בחר עצי פרי לגינה עם עץ התפוח כקלאסיקה.

עצי פרי פשוט שייכים לכל גינה. זה נהדר שיש פירות אורגניים טריים בהישג ידך בהתאם לעונה, אתה לא חושב? חלקם עם גינה קטנה אינם בוטחים בעצים שימושיים אלה, אחרים חוששים מתחזוקה במהלך העונה ואחריה ועוד אחרים פשוט אינם יכולים להחליט איזה מבין המינים הרבים יהיה הטוב ביותר. יש משהו בשביל כולם. המדריך שלנו נועד להכיר לכם את האפשרויות השונות, כך שתוכלו למצוא במהירות בדיוק את אותם עצי פרי לגינה המתאימים לצרכים שלכם. כמו כן, תוכלו לברר מה עליכם לקחת בחשבון בעת ​​שילוב זנים שונים ואילו מהם משתלבים זה בזה.

עצי פרי קטנים לגינה

עצי פרי לגינה - שתילה ותחזוקה של עצי אגס

אפילו בחוסר מקום, אתה לא צריך להסתדר בלי פירות טריים מהגינה. ישנם זנים בעלי גידול נמוך שגדלו במיוחד לשטחים חיצוניים וגינות והם שימושיים מאוד כעצי פרי לגינה. אבל אילו עצי פרי יש לגינות קטנות? תשמחו לגלות כי באופן עקרוני, כל סוג פרי זמין גם בפורמט קטן. אם עצי פרי נבלמים, באופן כללי, הם יכולים להיות כל אחד מהמינים הבאים לבחירה:

 • עצי פרי בעלי צמיחה נמוכה
 • עצי פרי ננסיים
 • שיחי פירות
 • שיח ציר
 • עמוד או מקל עץ
 • עץ פירות אספליה

עצי פרי בעלי צמיחה נמוכה הם גזעים מיוחדים בעלי שורשים הגדלים בצורה גרועה

עצי פרי צומחים לגינה

ליתר דיוק, לעצי פרי בגידול חלש לגינה יש שורשים הגדלים חלש. ואם השורשים גדלים לאט, כך גדל שאר העץ. מה שנקרא “rootstock” מחולק לקטגוריות שונות, המזוהות על ידי מספרים ומבהירות עד כמה לאט העץ המתאים גדל.

עץ פרי ננס לגינה או עציץ כגרסה חוסכת מקום

עצי פרי ננסיים

עצי פרי הגמד הקטנים הם זנים היוצרים גזע עבה אך קצר ובעלי כתר קטן. והגובה הוא למעשה ההבדל היחיד לקרובי המשפחה הגדולים של עצי הפרי לגינה. אפילו הגודל, האיכות והטעם של הפרי בדרך כלל כמעט ולא שונים או בכלל לא. החיסרון היחיד הוא שכמובן שכמות הפירות בזנים הקטנים נמוכה יותר. אם אתה קונה עצי פרי ננסיים, אתה יכול לצפות לגובה של כ -1.50 מטר וקוטר הכתר של כ -1.20 מטר..

עצי פרי המגודלים כשיח דורשים טיפול, אך קל לקציר אותם

עץ פרי קטן בצורת שיח

קטן עוד יותר הוא עץ הפרי שגדל כשיח, אותו תוכלו אפילו להשיג בעצמכם. עדיף לבחור בזה בסיס חלש על מנת להימנע מכתר חזק וגדל. דובדבנים חמוצים ואפרסקים, שבאופן טבעי בעלי כתרים צרים יותר, מתאימים במיוחד, אך ניתן לבחור גם תפוחים ואגסים וזנים אחרים. בעצי פרי המגודלים כשיחים לגינה גזע הגובה נע בין 40 ל -60 ס”מ.

כשיח ציר, עץ הפרי זקוק לתמיכה לאורך כל חייו

שיח ציר

עצי הפרי לגינה מגיעים לגובה זהה של עץ הפרי כשיח בצורת שיחי ציר חלשים. עם זאת, עצי פרי נמוכי גבעול אלה דורשים עמדת תמיכה לכל חייהם. בדרך כלל שיחי הציר פגיעים יותר ודורשים יותר תחזוקה. תכונה אופיינית היא שענפי הפירות גדלים ישירות מתוך הגזע, ויוצרים צורה קומפקטית וצרה מאוד, מה שהופך את שיחי הציר למסך הפרטיות המושלם כאשר הם נטועים בשורה. כצמח בודד באמצע הגן, הם הופכים למושכי עיניים מעניינים. עץ פירות מסוג זה ניתן לטפל גם בדלי במרפסת. זן פופולרי הוא “תפוחי הבלרינה”.

עץ הפירות העמודים חוסך מקום וצריך לגזום אותו באופן קבוע

עמוד או עץ מקל

כפי שהשם מרמז, עצי פרי אלה לגינה צומחים בצורה עמודית והם חוסכים מקום במיוחד באופן זה. ההבדל בין שיח הציר הוא שלא מדובר בגידול הטבעי של העץ. ישנם רק עצי תפוח עם גידול מסוג זה. כל שאר סוגי הפירות הנמכרים כעץ עמודי נחתכים רק כעמוד, אותו עליך להמשיך לאחר הקנייה והשתילה. זה יכול להיות מסובך למדי, במיוחד למתחילים.

פירות אספליה יכולים להיות מעוצבים בכל דרך, אך הם עתירי תחזוקה

עץ פירות אספליה

עץ הפרי האספאלי כגרסא לעצי פרי לגינה דורש עזרת טיפוס. זה יכול להיות עצמאי או על קיר. זנים בעלי בסיס שורש מומלצים. גם פירות אספליה זקוקים לטיפול רב ולכן הוא משהו עבור גננים מנוסים ומי שיכול להשקיע מספיק זמן בעץ פרי מסוג זה..

סוגי פירות אידיאליים שמסתדרים עם מעט מקום

עצי פרי פורחים לגינה כקישוט ולפרי

אם אתם מעדיפים לשתול עץ “אמיתי” בגינה, יש לכם את הבחירה בין גרסאות שונות שמתאימות גם לשטח החיצוני הקטן. ריכזנו למטה את עצי הפירות הטובים ביותר לגינה. ישנם גם זנים פופולריים בעלי קומה קטנה.

לשתול את עץ התפוח בגינה ולשמור אותו נמוך

עצי פרי לגינה – עץ התפוח

עץ התפוח הוא כנראה קלאסיקה וכמעט לא חסר בגינה בה חשוב הרבה פירות. עצי פרי אלה לגינה ידועים למעשה בגידולם החזק והגבוה, אך אתה יכול לספור את עצמך בר מזל, מכיוון שישנם גם סוגים של עצי פרי לגינה שיכולים לצמוח נמוך יותר ואפילו בעציצים:

 • ברבורן
 • נסיך הסתיו של פינקנוורדר
 • אלקמן
 • ריוונה
 • תפוח שקוף
 • טַיָס
 • ג’יימס גרייב

עצי אגס לצל לאורך שביל גינה, בשילוב כיסוי קרקע

אגסים כעצי פרי לגינה

עצי אגס מתאימים לגן הקטן כוללים:

 • סנטה מריה
 • הארו תענוג
 • וויליאמס כריסטוס
 • טעים מ- Charneux
 • דסרה
 • אוטה
 • עבאטה עובר

לגדל עצי פרי כשיח ולשמור אותם נמוכים לקציר קל

דובדבנים מתוקים

כמעט אף אחד לא אוהב דובדבנים. אז אין פלא שעצי דובדבן הם אחד מעצי הפירות הפופולריים ביותר לגינה. אם אתם מחפשים מיני עצים קטנים, תוכלו לבחור באחד מהאפשרויות הבאות. לפני הרכישה, בררו האם הזן שבחרתם הוא פרי עצמאי ויכול לעמוד לבד בגינה, או שהוא זקוק לעץ שני..

 • גיזלה 5
 • סטלה
 • ויק

דובדבנים חמוצים, לעומת זאת, בעלי צמיחה קומפקטית באופן טבעי, אך יש לחתוך אותם באופן קבוע, אחרת הענפים יגדלו ויהפכו חשופים יותר ויותר. כתוצאה מכך, כמובן, גם הקציר מתקשה.

שתילה וטיפול באפרסקים - עץ פרי לגנן התחביב ולמתחילים

עצי אפרסק

בדומה לדובדבנים חמוצים, עצי אפרסק גדלים די קומפקטיים ונמוכים, בתנאי שתעזרו בגיזום נכון. מסיבה זו, אתה יכול באופן עקרוני לבחור את כל הזנים של עצי הפרי האלה. תקבלו גם עץ פרי בגינה, שקל לטפל בו. עדיף לשאול את המשתלה על הטעם וזמן הקציר כדי למצוא את הזן הנכון.

איזה עץ פרי לבחור?

אגסים כעצי פרי אספלים יותר לקטיף קל ובעל אפקט דקורטיבי

איזה עץ פרי תבחר תלוי במספר דברים. בראש ובראשונה, כמובן, איזה פרי אתה הכי אוהב. אז אתה צריך לברר כמה מקום כל עץ צריך ולשקול את הגודל הנכון. האם עץ פרי ננס יהיה האפשרות הטובה יותר בהשוואה לגודל הרגיל? אבל יש גם תכונות שימושיות אחרות שיכולות להיות לעץ. לדוגמא, אם ברצונכם ליצור אזור מוצל בגינה בעזרת העץ, בו תרצו ליצור פינת ישיבה או להקים ספסל, עץ פירות בגודל רגיל הוא כמובן טוב יותר מהקטן יותר צורות מעובדות.

עצי פרי לגינה מעטרים בפריחתם הצבעונית באביב

אותו דבר אם אתה רוצה לתלות ערסל מאוחר יותר. כידוע, לשם כך נדרשים שני עצים, אשר חייבים לגדול בסמיכות זה לזה וגם להיות יציבים מספיק. כמובן שיש לקחת בחשבון גם את המיקום ותנאי הקרקע כך שעץ הפרי העתידי ירגיש בנוח ולשגשג. כדאי שתחשוב על כל הדברים האלה הרבה זמן מראש ותזכיר אותם כאשר אתה קונה מהמשתלה, כך שניתן להציע את עץ הפירות הטוב ביותר לצרכיך..

אילו עצי פרי מסתדרים?

עץ פרי על קיר כפרי סורג ולקישוט

בין אם מדובר בעץ פרי גדול או קטן, תרבות מעורבת היא תמיד רעיון טוב ממגוון סיבות. אין זה נדיר עם צמחים כי מינים מסוימים אינם מסתדרים עם אחרים. למרבה המזל, לעצי פרי לגן אין מאפיין קשה זה. אילו עצי פרי בגינה משתלבים זה בזה באופן טבעי תלוי במיקום מצד אחד. כמו כל שאר הצמחים, לכל מין יש את הדרישות שלו לשמש או צל, אדמה ולחות.

שזיפים, אפרסקים, תפוחים ואגס הם עצי פרי נוחים לגינה

עליך לפעול בהתאם גם בבחירת שותפי העץ. לדוגמה, תפוחים גדלים טוב מאוד כאשר הם מסופקים באדמה לחה, בעוד אגסים, לעומת זאת, מעדיפים בצורת. זה הופך אותם לשכנים פחות טובים. אפשר לשלב עצי תפוח עם דובדבנים מתוקים או שזיפים. גם השילוב של דובדבנים מתוקים ושזיפים הוא טוב מאוד. אם גם אתם שותלים צמחי מרפא מסוימים או צמחים אחרים בקרבת מקום, תוכלו אפילו לשלוט במזיקים באופן טבעי. באופן כללי, תרבות מעורבת מועילה מאוד אם מתוכננת כראוי. ניתן לעורר את גידול הצמחים בצורה זו ואת טעם הפרי ניתן להעצים.

לשתול ולטפל בעצי פרי

שתילת שזיף בפינה בגינה וחסכון במקום

לא משנה אילו עצי פרי נבחרים לגינה, כמובן שהם גם זקוקים לטיפול הנכון. עם זאת, מכיוון שהצרכים משתנים בהתאם לסוג עץ הפרי, לא ניתן לתת טיפים מקיפים לגבי המיקום, תנאי הקרקע והלחות. עם זאת, ישנם דברים שהם חלק מהטיפול הנכון והם זהים לכולם. זה כולל גיזום, דשן וזמן שתילה, שברצוננו לסכם כעת. יש לנו גם כמה טיפים עבורך בנושא האבקה.

מתי לשתול עצי פרי?

קנו עצי פרי צמחים לגינה בגובה נמוך

ישנן שתי תקופות שבהן צריך לשתול עצי פרי לגינה. רק אז תוכלו להבטיח שהשורשים יתפסו זה את זה היטב ושהעץ יכול להתרגל אליו במהירות. אז מתי אתם שותלים עצי פרי? בעיקר נבחר סתיו למטרה זו, אם כי האביב יהיה טוב גם אם אתה רוצה לשתול עץ. הסיבה לכך היא שבדרך כלל האביב יבש מאוד באזורים שלנו, מה שכמובן יכול להשפיע לרעה על העץ או קשור להשקיה תכופה מצידך. במקרה הגרוע, העץ יכול פשוט להתייבש. בסתיו, לעומת זאת, יש הרבה גשם, כך שתילת עץ הפרי החדש שלכם תוכל להצליח יותר.

לדשן עצי פרי

לשתול משמשים בגינה כשיש מעט מקום

עדיף להשתמש בדשן אורגני. הקומפוסט שלכם מהגן אידיאלי לכך. היתרון בדשנים כאלה הוא שהם משחררים בהדרגה את חומרי התזונה שלהם לצמחים במשך כל השנה. יתרון נוסף הוא ששכבת הדשן שומרת על האדמה לחה מתחת. עדיף להפרות באמצע מאי. ניתן להפרה בפעם השנייה בסוף יוני, אך אין זה הכרחי. כמה עצי פרי לגינה עשויים להזדקק גם לדשן מיוחד. זה כולל, בין היתר, גם פרי פום. רק שאל על זה במשתלה כאשר אתה קונה את עצי הפרי.

גיזום עצי פרי

גיזום עצי פרי לאחר הקציר או באביב

בעלי עצים רבים של פירות לא ממש מעזים לעשות את הצעד מחשש לעשות משהו לא בסדר. זהו חלק חשוב מאוד בטיפול בעצי הפרי לגינה. רק אם העץ נכרת באופן קבוע ניתן לצפות לקציר שופע ולעץ בריא. הסיבה לכך היא שאם לא כן, בשל הענפים והענפים הרבים, לא יכולה להיכנס מספיק שמש ואוויר לחופה העץ. בהתאם לכך, הפירות אינם יכולים להתפתח היטב ומייצרים הרבה פחות פירות פחות איכותיים, שתחת עומסם הענפים הארוכים מדי יכולים אף להישבר.

גיזום עצי הפרי חשוב לצמיחה בריאה והרבה פירות

הזמן המושלם לחיתוך הוא מיד לאחר הקציר. אבל זה יכול להיעשות גם לקציר. זה פחות מומלץ באביב לפני הפריחה, אבל אפשר גם אם פספסתם את הגיזום בשנה הקודמת. בכל מקרה, עדיף להדביק את זה אז מאשר לתת לזה להיכשל לגמרי. גם יום החיתוך עצמו משחק תפקיד גדול. אז עדיף לגזום את עץ הפרי בבוקר ולבחור לו יום שטוף שמש וחם. חתך יוצר פצעים המתייבשים ונסגרים מהר יותר כאשר הם נחשפים לחום. התפשטות חיידקים מופחתת אפוא במידה ניכרת. הימנע מגיזום לפני ובחורף!

האבקה והפריה

חלק מהעצים זקוקים לשותפים להאבקה ואחרים פוריים בעצמם

האבקה אינה חלק מתפקידך במובן הישיר של המילה, אך אתה יכול להשפיע עליה. ישנם סוגים רבים שצריכים גם מאביקים. המשמעות היא שצריך לשתול בקרבת מקום כמה דגימות של אותם עצי פרי על מנת להבטיח האבקה. רוב עצי התפוח, הדובדבנים המתוקים וגם עצי האגס שייכים לעצים כאלה. ישנם עצי פרי מתוחכמים עוד יותר. עץ התפוח ‘Gravensteiner’, למשל, הוא עץ כזה הדורש מספר מאביקים במקביל. יש לשתול לפחות שניים. לכן, גינה גדולה יותר היא תנאי הכרחי כאן. הקפד לברר לגבי סוג האבקה כדי לוודא שאתה יכול לספק את כל הדרוש לעץ הנבחר וגם ליהנות ממסיק עשיר.

עצי דובדבן מאוד פופולריים לגינה והפירות טעימים

לעומת זאת, ישנם גם זני פרי עצמית שאינם דורשים שתילת יותר מעץ אחד. זהו יתרון גדול עבור גינות קטנות. דובדבנים חמוצים הם אחד מעצי הפירות הפרויים לגינה. גם בשזיפים, בשזיפי מיראבל ובשזיף הבית יש נכס שימושי זה, ובעיקר, חוסך מקום. עם זאת, הפרחים שלהם מושכים דבורים.