלייה במשקל של התינוק בשבוע בטבלה ולאחר מכן הסברנו מה בדיוק מתפתח בגוף הקטן. משקל העובר עולה כעת יותר ויותר ומהיר יחסית תוך זמן קצר. למד עוד על התפתחות העובר למטה.

גודל העובר ומשקלו בטבלה – שבוע 12 עד 17 להריון

משקל SSW (g) אורך (ס”מ)
12 14-16 5 – 5.4
13 18 -23 6 – 7.4
14 25 – 43 7.1-8.7
15 50-70 8.1-10.1
16 90-100 9.4-11.6
17 100-140 10.6-13

ההתפתחות הרשמית של העובר מתחילה לעתים קרובות ב שבוע 12 להריון. לא רק שמשקל העובר משתנה ועולה. דברים מרשימים אחרים קורים גם השבוע. העיניים נעות יותר ויותר למרכז הראש והשפתיים יכולות גם להזיז את הנס הקטן. אבל גם הראש זז כל הזמן, כי גם התינוק יכול לסובב אותו עכשיו. מכיוון שהעובר בולע כעת גם מי שפיר, שיהוקים אינם נדירים. לא נדיר שאמהות לעתיד מרגישות זאת בנקודת זמן מסוימת. זהו תרגול טוב לנשום מאוחר יותר, וכך גם הפיהוק שמתחיל עכשיו.

גם זה נעשה שִׁליָה, כך שהוא יכול כעת לספק לתינוק חומרים מזינים וחמצן עד שהדבר משתלט על ידך או על האוויר והריאות לאחר הלידה. השליה מקבלת את כל זה מדם האם. זו הסיבה שאכילת תזונה בריאה והימנעות מאלכוהול, סיגריות וסמים היא כה חשובה להפליא.

השליה היא חלק חשוב בהתפתחות העובר

השליה מספקת לתינוק את כל החומרים המזינים החשובים ותאי החיסון

זה עוקב אחר שבוע 13 להריון, שזה הזמן המושלם להתחיל לנהל שיחות עם התינוק, לשיר לו משהו או להשמיע מוזיקה. מכיוון שעצמות השמיעה הופכות לאט לאט לאוזניות, הן יכולות לתפוס קולות שונים. הוא כל כך אוהב את זה שהוא מגיב לזה בתנועות. גם העצמות האחרות מתעצמות בהדרגה. הגוף רק סוגר את זה לגמרי בגיל ההתבגרות. מיתרי הקול נוצרים והתינוק כבר יכול להבחין בין אור לחושך. התקדמות מעניינת בהתפתחות העובר!

פיתוח העובר – תוכנית התעמלות מלאה

מוצץ האגודל מהשבוע ה -14 להריון הוא אימון של רפלקס היניקה להנקה לאחר הלידה

בתוך ה שבוע 14 להריון התינוק מתחיל לעשות דברים חמודים. מעתה הוא יונק את האגודל בתדירות גבוהה יותר ובדרך זו יאמן את רפלקס היניקה, החשוב כל כך בהמשך ההנקה ובכך צעד חשוב קדימה בהתפתחות העובר. הוא גם עסוק באימון רפלקס האחיזה על ידי משחק עם חבל הטבור. הפנים ממשיכות להתפתח והופכות לזיהוי יותר ויותר.

השיער, הריסים והגבות הראשונים צומחים כעת. מה שמכונה כתם הגבינה נוצר כהגנה על העור מפני מי השפיר (המיוצר על ידי בלוטות החלב של שערות הלנוגו). אתה ושיער הלנוגו מכסים את כל גוף התינוק, אך השיער נעלם שוב עם הזמן. בדרך כלל זה קורה קצת לפני הלידה, אך לפעמים לא עד זמן מה לאחר מכן.

התפתחות העובר לאחר 15 שבועות - הראש מתעוות לאט

עם ה שבוע 15 להריון הלב כעת גמור לחלוטין וניתן לקבוע את המין באולטרסאונד, כל עוד התינוק מוצג גם בהקשר זה וממוקם בנוחות. האשכים עדיין נמצאים בחלל הבטן לעת עתה. הם יוצאים רק זמן קצר לפני הלידה ולפעמים זמן מה לאחר מכן. אצל בנות מפותחים השחלות ומיליוני תאי הביצית, שעדיין אינם בשלים.

התפתחות העובר בשבוע ה -16 להריון

בשבוע ה -16 להריון טביעת האצבע נוצרת וכל האיברים נוצרים

מה שמעניין לדעת זה שב שבוע 16 להריון טביעת האצבע הייחודית של התינוק. גם השמיעה ממשיכה להשתפר, אך רחוקה מלהיות בוגרת. התינוק הופך גמיש יותר ויותר, נמתח ובועט ואף מושך עוויות ובכך מאמן את שריריו. מכיוון שכל האיברים החשובים נמצאים כעת ורק צריכים להתבגר לפני הלידה (חלקם גם לאחר הלידה), המשימה החשובה ביותר בהתפתחות העובר היא כעת לגדול ולעלות במשקל ושמורות שומן. זה צריך את זה לימים שאחרי הלידה.

בשל ההתפתחות המהירה של העובר, גודל הבטן גדל במהירות

עם ה שבוע 17 להריון מתחיל החודש החמישי. התינוק בדרך כלל מתחיל בפעילות נשימה מסוג חדש. הוא “נושם” במי שפיר. שיהוקים הם לעתים קרובות תוצאה של זה והם תרגיל שימושי מאוד. אבל התינוק לא רק מתכונן לאט לנשימה. היא חייבת ללמוד גם לינוק כדי שתוכל להאכיל את עצמה מאוחר יותר. לכן הוא מאמן את רפלקס היניקה הזה על ידי מציצת אגודלו באופן קבוע. מצד שני, הוא משתמש ברפלקס האחיזה על ידי חיפוש חבל הטבור ומשחק איתו.

טוב לאם המצפה לדעת שהתינוק יכול להרגיש כעת גם מגע חיצוני. לפיכך רצוי בהחלט ללטף (למשל עם עיסוי בו זמנית וטיפול בעור נגד סימני מתיחה). אתה יכול גם לנדנד את התינוק בעדינות. זה לא רק בעל השפעה מרגיעה, אלא גם מאמן את תחושת האיזון שלך. באופן זה ניתן, כביכול, לתרום משהו להתפתחות העובר.

הריון וגדילה של התינוק מהשבוע ה -18 עד ה -24 להריון

משקל SSW (g) אורך (ס”מ)
18 125-190 12-14
19 200-240 15 – 24
20 300 16-25
21 350-360 26-27
22 430-475 28
23 500-580 29-30
24 600-700 30 – 31

ה שבוע 18 להריון מאופיין בהרבה תנועות מצד התינוק, מכיוון שהוא משתמש במרחב הרב שנותר לו עדיין כדי לחזק את השרירים. הוא עושה סלטות, בועט ומשחק עם כל מה שהוא יכול לשים עליו את היד, וזה חבל הטבור והרגליים. הוא ישן בערך 20 שעות ביום. זמני השינה נפרסים על כל היום. במיוחד כשהאישה ההרה מסתובבת הרבה, הילד שטרם נולד נרדם.

בדרך כלל ה שבוע 19 להריון המין הוכרז (אם זה רצוי), כיוון שהגיע הזמן לבדיקה רפואית מונעת. לעובר מסופקים תאי דם לבנים, המיוצרים על ידי הכבד והטחול. העור הופך להיות פחות ופחות שקוף ככל שנוצרים יותר ויותר שכבות. שיער הלנוגו מכסה כעת את כל הגוף וגם רצועות השיניים נלבשות. כל כך הרבה דברים חדשים קורים בשבוע ה -19 להריון ובהתפתחות העובר.

כעת ניתן לחוש את ההתפתחות המהירה של העובר

החל מהשבוע ה -20 להריון התינוק מסתובב הרבה ומאמן את השרירים

זה כמעט באמצע ההריון והתפתחות העובר. גם ב שבוע 20 להריון אימון הגוף הוא חלק מהתוכנית היומית. בעבר, תינוקות נזקקו לכוח השריר הזה על מנת שיוכלו לזחול אל שד האם לאחר הלידה. למרות שהם נחסכים מכך בימינו, הרפלקס עדיין קיים (בדומה לרפלקס האחיזה שפעם שימש כדי לסייע לתינוקות להחזיק באמם). מכיוון שהמרחב בקיבה לאט אבל בטוח הופך להיות יותר ויותר נדיר בשל הצמיחה המהירה, התנועות, הבעיטות והמתאגרפים כבר לא מורגשים רק על ידי האם, אלא גם על ידי אנשים אחרים. השתמש בזה גם לטפיחות רגילות. התינוק שלך יאהב את זה!

באמצע ההריון

במהלך התפתחות העובר בשבוע ה -21 להריון, המוח מתחיל לפתח תלמים

אחד האיברים החשובים ביותר מתפתח ב שבוע 21 להריון נוסף. הכוונה היא המוח, שמקבל כעת את תלמי המוח הראשונים. גם כלפי חוץ ההתפתחות של העובר נמשכת. ריסים וגבות כבר ניתנים לזיהוי והציפורניים נהיות יותר ויותר קשות. כשם שהציפורניים מתקשות כך גם העצמות מתעצמות על מנת ליצור בקרוב שלד יציב יחסית.

בזמן שהתינוק מה שבוע 22 להריון אם תמשיך לעלות במשקל, זה יגדל קצת יותר לאט מעכשיו. שמתם לב פעם לטלטלות קצביות? סביר להניח שמדובר בשיהוקים כשהתינוק ממשיך לתרגל נשימה באמצעות שאיפת נוזל מי שפיר. שיהוקים נשארים תופעה תקינה גם לאחר הלידה. הוא חלק מפיתוח הסרעפת.

התפתחות העובר והעובר במהלך ההריון עם סינגלטון

בתוך ה שבוע 23 להריון התינוק כנראה יהיה מכוסה לחלוטין במריחת הגבינה. אבל זה לא רק בעל פונקציית הגנה על העור. זה אמור לעזור גם בלידה, כי בעזרתו התינוק מחליק טוב יותר דרך תעלת הלידה. בוודאי תבחין שהתנועות הולכות ומתחזקות. לא רק בעיטות ניתן לחוש כעת בבטן בשבוע ה -23 להריון, אלא גם סיבובים שלמים של התינוק.

החל מהשבוע ה -24 להריון ואילך לא רק האם, אלא גם האב והאחים יכולים לדבר עם התינוק

הם ב שבוע 24 להריון ועם זה החודש השישי מסתיים לאט אבל בטוח. אתה בטוח שיהיה עוד יותר חסר סבלנות עם כל שבוע כדי סוף סוף להיות מסוגל להחזיק את הנס הקטן בזרועותיך. אך עד אז, יש לעשות הרבה בהתפתחות העובר. ככל שהשימוע ימשיך להתפתח, התינוק יוכל כעת לשנן את קולה של האם ולזהות אותו לאחר הלידה. אבא ואחים יכולים גם להתחיל לדבר עם התינוק עכשיו לכל המאוחר, על מנת שיוכל לזהות אותם מאוחר יותר על סמך הקולות.

התפתחות העובר – גודל ואורך משבוע 25 עד 30 להריון

משקל SSW (g) אורך (ס”מ)
25 660-800 33-34.6
26 760-900 34-35.6
27 875-1000 36-36.6
28 1000-1100 37-37.6
29 1150-1250 38.6-39
30 1300-1400 40

בתוך ה שבוע 25 להריון התפתחות העובר ממשיכה בצעדי ענק. מעל לכל, החושים שלו משתפרים יותר ויותר והמוח מתפתח. משבוע זה ואילך, לתינוק מוקדם יש סיכוי טוב מאוד להישרדות במקרה של לידה מוקדמת. האיברים מוכנים עד כה. רק הריאות עדיין צריכות להתבגר, מה שקורה עד כמה שבועות לפני המועד.

ה שבוע 26 להריון מאופיין בכך שהתינוק סוף סוף פוקח את עיניו. אבל זה לא כל מה שקורה ביחס להתפתחות העובר. מכיוון שעצב הראיה מחובר כעת גם למוח, הוא יכול אפילו לזהות חלשות צבעים ומתארים אם הוא לא היה בחושך. הוא גם קולט רעשים אפילו טוב יותר, כי גם העצבים באוזניים מפותחים במלואם. המשך לצפות בדיאטה שלך. המוח מתפתח במהירות וזקוק לחומרים המזינים הנכונים למטרה זו.

בשבוע ה -27 להריון התינוק זז בצורה ניכרת ויכול לחלום

עוד שבוע עבר ואתה וילדך נכנסים שבוע 27 להריון הגיע. התינוק יכול לשקול קילו שלם השבוע. אם כן, יכולה ההריון להכיר בהריון עד לכל המאוחר בשבוע ה -27 להריון. אף על פי כן, לקטן עדיין יש מספיק מקום להסתובב ולמתוח בשמחה. מכאן שלא צריך לדאוג שזה עדיין לא הפוך. תנוחת לידה זו מתרחשת רק מאוחר יותר. מדידות הראו כי המוח פעיל כעת מאוד, מה שמוביל להנחה כי תינוקות כבר חולמים הרבה.

בתוך ה שבוע 28 להריון התינוק משתמש ביכולת לפתוח ולעצום את עיניו באופן קבוע. ליתר דיוק, הוא עוקב כעת את עיניו כשהוא ער וסוגר אותו כשהוא ישן. גם אם היא יכולה לראות אור וחושך מבעד לדופן הבטן של האם וגם לקווי מתאר, ייקח זמן רב עד שתחושת הראיה תתפתח במלואה. ככלל, זה קורה סביב יום ההולדת השני של הילד, ולמבוגרים יש רק ראייה מלאה בין הגילאים 7 עד 9 שנים.

כדי שהתינוק שזה עתה נולד יוכל לזהות אותך מאוחר יותר, עליך תמיד לשמור על פנייך קרוב אליו. מרחק של כ 20 עד 30 סנטימטרים הוא אידיאלי. העצמות מפותחות כמעט לחלוטין, אך עדיין רכות. בנוסף, התינוק ממשיך לצבור שכבות שומן חשובות.

בשלב זה בהתפתחות העובר, התינוק בדרך כלל נמצא במצב לידה

שבוע 29 להריון התינוק בדרך כלל מסובב את הראש כלפי מטה לעמדת הלידה

ה שבוע 29 להריון הוא הרגע בו רוב התינוקות תופסים את עמדת הלידה ומורידים את ראשם כלפי מטה. אבל אל תחשוב שהתנועות יהפכו עם זה פחות! עדיין יש מספיק מקום כדי שהתינוק יוכל להסתובב סביב הציר שלו והשלבים לא בדיוק פחותים. שלב חשוב נוסף בהתפתחות העובר מתרחש גם השבוע: השליה מייצרת ושולחת נוגדנים חשובים לתינוק. באופן זה מערכת החיסון שלו מתחזקת.

גם הצרכים התזונתיים של התינוק ממשיכים לעלות. שימו לב לתזונה הנכונה! אחרת, לתינוקות בדרך כלל כבר יש הרבה שיער על הראש ואשכי הילד בדרך כלל עוברים לשק האשכים.

ללטף את התינוק ולנגן מוזיקה מועיל עוד יותר מהשבוע ה -30 להריון, מאחר והשמיעה מאומנת

ה שבוע 30 להריון מתחיל ויש לך בממוצע 10 שבועות עד הלידה, בהם ההתפתחות של העובר נמשכת. התינוק נהיה יותר ויותר רגיש, ולכן ליטוף הוא דבר טוב. מעניין גם שמעכשיו זה יכול גם להרגיש כאב. שיער הראש מחליף בהדרגה את שיער הלאנוגו והתינוק יכול לשלוט בעצמו ללא קשר לטמפרטורת הגוף של האם.

תינוקות שעדיין אינם נמצאים במצב לידה נמצאים כיום בדרך כלל לפחות בעמדת הלידה, שנקראת תנוחת העובר. המשמעות היא שהרגליים נמשכות והזרועות מקופלות מול הגוף. הריאות ומערכת העיכול, כולל הקיבה, מפותחות כמעט לחלוטין.

עלייה במשקל תינוק בשבוע – שבוע 31 עד 35 להריון

משקל SSW (g) אורך (ס”מ)
31 1500-1600 41 – 42
32 1700-1800 42.4-43
33 1920-2000 43-44
34 2150-2250 45
35 2380-2550 46

מ ה שבוע 31 להריון זה אולי נראה כאילו התינוק שלך פחות פעיל. אל תדאג, כי זה ממש לא המצב. אך מכיוון שלתינוק יש פחות ופחות מקום, הוא כבר לא יכול להסתובב, להסתובב ולמתוח. במקום זאת, הוא מוצץ יותר ויותר את האגודל, משחק עם חבל הטבור או בועט מדי פעם. בנוסף, התינוק עובד 15 עד 20 שעות ביממה.

למרות שאתה כבר באמצע ההריון, אתה יכול להניח שהתינוק אפילו יכפיל את משקלו הנוכחי וכי התפתחות העובר תתקדם במהירות. וזה תוך פחות מעשרה שבועות! התינוק עסוק כעת במתן שתן במי השפיר, ולאחר מכן מנקים אותו שוב. זהו שוב סוג של אימון לזמן שאחרי הלידה. עד כה, רק הכבד ייצר כדוריות דם אדומות לילד שטרם נולד. עכשיו זה משתלט על ידי מח העצם.

התפתחות העובר עם משקל רב נוסף

גם בשבוע ה -32 להריון התינוק ממשיך לאחסן שומן כדי לאחסן אותו לאחר הלידה

זה מגיע שבוע 32 להריון. מכיוון שהתינוק בדרך כלל כבר הפוך, הבעיטות מכוונות במיוחד לסרעפת. זה יכול לעצור את נשימת האם. בעוד שאורך התינוק רק גדל לאט מאוד, המשקל ממשיך לעלות בחדות, כיוון ששכבת השומן, שאחראית עליו בחלקה, זקוקה לתינוק כאחסון לאחר הלידה. בהתחלה הוא יקטן מעט.

הריאות גם ממשיכות להתבגר, לאט לאט מתקרבות לסוף אחד השלבים האחרונים בהתפתחות העובר. מה שנותר לפתח הוא חומר השטח, שימנע מהריאות להתמוטט. לכן תינוקות מוקדמים נתמכים בנשימה על ידי מכונות.

התינוק יכול להכיל עד 2 ק”ג 33 שבועות שוקלים כבר! אגב, שכבות השומן הרבות מגבירות את טמפרטורת הגוף של התינוק. למרות שהוא תאם בעבר לזה של האם, הוא גבוה כעת במעלה אחת. זה מוכיח ששכבת השומן תהיה מאגר חום נהדר גם לאחר הלידה ולא רק עתודה של חומרים מזינים. בנשים בהריון בפעם הראשונה, ראשו של התינוק יכול כעת להחליק יותר לאגן ולצניחת הבטן. מההריון השני ואילך, זה קורה בדרך כלל שבוע לפני הלידה לכל המוקדם.

העובר זקוק כעת להרבה סידן

התפתחות העובר בשבוע ה -34 להריון מאופיינת בחיזוק העצמות

מ ה 34 שבועות העצמות של הילד שטרם נולדו מתחזקות פעם נוספת. לכן, כדאי לשים לב לעלייה מספקת של סידן בצורה של מוצרי חלב. כעת עליך להתחיל לדבר עם התינוק שלך לכל המאוחר, מכיוון שהשמיעה מפותחת במלואה. הערות גבוהות עדיפות כאן, כי תינוקות מגיבים במיוחד לכך. הריאות כמעט מוכנות בזמן שמערכת העצבים המרכזית טרם הבשילה. עם זאת, עדיין קיים סיכון קטן ללידה מוקדמת, שכן התפתחות העובר מתקדמת מספיק.

בקשר לזה 35 שבועות מסביב לתינוק שטרם נולד יש מערכת חיסונית משלו או שהוא פועל מעצמו וכבר אינו נתמך רק על ידי השליה. עם זאת, הוא רחוק מלהיות מפותח במלואו. זה לוקח גם כמה שנים אחרי הלידה, וזו אחת הסיבות לכך שילדים צעירים חולים לעתים קרובות למדי. הכליות מפותחות במלואן והכבד החיוני החל גם הוא בעבודתו ויכול לעבד רעלים. המשיכו לשתות הרבה מים!

השבועות האחרונים – טבלת גדילה מהשבוע ה -36 עד ה -40 להריון

משקל SSW (g) אורך (ס”מ)
36 2620-2750 47
37 2860-2950 48
38 3080-3100 49-50
39 3290-3460 50-51
40 3400 51-52

נקודת הזמן מ שבוע 36 להריון הוא גם נורמלי למה שנקרא “הסתגלות” של התינוק, בו הוא מחליק עמוק יותר לתוך האגן. המיקום האידיאלי הוא אם כן עם מבט אל עמוד השדרה של האם. מה שנקרא “צופי כוכבים”, המסתכלים לעבר הבטן של האם, בדרך כלל נולדים קצת יותר קשה מכיוון שהם יכולים להסתובב בצורה קשה יותר באגן..

אבל מיילדות בדרך כלל יודעות בדיוק מה לעשות ויודעות את המהלכים הנכונים כדי לעזור לתינוק ללדת. תינוקות שלא התהפכו והישבן ראשונה מועברים ברוב המקרים בניתוח קיסרי, למרות שייתכן שעדיין תתאפשר לידה רגילה.

מעתה התינוק שלך מוכן ועם תחילת שבוע 37 להריון ניתן לצפות גם לתחילת הלידה בכל עת. החודש האחרון מתחיל. גם תינוק שנולד משבוע זה אינו נחשב עוד לתינוק מוקדם, שכן התפתחות העובר הושלמה. מריחת גבינה וניפוח שיער נעלמו לגמרי או חלקית. אלה, כמו גם הפרשות אחרות, נבלעות על ידי התינוק. אולם לאחר הלידה, כל העניין חוסל שוב. כיסא זה נקרא Kindspech וצבעו שחור, מה שלא אמור להפחיד אתכם.

העובר בשבוע ה -38 מוכן ללדת

כך נראה התינוק בשבוע ה -38 להריון - הוא בר קיימא ומפותח לחלוטין

בתוך ה שבוע 38 להריון יתכן שהתינוק שלך עדיין לא נמצא במיקום הנכון אם זהו ההיריון הראשון שלך. כל האיברים מפותחים במלואם. הריאות, גם אם הן מוכנות, אינן נפרשות במלואן עד לאחר הלידה. אז זה נורמלי שליילוד שלך עדיין אין קצב נשימה קבוע כמה שעות לאחר לידתו. אבל זה יגיע בקרוב.

ה שבוע 39 להריון מתחיל ואפשר לומר שאתה ובמיוחד התינוק שלך עשית דרך ממש גדולה. לפני חצי שנה התינוק היה בהיר פי 600 מכפי שהוא עכשיו ותסתכלו רק על ההתפתחות המדהימה של העובר מאחוריכם. במהלך השבוע הזה החניכיים של התינוק משתנות. הוא מקבל תלמים המצביעים על השיניים הראשונות. יעבור זמן עד שהדברים האלה יופיעו בפועל. כל יום יכול להיות היום הגדול, כי רק 5% מכלל התינוקות נולדים למעשה בתאריך הלידה המחושב.

התפתחות העובר הושלמה והלידה ממש מעבר לפינה

השבוע ה -40 להריון הוא בממוצע האחרון בהריון והלידה מתרחשת

האם הלידה עדיין לא התחילה ו שבוע 40 להריון כאשר זה קורה, אתה תהיה יותר נרגש וחסר סבלנות. אבל מתי זה מתחיל נקבע על ידי התינוק ובדיוק מתי הוא מוכן. ואז הצירים מכריחים אותו בהדרגה ודרך תעלת הלידה.

אבל התינוק גם עוזר. למטרה זו, הטבע סיפק לו רפלקסים שבהם הוא מניע את ראשו ומחבק את זרועותיו עוד יותר כדי להפוך צר ככל האפשר ולעבור את תעלת הלידה ביתר קלות..

רק בכ -15% מכלל הנשים ההרות הלידה מתחילה בהתפרצות שק השפיר. בדרך כלל צירים באים קודם. עם זאת, אם שק מי השפיר מתפרץ, עליך לפנות לבית החולים.

רק בסוף ה שבוע 41 להריון תינוק נחשב מועבר ולידה מתחילה.

היקף ראש תינוק – טבלת התפתחות העובר

היקף ראשו של התינוק בלידה נמדד, וכך גם ערכים אחרים

רבים מתעניינים גם בפיתוח גודל ראש התינוק בבטן. הרופא עוקב אחר ערכים אלה במהלך התפתחות העובר מאותה סיבה כמו כולם (למשל היקף מותניים או אורך עצם הירך) כדי לשלוט על התפתחות התינוק והאם זה קורה בזמן. שוב אנחנו רוצים לציין שכל המספרים הם רק ממוצעים. בהתאם לשבוע ההריון, תמצא את היקף הראש בטבלה שלהלן.

היקף ראש התינוק בטבלה במהלך ההריון

היקף ראש SSW (KU) במ”מ היקף ראש SSW (KU) במ”מ היקף ראש SSW (KU) במ”מ היקף ראש SSW (KU) במ”מ
20 175 25 234 30 287 35 323
21 187 26 245 31 296 36 327
22 198 27 256 32 304 37 330
23 210 28 267 33 311 38 332
24 222 29 277 34 317 39 333

היקף הראש נמדד על ידי הרופא באמצעות מכשיר האולטרסאונד. לשם כך, הוא חייב להיות ישירות מעל הגולגולת. מבחינת ציפור זו, כביכול, ניתן למדוד את הגולגולת במעגל על ​​מנת לשלוט בהתפתחות העובר ביחס אליה..

טבלת היקף ראש לעובר ולתינוק לאחר הלידה

לא רק היקף הראש לפני הלידה נצפה ונמדד, אלא גם בחודשים הראשונים שלאחר הלידה ובעיקר במהלך שנת החיים המרגשת הראשונה. היקף הראש הממוצע בלידה נע בין 33.1 ל -35.8 ס”מ לבנים ובין 32.7 ל -35.1 ס”מ לבנות. אלה הערכים שפרסם ארגון הבריאות העולמי שהרופאים עוקבים אחריו. אתה יכול למצוא את היקף הראש הממוצע בלידה בטבלה שלהלן. שם תוכלו גם לראות את הערכים הממוצעים עם הסטיות הנורמליות ל -12 החודשים הקרובים.

היקף ראש התינוק – שולחן ואחוזים

גיל ערך ממוצע בנים (ס”מ) סטיות תקינות בנים (ס”מ) ערך ממוצע בנות (ס”מ) סטיות תקינות בנות (ס”מ)
0 ימים 34.5 33.1 עד 35.8 33.9 32.7 עד 35.1
שבוע 1 35.2 33.9 עד 36.4 34.6 33.3 עד 35.8
2 שבועות 35.9 34.7 עד 37.1 35.2 34.0 עד 36.4
3 שבועות 36.5 35.3 עד 37.7 35.8 34.6 עד 37.0
4 שבועות 37.1 35.9 עד 38.3 36.4 35.2 עד 37.6
חודש 1 37.3 36.1 עד 38.5 36.5 35.3 עד 37.8
5 שבועות 37.6 36.4 עד 38.8 36.8 35.6 עד 38.1
6 שבועות 38.1 36.8 עד 39.3 37.3 36.0 עד 38.5
7 שבועות 38.5 37.3 עד 39.7 37.7 36.4 עד 38.9
8 שבועות 38.9 37.7 עד 40.1 38 36.8 עד 39.3
2 חודשים 39.1 37.9 עד 40.3 38.3 37.0 עד 39.5
9 שבועות 39.2 38.0 עד 40.5 38.4 37.1 עד 39.6
10 שבועות 39.6 38.4 עד 40.8 38.7 37.4 עד 39.9
11 שבועות 39.9 38.7 עד 41.1 39 37.7 עד 40.2
12 שבועות 40.2 39.0 עד 41.4 39.3 38.0 עד 40.5
3 חודשים 40.5 39.3 עד 41.7 39.5 38.2 עד 40.8
4 חודשים 41.6 40.4 עד 42.9 40.6 39.3 עד 41.9
5 חודשים 42.6 41.3 עד 43.8 41.5 40.1 עד 42.8
6 חודשים 43.3 42.1 עד 44.6 42.2 40.8 עד 43.5
7 חודשים 44 42.7 עד 45.3 42.8 41.5 עד 44.2
8 חודשים 44.5 43.2 עד 45.8 43.4 42.0 עד 44.7
9 חודשים 45 43.7 עד 46.3 43.8 42.4 עד 45.2
10 חודשים 45.4 44.1 עד 46.7 44.2 42.8 עד 45.6
11 חודשים 45.8 44.4 עד 47.1 44.6 43.2 עד 46.0
12 חודשים 46.1 44.7 עד 47.4 44.9 43.5 עד 46.3

אחוזון הוא סוג של יחידת מידה המשמשת להשוואת ילדך עם אחרים. השוואה זו מבוססת על הפרמטרים העיקריים שרופא הילדים בוחן במרווחי זמן קבועים, כלומר משקל, גובה ולא פעם, היקף הראש. 5 קשתות אחוזון מוצגות בתרשים. אלה הם כדלקמן:

 • אחוזון שלישי (ל -97% מהילדים מאותו גיל ומין יש היקף ראש גדול יותר ו -3%)
 • אחוזון 15 (ל -85% מהילדים מאותו גיל ומין יש היקף ראש גדול יותר ו -15%)
 • אחוזון 50 (ל -50% מהילדים מאותו גיל ומין יש היקף ראש גדול יותר ו -50%)
 • אחוזון 85 (ל -15% מהילדים מאותו גיל ומין יש היקף ראש גדול יותר ו -85%)
 • אחוזון 97 (3% מהילדים מאותו גיל ומין הם בעלי היקף ראש גדול יותר ו -97% קטן יותר)

האחוזון הוא השוואה של ציוני התינוק עם אחרים

אחוזים אינם אלא השוואה עם ילדים מאותו מין ובאותו גיל וכמה אחוזים מסכימים עם הילד שלך או לא. סטייה מדאיגה מהערכים הנורמליים קיימת רק כאשר הערכים חורגים מהאחוזון ה -85 או שהם מתחת ל -15.

הריון שולחן משקל

כמה הרווח של האישה ההרה תלוי בגורמים שונים, כולל המשקל ההתחלתי

לא רק שהתינוק עולה במשקל יותר ויותר במהלך ההריון והתפתחות העובר. האם גם נאבקת בעלייה במשקל במהלך ההריון. זה יכול כמובן להשתנות בגודלו של כל אישה, שקשור לגובה התקין של האישה, אך גם לגודל התינוק ולהתפתחות התקינה של העובר. עלייה במשקל לא תמיד חייבת להיות יותר שומן על המותניים שלך.

במהלך ההריון, אישה עולה במשקל של 12 ק

אז אם שוב נבהלתם, קחו בחשבון שלחלק גדול מהקילוגרמים העודפים אין שום קשר לשומן שלכם, אלא גם למשקל התינוק, השליה, מי השפיר ודברים אחרים משחקים תפקיד. בטבלאות הבאות ניתן לראות כמה קילו נוספים נפוצים בהתאם למשקל ההתחלתי, כמו גם העלייה הממוצעת במשקל לחודש. לאחר מכן תקבל רשימה של כל הגורמים לכך.

עלייה ממוצעת במשקל על בסיס BMI בסיסי

משקל התחלתי BMI עלייה ממוצעת במשקל (ק”ג)
תת משקל <18.5 12.7 עד 18.2
משקל נורמלי 18.5 עד 24.9 11.4 עד 15.9
הַשׁמָנָה 25 עד 29.9 6.8 עד 11.4
עודף משקל רב >30 < 6.8
הריון עם תאומים 15.9 עד 20.4

כל הנתונים הם ערכים ממוצעים ויכולים להשתנות מאישה לאישה ותינוק לתינוק!

גורמים המשפיעים על עלייה במשקל במהלך התפתחות העובר, במספרים:

 • תינוק בערך 3.5 ק”ג
 • רחם בערך 1 ק”ג
 • שליה כ- 0.75 ק”ג
 • בערך 0.30 ק”ג לחזה
 • נפח הדם כ -1.15 ק”ג
 • נוזל רקמות סביב 2 ק”ג
 • שומן בערך 1.70 ק”ג

העלייה במשקל אצל האם היא נורמלית ושונה לכל אישה

בממוצע, אישה במשקל תקין עולה כ -12 ק”ג במהלך ההריון, חלק יותר, חלקן פחות. זה תלוי במספר גורמים, כולל המשקל ההתחלתי שלך. אם המשקל שלך שונה, אתה לא צריך לדאוג, שכן הרופא יפקח ויפקח על זה לאורך כל ההריון שלך ויייעץ לך מתי עליך לשים לב יותר למשקל שלך. את רוב המשקל אתה יורד בשבועות הראשונים לאחר הלידה.

על פני החודשים, אישה בהריון עולה במשקל באופן ממוצע כדלקמן:

תקופה של עלייה במשקל
החודש הראשון עד הרביעי (עד השבוע ה -16 להריון) 2 ק”ג
חודש רביעי עד חמישי (שבוע 17-22 להריון) 2 ק”ג
חודש שישי (23 עד 26 שבועות של הריון) 2 ק”ג
החודש השביעי עד השמיני (השבוע ה -27 עד ה -35 להריון) 500 גרם לשבוע
חודש 9 (שבוע 35-40 להריון) 350 גרם לשבוע

התפתחות תאומים ברחם

תאומים גדלים באופן שונה מרווקים - שולחן בעל ערכים אופייניים

ערכים ממוצעים או לא, אם מדובר בשני ניסים קטנים, סטיות בהחלט אינן יוצאות דופן עבורן. מצד אחד, העלייה במשקל בהריון עם תאומים בדרך כלל גדולה יותר מאשר אצל תינוק יחיד. מצד שני, גודל ומשקל שונים לתאומים. אין זה נדיר שלתאומים יש משקל אופייני יותר לפגים. עם זאת, אם הריון תקין, הלידה מתחילה בדרך כלל כבר בשבוע ה -37 להריון, כך שלשני התינוקות יש מספיק זמן להתפתח.

עלייה במשקל לאחר SSW – תאומים והתפתחות

משקל SSW (ז) לגודל תינוק (ס”מ) לתינוק משקל SSW (ז) לגודל תינוק (ס”מ) לתינוק משקל SSW (גרם) לגודל תינוק (ס”מ) לתינוק
10 2 3 20 240 15.3 30 37
11 2 4.3 21 280 26 31 38
12 השמיני 6.1 22 350 28 32 40
13 18 7.3 23 440 30 33 42
14 25 8.5 24 540 31 34 43
15 50 9 25 680 32 35 44
16 80 10.8 26 800 33 36 46
17 100 11.1 27 910 34 37 47
18 150 12.5 28 1000 35 38
19 200 14 29 36 39

במהלך החודשים הראשונים ההתפתחות כמעט ולא שונה מזו של הסינגלים, אם בכלל. בשבוע ה -16 להריון המשקל תמיד מסתובב ב -100 גרם, בשבוע ה -28 להריון שוב ב -1000 גרם. אולם לאחר מכן זה משתנה. לרוב ההבדלים במשקל ובגובה בין שני התאומים גדולים למדי, כך שלא ניתן לתת ערכים ממוצעים מהשבוע ה -29 להריון. אלה פשוט לא היו צודקים. מכיוון שהריון תאומים נמשך בדרך כלל עד לשבוע ה -37 להריון לכל המאוחר, נתנו רק את התפתחות העובר עד לנקודה זו בטבלה..