מבול של מסכות קורונה וכפפות שהושלכו נשטף על החוף ומזהם את קרקעית הים. אנשי שימור הזהירו כי מגיפת הקורונה עלולה לעורר עלייה בזיהום ימי. בהתאם לכך, הדבר תורם לעלייה בפסולת הפלסטיק באוקיינוסים, שכבר מאיימת על חיי הים. אינספור מסכות חד פעמיות וכפפות לטקס ספוגות נמצאו פזורות על פני קרקעית האוקיינוס ​​כמו מדוזות.

קורונה מסווה זיהום

עץ פורח עם פרחים ורודים ומסכת מגן ניתקה

עמותת צרפת מר פרופר, שפעילותה כוללת איסוף זבל קבוע לאורך חוף ד’אזור, הפעילה אזעקה בסוף החודש שעבר. צוללנים מצאו את מה שג’ופרי פלטייר מהארגון כינה “פסולת Covid”. לרוב עשרות כפפות, מסכות קורונה ובקבוקים של חומר חיטוי ידיים מתחת לגלי הים התיכון מעורבב עם המלטה הרגילה של כוסות חד פעמיות ופחיות אלומיניום. זו בעיה גם בצד השני של העולם. OceansAsia כבר הצביעה על המספר ההולך וגדל של מסכות הגנה בפברואר. אנשי השימור גילו זאת במהלך מחקר על זיהום פלסטי. הם מצאו המוני מסכות קורונה באיי סוקו, אשכול קטן מול חופי הונג קונג.

מסכה חד פעמית לאחר השימוש נזרקת לזיהום הרחוב מפסולת covid

עם זאת, מספר המסכות והכפפות שנמצאו כרגע אינו כה עצום. עם זאת, מומחים חוששים שהתגלית הזו מצביעה על סוג חדש של זיהום. בנוסף, זה אמור להפוך לכל מקום לאחר שמיליוני אנשים ברחבי העולם פנו לפלסטיק חד פעמי כדי להילחם בנגיף הקורונה.

בצרפת בלבד, הרשויות הזמינו שני מיליארד מסכות חד פעמיות, אמר לורן לומברד מ”אופרציה מר פרופר “. בגלל זה, קיים סיכון שבקרוב ייראו יותר מסכות ממדוזות בים התיכון. הוא כתב את זה ברשתות החברתיות לצד סרטון של צלילה. בזה, מסכות קורונה וכפפות מלוכלכות, המסתבכות באצות, צפות במי הים ליד אנטיב..

נקט באמצעי נגד

פסולת פלסטיק באוקיינוס ​​באמצעות מסכות קורונה וכפפות צעדים לשימור הטבע

אנשי השימור מקווים שתמונות אלו יעודדו אנשים להשתמש במסכות קורונה לשימוש חוזר יותר ולבחור בשטיפת ידיים תכופה יותר במקום להשתמש בכפפות לטקס. עם כל החלופות, פלסטיק אינו בהכרח הפתרון הנכון להגנה מפני זיהום קוביד -19. בשנים שקדמו למגיפה הזהירו אנשי הסביבה מפני האיומים על האוקיינוסים ועל חיי הים מפני זיהום פלסטיק מתפוצץ. על פי הערכה של סביבת האו”ם לשנת 2018, עד 13 מיליון טון פלסטיק מגיעים לאוקיינוסים מדי שנה. 570,000 טונות של פלסטיק זורמים מדי שנה לים התיכון. סכום זה דומה לזריקת 33,800 בקבוקי פלסטיק לים בכל דקה.

השלך מסכות קורונה לפח הזבל ילדה קטנה

מספרים אלה עלולים לעלות באופן משמעותי כאשר מדינות ברחבי העולם יתמודדו עם הגל השני של המגיפה. מסכות קורונה מכילות לעתים קרובות פלסטיק כמו פוליפרופילן, אמר אריק פוגט, פוליטיקאי צרפתי שאזורו כולל את חוף ד’אזור. עם אורך חיים של 450 שנים, מסכות הגנה אלה הן פצצת זמן אקולוגית בהתחשב בהשפעתן הסביבתית הקבועה על כדור הארץ שלנו “, כתב במכתב לעמנואל מקרון בחודש שעבר, וקרא לנשיא צרפת לעשות יותר כדי להתמודד עם ההשפעה הסביבתית של פריטים חד פעמיים.

עלות COVID-19 לסביבה

סמל עגלת קניות עם בקבוקי פלסטיק כאשפה בים

פסולת פלסטיק היא לא ההשפעה היחידה שיש ל- COVID-19 על הסביבה. למרות הפחתה זמנית בפליטת CO2 מפחות נסיעות ופעילות תעשייתית, יש חשש שהמגיפה תסיט את תשומת לב הממשלות מנושאים ירוקים. ועידת האקלים COP26 של האו”ם, שתתקיים בנובמבר 2020, כבר נדחתה. תוכניות המיחזור הושעו בכמה ערים בארה”ב, בעוד שחלקים מאיטליה וספרד הנגועות בנגיפים פגעו גם במיחזור. ההסגר הניע גם את הכלכלה ויותר אנשים ברשת, מה שהביא ליותר פסולת אריזה ממשלוחים. גם פסולת רפואית כמו מסכות קורונה זינקה מסיבה זו.

פסולת פלסטיק ומסכות קורונה נחתו על החוף במהלך מגיפת COVID -19

הגבלות היבוא והיצוא, כמו גם ירידה בזמינות של הובלות משא, גורמות לכך שאנשים מבזבזים גם כמויות גדולות של מזון. כאשר הפסולת האורגנית הזו מתפרקת, משתחררים גזי חממה. במקרה שהגירוי הכלכלי אינו מתמקד ביוזמות ירוקות, קיים סיכון לזינקים פתאומיים בפעילות המזהמים כאשר בנייה וייצור משמשים לתמריץ את ההתאוששות מההאטה הגלובלית הנגרמת כתוצאה מנגיף הקורונה.