לאכול עגבניות בריאות גזר פירות

למחלת המטאבולית צנית יש תמונה קלינית מאוד בולטת – חומצת השתן המצטברת בדם גורמת לכאבי פרקים שבדרך כלל ניתן לטפל בהם רק באמצעות תרופות. לאחר שהשלב החריף הסתיים, עולה השאלה – כיצד ניתן להימנע מהתקפות נוספות? טיפול תומך כולל גם תזונה מאוזנת כאמצעי מניעה. לכן אכילת דל פורין לגאוט ממלאת תפקיד מכריע בתהליך הריפוי. אנו בוחנים מקרוב את המאכלים החשובים ביותר ונותנים לכם טיפים כיצד לשלוט בצנית בעזרת התזונה הנכונה.

אכילת דל פורין נגד צנית: מדוע התזונה הנכונה כל כך משנה?

פורין נמוך אכילת צנית מזון בריא

צנית היא למעשה הפרעה מטבולית – ריכוז חומצת השתן בדם עולה, וכתוצאה מכך נוצרים גבישי אוראט. הם מתיישבים במפרקים ובגידים, ואפילו בכליות, בין היתר. זה קורה, בין היתר בגלל שצריכים יותר מדי מזון עשיר בפורין או כי הכליות אינן מפרישות חומצת שתן מספקת. אף על פי שצורה זו של הפרעה מטבולית היא מולדת, ישנם מספר גורמים מזרזים.

לאכול עגבניות צנית תפוחי אדמה תפוחים

צריכת האלכוהול המוגברת או היומית עלולה לגרום להתקפות אצל אנשים בעלי נטייה תורשתית ולהשפיע לרעה על חולים עם צנית. אך במיוחד המזונות העשירים בפורין הנצרכים בשילוב עם מתח, זיהום או מחלות אחרות מביאים לדלקת מפרקים. ואז יש התקף כואב שאופייני וניתן לזהות אותו בקלות בהתחלה. האבחנה נעשית על ידי הרופא על סמך בדיקת דם. הטיפול הראשון הוא טיפול תרופתי, אך לאחר מכן הרופאים בדרך כלל שמים דגש רב על אורח החיים הנכון. המשמעות היא שהתזונה הנכונה חשובה במיוחד.

לאכול עגבניות צנית תותים בריא טעים

אכילת מזון דל פורין נגד צנית היא חלק בלתי נפרד מתהליך הריפוי. המטרה – עם תוכנית דיאטה דלת פורין לשמור על תכולת חומצת השתן בגבולות מסוימים. באופן עקרוני, המטופלים צריכים לצמצם מאוד את צריכתם של מזונות המכילים צנית במהלך שלב ההחלמה. ערכי חומצת השתן מתחת ל -350 ליום ו -2500 לשבוע הם אופטימליים.

אכילה נגד צנית: אילו מאכלים מתאימים ואילו לא?

אכילת צנית תוכנית תזונה בריאה טעימה

עדיף להימנע לחלוטין ממזונות המכילים פורין (אלא אם כן הרופא אומר לך אחרת). אנו בוחנים מקרוב את קבוצות המוצרים החשובות ביותר:

 • בשר עשיר בפורין, מה שמוביל להיווצרות חזקה של חומצת שתן. לדוגמה, בשר כבש מכיל עד 81 פורינים ל -100 גרם בשר, מה שמוביל ליצירת כ -150 חומצת שתן ל -100 גרם. לחמי מתוק מסוכנים במיוחד, עם ערכם הגבוה במיוחד של 525 פורינים ל -100 גרם ו -1240 חומצת שתן ל -100 גרם. גם תכולת הפורין של הכבש גבוהה, אך נשארת בגבולות מסוימים – 76 פורינים ו -182 חומצת שתן ל -100 גרם. כמו כן, יש להיזהר – כאשר צורכים את הלב, הכבד, הכליות והלשון, הפורינים גדלים ב- 150-200 לכל 100 גרם, בעוד שבשר השריר מכיל כ -60 פורינים ו -140 חומצת שתן ב -100 גרם. חזיר, ארנב, אייל וארנבת הם בעלי רמות דומות, המשתנות בין 60 ל -70 פורינים לבין 150-170 חומצת שתן..

לאכול מזונות פורין צנית

 • עדיין יש להימנע מעוף והודו, לפחות בשלב החריף, ואז ניתן לאכול אותם רק בכמויות מצומצמות ביותר – 50 עד 100 פורינים, תלוי אם הבשר עם או בלי עור, לבן או רגל, מטוגן או אפוי.
 • באשר לדגים, המצב דומה – הטונה מחזיקה במקום הראשון עם 107 פורינים ו -260 חומצת שתן ב -100 גרם.

לאכול תות אורז אורגנית צנית

 • בקטניות כגון סויה, אפונה ועדשים יש תכולת פורין בין 100-130 ל -100 גרם ועד 400 חומצת שתן ב -100 גרם.
 • צריכה קבועה של פטריות גם היא לא מומלצת.

לאכול ירקות צנית זיתים צנוניות

ומזונות אלה מתאימים לתזונה דלת פורין מאוזנת.

 • חלב ומוצרי חלב כגון יוגורט וקווארק מכילים 0 פורינים. גם גבינות כמו אמנטלר, גאודה ושמלץ מדביקות עם ערכי פורין נמוכים מאוד (פחות מ -10 פורינים ל -100 גרם).
 • ירקות כמו חסה, תפוחי אדמה, גזר, סלק, צנוניות, עגבניות, קישואים ובצל, שהם באופן מסורתי חלק מהתפריט, נחשבים גם בטוחים עם בין 10-15 פורינים ל -100 גרם ועד 30 חומצת שתן ב -100 גרם.

לאכול מלפפון אורז גבינת צנית

 • כמעט כל הפירות דלים במזונות פורין. מפירות אקזוטיים כגון אננס, תפוז ובננה ועד פירות מקומיים כמו משמשים, תפוחים, אבטיח, אוכמניות, דובדבנים ופטל – מבחר הפירות העונתיים הטעימים מציע אפשרויות רבות לסלט פירות וקינוחים טעימים. כאן הערכים נשמרים בגבולות סבירים מאוד – בין 10-15 פורינים ועד 20 חומצת שתן ב -100 גרם.
 • קמח חיטה, פסטה ואורז שייכים גם הם לקבוצת המזונות הבריאים. למרות שהם מכילים יותר פורינים מתפוחי אדמה, הם מתגלים כאלטרנטיבה טעימה ועדיין מקובלת עבור אנשים עם צנית.

לאכול פירות גאוט לבחור מרכיבים

 • באשר לאגוזים הדעות חלוקות – כמה מומחי תזונה ממליצים על צריכה קבועה של כמויות קטנות, במיוחד אגוזי לוז ואגוזי מלך, כולם עם ערכי פורין לכל 100 גרם בסביבות 10, אחרים מייעצים זאת.
 • אלכוהול כגון יין מכיל 0 פורינים, אך לא מומלץ. אלכוהול מונע עיבוד של חומצת שתן, ולכן ריכוזו בדם עולה והבעיות מתעוררות שוב.

מסקנה: למרות כמה מגבלות, שום דבר לא מפריע לתזונה מאוזנת – בכל מקרה, עליך לפנות לייעוץ מפורט מהרופא שלך, מכיוון שצריכת בשר מצומצמת מאוד יכולה להוביל לגירעונות מסוימים. לכן תכנית הדיאטה צריכה להיות מעוצבת בהתאם לצרכים שלך.

לאכול צנית אבטיח פרי דל פורין