גידולי הידראנגאה בפרחי חתך באביב שיח בוקס

רוב הצמחים זקוקים לגיזום ותחזוקה שוטפים. הטריק הוא לדעת מה לחתוך ומתי. אם אינך בטוח אילו שיחים, שיחים ו משוכות באביב צריך לחתוך ואז לקרוא הלאה.

חיתוך משוכות באביב – אילו?

חותכים משוכות באביב קונוסים כורתים עצים

עבור כמה שיחים, באביב מספיק להסיר את הענפים הפגועים. גיזום האביב, במיוחד על שיחים ירוקי עד, מסייע לשיח ליצור כתר ירוק יפה בשל הסרת הענפים החלשים. לשיחים פורחים, מומלץ בסוף מרץ או תחילת אפריל לחתוך את הגזעים הישנים בסביבות 20-30 ס”מ מעל הקרקע. זה מעורר צמיחה של גבעולים חדשים, מה שמוביל להיווצרות מספרים גדולים יותר ופרחים גדולים יותר. השיחים האלה הם לילך פרפר, הידראנגאה ודרור לילך. עם שיחים כמו העץ הלבן או שיח פאות כמו כן, מומלץ לחתוך את הענפים באופן קיצוני עד 15-25 ס”מ מעל הקרקע. החיתוך מתבצע בעזרת מפרידים חדים. לענפים וענפים עבים יותר ניתן להשתמש בגוזמי גידור אלחוטיים או במסור בעל שיניים עדינות. הגיזום מתבצע תמיד בזווית מעל הניצן, בדרך כלל מבחוץ או במקום בו תרצה שייווצר ענף חדש.

חותכים משוכות עם מפרידים באביב

גזרות משוכות בצורת קפיץ אבן משוכות דפנה

הזמן הטוב ביותר עבור פורחים מוקדמים כמו לילך, פורסיתיה ורודודנדרון הוא בסוף האביב – מיד לאחר שהם דהו. אם תגזמו אותם מאוחר יותר בתקופת הפריחה או בחורף, תסירו ניצני פרחים ותקטינו את כמות פריחת האביב.

טופיארי של בוקס

מפרידי קטיפה חתוכים באקסבוקס צורות קונוסים

משוכות באביב יכולות להיות מעוצבות מבחינה גיאומטרית. הם יכולים להגדיר את גבולות החצר או לספק מסך פרטיות טוב. קירות חיים מציעים צל, אטום לרעש והם מאוד דקורטיביים. אם הגידור נחתכת כטרפז או בצורה מעוגלת, היא עמידה יותר ברוח ושלג. מתאימים לגדר גידור עץ עצים, ברושים, יערות, עשבי תיבול קדושים. משדרות מרהיבות יכולות לעבור קוטוניאסטר, ברברי, פורסיתיה, ורדים של שיחים, קוץ אש, לוז. גיזום הוא חלק חשוב בעיצוב שיחים כגדרות. כדי ליצור גידור צפוף, על השיח להיות בעל ענפים מפותחים ועבים משורשים ועד קצות. המשמעות היא שיש לעורר את כל הענפים לאורך גובה השיח על ידי גיזום. צמחי גידור יכולים גם הם להיות כמו כדורים, קוביות, קונוסים, ספירלות או בצורות מורכבות יותר לְעַצֵב. צמחים הגדלים שוב במהירות לאחר החיתוך מתאימים לטופיארית. ברוב המקרים, צמחי שיח ירוקי עד אלה עם עלים קטנים – יו, בוקס, הולי, דפנה, חוסן עלי אליפסה, קיסוס. לרוב, לוחות או מסגרות מתכת משמשים לחיתוך צורות. הגיזום מתבצע מהחלק העליון של הצמח למטה ומהמרכז החוצה.

חותכים הידראנגאה

גידור שיחים שיחים חותכים הידראנגאה לבנה

טופיארית בגינה

משוכות בכדור בוקס טופרי חתוך באביב

גוזמי גידור אלחוטיים  משוכות קפיצות גדרות חיתוך קפיצות

צור צורות גיאומטריות

גידור שיחים שיחים חותכים צורות

לחתוך עם מפרישים

מזמרות גינה באביב עצים ירוקי עד

רודודנדרון

שיחי אביב רודודנדרון חותכים צורות

פורסתיה

שיח Forsythia חתך אביב צהוב

לִילָך  שיח לילך גינה חתוכה באביב

לילך spar

שיח מוצק מעיין חתוך לבן

שיח באקסבוק לחתוך כדורי אביב אבנים גינה

משוכות קופסה חותכות כדורים קפיץ בחצר הקדמית

צורות משוכות קופסאות חותכות כדורי גן קפיץ

כדורי ספירלה אקספרסיים באקסבוקס

גוזמי גידור אלחוטיים חותכים משוכות לצורה

אביב גידול באקסבוקס