צור ביצות-צמחים-עגולות-גדולות-מדשאות

השטח החיצוני נועד לגננים לתחביב מה הבד הריק לאמן. כך שתוכלו לתת לדמיון וליצירתיות שלכם להשתולל ולהשתמש באמצעי ביטוי חלופיים ליצירת “אפקט אהה” נהדר. עיצוב גינה מעניין מושג באמצעות מיני צמחים אקזוטיים וסידור יוצא דופן. כדי להעניק לגינה נופך מיוחד, תוכלו להשתמש ב צור מיטת ביצה ולגדל שם צמחי גדם.

יצירת מיטת ביצה – ביצה מוגבהת מיניאטורית למרפסת ומרפסת

צור צמחי ביצה-מיני אזוב-עץ-סחף-לקשט

העתק של ביצה מוגבהת מצויר אחרי הגן, המרפסת או המרפסת שלך ועוצב כגרסה קטנה ומתוחכמת יותר. גדלים שם צמחים קשיחים, המסירים את חומרי התזונה ממי התהום וגדלים באמצעות היווצרות של כבול. אלה בדרך כלל צריכים רק כמה חומרים מזינים.

צור מיטת ביצה – בחר את המיקום הנכון

צור בריכה-צמח-פרח-כלי-חימר-דקות-בריכה

קודם כל, עליך לשקול האם יש מיקום מתאים והאם הנבחר עומד בכל התנאים. אסור שיהיו עצים או שיחים בקרבת מקום, שכן אספקת החומרים המזינים הופכת גבוהה מדי מדי במהלך עונת נפילת העלים. זה יהיה אידיאלי אם קיר או בית יטילו צל על מיטת הביצה בסביבות ארוחת הצהריים, אבל בבקרים ובערבים הוא בשמש מלאה. כאן באה שאלת האספקה ​​הנאותה של מי גשמים. בנוסף, ערוגת הצמחים יוצאת הדופן צריכה לחתוך דמות טובה בתמונה הכוללת ולהיות מושכת את העין. נקודה מוצלת חלקית בצד הצפון מערבי של הבית תהיה אידיאלית.

צור מיטת ביצה – בנה אותה בעצמך או השתמש באמבטיה

יצירת עצות צמח-מיכל-עגולות-גיגית

כאשר כבר נבחר מיקום מתאים, כדאי שיהיה לך מושג כיצד אמורה להיראות מיטת הביצה וכמה היא תהיה גדולה. צורת המיטה צריכה להתאים לתמונה הכוללת של הגן ובעיקרון כולם אפשריים. לאחר מכן נחפרת האדמה בצורה הרצויה במשך כ- 40-50 ס”מ. יותר נדרש רק עבור מערכות גדולות יותר. ניתן להשתמש גם בבור וחופרים מספיק אדמה כך שתתאים בדיוק לאדמה.

צור מיטת ביצה והפוך אותה לשופעת בגינה

ביצות-מיטות-צמחים-עומדות-מים-הארדי-אקזוטיות

כל האבנים החדות מוסרות מהמיטה החפורה ומכוסות בצמר בריכה בעובי 1 מ”מ. אם אתה משתמש באמבט פלסטיק, אינך צריך לשים שום נייר כסף. אז יש צורך בכבול לבן שלא הופרה או טופל כימית. הוא מופץ לקרקע ובשכבות העליונות יש תערובת של חול קוורץ גס, פרלייט, סראמי וספגנום או אזוב..

צור ערוגת ביצה – אל תשאיר את הצמחים לגמרי במים

עפר-מיטה-ליצור-צמחים-דלי-חבית-הצפת-לבן

זה יכול לקרות כי מיטת הביצה מוצפת בעונת הגשמים. כפי שהשם מראה בבירור, צמחי ביצה מסתדרים היטב עם יותר מים ואפילו שורדים אם הם לגמרי מתחת למים לזמן קצר. עם זאת, אתה יכול להגן על עצמך עם הצפה קטנה. בסביבות 15-20 עשויים להיות מוצפים ללא הרף. נוצר חור במקום טוב ונעשית לתוכו צינור פלסטיק, המוביל את עודפי המים החוצה לתאים קטנים לפחות 45 °. החדר הקטן נחפר מעט יותר עמוק ומלא באדמה. אסור ללחוץ את משטחו בחוזקה.

צור מיטת ביצה – צור מחדש ביצה טבעית 

בנה-בעצמך-בנה-בעצמך-עצים-צמח

בביצה האמיתית נוצרים חללים בצורה טבעית, המתמלאים במים ומשמשים מאגרי מים. כדי לשחזר את אירוע הטבע הזה משתמשים בסירים ישנים היטב. אלה מונחים על הרצפה כשהפתח פונה כלפי מטה. אם אתה רוצה נקודת מים פתוחה, עליך לשקול האם יש צורך בכלל באגירת מים נוספת ואם כן, כמה וכמה גדול.

צרו ערוגת ביצה והניחו צמחים היכן שתרצו

מיטת ביצה-יצירת-צמחים-אקזוטי-טורף-גינון

הכבול משתרע על כ -15 ס”מ מהאדמה ומתפזר היטב סביב הסירים הריקים כדי שלא יתהפכו או יימעכו. לאחר כ- 1/2 – 1 שבוע הכבול יתייצב מעט ובמידת הצורך יתווסף. עכשיו הגיע הזמן לסדר את מיטת הביצה. אתה יכול לעצב שקעים וגבהים ולמקם את הצמחים היכן שתרצה. כאן יש להזהיר כי מור עם הצמחים ובעלי החיים הסמוכים מוגנים.

צור ונטע ערוגות ביצה – צמחי ביצה לצד אלה טורפים

עוגת-מיטה-יוצרת-אקזוטית-קטנה-צמחים-שותלת-מי גשמים

מיני צמחים מתאימים הם אלה שסובלים גידור ולחות עומדים ומשגשגים היטב ב- pH החומצי של הקרקע. לגידול בחוץ, כמובן, הצמחים צריכים להיות עמידים וגם רעבים לאור. הרשימה יכולה להיות ארוכה באמת, אך בדרך כלל אתם בוחרים בעיצוב הגן יוצא הדופן הזה מהסיבה שאתם רוצים לגדל צמחים אוכלים בשר (טורפים).

יצירת ערוגה – כללים לשתילה

בנה-בעצמך-בנה-בעצמך-בגינה-צמח-אבנים

אין כללים יוצאי דופן לשתילת ערוגת הביצה. הצמחים בדרך כלל מסודרים בהתאם לדרישות האור שלהם – מאחור נמצאים הזנים הגדולים יותר, אלה שרעבים לשמש – בצד הצפוני של המיטה ואלו שרעבים לאור – בצד הדרומי. למרות הסדר המדויק, קשה לשמור אותו במיטת ביצה. עם רצים שורש וזריעה עצמית, הצמחים יכולים להופיע במקומות אחרים. המאבק בגדלים ובעשבים שוטים הוא גם דבר שלא נחסך ממנו.

צור ונטע ערוגות ביצה – אילו סוגי צמחים

עוגת-מיטה-ליצור-צמחים-מי גשמים-עציצים-לחים

גנני תחביבים בדרך כלל מניחים ערוגה מכיוון שהיא מציעה תנאים אידיאליים לשתילת צמחים טורפים. הם רעבים מאוד לקלים ולחסינים מותנים. הם שומרים את העלים שלהם כל החורף ורק באיטיות מתים עם יורה חדש באביב. ליד הצמחים הטורפים ניתן לשתול צמחי ביצה מקומיים רבים.

לשתול צמחים טורפים בערוגה – צמח קנקן אדום 

מיטה-צור-ליצור-צמחים-סראצ'ניה-פורפוריה-צמח-כד

Sarracenia purpurea (צמח אדום הכד) הוא צמח שאוכל בשר המורכב כולו מצינור ארוך משיש עם מכסה מנוע. הוא אוסף מי גשמים ומושך את טרפו, בעיקר חרקים. בניגוד למינים האחרים של הסוג, לזו אין כיסוי והוא משתמש במים שנאספו כדי למנוע מהחרקים להימלט. הוא יליד צפון אמריקה ויכול לסבול כפור של -30 מעלות. גובה הצמחים הישנים יכול להגיע עד מטר אחד.

לשתול צמחים טורפים בערוגת הביצה – טל שמש ארוך

ערוגה-יצירת-טורפים-צמחים-דרוסרה-אנגליקה-טל

Drosera anglica (טל שמש ארוך עלים) הוא צמח אכיל בשר ועמיד, המאכלס גם את המורסות במרכז אירופה. בחורף הוא יוצר ניצני תרדמה וכך נובט שוב ​​באביב. העלים מכוסים מחושים באורך 15-35 מ”מ דקים ואדמדמים המושכים את החרקים. בעיקר נתפסים זבובים, אך גם שפיריות ופרפרים.

מניחים צמחים טורפים בערוגת הביצה – מלכודת זבובים של ונוס

ביצה-ליצור-אוכל-בשר-צמחים-דיונה-מוסקיפולה-

Dionaea muscipula (Venus flytrap) הוא צמח אוכל בשר שהופך לאדום עם תאורה מספקת. כתוצאה מכך, הוא מייצר צוף מתוק בקצה המלכודת ובכך מושך במהירות חרקים. עם גידול טוב, הוא נמרץ ויכול ליצור 3-4 מלכודות חדשות בחודש. הצמח יוצר את קני השורש שלו עמוק באדמה ולכן יכול לשרוד אסונות טבע.

לשתול צמחים טורפים בערוגת הביצה – שושנת קוברה

מיטת ביצה-צור-אוכל-בשר-צמחים-דרלינגטוניה-קליפורניה

דרלינגטוניה קליפורניה (שושנת הקוברה) הוא צמח שאוכל בשר שקשה לטפח ולכן הוא נדיר אמיתי בגינה. הוא אוהב מיקום שטוף שמש, אך יש לשמור על קרירת אזור השורש שלו. הוא עמיד בחלקו, אך ניתן לגדלו גם כצמח עציץ. הוא קיבל את שמו מהדמיון לקוברה.

שתלו צמחי ביצה אופייניים בערוגה – ביצה

מיטה-צור-ליצור-צמחים-פינגוויקולה-גרנדיפלורה

Pinguicula grandiflora (פרווה גדולה) היא צמח הגדל נמוך לאורך נחלים ואופייני למערב אירופה (אירלנד, שוויץ, צרפת וספרד). הרוזטות שלה קרובות לאדמה ומגיעות לקוטר של עד 8 ס”מ. הם מתרבים בניצן החורף.

שתלו צמחי ביצה טיפוסיים בערוגת הביצה – חמוציות

עוגן-מיטה-ליצור-צמחים-ואציניום-אוקסיקוקוס-חמוציות

Vaccinium oxycoccos (חמוציות) גדל לסנטימטרים ספורים בלבד וזוחל בחוזקה על אדמה ספוגה לצמיתות. הוא ירוק אפילו בחורף ופורח ממאי עד יולי. פירות יער קטנים, בגודל של כ- 1 ס”מ, מתפתחים מהפרחים המופרים, שגם הם אכילים לאחר הכפור הראשון.

שתלו צמחי ביצה טיפוסיים בערוגת הביצה – ציפורן ביצה

עצי-מיטה-ליצור-צמחים-הלוניאס-בולאטה-ציפורן

הלוניאס בולאטה (מורנלקה) הוא צמח בריכה טיפוסי שהוא גדול יחסית – 20 עד 70 ס”מ. הוא עמיד כפור לחלוטין, די תובעני וחסכני. היא אוהבת מקומות שטופי שמש עם השקיה מספקת ומצע עם מעט סיד.

שתלו צמחי ביצה טיפוסיים בערוגת הביצה – סחלבי ביצה

ערי-מיטה-ליצור-צמחים-פוגוניה-אופיוגלוזואידים

Pogonia ophioglossoides (בוג פוגוניה) הוא צמח ביצה טיפוסי המועבר לאירופה מארה”ב וסין. זה גם עמיד איתנו והוא מאוד פופולרי מסיבה זו. עדיין ידוע בשם סחלב הביצה, הוא מעדיף מקומות שטופי שמש ופורח בעדינות ורודה ביוני-יולי.

שתלו צמחי ביצה טיפוסיים בערוגת הביצה – דשא כותנה רוסי 

ערוגת-מיטה-צמח-eriophorum-russelianum-russian-צמר-דשא

Eriophorum russelianum (קוטגראס רוסי) הוא דשא נוי דקורטיבי שמשגשג במקומות לחים, בדרך כלל על שפת הבריכה. הוא יכול לעמוד עד מפלס מים של עד 5 ס”מ לכל היותר ובמהלך תקופת הפריחה הוא רוכש תרמילים בצבע כתום. גובהו יהיה 20-30 ס”מ.

שתלו צמחי ביצה אופייניים בערוגת הביצה – טחב כבול

ערי-מיטה-ליצור-צמחים-ספגנום-פלסטר-כבול

Sphagnum squarrosum או המכונה גם טחבי הלבנה, טחבי כבול, הם טחבים עושי סיד היוצרים כריות צפופות באזורים ביצהיים. הם סופגים במהירות לחות דרך הנקבוביות שלהם, שיכולה להיות פי 30 ממשקלם היבש.