בין אם בגינה ובין אם כפרח חתך באגרטל – אדמוניות מושכות את העין בכל מקום. בגינה הם קוסמים לנו מאפריל עד יוני עם פרחיהם המפוארים וניחוחם העדין. אבל בעיות כמו עלים חומים או פרח חסר יכולות לקלקל במהירות את ההנאה שלנו מהצמחים האטרקטיביים. המשך לקרוא כדי ללמוד כיצד אדמוניות יכולות לזהות ולטפל במחלות ומזיקים.

לאדמונית יש עלים כתמים? זו מחלה ויראלית

מחלות אדמוניות - זיהוי סימפטומים על העלים

צמחי גן יכולים להידבק מדי פעם בנגיפים. בכ -90 אחוז מהמקרים, הסיבה למחלות אדמוניות היא רכישת חומר שתילה באיכות ירודה. אבל גם אם קנית שורש אדמוני בריא ממשתלה, כנימות וחרקים מוצצים אחרים יכולים להעביר את הנגיף מצמחים חולים בקרבת מקום. וירוסים נמצאים לעתים קרובות על עשבים שוטים, מלפפונים, תפוחי אדמה, פלפלים, תותים ופטל.

אתה תראה את הצבע על העלים של החדשים שלך לאחר 3 עד 5 שנים, ובעוד כמה שנים הצמחים הנחלשים יסבלו ממגוון מחלות פטרייתיות..

אילו וירוסים נמצאים באדמוניות?

שיחי אדמוניות עם דנאליות בגינה

למרבה המזל, שלא כמו צבעונים או גלדיולי, לא כל זני האדמונית מגיבים לנגיף במחלה קשה. רוב הזנים העתיקים אינם מראים סימנים חיצוניים למחלה, אך כלאיים אמריקאים מודרניים חולים קשות ומתים במהירות מהפטריות הפתוגניות המתפתחות במהירות לאחר מכן. עם זאת, עם טכניקות טיפוח והגנה מפני מחלות פטרייתיות, כל אדמונית יכולה לפתח פרחים יפים ללא בעיות.

אדמונית פורחת אדומה 'דיאנה פארקס'

ככלל, מחלות ויראליות באדמוניות נגרמות לעיתים רחוקות על ידי פתוגן אחד; בדרך כלל יש זיהום מעורב. בגנים הבוטניים, הם כיום מזוהים בקלות בשיטות מעבדה. גנני תחביבים לא בהכרח צריכים לדעת את אלה, אך עדיין נפרט את הנגיפים החשובים ביותר:

  • לדוגמה, עלים כתמים הם סימפטום של וירוס פסיפס צהוב שעועית (BYMV).
  • נגיף פסיפס מלפפון (CMV), וירוס פסיפס רזוס (ArMV) ונגיף ננס צהוב (BYDV) מזוהים בדרך כלל בדגימות עם בעיות צמיחת עלים..
  • נגיף פסיפס נרקיס ונגיף אספרמי העגבניות מזוהים בצמחים בודדים עם סימנים של כתמים עלים דקים הזורמים יחדיו..
  • ברוב המקרים, זיהום מורכב כולל TAV, CMV, ArMV, CarMV (Carnation Mottle Virus), TMV (Tobacco Mosaic Virus) בשילובים שונים.

נגיף רעשן הטבק נפוץ מאוד באדמוניות

עלים צהובים אדמוניים עם דפוס אופייני למחלה ויראלית

אם אתה מבחין בבעיה באדמוניות שלך, זה כמעט תמיד קשור לנגיף רעשן הטבק (TRV), הידוע גם בשם וירוס הטרקול טבק. זה היה ידוע בעבר גם בשם וירוס נקודת הטבעת האדמונית.

כל גנן יכול לזהות את הסימפטומים של מחלה זו אם יסתכל מקרוב על מינוני החג שלו במאי-יוני. טבעות וחצי טבעות, כמו גם פסים בצורות וצבעים שונים – מירוק בהיר, צהוב ירקרק ועד צהוב עז – מופיעים על העלים בין הוורידים. הם מתמזגים זה בזה ויוצרים את תבנית השיש האופיינית.

חומרת הזיהום הנגיפי תלויה במגוון

אדמונית 'קסם אדום' בגינה

גננים מדווחים על זני אדמונית, שלמרות מחלה ויראלית ושינוי צבע העלים, משמחים אותם עם הפרחים הנהדרים שלהם במשך 40 שנה. האדמונית הפורחת המוקדמת ‘אדום צ’ארם’ (Paeonia x hybrida ‘Red Charme’), למשל, היא אחד הזנים המיוחדים הללו.

אילו מחלות פטרייתיות יש לאדמוניות??

אדמונית פורחת ורודה ויפה

למרבה הצער, אדמוניות רגישות מאוד למחלות פטרייתיות. כנראה הפתוגן המוכר ביותר הוא Botrytis paeoniae, המכונה גם עובש אפור, הגורם לריקבון יבש..

עובש אפור (בוטריטיס)

עלים יבשים בצבע חום אדמונית של עובש אפור בוטריטיס

הסוכן הסיבתי הוא עובש Botrytis cinerea, B. paeoniae. בדרך כלל, באביב, מיד לאחר צמחים חדשים לצמוח, מופיעים כתמים חומים בבסיסם, ואז הגבעולים נרקבים במקום הזה. קל לראות את התבנית האפורה וכתמי הפטריות השחורות הקטנות. הגבעולים נובלים ואז נופלים. לפעמים ריקבון מתרחש כבר 10-12 ס”מ מעל הבסיס.

מחלות אדמוניות הנגרמות על ידי עובש אפור (בוטריטיס)

כתמים חומים גדולים מופיעים על העלים, המתייבשים בהדרגה במזג אוויר יבש, ומתכסים בעובש אפור וריקבון בלחות גבוהה. בתקופת הפריחה ניתן לראות את אותו הדבר על הניצנים. ניצנים קטנים יותר יהפכו לשחורים, יבולו או יירקבו, בעוד שניצנים גדולים יותר יהפכו לחומים ובעלי פריחה ירודה.

המחלה מתפתחת מהר מאוד, עם נזק חמור: השיחים מתפרקים, הגבעולים נופלים ומתייבשים. הפטרייה משתהה על פסולת צמחים ובקני שורש של אדמוניות, וגורמת לה להירקב. הוא מתפשט כשיורד גשם ומתפשט על ידי נמלים.

עובש אפור (botrytis cinerea) על אדמונית

מזג אוויר גשום קר באביב ובקיץ כמו גם תנודות טמפרטורה פתאומיות תורמות להתפתחותם הפעילה של הפטריות. המחלה הפטרייתית יכולה להתפתח מהר יותר בקרקעות לחות ושטויות, בשיחים השקופים מדי ומעובים, מאווררים היטב..

באופן כללי רמת לחות גבוהה, תכולת חנקן גבוהה מדי באדמה והצללת הצמחים תורמים להתפתחות המחלה. זנים מוקדמים ובעיקר כלאיים מושפעים ביותר.

פטריית החלודה Cronartium flaccidum

להתקף פטרייתי באדמוניות יש כתמים חומים על העלה

הסימנים הראשונים למחלה נצפים באמצע הקיץ, זמן קצר לאחר הפריחה. כתמים חומים, צהובים-חומים או חומים עם גבול סגול מופיעים בצד העליון של העלים. בצד התחתון נוצרות כריות קטנות בצבע חום צהבהב או כתום המכילות נבגים פטרייתיים המתפשטים בקלות על ידי הרוח ומדביקים צמחים חדשים. בסוף הקיץ מופיעים בין הכריות עמודים מעוקלים דמויי קרן צהובים-חומים, המכסים לחלוטין את החלק התחתון של העלים כך שהם מתכרבלים ומתייבשים. בתנאים נוחים המחלה יכולה להתפשט תוך 2-3 ימים ולהשפיע על אזורים גדולים של אדמוניות.

פטריית החלודה Cronartium flaccidum על עלה אדמונית

בסתיו, הנבגים מדביקים אורנים, המארח הביניים של הפטרייה. עצים אלה יכולים להפוך למקור זיהומי רב שנתי.

מזג אוויר לח וחם מקדם את התפתחות המחלה. בתנאים כאלה הפתוגן מתפשט באופן אינטנסיבי וגורם לעלים להתייבש כבר ביולי ולקצר את תקופת הצמחייה, מה שמחליש את הצמחים ומשפיע לרעה על עמידותם החורפית ופריחתם בשנה הקרובה..

Cladosporiosis – מחלת כתם חומה הנגרמת על ידי Cladosporium paeoniae

כתמים חומים על אדמונית מאת Cladosporium paeoniae

המחלה מופיעה בדרך כלל במחצית הראשונה של הקיץ ושכיחה יותר בדרום גרמניה. כתמים גדולים חומים או סגולים כהים נוצרים על העלים, שגדלים בהדרגה, מתמזגים ויכולים לכסות את כל פני השטח שלהם. עם הזמן הכתמים יתכהו והעלים יראו שרופים. במזג אוויר לח, ציפוי אפור כהה מופיע על החלק התחתון שלהם. גבעולים, ניצנים ופרחים מושפעים לפעמים.

כתמים מוארכים בצבע חום אדום בדרך כלל על יורה צעיר, ואז הגבעול הופך כהה ומכוסה בציפוי פטרייה אפורה. הניצנים משחימים ועלי הכותרת נושרים. נבגי הפטרייה חורפים על עלים שנפלו.

מחלת ספטוריה עקב ספטוריה מאקרוספורה

מחלת ספטוריה באדמוניות הנגרמות על ידי ספטוריה מאקרוספורה

העלים והגבעולים של האדמוניות מושפעים במיוחד. התסמינים הראשונים של המחלה מופיעים על העלים ביוני או ביולי: כתמים חומים או חומים צהבהבים, עגולים או מוארכים עם מרכז בהיר וגבול סגול כהה משני צדי העלים. בהדרגה הכתמים מתמזגים ולובשים צבע חום בהיר עם גוון אפרפר.

המחלה מתבטאת תחילה על העלים התחתונים, ולאחר מכן מתפשטת לאורך הגבעול.

אם המחלה חמורה, העלים מתכווצים לחלוטין, אך הם עלולים לא ליפול במשך זמן רב. המחלה מחלישה את הצמחים ומשפיעה על עמידות החורף והפריחה לשנה הבאה.

ריקבון שורש

ריקבון שורש באדמוניות

הפתוגנים יכולים להיות פטריות מהסוג Fusarium, Botrytis, Rhizoctonia או Sclerotinia. הם גורמים לשורשי ריקבון, גבעולים, ייחורים ומוות צמחים. המחלה נפוצה בכל האזורים ומתגלה במהלך השתלה או רבייה על ידי חלוקת קנה השורש. האזורים הנגועים בשורשים ובקני השורש הופכים חומים, מתרככים, נרקבים ומתים. עם לחות מוגברת, נוצר ציפוי לבנבן, אפרפר או ורוד. האדמה וקני השורש הנגועים הם מקור הזיהום. ככלל, נחלשים צמחים, ייחורים ושיחים שהתפצלו בעת ההשתלה. לחות מוגברת וחומציות גבוהה של הקרקע תורמים להתפתחות המחלה.

אדמונית מזיקים

זחל על ניצן אדמונית

הנה החדשות הטובות: מזיקי אדמונית נדירים בהרבה ממחלות פטרייתיות, ואינם גורמים נזקים רבים בגינה מטופחת. זחלי עש הינשוף מכרסמים ניצני אדמוניות שנטעו בצל או בצל חלקי. חיפושית הברונזה, נמטודות קשר השורש והנמלים עלולות גם לעצבן מגדלי פרחים.

זהב בוהק ורד (Cetonia aurata)

אדמוניות מזיקות שושנת ורדים מוזהבים (Cetonia aurata)

כולם ראו בעבר את החיפושיות הנוצצות היפות האלה. הם ניזונים מעלי הכותרת ומאבקי הפרחים. החיפושיות אוהבות פרחים עם צבע בהיר וריח חזק. ניתן לראותם בכל אביב, תחילה על לילך, אחר כך על אירוסים ואדמוניות מוקדמות.

נמטודות קשר שורש

נלחם בנמטודות קשר שורש באדמוניות

נמטודות, הנקראות גם תולעים עגולות, מתמקמות בשורשי אדמוניות וגורמות לנפיחות גושית. לאחר שהשורשים נרקבו, הם נודדים לאדמוניות חדשות שצומחות בקרבת מקום.

נמלת דשא נפוצה

נמלים על ניצן אדמונית

גוף הנמלה צהוב-אדמדם, אורכו 4-7 מ”מ. הוא ניזון מהפרשות ניצן מתוק ואוכל עלי כותרת.

הדברה

הדברת מזיקים באדמוניות

אתה יכול לאסוף את החיפושיות בקלות מוקדם בבוקר. קל לשלוט בנמלים על ידי ריסוס הקנים שלהם במוצרים מודרניים להדברת נמלים.

נמלים נושאות כנימות, וכנימות מעבירות וירוסים לצמחים. ריסוס הצמחים בכל תכשירים מקבוצות הניקוטינואידים והפירטרואידים הוא עזר מצוין נגד כנימות וזחלים. למשל עם פתרון מ”אקטרה “או משהו דומה.

נמטודות הן נדירות, אך עדיין כדאי לשים לב אליהן. יש צורך להילחם בהם בבדיקה קפדנית של השורשים במהלך ההשתלה ושריפת כל החטיבות עם נפיחות מסוקסות של השורשים ונגעים חמורים של ריקבון..

להילחם במחלות ויראליות באדמוניות

להילחם במחלות ויראליות באדמוניות

אין תרופה לווירוסים באדמוניות. בכל אביב, בדוק את שתילי האדמונית שלך וסמן שיחים נגועים. עדיף לשרוף אותם.

אם זן יקר לכם מאוד, שתלו אותו הרחק מהצמחים העיקריים בסתיו. בכך, חלקו אותם לענפים קטנים עם 1-2 ניצנים. בחר את היורה החזק ביותר והשאיר חלק קטן אך בריא מהשורשים.

אם מושתלת אדמונית חולה בדרך זו כל שנתיים, על ידי בחירה משובטת של קטעי השורש הבריאים ביותר, האדמונית תהיה נקייה מריקבון ולפעמים וירוסים.

חשוב מאוד לשתול אדמוניות רחוק יותר מתותים, פטל, תפוחי אדמה, מלפפונים ועגבניות כדי למנוע התפשטות מזיקים מוצצים..

אמצעי מניעה נגד מחלות פטרייתיות

אמצעי מניעה נגד מחלות פטרייתיות באדמוניות

קשה לשלוט בבוטריטיס עובש אפור, אבל זה אפשרי. בתחילת האביב יש להסיר בזהירות את האדמה סביב נטיעות של כלאיים אמריקאים קפריזיים ולטפל בהם בקוטל פטריות כגון “Score” או “Chorus”. לאחר מכן יש למלוח את שיח האדמונית בשכבת חול טרי, ללא חומר אורגני. עשו שלושה טיפולים: באפריל, בתחילת ובסוף מאי.

אם הזן מועד לפגיעה ממחלות פטרייתיות, ריססו במניעה במאי עם Score או צ’ורוס, ובסוף הקיץ עם “Ridomil Gold”.

שיטות חקלאות אורגניות מסייעות במניעת מחלות. לעולם אל תשתמש בזבל טרי ודשא טרי לשתילת אדמוניות. רק סתיו עם קומפוסט ישן בכל סתיו. דשן עם דשנים דלים בחנקן, מינרלים-אורגניים. אדמוניות גם מגיבות היטב לתה קומפוסט. המיקרואורגניזמים הכלולים בו מדכאים באופן אידיאלי חיידקים מזיקים.

בסתיו, חותכים את כל יורה של הרב -שנתי בחזרה ל -5 ס”מ מעל האדמה ומניחים את הגזרי הרעילים מעט על ערימת קומפוסט. התוצאה של כל האמצעים הללו הם צמחים בריאים ופרחים יפים.