תותים נושאים פרי בקיץ יוני

תותים בשלים ועסיסיים הם אחד הפינוקים המתוקים ביותר של הטבע. בין אם מוסיפים אותם לשייקים, לסלטים או שפשוט עם ארוחה בין לבין – תותים על שפתי כולם בקיץ. צמחי תות הם גם אחת התוספות הקלות והמגוונות ביותר לכל גינה או מרפסת. הם קוסמים לנו בפרחים יפים באביב, נושאים פירות בקיץ ושומרים על העלים הירוקים הדקורטיביים שלהם עד הסתיו. אם אתה רוצה לקטוף תותים מתוקים ישירות מהגינה שלך, קרא את המדריך שלנו ל”שתילת תותים “.

שתילת תותים בעציצים במרפסת

ניתן להשתמש בשיטת הגידול המסורתית ולשתול את צמחי התות בשורות ארוכות. ברוב הגינות הביתיות, תותים עובדים גם ככיסוי קרקע או גבול מיטה. אם הגינה שלך אינה בעלת איכות אדמה טובה, נסה לבנות מיטה מוגבהת. כך התותים מבשילים מהר יותר וקל יותר לאסוף אותם ביד. אם שטחכם מוגבל, דעו כי כל הזנים למעט תותי מושק יסתדרו היטב בסירים ובמכלים. מסירים מחרס ועד צינורות ועד סלים תלויים – ניתן לשתול תותים כמעט בכל מקום. עם זאת, אין לשתול אותם במיקום בו גידלת בעבר חצילים, פלפלים, תפוחי אדמה או עגבניות כדי להימנע מבעיות של נטיפת ורציליום.

שתילת תותים בחוץ, השקיית עלים ירוקים

בעוד שצמחי התות הם רב -שנתיים ורב -שנתיים, תגלו שאחרי כמה שנים התשואות מתחילות לרדת. עדיף לחדש את צמחי התות אחת לשלוש עד חמש שנים. אם התותים באזור האקלים שלך נמצאים בסיכון מכפור, ניתן להתייחס אליהם כאל יבול שנתי.

שתילת תותים – שימו לב לזן הנכון

תותי צמח בוחרים את הזן הנכון

תותים נושאי יוני הם המועדפים על גננים. זנים אלה נושאים פירות גדולים תוך שבועיים עד שלושה שבועות מיוני ועד תחילת יולי. עם זאת, הם צמחים אגרסיביים למדי המתפשטים בכבדות דרך רצים.

עם התותים החודשיים יש לך סיכוי גדול יותר לקציר. כפי שהשם מרמז, זנים אלה נושאים מספר פעמים בשנה – מהאביב עד הסתיו. הפירות קטנים יותר אך ארומטיים מאוד.

צל יער תות שדה hosta מאלץ בקר

אם אתה רוצה לנסות משהו קצת יותר אקזוטי, אתה צריך תותי יער ותותי מושק לשקול. זני היער הקטנים והקישוטיים מאוד קלים לגידול מזרעים ונושאים את פירותיהם הזעירים לאורך כל הקיץ. כפי ששמם מרמז, תותי יער אינם סובלים חום ולכן הם אידיאליים לשתילה מתחת לעצים. לתותי מאסק, הנקראים גם תותי קינמון, יש טעם עז מאוד שאפשר להתרגל אליו. צמחי הנקבה והזכר יגדלו כך שהבטחת האבקה נאותה.

מתי הזמן הטוב ביותר לשתול תותים?

הזמן הטוב ביותר לשתול תותים

באזורים עם חורפים קרים יש לזרוע כשלושה שבועות עד חודש לפני הכפור האחרון, כאשר ניתן לעבד את הקרקע בתחילת האביב. באזורים עם אקלים מתון ניתן לזרוע את צמחי התות בחוץ באביב או בסתיו. במקרה של תותי גן, פרחים מתחילים להיווצר בחודש מאי.

מקום: שמש מלאה או צל חלקי לרוב זני התותים, צל מלא או חלקי לתותי שדה ותות בר

מים: להשקות באופן קבוע ולתת לצמחים להתייבש בין לבין.

זני תותים פופולריים

שתילת תותים בחוץ הגנה מפני כפור

זני תות הנושאים יוני (נושא אחד): סונטה, קמרוסה, לורן, קמינו ריאל, Honeoye, Senga, Korona, Polka, Mieze Schindler

זני תות שדה: אוזרק ביוטי, אוסטרה, טוסקנה, נוף ים, קליפסו, רפלה, האמי ג’נטו

זנים רבים (תותים חודשיים): אלביון, סלבה, מונטריי, סן אנדריאס, אלווירה

תותי יער: אלכסנדריה, מלכת היער, צהוב אלפיני, פנינה ורודה, פלוריקה, תות קוקוס

תות מאסק: קפרון, פרופומאטה די טורטונה, מארי שרלוט

רוב הצמחים מעדיפים אדמה סחוטה היטב (אפילו חולית), מעט חומצית עד ניטרלית. אם האדמה שלך בסיסית, ניתן לגדל את התותים בשורות מוגבהות או בערוגות מוגבהות. או שקול להשתמש בדליים.

שתילת תותים בערוגות מוגבהות. השקיית צמחים צעירים

הכינו את האדמה ועבדו בדשן. צרו תלוליות קטנות כדי להרים מעט את הצמחים ושקע בין השורות.

בהתאם לזן, הצמחים הצעירים נטועים במרווחים של כ – 20 – 30 ס”מ. במקרה של צמחים עם פירות גדולים, המרחק צריך להיות גדול יותר. מרווח השורות הוא באופן אידיאלי 50 עד 60 מטרים.

תן לבסיס הכונן, הנקרא הלב, לעמוד מעט מעל הקרקע. אסור לכסות אותו באדמה, אחרת הוא ירקב. רק לכסות לחלוטין את השורשים באדמה. אם צפוי כפור חמור, הגן על הגידולים בעזרת קש קש או יריעה.

אם אתם שותלים תותים באמבט או במיטה מוגבהת, הם צריכים להיות בעומק של לפחות 8 סנטימטרים. סלים תלויים צריכים להיות בעומק של לפחות 30 ס”מ.

מה אפשר לשתול ליד תותים

תותים, חסה, כרישה, תרד, שותלים יחד שכנים טובים

צמחים נלווים חשובים במיוחד אם אתה רוצה ליצור פרמקלצ’ר. צמחים אלה נטועים בסביבה הקרובה ויכולים לסייע בשיפור תנאי הגידול במיטה, למשוך מאביקים שימושיים או להדביר מזיקים..

תותים רגישים למספר מזיקים. לכן, הגיוני לשתול אותם ליד שכנים כדי להרחיק פולשים. תותים מחזירים את הטוב על ידי כך שהם משמשים כתכלית חיים שימושית ועל ידי שמירה על קררות ולחות הקרקע. מתלבטים מה לשתול לצד תותים? המשך לקרוא להמלצות מועילות.

תותים צמח מיטות מוגבה קש קש קש שכנים טובות קורנית כרישה

שכנים טובים: בצל, בורג ‘, שעועית צרפתית, שום, חסה, כרישה, צנונית, עירית, תרד, כרישה.

טימין – לשתול טימין מסביב לגבול של כתם תות כדי למנוע תולעים. קורנית מושכת גם זבובים מרחפים – חרקים מועילים הניזונים ממזיקי גוף רכים כמו כנימות, תריסים וזחלים..

שמיר, שומר, כוסברה, מנטה ומרווה – עשבי תיבול אלה הם שותפים מצוינים לתותים כדי להרחיק חלזונות ומזיקים אחרים. שים לב שכמה עשבי תיבול, במיוחד מנטה, תמיד צריכים להיות נטועים בנפרד בעציצים מכיוון שהם מתפשטים מאוד.

פרחי ציפורני חתול – תותים וציפורני חתול יוצרים צוות נחמד. הניחוח הייחודי של פרחי השמש מרתיע מזיקים. סבורים כי טאגטס דוחים נמטודות (תולעים עגולות), שעלולות לגרום נזק ניכר לשורשי צמחי התות.

תותים שכנים טובים Tagetes ציפורן החתול

שכנים לא נוחים לתותים

אם לצמחים דרישות שונות למים, אור ודשן, אלה אינם מתאימים כשכנים. העגבניות המתנשאות, למשל, מטילות צל על התותים רעבי השמש. תותים אינם מסתדרים היטב עם כרוב, עגבניות, תפוחי אדמה, שעועית רחבה, צבעונים, ורדים וגלדיולי..

טיפול נכון בצמחי התות

אם אתם מגדלים את הצמחים בשורות, מטפחים קלות את האדמה במשך שבועיים עד שישה שבועות (שבועיים לזנים נושאי יום וניטרליים; שישה שבועות לזנים נושאי יוני) כדי לאפשר לרצים להתפשט. הסר את העשבים. במהלך עונת הגידול תוכלו למנוע גידול עשבים בעזרת קש או מאלץ אחר.

מוריד את הפרחים הראשונים כדי שהצמחים יוכלו להתמקד בגידול ולא בפרי. עם תותים נושאי יוני, אתה יכול לעשות זאת לפחות בשבועיים הראשונים. אתה יכול אפילו לנתק את כל הפרחים בשנה הראשונה לייצור טוב יותר בשנים מאוחרות יותר. אסור להסיר את פרחי תותי היער.

תותים פרחים לבנים פירות ירוקים

שמור על אדמה לחה בזמן היווצרות הפרי. חיתוך רצים שהתרחבו מחוץ לגבולות כדי לקבל פחות פירות אך גדולים יותר.

לדשן תותי יער, יער ומוסק עם דשן דל חנקן כאשר הם מתחילים לצמוח באביב. מומלץ לדשן שוב לאחר הקציר. עבור תותים מרובי נושאים וניטרליים ביום, דשן באופן קבוע לאורך כל העונה.

קְצִיר: כאשר התותים אדומים בוהקים, הם בשלים ומוכנים לאכילה. כדי להימנע מפגיעה בפרי במהלך הקציר, עדיף תמיד לאחוז בגבעול הפרי.

מחלות תותים עוזבים לקמול

תותים נחשפים למגוון מזיקים, כולל כנימות, קרדית ושבלולים. חלקיקי תות יכול להוות בעיה באזורים מסוימים. ציפורים יהיו בעיה גדולה עוד יותר. השתמש ברשתות כדי להרחיק אותן או בעלי חיים אחרים מהפרי המתפתח. כולם אוהבים תותים כמו אנשים.

מחלות כמו הדלקת מאוחרת, ריקבון פירות, בעיות עלים, טחב אבקתי ונטישת ורטיציליום יכולות לגרום גם לבעיות בתותים. עם זאת, אם אתה צופה מקרוב ומסיר צמחים חולים, אתה אמור להיות מסוגל להרחיק את המחלה.

אם אתה גר באזור עם אקלים קר, כסה את הצמחים במכסה קש עד סוף הסתיו. אתה יכול לעשות שימוש חוזר במכסה באביב הבא כאשר כפור מאוחר מאיים.

קטיף קציר תותים בשל

קיצוץ והתחדדות: זהו המפתח לקציר שופע של תותים נושאי יוני. מיד עם סיום הפרי יש להסיר צמחים ישנים, חלשים או חולים ולהשאיר כ- 15 ס”מ בין התותים הנותרים. חותכים את העלווה, כ -3 עד 10 ס”מ מעל בסיס הצילום. מורחים שכבת אדמה על הצמחים ומוסיפים דשן.

אם שתילת התות שלך מותשת, עליך ליצור מיטה חדשה.

קציר תותים מהגינה שלך