לסמלים ולקשרים הקלטיים יש קסם מיוחד – הסימנים המיסטיים של השבטים המסתוריים מדברים בבירור על תרבות מובחנת. אך החברה המפותחת שמה דגש רב במכוון על העברת בעל פה ומנעה במכוון התכתבות כתובה. בסופו של דבר, מעט מאוד עדויות על המבנה החברתי המורכב של הקלטים שרדו.

קשר קלטי משפחתי triquerta

כך שהעדות היחידה ליצירתיות ולמבנה החברתי המסובך שלהן הן יצירות האמנות והתכשיטים שלהן, המעוטרות בשפע בסמלים שונים. מה פירוש הסמלים והקשרים הקלטיים היחידים, נסתכל מקרוב במאמר.

סמלים וקשרים קלטיים מקשטים יצירות אמנות ותכשיטים של השבטים

סמלים קלטיים קשר triskele ספירלה כלומר אלוהי

לרוע המזל, מעט ידוע על הקלטים המסתוריים בימים אלה – השבטים חיו במרכז אירופה, עסקו בעיקר בחקלאות, סחרו עם היוונים והרומאים ובנו ערים רבות. למרבה הצער, למעט כמה חפירות, כמעט ואין עקבות ארכיאולוגיות לתרבותן בימים אלה. אך ניתן לחוש בבירור את השפעת הקלטים על אירופה – יצירות האמנות שלהם השפיעו מאוד על אזור הים התיכון. וגם אם ה”אמיצים “(הקלטים נובעים מהמילה היוונית ל”קלטוי” האמיץ) לא השאירו כמעט רישומים כתובים, סמלים וקשרים קלטיים מעטרים כמעט את כל תכשיטיהם. להלן סקירה של מוטיבי הקשר החשובים ביותר ומשמעויותיהם:

סמלים קלטיים – קשר האהבה הנצחית

סמלים קלטיים קשר אהבה לנצח

תרבות הקלטים ייחסה חשיבות רבה לאיזון – במקרה זה ארבעת המעגלים החיצוניים מייצגים אש, מים, אדמה ואוויר על פי התיאוריה של ארבעת היסודות ומאוזנים במעגל הפנימי. האדם נמצא במעגל הפנימי ויש לו מערכת יחסים הרמונית עם הטבע. הוא נהנה מכל רגע וכבר מצא את שלוותו הפנימית. בדיוק הזמן הנכון בחיים להתמסר למערכת יחסים חדשה או לבסס את השותפות הקיימת. הצורות העגולות מוקצות לירח ומסמלות את הנצח. הקשר הוא אפוא סימן לאמון זה בזה ואהבת נצח.

אם הסמל מקשט תכשיטים – הוא ניתן כשרשרת לזוגות צעירים לאירוסין או חתונה.

כקעקוע: אם פגשת את אהבתך הגדולה, תוכל לבחור את הסמל כקעקוע לזוגות. אומרים שזה מביא אושר למערכת היחסים.

משפחת קעקועים: סמלים ומוטיבים אלה מבטאים שייכות

רעיונות מגניבים לקעקוע חברות – סמלים ומוטיבים לנצח נצחים

קעקוע טבעת נישואין: 30 מוטיבים רומנטיים לאצבעות

סמלים קלטיים – אוון מייצג איזון בין אנרגיה גברית לנקבה

סמלים קלטיים קשורים בהרמוניה של יחסי אהבה

אוון קשורה קשר הדוק ליסוד האש – כוחה החיובי מייצג ביטחון עצמי ותנועה. לכן הקלטים העלו אש כשלוש להבות. הסמל קישט את פניהם של אנשים ונצבע בין הגבות. יש לזה משמעות נוספת – הקרן הימנית מייצגת את האנרגיה הגברית, השמאלית – הנקבה. שתי האנרגיות מתמזגות בקרן השלישית. אז בסופו של דבר, אוון עוסקת בעבודה על הקשר ותמיד בחיפוש אחר איזון.

כתכשיט, הוא ניתן לחברים שעדיין לא מצאו אהבה. הוא מתאים גם כמוטיב לקעקוע – במקרה זה הוא נדקר קרוב ככל האפשר לפנים. חלקים מתאימים של הגוף הם, למשל, הכתף, על הגב או מאחורי האוזן.

סמלים וקשרים קלטיים – הספירלה מייצגת חיים והתפתחות אישית

סמלים קלטיים אינסופיים ספיראליים

המיוחד בסמליות הקלטית הוא שהסימנים אינם מייצגים מדינה, אלא תמיד תנועה. הספירלה, שניתן למצוא שוב ושוב על תכשיטים וחפצים שונים, היא דוגמה מצוינת לכך. תחילת הספירלה באמצע מייצגת את הלידה, ההתחלה החדשה והצאצאים. הספירלה עצמה, שתוכננה כמבוך בתרבויות רבות, נתפסה על ידי הקלטים כדרך חיים. צעד אחר צעד, שנה אחר שנה אנשים מרחיבים את התודעה שלהם. אך יחד עם זאת, מוצאו ממשיך לשחק תפקיד מרכזי בחייו – לא משנה איך הוא מנסה, הוא תמיד נע במעגל סביב המרכז. ההורים והקהילה ממשיכים להשפיע על חייו הבוגרים.

הספירלה כתכשיט – מתאימה באופן אידיאלי לכל מי שנמצא כרגע בדרך לגילוי עצמי.

הספירלה כמוטיב דקורטיבי בבית – אלה המקשטים את הרהיטים והטקסטיל שלהם בספירלות מצפים להתחלה חדשה והצלחות מקצועיות רבות לפניהם. הספירלה מביאה מזל בחדר התינוקות.

סמליות קלטית – הספירלה הכפולה כמחזור נצחי

סמלים קלטיים קשר ספירלה כפולה

הספירלה הכפולה מובנת כיום על ידי חוקרי המיתולוגיה הקלטית כמחזור נצחי – מדובר ביחס הדדי של ניגודים שונים. שמאל וימין, יום ולילה, חיים ומוות, שמש וירח, טוב ורע כל הזמן בתנועה ומגבילים זה את זה. תהליך השינוי המוסבר בצורה זו היה אמור להביא תקווה לאנשים אז – אחרי גשם מגיע שמש. בנוסף, הספירלה הכפולה היא סמל של האלה אפונה, ששלטה על חילופי העונות.

הספירלה הכפולה כתכשיט – מעניקה לבעליה כוח, אומץ ואנרגיה חיובית. מתאים במיוחד לסטודנטים שזה עתה סיימו תיכון או שעומדים לסיים תיכון. גם כמתנה לסיום הלימודים .כקעקוע, הספירלה מסמלת את המחזור הנצחי.

 סמלים קלטיים – טריסקלה מציגה את הקשר בין עבר, הווה ועתיד

סמלים קלטיים triskele spiral three

שלוש ספירלות מסודרות סימטרית יוצרות את הסמל טריסקלה (הידוע עדיין בשם גלגל השמש הקלטי). אגב, המספר “שלוש” מילא תפקיד מרכזי במיתולוגיה הקלטית ונחשב לקדוש – התרבות שלהם עסקה בשילוש האלים. אמונה זו הושפעה רבות ממעגל החיים. השבטים חילקו את חייהם לשלושה: עבר, הווה ועתיד. השבטים הקלטים תמיד העריכו את ההווה – זה נתמך גם בכך שהם לא השאירו במתכוון רשומות כתובות. יש להדגיש את ההבדל לסמלים קלטיים אחרים – הטריסקלה מורכבת משלוש ספירלות הפועלות בכיוון השעון ימינה. זה חשוב ביותר לפרשנות שלהם.

טריסקליון על תכשיטים תורם אנרגיה יצירתית ומרחיק עייפות. בנוסף, הסמל אמור לתרום לריכוז טוב יותר. אידיאלי כמתנה לאמנים או לעצמאים שעובדים על מספר פרויקטים במקביל.

כקעקוע יש לו משמעות: “תהנו מהרגע, כי הרגע הוא חייכם”.

סמלים קלטיים – טריסקליון מייצג אחדות משפחתית

סמלים קלטיים אחדות ספירלות

כמעט ולא ניתן להבחין בסמל הקלטי הבא מהקודם – טריסקלה. אפילו היסטוריונים מתקשים לקבוע את המשמעות המדויקת של המוטיבים הקלטיים. זאת בשל העובדה שכל כך מעט מקורות היסטוריים מדווחים על אורח חייהם של השבטים ממרכז אירופה. אך במקרה זה ההבדל ברור – השלט טריסקליון מתייחס לאחדות משפחתית. אין חולק כי מילא תפקיד מרכזי בחיי אנשים אז. אבל מה שאולי לא כולם יודעים – הקלטים כיבדו במיוחד נשים. כבר אז הורשו לשלוט, הורשו לבחור בעצמם וגם הועסקו – עשו מוזיקה, כתבו טקסטים, סיפרו סיפורים ואף השתתפו במלחמות כחיילים. מעמדם של נשים במשפחה לא היה שווה לגברים – הייתה לו המילה האחרונה – אך לנשים עדיין הייתה השפעה רבה על כל ההחלטות. טריסקליון צריכה לתמוך בזוג במשימה של שמירה על אחדות במשפחה.

טריסקליון על תכשיטים – אמור להביא אושר משפחתי.

טריסקליון נבחר לעתים קרובות גם כמוטיב לקעקועים לזוגות.

משמעות Triquetra – סמל לשילוש האלים

סמלים קלטיים קשר triquetra משמעות

השלישייה – שלישיית אלים השייכים יחדיו – קיימת בדתות רבות. המספר שלוש נחשב גם לקדוש עבור הקלטים וסוגדו בהתאם. אין פלא שהוא קיים בסמליו. המשולש Triquetra פירושו המילולי “שלוש פינות” ומתייחס ליחסים בין הנפש, הגוף והרוח. במרכז המשולשים מצטלבים ויוצרים את המשולש הרביעי, האלוהי. קיימת הרמוניה בין האלמנטים השונים.

Triquetra מייצג אפוא הרמוניה אלוהית.

סמלים קלטיים לאחים

מוטיב של אחים

אם יש הרמוניה ביחסים בין האחים, אז הסמל Triquetra עם לב הוא מוטיב קעקוע מתאים. ואם לא כולם במשפחה מתעניינים בקעקועים, פשוט אפשר לקנות ארונות תואמים.

אומרים כי קשר קלטי מביא מזל ואריכות ימים

קשר קלטי כלומר מזל

לא רק לסמלים הקלטיים יש משיכה גדולה – גם לקשר הקלטי יש כוח מיוחד. במקור הוא מורכב מלהקה אינסופית, שאת ראשיתה וסופה כבר אי אפשר לזהות. הקשר הספיראלי האינסופי קשור קשר הדוק לדת הקלטית – הם האמינו שהנשמה, בניגוד לגוף, לא יכולה למות. לכן היו להם טקסי הלוויה רבים: אנשים נקברו עם הדברים האהובים עליהם שהם ימשיכו להשתמש בהם לאחר המוות.

אנשים השתמשו בקשר כדי לקשט את התכשיטים והריהוט שלהם כסמל לאריכות ימים ואושר. לעתים קרובות הוא משולב עם מוטיבים קלטיים אחרים בתליונים.

הצלב הקלטי – חיבור בין שמיים וארץ

סמל קלטי קולב קשר

הצלב אינו רק סמל לנצרות – הקלטים כבר סימנו את אתרי הקבר בצלב. המוטיב עוטר מאוחר יותר בקשרים והיה אמור למלא תפקיד חשוב – כלומר ליצור מערכת יחסים בין שמיים וארץ. הקלטים האמינו שנפשות המתים והחי חיים נפגשים לפעמים. מרכז הצלב סימן את נקודת המפגש. סימן האינסוף פירושו שאפילו המוות אינו יכול להפריד בין אנשים.

סמלים קלטיים – עץ החיים נותן לאנשים כוח

סמלים קלטיים המשמעות של עץ שמח

עץ החיים הוא מוטיב מיתי שניתן למצוא כמעט בכל התרבויות. הוא מסמל את הסדר העולמי – ענפיו נושאים את השמיים, שורשיו מגיעים עמוק לתוך האדמה ועכשיו כדור הארץ הוא המקום שבו חיים אנשים, צמחים ובעלי חיים. המיקוד הוא תמיד על העץ המסיבי כסמל לכוחו של הטבע. הקלטים חיברו את הענפים והשורשים בצורה חלקה – הם מתמזגים כך שהאדמה והשמיים מחוברים.

כיום המוטיב של עץ החיים נהנה מפופולריות רבה – כתכשיט הוא אמור לתת לאנשים כוח ואומץ. בנוסף, הוא נחשב למוטיב ידידותי לסביבה המקדם את מערכת היחסים בין האדם לטבע. ניתן לקעקע את הסמל המשוכלל רק בקושי, אך מי שבוטח בו יכול לצפות לקעקוע ייחודי שייתן לו חיוניות..

סימנים סלקטיים triskele spiral three

הקלטים המסתוריים חיו במרכז אירופה תקופה ארוכה, השפיעו על התרבות היוונית ואף עשו רושם על הרומאים. לא ידוע הרבה על הטקסים, האמונות ודרך החיים שלהם – הם לא השאירו הוכחות כתובות לדרך החשיבה שלהם. הסיפורים, המיתוסים והשירים שלהם עברו רק בעל פה – ולצערי אבדו בימינו. מעט החפירות והדיווחים של עמים אחרים מדברים על חברה מפותחת, מובנית ומאורגנת, שכיבדה נשים, קברה את מותן ויצרה יצירות אמנות מפורטות..

סמלים קלטיים מאפשרים לנו הצצה לתקופה זו, גורמים לנו לחלום על תקופות עבר ולעזור לנו להכיר טוב יותר את תרבותם. המספר “שלוש” קודם כל – בין אם המשולשים של טריקטרה או שלוש הספירלות של הטריסקלה, ניתן למצוא אותו בכל מקום בסמלים הקלטים. שנית היא החתירה לאיזון – מציאת איזון הייתה בראש סדר העדיפויות של השבטים. יתר על כן, הם חקרו את הקשר בין האדם לטבע, חיים ומוות, עבר, הווה ועתיד. כיום אנו אוהבים ללבוש את הסמלים בתקווה שהם יעניקו לנו אושר, אהבה וכוח.