שולחן מיטה מוגבהת מרפסת גינון תרבות מעורבת

המיטה המוגבהת פופולרית מאוד בקרב גנני תחביבים לא רק משום שהיא נראית יפה, אלא משום שהיא מציעה יתרונות רבים. זה הרבה יותר קל לעבוד מאשר מיטה שטוחה. אתה יכול לעבוד על המיטה בעמידה. בנוסף, מיטות מוגבהות אינן מותקפות על ידי מזיקים כגון עירום. והדבר הטוב ביותר בזה הוא שאם אין לך גינה אך עדיין אינך רוצה ללכת בלי עשבי תיבול וירקות טריים במטבח שלך, תוכל ליצור מיטה מוגבהת מעשית קטנה במרפסת. בנוסף למיטות הגבהה הקלאסיות, ישנן גם מיטות שולחן כביכול, המרחיבות את הקונספט בצורה יוצאת דופן. שולחן המיטה מוגבה הוא ארגז צמחים מוגבה ללא מגע ברצפה והוא אידיאלי למי שיש מעט מקום בגינה, במרפסת או במרפסת..

היתרונות של מיטות שולחן לעומת מיטות מוגבהות קלאסיות

מיטה מוגבהת-שולחן-מרפסת-גינון-עומד

מעל לכל, מיטות השולחן קלות להובלה והן מושלמות למרפסות ומרפסות מרוצפות. הם גם חסכוניים הרבה יותר מבחינת צריכת החומרים, מכיוון שלא צריך הרבה אדמה למילוי. מיטה מסוג זה מתאימה לכל מי שרוצה לבנות מיטה מוגבהת במהירות. המשך לקרוא כדי לגלות כמה רעיונות מעולים לאופניים. אתה יכול גם לבנות את מיטת השולחן שלך משולחן ישן או פשוט להמיר מסגרת שולחן משומשת.

בעת יצירת מיטה מוגבהת, יש לקחת בחשבון גם את יכולת הנשיאה של המרפסת. חשוב שהיא לא תהיה כבדה מדי כדי שפלטת המרפסת לא תילחץ יותר מדי. גם החומר של בניית המסגרת והמילוי ממלאים תפקיד חשוב. מסיבה זו, מיטה מוגבהת ברגליים היא האפשרות הטובה ביותר למרפסת. הוא יכול להיות גבוה כמו המיטה הקלסית הקלאסית, אך הוא קל יותר במשקל מכיוון שהוא מחזיק באופן משמעותי פחות מצע צמחי.

מיטת שולחן הנגישה לכיסא גלגלים-אלטרנטיבה בגינה נטולת מכשולים

מיטה מוגבהת-שולחן-נגיש לכיסא גלגלים-גובה כיסא-גלגלים

אנשים עם מוגבלות בניידות לא צריכים להסתדר בלי גינון. מיטות מוגבהות על רגליים מתאימות מאוד למשתמשי כיסא גלגלים מכיוון שהם יכולים לנהוג מתחת לאזור הנטוע ולעבוד בנוחות על המיטה. רוחב המיטה לא יעלה על אורך זרוע. באופן זה ניתן לטפל גם בצמחים האחוריים. כך שלכסא הגלגלים ולרגליים יהיה מספיק מקום מתחת למיטה המוגבהת, בסיס המיטה צריך להיות בגובה 65 ס”מ לפחות והשטח הנטוע צריך להיות בגובה 85 עד 95 ס”מ לכל היותר. במקום ארבע רגלי שולחן, המיטה המוגבהת יכולה לעמוד על בסיס אמצעי.

איזה עומק לשולחן מיטה מוגבהת?

שולחן מיטה מוגבה -עומק-גובה-משתנה

עומק של כ 30 – 50 ס”מ אידיאלי למיטה מוגבהת במרפסת. עם זאת, זה תלוי בעומק השורש של הצמחים שנבחרו. עם כמה צמחי ירקות, השורשים אינם עומקים אפילו 20 סנטימטרים באדמה. הזנים השורשים כוללים, למשל, את רוב סוגי החסה, התרד, הבצל, הצנון, הצנון, תפוחי האדמה, הסלרי, העגבניות וכו ‘מכיוון שהשורשים נשארים בשכבת הקרקע העליונה, יש להשקותם בתדירות גבוהה יותר..

אם אתה רוצה לגדל קולרבי, שעועית, גזר, מלפפון, אפונה ופלפלים, אתה צריך מיטה מוגבהת יותר. צמחי ירקות אלה מגיעים לעומק שורש של עד 50 סנטימטרים ושייכים לשורשים האמצעיים.

מיטות שולחן ניקוז

שולחן מיטה מוגבהת מרפסת-עשבי תיבול-עגבניות

מאחר ושולחן המיטה מוגבה אין מגע עם הקרקע ומסיבה זו אין ניקוז מים אופטימלי, ניקוז המיטה המוגבהת הוא היבט חשוב שיש לקחת אותו בחשבון. אחרת זה יכול לקרות ששורשי הצמח סובלים מרטיבות עומדת.

צמר גינה עשוי טקסטיל גיאו (פליס פילטר) מספק כאן תרופה. צמר ניקוז זה משמש הן לניקוז והן לאחסון מים. מבנה הסיבים המותאם הוא כה צפוף עד שמי ההשקיה אינם מטפטפים בעת השקיה, אך מתאדים לאט דרך רצפת המיטה המוגבהת..

הכינו בעצמכם מיטה מוגבהת משולחן ישן

מיטה מוגבהת-ישן-שולחן-מרפסת-קטן

כפי שצוין קודם לכן, לסלטים יש שורשים רדודים. לכן שולחן מיטה מוגבה זה אידיאלי לגידול חסה מסוגים שונים בחללים הקטנים ביותר! בין אם שוקו, סלט endevien, חסה כבש, סלט פריס, חסה – גלו את מגוון הסלטים הרחב ומצאו את המועדפים עליכם! אבל ראשית עליך להפוך את השולחן הישן הזה למיטה מוגבהת. ככה זה הולך!

מיטה מוגבהת-שולחן-נייר-נייר

חומרים:

 • מקדחה או מברג
 • קאטר
 • סרט מדידה
 • מסור ידני או פאזל (לחיתוך לוחות ארז)
 • שולחן ישן, שולחן כתיבה או רהיט אחר ששווה אופנה המתאים גם לשתילה
 • מסמרים קצרים ופטיש או אקדח סיכות
 • חוט בעל רשת צמודה או מסך רשת
 • פליז ניקוז
 • כפפות עבודה
 • לוחות ארז דקים – רוחב כ- 4 ס”מ ועובי 1 ס”מ

הרכיבו את רשת המיטה-שולחן מוגבהת

קודם כל, יש ליצור את רצפת מיטת השולחן. הפוך את השולחן והנח אותו על שולחן עבודה. עדיף ללבוש כפפות עבודה כדי למנוע פציעה.

חותכים את חוט העוף לגודל הנכון ומהדקים אותו לתחתית הקופסה בעזרת מסמרים קטנים או סיכות. בהתאם לגודל השולחן, ייתכן שתזדקק לעזרה כאן.

מילוי נייר הכסף בנייר כסף

מדוד וחתך את לוחות העץ שלך. הרכיבו אותם לתחתית השולחן על ידי כיסוי שולי חוט העוף. תקן את הלוחות בעזרת ברגים. בהתאם לגודל השולחן, ייתכן שתזדקק גם לקרן תמיכה באלכסון לאורך האמצע. וודא כי אין לראות קצוות חדים של החוט.

מיטה מוגבהת-שולחן-בנוי-סלט-מרפסת

הפוך את השולחן שוב. עכשיו חותכים חתיכת פליז ניקוז לגודל העציץ עם כמה סנטימטרים מיותרים מסביב לקצה. הצמר ממלא מספר פונקציות: הוא מחזיק את אדמת הגן, מגן על העץ מפני ריקבון ומאפשר ניקוז. אז אתה לא צריך לדאוג למרפסת מלוכלכת.

עכשיו אתה יכול למלא את שולחן המיטה המוגבהת שלך!

הרכיבו את קופסת הצמחים על מסגרת השולחן

מיטה מוגבהת-שולחן-מרפסת-איקאה-מתכת-מסגרת-ארז-עץ-אדנית

לפני שנכנס למלא את מיטת השולחן, נרצה להראות לכם שתי דרכים נהדרות לבנות אותה. הגרסה הראשונה היא שילוב מוצלח של אדנית ארז בעומק 30 ס”מ ואת קבר LERBERG מאיקאה. בעזרתו, ארגז הצמחים הופך לגובה של כ- 95 סנטימטרים – הגובה המושלם למיטה מוגבהת.

עץ הארז נבחר לארגז הצמחים, לא רק בגלל שהוא מושך מבחינה ויזואלית, אלא בגלל שיש לו תכונות טובות מאוד. שמן הארז שהוא מכיל הופך את העץ לעמיד באופן טבעי בפני ריקבון, עובש וחרקים, מה שהופך אותו למושלם לשימוש חיצוני. עץ ארז הוא קליל, בר קיימא ובעל מבנה סיבים עדין.

מיטת שולחן ניידת על גלגלים

מיטה מוגבהת-רגליים-מרפסת ניידת

עוד רעיון מצוין הוא לשים את מיטת השולחן על גלגלים חסונים. היתרון של המיטה הנפתחת הניידת הוא כמובן שקל להעביר אותו. ניתן להרכיב את הגלילים בקלות בקצה התחתון של כף הרגל. מאוד מעשי אם אתה רוצה להזיז את המיטה המוגבהת שלך לעתים קרובות יותר.

מלא את מיטת השולחן

מיטה מוגבהת-שולחן-מרפסת-מרפסת-עשבי תיבול

עם ערוגת הירקות המוגבהת הקלאסית, מערכת השכבות היא השלב החשוב ביותר לקציר מוצלח. מילוי מיטת שולחן דורש הרבה פחות זמן. אם הקרקע מכוסה בצמר ניקוז, מלאת אדמת פרחים או גינה. אפשר לערבב חימר או חצץ מורחב עם אדמת עציצים כניקוז.

שתלו את מיטת השולחן

מיטה מוגבהת-שולחן-מסגרת-מרפסת-גידול-ירקות

כאשר שותלים, כמובן, השאלה הראשונה שעולה היא האם היא צריכה להיות מיטה נוי או שימושית. אם אינכם יכולים להחליט זה או אחר, תוכלו לשלב גם ירקות ופרחים. מיטות שולחן מתאימות לצמחים נמוכים בלבד. כל אותם צמחים שמשגשגים היטב בארגזי פרחים מרגישים שם בבית. אלה עשבי תיבול, חסה, מיני גזר או זני פפריקה ופפרוני.

וודא שהמיקום עונה על צרכי השמש של הצמחים שלך. רוב הירקות זקוקים לשש שעות אור ביום לפחות, בעוד שחלק מהפרחים מצליחים גם בצל. השקיה סדירה מאוד חשובה כדי שהשורשים בשכבת הקרקע העליונה לא יתייבשו.

שולחן מיטה מרפסת-עץ-ירקות-שפאל-כרוב-עגבניות

אם נבחר מיקום שטוף שמש ויבש במיוחד לשולחן המיטה המוגבהת, תוכל להשתמש בדוגמה של ירקוי גג שטוח ולשתול מחיצות בית או סדום צומח נמוך. צמחי עלים עבים סובלים בצורת וחום טוב מאוד.

אם תחליט על תרבות מעורבת למיטה מוגבהת שלך, שים לב לגובה ולזמן הגידול של הצמחים. הכלל הוא: הניחו צמחים גבוהים כלפי הגב, צמחים קטנים כלפי החזית. סיבה אחת להסדר זה היא שכיחות האור, מכיוון שצמחים גדולים יותר מלפנים יספקו צל לצמחים הקטנים יותר.

מיטה מוגבהת-שולחן-מרפסת-בניין-ציור עץ

שים צמחים מטפסים בקצה, כי אז הזרעים יכולים לצמוח היטב כלפי חוץ ולא להפריע לצמחים האחרים במיטה המוגבהת. עגבניות, מלפפונים ושעועית, למשל, יכולים לטפס בקלות על הסורג. צמחים מטפסים יכולים לשמש גם כמסך פרטיות במרפסת. הזנים הגדלים במהירות כמו חסה וצנוניות ממוקמים גם הם על הקצה, בעוד צמחים בעלי זמן גידול ארוך יותר תמיד נטועים באמצע המיטה. עשבי תיבול ופרחים קטנים משמשים היטב כממלא פערים בערוגת הירקות המוגבהת.

כמה דוגמאות לשתילה יפה של מיטת השולחן:

 • עגבניות מאחור, כרוב באמצע, חסה מלפנים
 • שעועית, שמיר וקולרבי
 • עגבניות, בזיליקום, פטרוזיליה וחסה
 • שעועית, כרובית, כרוב אדום ולבן
 • עולש, שומר, חסה וגזר
 • תותים, שום, חסה, צנוניות

אנו מאחלים לכם גינות מהנות במרפסת או במרפסת וקציר טוב!