הגדל את הריכוז בילדי בית הספר היסודי - קבע את סוג הלומד

ילדים מתקשים לעתים קרובות להתמקד בדברים מסוימים. זה נורמלי לחלוטין, כי בחיי היומיום החושים שלך נקראים שוב ושוב על ידי הצעות רבות ושונות. טווחי הריכוז הספציפיים לגיל משתנים בהתאם להתפתחות, תחומי עניין ואישיות. ישנם גם הבדלים גדולים בין ילדים מבחינת משך ועוצמה שבהם הילד יכול להפנות את תשומת לבו. ריכוז אינו תכונה שילדים מביאים לעולם אפריורי, אלא יש ללמוד ולתרגל אותו באופן קבוע. לכן על ההורים לקחת את הזמן להראות לילדיהם דרכים שונות לפתח את יכולת הריכוז. הטיפים הבאים נועדו לתת לך רק הצעות כיצד להגדיל את הריכוז בעזרת שיטות למידה שונות, תרגילי ריכוז ומשחקים.

הגברת הריכוז אצל ילדים – גורמים משפיעים המשבשים את הריכוז

ריכוז-ילדים-רכבת-כוח-התבוננות-בתנאי הסביבה

אם ילדים מצליחים להתרכז תלוי במידה רבה במצב המתאים. הגורמים המשפיעים המשבשים את הריכוז כוללים, בראש ובראשונה, הסחות דעת חזותיות (למשל טלוויזיה, טאבלט, צעצועים), הסחות דעת אקוסטיות (למשל רדיו, רעשי רחוב), הסחות דעת פנימיות (למשל מחשבות ורגשות לא נעימים, כעס, פחדים, לחץ ומתח). בסביבת למידה אופטימלית, קל יותר למקד את תשומת הלב.

עֵצָה: באופן כללי, סביבה מגרה נמוכה מקדמת ריכוז. וודא שלילדך יש מקום שקט ומואר ללמוד בו, בו הם אינם מופרעים. אסור שיהיו צעצועים, טלוויזיות או משחקי מחשב בקרבת מקום כהסחת דעת.

תנאי הסביבה משפיעים על הריכוז

הגבירו ריכוז תרגילי-ריכוז-ריכוז ילדים

הגוף שלנו מסתגל לתנאי האור. אם חשוך מדי, אתה מרגיש מהר ישנוני. לעומת זאת מספיק אור, מגביר את הביצועים שלנו ומבטיח למידה מרוכזת. אחד למד על האור הנכון ללמידה הראו כי ניתן להגדיל את יכולת הריכוז ואת הביצועים הקוגניטיביים של התלמידים בעזרת תאורה דמוית אור יום. המשמעות היא שמאפייני תאורה מסוימים כגון טמפרטורת הצבע, הארה וכיווני האור יכולים לקבוע אם האורגניזם שלנו מגורה ביעילות או לא. מקורות אור לבנים קרים עם טמפרטורת צבע גבוהה מתאימים ביותר ללמידה.

עֵצָה: באופן אידיאלי, אתה משלב תאורה ישירה ועקיפה כמו גם אור של טמפרטורות צבע שונות ורמות הארה על מנת להאיר את חדר הילדים בצורה אטמוספרית ופונקציונלית..

אילו מאכלים מחזקים את הריכוז?

להגדיל-ריכוז-ילדים-אוכל-בריא-פירות-לביבות

תזונה יכולה להשפיע גם על מיקוד ומצב הרוח של הילדים. מחקר אחר מצא שלחומצות שומן אומגה 3 יש השפעה חיובית על יכולת הריכוז, ההתראה והזכרון של ילדים, מכיוון שהם משפרים את זרימת הדם למוח. דגים עתירי שומן כגון סלמון, טונה, מקרל, הרינג וכן אגוזי מלך, אבוקדו וזרעי פשתן עשירים בחומצות שומן אומגה 3. גלוקוז נתפס גם כ”דלק “אמיתי למוח. סוג זה של סוכר מצוי בעיקר במזונות המכילים פחמימות כמו אורז, פסטה ותפוחי אדמה, כמו גם בפירות, דבש וסוכר..

עֵצָה: דייסה עם קינמון, פקאנים וסוכר חום נהדרת לארוחת הבוקר של הילדים.

הגדל את הריכוז אצל ילדים – איזה סוג לומד הוא הילד שלך?

ריכוז-הגדלת ילדים-למידה-תרגילים בית-יסודיים

כל אחד לומד אחרת. לדוגמה, חלק מהילדים טובים במיוחד בלשנן מידע בתמונות, בעוד שאחרים לומדים טוב יותר על ידי הקשבה. כאשר אתה מגלה לאיזה סוג לומד הילד שלך שייך, תוכל להתאים את טכניקות הלמידה בהתאם ולשפר את ריכוזן באופן משמעותי. סוגי הלומדים יכולים גם להתערבב. אז נסה זאת כלים שונים רק פעם אחת.

באופן כללי, נבדלת בין ארבעה סוגי למידה שונים:

  • סוג למידה שמיעתית: הוא יכול לספוג מידע שנשמע טוב במיוחד. הוא מסייע ללומדי השמיעה לקרוא טקסטים בקול בעצמם או ללמוד מספרי שמע. אנשים אלה מוצאים לעתים קרובות רעשי סביבה מטרידים כאשר הם לומדים.
  • סוג הלומד החזותי: הוא טוב מאוד בלזכור כל דבר ויזואלי ולומד הכי טוב על ידי קריאת מידע או התבוננות בתמונות. קל יותר להבין אותו תוכן בצורת סקיצות, הערות, דיאגרמות או גרפיקות.
  • סוג למידה מוטורית: הוא לומד בצורה הטובה ביותר באמצעות פעילות גופנית וכאשר הוא עושה משהו בעצמו, למשל באמצעות חיקוי, פעילויות קבוצתיות ומשחק תפקידים. לכן עליו להיות מעורב ישירות בתהליך הלמידה שלו. זה גם עוזר לו לזוז תוך כדי למידה.
  • סוג הלומד התקשורתי: הוא לומד בצורה הטובה ביותר באמצעות תקשורת ובעבודה שותפים. הוא יכול להפיק תועלת מרבית כשהוא יכול לדון בחומר, כי רק בדיאלוג מתגלים לו קשרים ומשמעויות. משחקי שאלות-תשובות או חידון פופולריים במיוחד בקרב לומדים תקשורתיים.

משחקים שמגבירים את הריכוז

חיזוק-ריכוז-משחקי ילדים-קידום-כישרונות

ניתן לקדם את ריכוז הילדים גם באמצעות משחק. משחק ריכוז טוב מגביר את יכולת הלמידה והקשב ומאמן חשיבה לוגית. כיום קיימים בשוק משחקי לוח שונים המתייחסים לתחומים שונים בנפש ומתאימים היטב לילדים ולתלמידי בית ספר יסודי. ניתן להשתמש במשחקים ידועים כגון “Mikado” ו- “Mensch ärgere dich nicht” וכן גרסאות מודרניות. משחק הפאזל הקלאסי מציע גם מגוון רחב של הזדמנויות לעודד במיוחד ילדים מגיל צעיר. למידה באמצעות משחק היא כיף רב ואגב, מאומנים כישורים אחרים כגון זריזות, רוח צוות, התמדה וסבלנות..

לאמן את ילדיך להתרכז – 5 תרגילי ריכוז פשוטים

ריכוז-הגדלת-ילדים-לימוד-לקרוא-תרגילים

ניתן לאמן ריכוז וזיכרון כמו שריר על הגוף. תרגילים אלה יסייעו להגדיל את הריכוז בקרב ילדים בגילאי 5 עד 10:

  • מיין חפץ בעל נכס מסוים מתוך קבוצה, למשל כל חרוזי הברזל האדומים מאלה הצבעוניים
  • ספרו אותיות מסוימות על דף מהעיתון או סמנו את כל ה”ט “בעזרת סימון
  • ספירת צעדים – “כמה צעדים אנחנו צריכים כדי להגיע הביתה?”
  • החלף את האותיות הראשונות של המילים בחיי היומיום
  • “אני רואה מה שאתה לא רואה” מתאים היטב להפסקות קצרות בלימודים.

מקורות תמונה: CCO Pixabay.com