קבר שתילה מסגרת חורף כרוב נוי eriken weiss gruenzweige

קברים הם מקום זיכרון של יקיריהם, מקום מנוחתם הסופי. קרובי משפחה רבים שומרים על זה בעצמם, ולכן עיצוב קבר מתאים ו שתילת קברים לטיפול קל היא הנוסחה המוצלחת למקום מנוחה מסודר ונטוע להפליא. לגינון יש גם אפקט טיפולי ועוזר לעבד את האובדן. ישנן אפשרויות רבות לשתילת קברים, השונות ממקום למקום. בדרך כלל הוא מורכב משלושה אזורים שונים: צמחי מסגרת, כיסוי קרקע וצמחים מתחלפים. לדברי מומחים, האחרון לא צריך להיות יותר משליש מהשטח, כיסוי הקרקע תופס חצי, וצמחי מסגרות תופסים את השטח הנותר – כ -15% מהשטח המתוכנן..

צמחי קבר מטופלים – צמחי מסגרת

דוגמאות לשתילת קברים קבועים בצל חלקי-ירוק עד-דוב-עור-דשא- heuchera-דשא נוי

צמחי מסגרת מחברים את המצבה לירק ולעתים קרובות הם נמצאים בראש הקבר, ומסגירים אותה מימין או משמאל. חורשות משמשות בעיקר לכך – ברוש, ערער, ​​טקסוס, אורן וגם בוקס. רצוי להימנע מנטיעות סימטריות ולבחור בצמחים א -סימטריים, שכן אלה מגדילים ויזואלית את שטח הקבר הקטן. שילוב סוגים שונים של צמחים או צמחים רב שנתיים עם גבהים שונים תהיה אופציה עיצובית מושכת מבחינה ויזואלית.

רעיונות עיצוב קברים לכל עונה וחג

שתילת קברים בסתיו – רעיונות לקישוט מתאים עם פרחים

עיצוב קבר קל לטיפול – תשובות ורעיונות לשתילת קברים

נטיעת קבר מטופלת – כיסוי קרקע למיקומים מוצלים ומוצלים חלקית

דוגמאות לשתילת קברים קבועים לכריכת גשם הארדי-אריקן-דיכונדרה-כסף

הכיסוי הקרקע תופס את רוב השטח ומכמה סיבות – קל לטפל בו, מעדיף מקומות על רקע חצי מוצל ומדכא את העשבים כשהם גדלים בצפיפות. קיסוס (Hedera helix) ודבש ירוק עד (Lonicera nitida) נחשבים לקלאסיקה. כיסויי קרקע ירוקים עד מתאימים גם כצמחי קבר מטופלים:

 • פריצה (Gaultheria procumbens)
 • הזלוורט (Asarum europaeum)
 • דיקמן (Pachysandra terminalis)
 • שיח ציר (Euonymus europaeus)

כיסוי קרקע ירוק עד – קוטוניאסטר (Cotoneaster dammeri)

כיסוי אדמה חורפי חורף ירוק עד שיח-פירות-קוטוניאסטר-קוטוניאסטר-דאממרי

המדליון לא רק מרשים בעלים הירוקים הבהירים והמעוצבים להפליא. הוא מעוטר גם בפירות יער אדומים ובכך מכסה את הקבר בצורה יפה וקלת טיפול. זהו צמח עמיד כפור, כך שתקבל דגימה רב שנתית שתחנך את הקבר לאורך זמן. עדיף צל חלקי או מיקום שטוף שמש. יש לצפות לגובה של 30 ס”מ. לצמח ניתן גם רוחב של עד 15 ס”מ, שכדאי לקחת בחשבון למספר מספיק.

כיסוי קרקע ירוק עד לשתילת קברים בטיפול קל – Mühlenbeckia (Muehlenbeckia axillaris)

שתילת קברים לטיפול קל-כיסוי קרקע-אימרגרון-מוילנבקי-מוהלנבקיה-אקסילריס

המיקום הטוב ביותר עבור Mühlenbeckia הוא גם מקום מוצל, אך בהיר. חשוב לדעת כי הצמח זקוק ללחות רבה. למרות שהצמח יכול לגדול בשמש ישירה, יש להימנע ממקום כזה בשל דרישת המים הגבוהה. ואז כדור הארץ יתייבש מהר מדי. כמובן שזה תלוי באיזו תדירות אתה יכול לבקר ולתחזק את הקבר. בהתאם לגודל הצמח, נטועים 11 עד 25 חתיכות למטר מרובע. מכיוון שהצמח עמיד בחורף עד מינוס 20 מעלות, ניתן לצפות בעלים חדשים באביב לאחר נפילת העלים בסתיו.

נטיעת קבר מטופלת עם כיסוי קרקע – אזוב כוכבים (Sagina subulata)

טיפול נוח-קבר-שתילה-אבני כיסוי-אדמה-טחב כוכב-פנומברה-סאגינה-סובולאטה

אזוב הכוכבים הוא רב שנתי ועמיד בחורף בטמפרטורות של עד מינוס 15 מעלות. מכיוון שמין זה, כמו סוגים אחרים של אזוב, זקוק להרבה לחות, עדיף מיקום מוצל עד מוצל חלקית. אם אתה עדיין רוצה לשתול את האזוב במקום שטוף שמש, השקיה מספקת היא חובה, רצוי בבוקר או בערב, כך שהמים יכולים להיספג בקרקע לפני שהם מתאדים מהחום. אדמה חולית למדי היא גם חשובה כדי שהשורשים לא יירקבו בעונות הלחות.

אגוזים מתוקים (אקנה)

כיסוי קל-קבר-שתילה-קרקע-אקזוטי-ירוק-מצבה-אקנה

האגוז הדוקרני מושלם לצמחי קבר המטופלים. הסיבה העיקרית לפופולריות שלו היא העלווה הצבעונית שצבעו נע בין ירוק-כחול לאדום-נחושת לאדום חזק. לאחר בערך הקיץ מופיעים ראשי הפירות הדוקרניים המעניינים, המעניקים לצמחים קסם מעניין נוסף. מבטיחים אדמה סחוטה היטב למניעת ריקבון בחורף. תערובת של חימר וחול היא אידיאלית. עדיף גם מיקום שטוף שמש. בחורף, עדיף לכסות את הצמח בהגנה על עץ המכחול מפני הקור.

צמחי קבר מטופלים בהתאם לעונה

טיפול נוח-קבר-שתילה-אביב-קיץ-א-סימטרי-אדום-חצץ-חצץ-בוקס-בשרניים

חלק שלישי משטח הקבר הוא בדרך כלל השתילה המתחלפת, המשתנה שלוש פעמים בשנה – אביב, קיץ וסתיו. כבר בסתיו, רצוי בספטמבר ונובמבר, מתחילה נטיעת פרחי בצל וסיגלי קרניים לאביב.

צמחי קבר מטופלים באביב – נרתיקים אדומים וחצץ נוי לבן

טיפול נוח-קבר-נטיעת-אביב-אדום-רקע-מצבה-חצץ- eonymus

הגדר מבטאים לאורך כל השנה על ידי שתילת מיני צמחים הפורחים בצורה שונה – למשל פרחי נורה מוקדמים ומאוחרים כמו כרכומים, יקינתונים ובצל נוי. שוב, מינים אחרים הם בחירות טובות לגבולות-פרימולס, שכח אותי, בלינים ואמניות.

חיננית אדומה (בליס)

טיפול נוח-קבר-שתילה-אביב-אביב-פרח-פריחה-אלף-יפה-בליס

צבעונים, סיגליות קרניים ונרקיסים, המוצבים בקבוצות קטנות בין כיסוי הקרקע, יעילים במיוחד עם הפרחים הצבעוניים שלהם. האור מתחת לעצים הנשירים מספיק להם והם גם לא רגישים לכפור. בדרך זו אינך צריך לדאוג לשתילה מחדש מדי שנה. הנורות פשוט נשארות באדמה ומופיעות שוב באביב הבא.

טיפול קל שתילת קברים בקיץ

טיפול נוח-קבר-שתילת-אביב-פרחים-אריקן-חרציות-לבן-פפריקה-צהוב

בקיץ העצים מטילים צל צפוף על אזור הקבר וגם השקיה יומית תהיה בלתי אפשרית, לכן כדאי לבחור בצמחים לא תובעניים יותר. פתרון טוב יהיה:

 • גרניום
 • חינניות
 • בגוניאס
 • פוקסיה
 • שלוקי קיץ (Phlox paniculata)
 • אבן ריחנית לבנה עשירה (Lobularia, Alyssum maritimum)

לובליה פורחת כחולה (לובליה)

טיפול נוח-קבר-שתילה-אביב-אביב-כחול-פריחה-לובליה

לובליה משמחת אותנו עם הפרחים שלהם בין מאי לספטמבר וזקוקים למיקום שטוף שמש ככל האפשר למטרה זו, מכיוון שבמקור הם מגיעים מדרום אפריקה ואזורים חמים אחרים. במידת הצורך מתאימה גם פנומברה. הצמח השנתי זקוק לטמפרטורה חיצונית של לפחות 15 מעלות, כמו גם לאדמה חדירה למים, שאף פעם לא אמורה להתייבש וצריך לדשן אותה באופן קבוע..

ליזי (Impatiens walleriana) חרוצה או פרימולס בצבעים בהירים שונים 

טיפול נוח-קבר-שתילה-אביב-אביב-מבטאים-רקפות-פרימולה

עם נרתיקים ולישכן החרוצה, ללא ספק תקבלו מושכי עיניים יפים ובעיקר צבעוניים וצמחי קבר מטופלים. הצמחים מוצעים במגוון רחב של צבעים. בעוד לישקן החרוץ מעדיף צל וגוון חלקי, יש למצוא צל חלקי או מקום שטוף שמש עבור הנרתיק. לטאות אינן עמידות ונמכרות כצמח חד -שנתי, בעוד שחרפות יכולות לשרוד בקלות את החורף. שני סוגי הפרחים דורשים הרבה מים. הסרה סדירה של הפרחים המתים היא גם חלק מתהליך התחזוקה. רק כך פרחים חדשים יכולים להיווצר שוב ושוב ולשמור אותך מאושר לאורך זמן.

צמחי קבר מטופלים בסתיו – דפני דובדבן, אזוב כוכבים וחרציות לבנות

כיסוי קל-קבר-שתילה-קרקע-צל חלקי-דובדבן דובדבן-כוכב חרצית.

בסתיו, קברים נטועים באופן מסורתי ומעוטרים בסידורי פרחים, ככל שמתקרבים הימים בהם יזכרו את הנפטר – “החגים השקטים” של יום כל הקדושים ויום כל הנשמות ב -1 וב -2 בנובמבר. פורחי סתיו, כגון קרואסונים סתיו וחינניות סתיו, גם רקפות (רקפת פרסיקום), מתאימות לשתילה לסירוגין, שנראית יפה במיוחד מרחוק ומציבה מבטאים עם צבעי פרחים עזים. פעמונים סגולים אדומים, חרציות צהובות וצמחי פלפל חריף עם פירות דקורטיביים נראים יפים ויכולים לשמש כצמחי קערה…

שלג קסום (Euphorbia hybrid ‘Diamond Frost’)

טיפול נוח-קבר-שתילה-סתיו-לבן-קסם-שלג-אופורביה-יהלום

צמח לא תובעני המשמש בעיצוב קברים הוא שלג הקסם (Euphorbia hybrid ‘Diamond Frost’). הוא נראה עדין עם הפרחים הלבנים והקטנים שלו, אך עמיד מאוד ופורח ממאי ועד הכפור הראשון בנובמבר. הצמח זקוק לצל חלקי או למיקום שטוף שמש מכיוון שהוא אוהב חום. אם יש לך רק צל זמין, אפשר גם לשתול שם את שלג הקסם, אבל אז יש לצפות לכמות קטנה יותר של פרחים. השקו את הצמח באופן קבוע, וניתן לסבול תקופות יבשות קצרות ללא בעיות. ההפריה נעשית באופן קבוע מסוף האביב ועד סוף הקיץ. עם זאת, יש להקפיד על דישון יתר. הצמח אינו מקבל יותר מדי מלחים. אולם, אחרת תקבל את הדגימה המושלמת לצמחי קבר שטיפלים בהם.

אברש רגיל (Calluna vulgaris)

קל-טיפול-קבר-שתילה-עלי-סתיו-אריקן-כסף-עלה-הארדי

צריך לעשות הרבה עבודה בסתיו – שיחים ושיחים ירוקי עד נטועים, בעוד שצמחים לא קשיחים נשמרים לחורף. יש להסיר את העלים הנושרים באופן קבוע כדי למנוע מחלות אפשריות על הצמחים.

מיני צמחים קשוחים לשתילת קברים לטיפול קל

קל-טיפול-קבר-שתילה-אריקן-וייס-לילך-מצבה-קטנה

האברש המצוי (Calluna vulgaris) פורח בצבע ורוד או סגול ויחד עם הגוונים הירוקים של הערער והפירות הכדוריים הלבנים של תות השלג מביאים לשתילה חיננית מאוד עם גוונים מענגים. זנים בעלי קומה קטנה מתאימים כשתילת קערה לקברים בקנה מידה קטן או לקברי כד-למשל Calluna vulgaris. ורד חג המולד (הלבורוס ניגר) הוא אחד הצמחים הבודדים הפורחים בחורף והוא לוכד עיניים מיוחד מאוד..

בחר צמחי קבר נוחים לפי מיקומם – שטוף שמש, חלקי או מלא 

טיפול קל-קבר-שתילה-מסגרת-צמחים-כיסוי קרקע-עור דוב-דשא-רקע-עצי מחט

בדומה לירוק ולערוגת הצמחים בגינה, יש לקחת בחשבון את המיקום גם על שטח הקבר על מנת לבחור בדרך כלל את הצמחים הנכונים.

ירק שופע עם מיני צמחים פורחים למיקום שטוף שמש

קל לטפל-קבר-שתילה-קיץ-שטוף שמש-כחול-צבעוני-לטאות

חובבי שמש מתאימים לירוק קברים שמטופלים בקלות הם ורדים מכוסה קרקע, גרניום, ביגוניה של קרח, ביגוניות אלטיוריות והקלנצ’ו עם העלים הבשרים שלהם. Dipladenia (Mandevilla sanderi), הידוע גם בשם פלא פורח חזק, עמיד במיוחד לבצורת ופופולרי מאוד על קברים. זנים שונים מתענגים על פרחים לבנים, אדומים בוהקים, ורודים או צהובים. מיקומים שטופי שמש עד מוצלים חלקית סובלים טוב מאוד את לישכן החרוץ ואת הגברים הנאמנים.

אוהבי שמש מתאימים לשתילת קברים בטיפול קל

טיפול נוח-קבר-שתילה-מצבה-קיסוס-לבנדר-קורנית

אדמת תעלה היא בדרך כלל יבשה וחולית למדי, ולכן מיני צמחים שמרגישים בנוח מאוד במקומות שטופי שמש הם אידיאליים לשתילה במקומות שמש מלאים. הזנים הפופולריים הם:

 • קורנית חול (Thymus serpyllum)
 • ערער זוחל (Juniperus horizontalis)
 • אגוזים (Acaena buchananii)
 • כרית נוצות (Leptinella squalida)
 • וול-זיסט (סטאצ’יס)

כיסוי קרקע וירוקי עד למיקומים מוצלים או מוצלים חלקית

טיפול נוח-קבר-שתילה-חצץ נוי-תפוז-עצי מחטניים-מצבת ערער זוחלת

לובליה, עשב אבן צהוב ועצי מחט בצל חלקי

טיפול נוח-קבר-שתילה-אביב-פרחים-אבן-עשב-צהוב-כחול-לובליה

כמעט כל כיסוי הקרקע וירוקי עד, אך גם פוקסיות ובגוניה פקעתיים, מתאימים לקברים בצל.

סמליות ומשמעות של מיני הצמחים

טיפול נוח-קבר-שתילה-חצץ נוי-לבן-סלק גבול-אבנים-כיסוי-שיח

צמחים רבים מאוד פופולריים בגלל הסמליות שלהם וזה יכול לבטא את אופיו של המנוח או את רגשותיהם של יקיריהם. לצמחים בעלי עלים דוקרניים, כמו האילקס וקוצני האש, יש מוניטין פופולרי בהרחיקת הרוע. התוגה נקראה עץ החיים וערבת החתלתלים התלויה (Salix caprea ‘Pendula’) מייצגת פרודוקטיביות וחיוניות. צמחים אחרים בעלי משמעות סמלית מועברת הם:

 • הנצחה (Omphalodes verna)
 • לב מדמם (Dicentra spectabilis)
 • שכח אותי (Myosotis sylvatica)
 • קליפת פרות (primula veris)
 • לילי (ליליום)

 טיפים לשתילת קברים קלה:

טיפול קל-קבר-שתילה-פנומברה-מיהלנבקי-הידראנגאה

הקברים עדיף להשקות מדי פעם בבוקר, מכיוון שהשמש שורפת את העלים והפרחים הרטובים בצהריים. אם הצמחים מושקים בערב, הם לא יכולים לספוג את הלחות כראוי לפני שהטמפרטורות יורדות.

בחירת הצמחים הנכונים

טיפול קל-קבר-שתילה-מסגרת-צמחים-עצי מחט-ערער-ירוקי עד

כאשר בוחרים את הצמחים הנכונים לשתילת קברים, תמיד יש לקחת בחשבון את טעמו של המנוח.

צמחי קבר מטופלים – עצי מחט, שיחי ציר, זבוב כחול 

טיפול נוח-קבר-שתילה-מסגרת-עצי מחט-נוי-דשא-מאלץ-ציר שיח-כחול

שתילת מסגרת וכיסוי קרקע, השתילה הקבועה, צריכה להיות מתואמת עם המצבה ובחירה מתאימה.

מומלץ שתילת קברים א -סימטרית

כיסוי קל-קבר-שתילה-צל-ירוק עד-כיסוי אדמה-אזוב כוכב שיחים

אם שטח הקבר קטן, מומלץ לשתול קבר א -סימטרי על מנת להגדיל את השטח באופן ויזואלי

כיסויי קרקע עשויים חצץ או מאלץ קליפה צבעוני 

כיסוי קל-קבר-שתילה-מאלץ-ירוק עד-כיסוי קרקע-מוהלנבקי-חרצית-צהוב

באופן עקרוני, כיסוי קרקע הוא האפשרות הזולה ביותר לירוק שטח הקבר. כיסויי קרקע העשויים חצץ או מאלץ קליפת צבע הם אלטרנטיבה קלה יותר לטיפול.

לוחות אבן, אבנים וסלעים על שטח הקבר 

טיפול נוח-קבר-שתילה-הארדי-קאלונה-וולגריס-כרוב-זרדים ירוקים-מצבה

פקודת בית הקברות שונה מבית קברות לבית קברות ובדרך כלל כתוב שאחרי איזה זמן הקבר חייב להיות נטוע יפה. כיסוי לוחות אבן, אבנים וסלעים חוסך מאמץ של הגנן, אך אסור בכל בית קברות.