הבדליה הוא שיח יפהפה המייצר פרחים סגולים כהים בקיץ. ניצני הפרחים שלה לא רק נעימים לעין, אלא גם מריחים ריח נעים. כל עוד המיקום והאדמה עומדים בדרישותיו, השיח אינו זקוק לטיפול מועט. עם זאת, יש דבר אחד שגנן התחביב אסור לשכוח: לחתוך אותו. אנו מסבירים כיצד ומתי לחתוך את הבודלייה.

1. לכן עליך לחתוך את הבודלייה

לילך פרפר נחתך לאחר תקופת הפריחה או בחורף

שיח הפרפרים לא יכול להתמודד ללא גיזום. הצמח מתמהמה במהירות ואז מפסיק לייצר פרחים. בדומה לרוב שיחי פירות היער, הוא יוצר פרחים רק על יורה חדש. לכן חיתוך הוא חיוני. מתי הוא מתרחש ולמה כדאי לשים לב??

1.1. גיזום בודהליה: הזמן הנכון הוא קריטי

גיזום שיחי פרפר שנתי או לא טיפים

הזמן הנכון לגזום הוא באביב. אתה יכול לגזום את השיח שלך בסוף פברואר – תחילת מרץ, כי אז בדרך כלל כבר אין פרמפרוסט ולצמח יש מספיק זמן עד הקיץ כדי ליצור יורה חדש. קיצוץ באביב יכול לדחות היווצרות פרחים לקראת סוף הקיץ.

אגב, בודליה היא מין צמחים פולשני. הוא מתפשט דרך זרעים ויכול לעקור צמחים אחרים בגינה הביתית. לכן, חשוב מאוד להסיר את כל השתילים במועד. אם אינך יכול לשלוט על הצמח, למשל מכיוון שאתה קצר בזמן או שפשוט אינך יכול לבצע את המשימה המייגעת, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא להסיר אותו מהגינה לחלוטין.

1.2. כיצד לחתוך את בודהליה בצורה נכונה: הוראות

טיפים ורישומים של חיתוך בודלייה לטכניקת החיתוך הנכונה

שיח הפרפרים אינו צמח ירוק עד. עם זאת, אם מזג האוויר נותר מתון יחסית בחודשי החורף והטמפרטורות לא יורדות מתחת ל 0 מעלות צלזיוס, הוא יכול לשמור על העלווה הירוקה שלו. לא משנה אם יש לו עלים ירוקים באביב או לא, אתה צריך לגזום אותו בכבדות מאמצע פברואר עד תחילת מרץ. זה מקדם היווצרות וגדילה של פרחים. בצע את הפעולות הבאות:

איך ומתי לחתוך טיפים של בודהליה לגננות תחביב

1. הסר כל יורה ישן שפרח בשנה הקודמת.

2. דילול השיח על ידי קיצור מוטות דקים וחלשים מדי לגובה פני הקרקע.

3. מוטות תחרות יש לחתוך גם קרוב לאדמה. כך תוכלו למנוע מהן לצמוח שוב באביב.

4. חותכים את כל הענפים שפרחו בשנה הקודמת. השאירו שתי קבוצות של עלים עומדות.

כדי לבצע את העבודה במהירות, אתה צריך את כלי הגינה המתאימים. מכיוון שלשיח יש ענפים עבים, לא תמיד ניתן לנתק אותם בעזרת מפרידים. במקרה זה, המסור המתקפל הוא אידיאלי. אל תשכח ללבוש כפפות ציוד.

טכניקות חיתוך שונות לכל מיני בודהליה

זנים פולשניים של שיחי פרפרים טובים או רעים לגינה הביתית

כמובן שטכניקות הגיזום שונות עבור המינים השונים של בודליה. לילך הקיץ הצהוב, למשל, אינו חסין לחורף ואינו יכול להישאר בחוץ במהלך העונה הקרה. בגרמניה הוא גדל אפוא בדלי. במדינות אחרות בהן הוא גדל בגינות, הוא גזם למעשה בחודש מאי. עם זאת, גיזום בפברואר מומלץ לצמח המכולות. כמובן שתצטרך להעביר את השיח לחממה או לחדר לא מחומם כדי שלא יקפא למוות..

החבילה בעל העלים החלופיים היא גם יוצאת דופן. הוא יוצר פרחים על מוטות ישנים מהשנה הקודמת. לכן, גיזום חזק לא בא מבחינתו. רוב גנני התחביב פשוט מנתקים את הנבטים הקמלים ומדללים אותם במידת הצורך. במקרים בודדים, למשל אם לילך הקיץ החלופי מזיק מאוד, הגיוני לחתוך אותו בתחילת האביב.

חשוב מאוד: לאחר שחתכת את השיח, עליך להיפטר מהענפים החתוכים כך שלא יתפשט בגינה או בטבע.

1.3. חיתוך בודהליה: עצות שימושיות

חיתוך שיח פרפרים בגינה הוראות לגננות תחביב

 על מנת שתוכל ליהנות מהבודדיה שלך לאורך זמן, עליך לקחת בחשבון כמה כללים בסיסיים בעת החיתוך:

1. דילול השיח מדי שנה. באופן עקרוני, כל יורה ישן שלא נחתך מתחת לבסיס העלה יהווה יורה חדש בשנה הקרובה. השיח הופך צפוף מדי לאחר מספר שנים בלבד. אתה מאבד את המסלול ולא יכול להגיע ליריות הישנות כדי לנתק אותן. ואז הם מתחילים להיגמל, היווצרות הפרחים שוככת והשיח מאבד את קסמו. זה לא חייב להיות: חסוך לעצמך זמן ומאמץ ודלל את הבודלייה מדי שנה.

חותכים את שיח הפרפרים לאחר הפריחה או לא

2. אם החיתוך נעשה בזמן הלא נכון, הצמח יכול למות. גננים תחביב רבים טועים לגזום את השיח לאחר הפריחה בסוף הקיץ או הסתיו. ליריות שנחתכו לאחרונה אין זמן להתאושש והן עלולות לקפוא למוות בכפור הראשון באוקטובר.

3. חותכים את היורה במקום הלא נכון. יש לחתוך יורה ישן על מח העין השני, ענפים דקים, חולים או מתחרים לחתוך לגובה הקרקע. בדרך זו תוכלו להימנע מגיזום קיצוני בעתיד.

טיפים לחיתוך בודהליה לרעיונות אביב

4. השתמשו בכלי הגינה הלא נכונים. מכיוון שה buddleia לעתים קרובות מזדקן, תמיד צריך להיות איתך מסור מתקפל. זה יקל עליך להסיר יורה ישן גדול ולמנוע את פיצול העץ הישן.

הבדליה הוא שיח יפהפה המייצר פרחים סגולים ויפים. על מנת שיפרח לאורך זמן ובשפע, עליך לחתוך אותו באופן קבוע תוך שמירה על כמה כללים בסיסיים. כל סוגי שיחי הפרפרים יכולים לסבול גיזום נמרץ באביב. עם זאת, עבור כמה זנים אין צורך: לילך העלים החלופי אינו זקוק לגיזום מתחדד, אך יכול להסתדר עם דילול רגיל..