“מתי כדאי להעדיף שתילים?”, “מתי הזמן הטוב ביותר לזרוע עגבניות ופלפלים?”, “מתי השתילים יוצאים החוצה?” – כל גנן תחביב שואל את עצמו את השאלות הללו מאז ינואר. במאמר זה אנו מסבירים מתי לזרוע אילו זרעים, כי שתילים שגדלו כראוי הם המפתח לקציר טוב בכתם הירקות או פריחה שופעת בגינה.

לזרוע זרעים ולהביא אותם קדימה: מחזור הצמחייה מתחיל על אדן החלון

לזרוע זרעים ולהעדיף שתילים על אדן החלון

מספר הימים החמים בקווי הרוחב שלנו הוא קטן עד כדי מחזור הצמחייה המלא של כל מיני צמחים. אז אנחנו מתחילים את המחזור הזה על אדן החלון (מעדיפים שתילים) במקום לשתול את הזרעים ישירות באדמת הגן. אם אין מספיק אור, ניתן להשתמש במקורות אור מלאכותיים. אורות צמחים, המכונים גם phytolamps, מתאימים באופן אידיאלי למטרה זו.

אורך עונת הגידול תלוי במהירות בה מבשיל הזן. זה משתנה לא רק בין המינים, אלא גם בין הזנים. לדוגמה, ישנם זנים מיוחדים להבשלה מוקדמת לגידול בתנאי קיץ צפוני קצר (אך מי שמחכה בקוצר רוח לעגבניות הראשונות ישמח גם הוא).

עם זאת, ישנם עדיין צמחים בעלי עונת גידול ארוכה מאוד, כגון ב. הציפורן של Chabaud (Dianthus caryophyllus var. Schabaud), הלחש החרוצה (Impatiens walleriana), הלובליה (Lobelia), התות (Fragaria ananassa) ואחרים. בשבילם אתה צריך ליישם תאורה נוספת שמגדילה את יום האור באופן מלאכותי ל-15-16 שעות.

לזרוע זרעים בצורה נכונה, תוך התחשבות בעומק המומלץ

אז מתי כדאי לזרוע את הזרעים? ומתי הצמחים הצעירים צריכים לצאת? הזמן הטוב ביותר לזריעה משתנה בהתאם לשלב התפתחות הצמח. חשוב לדעת כמה ימים ייקח עד שהשתילים ינבטו, אם ומתי לקטוף אותם, והגיל המומלץ לשתילת השתילים. מידע זה וכל משך עונת הגידול מופיעים בדרך כלל על שקית הזרעים – עבור הזן המתאים. הכל ברור עד כה, אבל מה לעשות אם זו עונת הגינון הראשונה שלך? מעולם לא זרעת עגבניות ואינך יודע לגבי זמן הנביטה והזריעה שלהן? עבור האזור שלך, 15 במאי הוא תחילת האביב, אבל האם זה לא יהיה מאוחר מדי לזריעה? נסה לספור את השנה הראשונה אך ורק בהתאם ללוח השנה.

מתי לזרוע אילו זרעים?

מתי לזרוע אילו זרעים

התאריכים הממוצעים לגידולי הירקות הפופולריים ביותר הם כדלקמן:

(זמן הנבטה / גיל השתילים לזריעה בחוץ)

מלפפון – 2-3 ימים; 25-30 ימים;

עגבנייה – 6-8 ימים; 45-60 ימים;

פפריקה – 12-14 ימים; 65-75 ימים;

חציל – 10-12 ימים; 50-60 ימים;

קישואים – 3-5 ימים; 25-30 ימים;

דלעת – 3-5 ימים; 25-30 ימים;

חסה – 3-5 ימים; 35-45 ימים;

סלרי – 12-18 ימים; 75-85 ימים;

כרישה – 12-15 ימים; 45-55 ימים;

כרוב לבן – 4-6 ימים; 40-50 ימים.

כדי לקבוע מתי להעלות שתילים קדימה, ספרו ממועד השתילה הצפוי באדמה: 80 יום לפלפלים פירושו זריעת זרעים בפברואר, 60 עגבניות = אמצע מרץ, 50 לכרוב = סוף מרץ וכן הלאה..

גם איחור אינו מהווה בעיה

ככל שהאביב מתקרב יותר, כך אור היום ארוך יותר, מה שאומר שהשתילים מקבלים יותר אור טבעי. כבר מזמן נצפה כי שתילי עגבניות ופלפלים הנטועים מאוחר יותר מדביקים בקלות ואז עוקפים את הצמחים שנזרעו קודם לכן.

גיל השתילים הוא הגורם החשוב ביותר לזריעה בחוץ. ועדיף לשתול שתילים מעט כגויים מאשר מגדלים. שתילים גדלים יותר קשים להשתלה, בעלי שורשים גרועים בהרבה והם מועדים יותר למחלות במהלך תהליך ההסתגלות. זו אחת הסיבות מדוע יש לחשב את תזמון הזריעה לשתילים בנפרד.

מהו האקלים באזור שלך??

העדיפו שתילים של זרעים על אדן החלון

מתי לשתול שתילים במקום קבוע תלוי בתנאי האקלים באזור שלך. שימו לב לזמן עם טמפרטורות חמות תמיד ללא כפור מחודש. לכן חשוב לכל גנן לדעת את מספר הימים החמים בחודש. ברור שהם יכולים להשתנות משנה לשנה, אך כאן אנו יכולים להסתמך רק על תחזיות מזג אוויר, אשר הדיוק שלהן לצערנו משאיר הרבה מאוד רצון. לכן, לזריעה, אפשר להתמצא בתחילה בערכים ממוצעים המבוססים על תצפיות מטאורולוגיות ארוכות טווח..

היכן לשתול שתילים?

העדיפו שתילים בחממה

יש הבדל אם הצמחים הצעירים נטועים בחוץ, במנהרה מפלסטיק, בחממת פוליקרבונט או זכוכית. זמני השתילה של שתילים וזריעת זרעים בשדה ובחממה בדרך כלל משתנים 30-45 ימים. ככל שהמיטה גבוהה יותר היא מתחממת מוקדם יותר. השתילה במיטות מוגבהות יכולה להיעשות 2-3 שבועות מוקדם יותר מאשר בשטח הפתוח בגובה הקרקע. כפי שמתברר, ניתן לשתול פלפלים לשתילים בחממה כבר בינואר.

זריעה חיצונית של צמחים עמידים לקור ומנבטים לאט (צנוניות, חסה, גזר, פטרוזיליה, שמיר, צנון, כרוב, סלק) מתחילה כאשר האדמה בעומק של 5-10 ס”מ מתחממת עד 8-10 מעלות במהלך היום. במקביל, ניתן להנביט בחממה את השתילים הראשונים של צמחים חובבי חום כמו פלפלים, עגבניות ומלפפונים. מכיוון שגרמניה נמצאת בעיקר באזור הממוזג והקריר, המשמעות היא בערך בתקופה שבין ה -1 במאי ל -10 במאי. לאזורי הדרום מתחילת אפריל עד אמצע מרץ.

עגבניות ושתילים של צמחים אחרים חובבי חום יש לשתול בחוץ כאשר הסכנה של כפור מחודש חלפה ויש לנו טמפרטורות חמות יציבות. בדרך כלל זה אומר 10-15 יוני לצפון גרמניה, העשור הראשון במאי למרכז גרמניה והעשור הראשון באפריל לאזורים הדרומיים.

טיפ: חפש בגוגל נתוני אקלים לעיר שלך. צפה בטמפרטורות המבוססות על הנתונים מהשנים האחרונות.

זריעת זרעים: לתכנן לאחר שבועות

הכינו לוח זריעה משלכם

ערכו רשימה של גידולי ירקות ופרחים שנתיים שאתם רוצים לשתול השנה. רשום מיד אילו זנים תגדל ובאילו תנאים, וציין את מועדי השתילה הצפויים. אז אתה יודע בדיוק מתי לשתול את השתילים שלך.

כדאי ליצור טבלה כבר בשלב התכנון המכיל את המידע הבא:

  • שם מיני הצמח והזן;
  • מיקום נטיעה – קרקע פתוחה או חממה (ניתן לתכנן מיד את מיקום השתילה הספציפי ואת מספר הצמחים);
  • ימים לנביטת שתילים;
  • הגיל בו נשתלו השתילים;
  • הזמן הטוב ביותר לזרוע את הזרעים;
  • כעת ניתן לחשב בקלות את התאריכים לזריעת השתילים בשדה בעזרת הנתונים שיש לך לפניך.

הנה דוגמה:

תקופת נביטה גיל בזמן לשתול את השתילים הזמן הטוב ביותר לזרוע את הזרעים מתי לשתול באדמה מספר עלים אמיתיים בזמן השתילה
חציל 5-10 50-70 19.02-10.03 20/5 6-7
מלון סוכר 3-7 25-35 20.03-1.04 20/5 3-4

כרוב לבן וכרובית (מוקדם) 3-4 45-55 23.02-2.03 5.05 6-7
כרוב לבן, ברוקולי, נבט בריסל, קולרבי 3-4 35-50 14.03-29.03 25/5 4-6
כרישה ובצל 5-7 50-70 1.02-20.02 05/10 2-4
מלפפון 4-6 30-35 20-25 באפריל 01.06 2-4
פפריקה 7-12 50-60 10.03-15.03 25/5 6-8
שורש סלרי 10-16 60-70 23.02-03.03 15 במאי 4-5
עגבנייה 5-8 60-70 19.02-28.02 25/5 8-9

* טבלה זו מיועדת לקווי רוחב בינוניים עם אקלים מתון. אם אתה גר באזורים הדרומיים, אתה יכול להתחיל לזרוע ולשתול שתילים 5-7 ימים קודם לכן, בעוד שבאזורים הצפוניים אתה יכול להתחיל שבוע לאחר מכן.

הגיוני גם שיהיה טור נפרד עם היווצרות הפרי הצפויה (או זמן הפריחה לצמחי נוי). ניתן לחשב זאת מתוך ידע על עונת הגידול של הזן המתאים. לפעמים תזמון זריעת הזרעים לשתילים מחושב רק על בסיס זמן הפרי.

זמני הפריחה והקציר חשובים במיוחד לצמחים חד שנתיים. אחרי הכל, זו הסיבה שאתה מגדל אותם מסיבה זו. על מנת להשיג אורך חיים ארוך יותר, ניתן להשתמש לא רק בזנים בעלי מהירויות פריחה שונות, אלא גם ניתן לגוון את זמן הזריעה של השתילים. בשל השונות בגיל הצמחים, יצירת פירות תתקיים בזמנים שונים. זה גם יעזור לתקן את חוסר הצפי של מזג האוויר.

גם אל תגזים. זכור כי חשוב לשתול את השתילים באדמה הפתוחה בזמן. שקול את האפשרויות שלך. כמה פעמים אתה מוכן לקחת את הזמן להשתלת שתילים? יותר נוח לעשות זאת בכמויות גדולות עבור מינים וזנים שונים. אז כדאי לתאם כמה תאריכי שתילה שיתאימו לתנאי מזג האוויר ונוחים לכם. אתה יכול להשתמש בזה לחישוב התאריכים לזריעת השתילים כך שיהיו מוכנים בזמן לתאריכי השתילה המתוכננים.

זריעת זרעים: חשב תאריכי זריעה

לזרוע זרעים בכלי פלסטיק

כעת, בעזרת הנתונים שהוזנו בטבלה, אתה יכול לחשב את תאריכי הזריעה לשתילים. לשם כך, הפחת את גיל השתילים ומספר ימי הנביטה ממועד השתילה המתוכנן. אם עליך להפריד שתילים, עליך לנכות 4-5 ימים נוספים להתאמת הצמחים הצעירים. זה ייתן לך תאריך מדויק למדי לשתילת הזרעים שלך. בהתחשב בעמימות של גורמי מזג אוויר ותנאי גידול שונים, תנודה של כ -10 ימים היא נורמלית למדי.

הכי טוב יהיה אם תכין לוח שנה משלך לזריעה ולשתילת שתילים. אבל בצורה ממוצעת לאזור האקלים הממוזג והקריר, הזמנים ייראו כך:

פברואר

זורעים זרעים: העשור השני של פברואר – סלרי, צ’ילי, שום בר, בזיליקום, אורגנו, פטרוזיליה, נענע, טרגון

זורעים זרעי פרחים: אפונה מתוקה (Lathyrus odoratus), לבקוג’ן (מתיולה), לובליה, פעמון (קמפנולה)

מרץ

זריעת זרעי ירקות: העשור הראשון למרץ – זנים מוקדמים של עגבניות לגידול בחממה, כרוב לבן, כרישה, ארוגולה, ריבס.

עשור השני של מרץ – זנים מאוחרים (לגידול בחוץ) של עגבניות, פלפלים

III. עשור מרץ – זנים מוקדמים של עגבניות לגידול בחוץ, חצילים

לזרוע זרעי פרחים: פטוניה, לטאות חרוצות (Impatiens), ציפורן חתול (Tagetes), דלפיניום, בצל נוי, שלג

זורעים זרעי עשבי תיבול: גרגיר הנחלים, שמיר

אַפּרִיל

זריעת ירקות:

I. עשור באפריל – מלפפונים לגידול בחממה, כרובית, ברוקולי

III. עשור באפריל – קישואים, דלעת, מלפפון לגידול בחוץ, חסה

זריעת פרחים: nasturtiums, zinnias, forget-me-nots, cosmeas, marigolds (calendula), חמניות דקורטיביות (helianthus, gerbera)

זורעים זרעי צמחים: קורנית, מרווה

מאי

שתילת שתילים בחוץ או בחממה:

I. Maidekade – מלפפון, עגבניות בחממה;

II. Maidekade – כרישה, כרוב לבן, פלפלים וחצילים בחממה;

III. Maidekade – כרובית, מלפפון, דלעת, קישוא, סלרי, כרוב

יוני

שתילת שתילים באדמה הפתוחה:

I. עשור יוני – עגבניות, פלפלים

אם תקדישו את הזמן לתכנן ולחשב את התאריכים האופטימליים לזריעת זרעים ולשתילת שתילים באדמה, תוכלו להשיג צמחים בריאים הדורשים פחות תחזוקה ולייצר יבול יציב, להאריך את זמן הפרי ולהפוך את עבודת הגינה לקלה ופרודוקטיבית יותר..

כיצד לגדל ייחורים מזרעים: להלן מספר כללים בסיסיים שכדאי לדעת

כיצד לשלוף ייחורים מקצות זרעים

לפני שתתחיל לזרוע, עליך לחשב כמה שתילים תצטרך. אתה עדיין יכול לקנות את הדגימות החסרות, ללוות אותן מהשכן או לשתול צמח אחר בחלל הפנוי. אבל אם יש יותר מדי שתילים, תמיד קשה למצוא להם מקום בנכס או במיטה מוגבהת. זה נובע בעיקר מחוסר היכולת הפסיכולוגית לזרוק צמח חי. אל תעשה עבודה נוספת – פחות עדיף. להלן מספר טיפים נוספים שיש לשים לב אליהם בעת זריעת זרעים.

כמה שתילים יהיה צורך?

מעדיפים שתילים במרפסת

בידיעת גודל החממה, הערוגה או ערוגת הפרחים והמרחק המינימלי בין הצמחים, ניתן לחשב בקלות את מספר השתילים הנדרש. הגדל סכום זה בכ -30% בכדי להתאים לנסיבות בלתי צפויות.

הקריטריון השני למספר השתילים הוא שטח אדני החלון ואזורים מתאימים אחרים שיש לך לרשות הנביטה. אחרי הכל, גידולו בבית דורש לא מעט מקום.

האור הנכון לשתילים

מנורת גידול מיוחדת לשתילים

גידול שתילים בבית דורש אור מתאים. בלעדיהם השתילים לא יתפתחו כראוי ויגדלו בצורה גרועה. שתילים מוחלשים מועדים למחלות שונות. לכן, אי אפשר לסמוך על יבול עשיר או פריחה בשפע.

נורות רגילות פחות מתאימות לתאורה נוספת של שתילים, אבל מנורות פלורסנט לאור יום (מ- 5500 K) ומנורות גדילה כן. אך מכיוון שהזוהר הוורוד-סגול של האחרון יוצא דופן ואף מזיק לעין האנושית, יש להשתמש בהם בערכה עם מחזירי מראה מיוחדים ו / או במקביל למנורות הניאון..

מקור האור צריך להיות קרוב ככל האפשר לצמחים, במיוחד בימים הראשונים לאחר זריעת הזרעים. לכן, בעת התקנת האורות, קח בחשבון את האפשרות לשנות מעט את גובה ההרכבה.

במה צריכים לגדל שתילים??

סירי גידול עשויים קרטון או קרטון ביצים

לקראת עונת הזריעה יש לדאוג למיכלים לגידול שתילים. אלה נועדו לעמוד בכמה דרישות חשובות. ראשית, הם צריכים שיהיו להם חורים בתחתית ואמבט נפרד לניקוז עודפי מים. שנית, בחר מיכלים העשויים מחומר יציב אך קל משקל (עץ או פלסטיק) כך שניתן יהיה להעביר אותם ממיקום אחד למשנהו במידת הצורך. הם גם צריכים לנקות ולחטא לאחר השימוש; פלסטיק מתאים יותר במקרה זה.

חומר המכל חייב להיות בעל מוליכות תרמית נמוכה, כך ששורשי הצמחים לא יסבלו מהפרשי הטמפרטורה. לעתים קרובות משתמשים בעציצים של קרטון או קרטון ביצים, אך חלק מהגננים מדווחים על גידול עובש.

הערה: אל תניח את הקופסאות עם השתילים ישירות על אדן החלון. בחר בסיס עשוי עץ או קלקר. יש בשוק גם מגשי כנים.

אדמת עציצים לשתילים

לחטא אדמת עציצים לשתילים במים רותחים

גידול שתילים בבית דורש אדמה סחוטה מספיק, רופפת וסופגת לחות, כך שבזמן השקיה המים מחלחלים טוב יותר ומגיעים במהירות לשורשי השתילים. רוב הזנים זקוקים לאדמה ניטראלית pH, אך כמה צמחים (למשל ג’נטיאנים, שרכים ועצי מחט) מעדיפים אדמה חומצית – בדיוק כמו שהם עושים בשטח.

אתה יכול לקנות אדמת עציצים מוכנה אצל קמעונאים מומחים או שאתה יכול להכין את אדמת העציצים בעצמך. התערובת מורכבת בדרך כלל מאדמת דשא ועלים (חומוס עלים) וחול גס. חלק מהגננים מוסיפים הידרוג’ל להגברת הלחות.

אין צורך לטפל מראש באדמה שנרכשה. יש לשפוך את תערובת הקרקע שהוכנה לעצמה במים רותחים או לחמם בעזרת אדים למניעת מחלות פטרייתיות בשתילים.

זריעת זרעים: העומק הנכון

העדיפו זרעים בסיר הזרעים

כאשר כל ההכנות הושלמו, אתה יכול להתחיל לזרוע. כאן עליך להקפיד על טכנולוגיית הגידול – היא שונה עבור כל יבול. הזרעים של כמה צמחים (הליוטרופ, לובליה, פטוניות וכו ‘) נובטים רק באור, הם פשוט מופצים על פני המשטח הרטוב. רוב הזרעים נטועים בעומק של 1 עד 4 ס”מ ומכוסים באדמה.

שני כללים חלים על כל הגידולים: הזרעים צריכים להיזרע באדמה שהרטיבה בעבר, ולאחר הזריעה יש לכסות אותם בזכוכית או בניילון שקוף, כך שהלחות תישמר. ברגע שהשתילים מופיעים, הסרט מוסר בהדרגה.

טמפרטורה אופטימלית לשתילים

טמפרטורה אופטימלית לשתילים

לכל תרבות ישנן טמפרטורות אופטימליות, מינימליות ומקסימליות לנביטה ולצמיחה שלאחר מכן. לדוגמה, ביגוניה ופטוניה נובטים ב 22-24 מעלות צלזיוס, בעוד הטמפרטורה האופטימלית לכרוב היא 8-10 מעלות צלזיוס. אתה יכול למצוא את כל המידע הדרוש באינטרנט או בספרות מומחית. בכל מקרה, עליך להוריד את הטמפרטורה ב 2-3 מעלות צלזיוס לאחר הנביטה כדי שהצמחים יוכלו להשתרש טוב יותר ורק אז להמשיך לצמוח.

שימו לב שטמפרטורות נמוכות יותר רצויות גם בלילה. הסיבה לכך היא שהפוטוסינתזה ונשימת הצמחים תלויים בטמפרטורה. מכיוון שהפוטוסינתזה מפסיקה בלילה, אך הצמחים ממשיכים לנשום, הצורך בטמפרטורות גבוהות נמוך יותר. אפילו עם מעט אור, הדברים הבאים חלים: ככל שפחות אור, כך טמפרטורת החדר צריכה להיות נמוכה יותר.

כיצד עלי להשקות את השתילים שלי?

השקיית שתילים עם בקבוק ריסוס

השקיה תלויה גם ישירות בכמות האור. ביום חם ושטוף שמש, נבטים, במיוחד אלה עם עלים גדולים, צריכים להשקות בוקר וערב. עם כמה שעות של אור יום ומזג אוויר מעונן עם טמפרטורות אוויר נמוכות, מספיקות 2 עד 3 השקיות בשבוע. וודא כי האדמה במיכל נשארת לחה, אך לא מתרחשת חפיפות מים.

יש להשקות עם מי ברז. בתחילת הגידול יש להשקות שתילים ושתילים קטנים בבקבוק ריסוס כדי לא לפגוע בגבעולים ובעלים העלובים.

לדקור ייחורים

הפרד שתילים כדי לשפר את הצמיחה

צמחי גידול צריכים להיות מושתלים לכוסות בודדות, כך שהם לא יתחרו על חומרים מזינים ואור. בתשומת לב טובה ובאור מספיק, רוב הצמחים מוכנים להיבחן ברגע שנמצאים שניים עד שלושה עלים.

שתילים יכולים להיות מושתלים בקלות בעזרת מזלג שולחן או במזלג דוקר מיוחד על ידי הוצאת כמה צמחים מתוך עציץ הזרעים ומשיכתם בזהירות של השורשים. ניתן גם לקצר את השורש המרכזי בעזרת מספריים כך שהשורשים הרוחביים יתפתחו טוב יותר. מערכת השורשים המסועפת מאפשרת לצמח לספוג חומרים מזינים באופן אינטנסיבי יותר ועל פני שטח גדול יותר. כך מערכת השורשים נשארת שטחית. הצמח זקוק להשקיה תכופה מכיוון שהשורשים אינם נכנסים עמוק לאדמה כדי לספק לעצמם לחות. קיצור אינו מומלץ לצמחים בעלי מערכת שורש.

לדקור ייחורים בנפרד

וכך פועל הדקירה: כדור הארץ נשפך על תחתית כל כוס ונרטיב בשפע. לאחר מכן משתמשים במזלג הדוקרני כדי לתקוע חורים במצע. אלה צריכים להיות כל כך גדולים ועמוקים ששורשי השתילים משתלבים בהם מבלי לקמץ אותם. עכשיו השתיל מוכנס ישר לתוך החור ומכוסה באדמה.

לפעמים השתילים הקטנים מושתלים “כמו זר”, כמה צמחים בכוס. כך השורשים פחות פגומים והצמחים מקבלים מראה דקורטיבי מהר יותר.

ההשתלה מתבצעת ביום מעונן, ואז השתילים מוצלים במשך כמה ימים. בדרך זו הצמחים שנחלשו מההשתלה יכולים להתאקלם ולהתחיל לצמוח מחדש.

להקשיח שתילים

הקשיחו את השתילים לפני השתלתם לשדה

טכניקת הגידול קובעת שהשתילים מתקשים מספר ימים לפני השתלתם לשדה – כך הם מתרגלים לתנאי החוץ.

התקשות השתילים מתבצעת במזג אוויר חם, מעונן וללא רוח על ידי הצבתם בחוץ למשך 10-15 דקות בפעם הראשונה. לאט לאט, הזמן שבילוי בחוץ גדל. בסוף השבוע, כאשר מזג האוויר נשאר חם באופן עקבי, השתילים יכולים להישאר בחוץ לילה, ומאפשרים להם להתרגל לתנודות הטמפרטורה היומית. כדי להימנע מכוויות שמש, עציצי הזרעים צריכים להיות מוצלים ומוגנים בחומר כיסוי בלילה. התקשות השתילים מכינה אותם להשתלה.

השתלת שתילים בחוץ

לשתול שתלי עגבניות בערוגה מוגבהת

ככלל, צמחים חובבי חום גדלים ממשתילים, כך שהשתלה לשדה מתאפשרת רק כאשר הסיכון לכפור מחודש חלף. החור המוכן מלא בדשנים הדרושים ומושקים בשפע. כשהאדמה כבר קצת יבשה, השתילים מוציאים בזהירות מהכוס ומורידים לתוך החור המוכן יחד עם גושי אדמה, מכוסים באדמה ודוחסים אותם.

שתילים עגבניות גדולות מידי ניתן לשתול בזווית ולאחר חיתוך העלים התחתונים לכסות באדמה לגובה גדול מזה שבקליפה. לאחר מכן ייווצרו שורשים צדדיים על הגבעול שמתחת לפני השטח, והצמח עצמו ינקט עמדה זקופה לאחר מספר ימים. עדיף להניח מיני צמחים אחרים באותו עומק כמו בכוס. לאחר ההשתלה, יש לסחוט את האדמה, להצל על השתילים ולהשאיר אותם למספר ימים ללא השקיה על מנת לאפשר לשורשים להתפשט ולגדול בחיפוש אחר לחות..

עוד כמה טיפים

חתולים אוהבים לאכול ירוק טרי

כמובן שאם אינכם שבעי רצון מהשתילים שגידלתם תוכלו לרכוש גם מוכנים. בעת הקנייה, שימו לב למראה שלהם: השתילים צריכים להיות חזקים, בצבע ירוק עמוק וללא פגיעות חיצוניות וסימני מחלה.

אל תשכח לסמן את השתילים בעת הזריעה וההשתלה, המציין את סוג הצמח, זן ותאריך הזריעה. כדאי גם לרשום מידע זה ביומן הזריעה שלך.

כאשר מגדלים שתילים בבית, הרחיקו אותם מחתולים וחיות מחמד אחרות. כולם אוהבים ירקות טריים ולא יחמיצו את ההזדמנות לחקור את טעם השתילים. אז וודאו שאתם שותלים את השתילים במקום שאינו נגיש לבעלי חיים.

מינים מסוימים יכולים להיות מושתלים במהלך תקופת הפריחה, למשל אמנון התפר (Viola tricolor var.hortensis), פטוניות, ציפורני חתול ועוד כמה.

שתילים בריאים בכוסות פלסטיק