חדשנות חשובה מתמיד בחקלאות המודרנית. התעשייה כולה מתמודדת עם אתגרים גדולים, החל מעליית עלויות המשלוח ומחסור בכוח עבודה ועד לשינוי דרישות הצרכנים לשקיפות ולקיימות. חברות חקלאיות מבינות יותר ויותר שיש צורך בפתרונות לאתגרים אלה. התקדמות חדשה בטכנולוגיה שינתה לחלוטין את החקלאות המודרנית. לחקלאים יש כעת גישה לכלים שיעזרו להם לענות על הדרישות של אוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה.

טרנד חקלאי חכם ואוטומציה של תהליכים חקלאיים

האוטומציה של החקלאות, הקשורה לעתים קרובות למגמת “החקלאות החכמה”, נועדה לייעל את החוות ולמכן את מעגל הייצור או גידול בעלי החיים. יותר ויותר חברות עובדות על חידושים ברובוטיקה לפיתוח מל”טים, מכונות חקלאיות אוטונומיות, השקיה אוטומטית ורובוטים של עשבים שוטים. למרות שטכנולוגיות אלו חדשות יחסית, התעשייה ראתה יותר ויותר חברות חקלאות מסורתיות רואות את היתרונות של אוטומציה של תהליכים חקלאיים.

אילו טכנולוגיות משמשות לאוטומציה של חקלאות?

חקלאות אנכית היא המגמה

מטרת האוטומציה היא להחליף פעילויות ידניות ובמקביל לייעל את היעילות והשימוש במשאבים. להלן כמה טכנולוגיות מפתח שנראה יותר ויותר נפרסות בחוות קדימה.

אוטומציה של הקציר

הקציר של פירות וירקות משובחים תמיד היה קשה לאוטומציה בשל דרישות מורכבות יותר לתהליכי קטיף וטיפול. קציר רובוטים חייב להיות זהיר במיוחד עם המוצרים, כך שהם לא יתרסקו או יזיקו להם. חברת “אגרובוט” הספרדית פיתחה כעת בהצלחה את הרובוט הראשון לקציר תותים עדין, ללא קשר למקום ואיך הם גדלים. הודות לחיישנים עם קרני אינפרא אדום, המערכת מזהה את התלת מימד ומבצעת כל תות שדה באמצעות 24 זרועות רובוט. רובוטים לאסוף אספרגוס ותפוחים הגיעו לאחרונה גם הם לשוק. בעזרת טכנולוגיית האוטומציה, המוצרים מגיעים לצרכנים מהר יותר, טרי יותר ובר קיימא יותר. הגדלת היעילות באמצעות אוטומציה מגדילה את התשואות ואת קצב הייצור, ובכך מורידה את העלויות לצרכנים.

מערכות היגוי אוטומטיות

מערכות היגוי אוטומטיות במסיקנים מגבירות את היעילות

טרקטורים וקוצרים יכולים כעת לנוע הרבה יותר מדויק על פני השדה. מערכות היגוי אוטומטיות לא רק מקלות על עבודת הנהג, הן עוזרות גם להפוך את תהליך הקציר ליעיל ככל האפשר. עיבוד מסלול מדויק אחר מסלול מפחית חפיפות ופערים. זה מגביר את התשואות, חוסך דלק וחוסך משאבים. כתב העת המומחה agrarheute מחשב שההגה האוטומטי יכול להביא לעלייה בביצועים של לפחות 12 אחוזים.

שילוב עבודות קציר בשטח

יצרנים מובילים כמו קלאס, ג’ון דיר, קייס IH וניו הולנד אפילו מציעים חבילות כוונון מיוחדות שמקלות על החקלאים לגשת לאוטומציה על ידי כך שהם מאפשרים להם להתקין מחדש בצורה חסכונית מכונות חקלאיות קיימות עם הטכנולוגיה העדכנית ביותר של טייס אוטומטי, עזרי היגוי בסיוע GPS. או מערכות מעקב. האם התאמה אפשרית תלויה בשנת הייצור, המותג והדגם של מכונת הקציר, למשל תסתכל כאן.

זריעה ועישובים

טרקטור ריסוס חומרי הדברה על שדה כרוב

ניתן למקד את הרובוטיקה שפותחה לזריעה ולעשבייה לאזורי קציר ספציפיים. בעת הזריעה, הדבר יכול להפחית בקלות את העבודה ואת מטלות היום יום בחווה. רובוטים עשבים יכולים לעבוד בצורה מדויקת להפליא באמצעות ראייה ממוחשבת ולהפחית את השימוש בחומרי הדברה ב -90%. חברת טכנולוגיית הרובוטים האמריקאית “Blue River Technology”, למשל, משתמשת בטכנולוגיות ראייה ממוחשבת כדי ליישם קוטלי עשבים בדיוק במקומות בהם יש צורך בהם. זה נותן לחקלאים דרך חדשה לחסוך בעלויות וגם למנוע מהעשבים להיות עמידים לקוטלי עשבים.

מזל”טים

מזל

גם מזל”טים נמצאים בשימוש יותר ויותר בחקלאות. “עיני ההיי-טק” יכולות לעקוב אחר מצב הצמחים והאדמה מהאוויר וגם לזהות אזורים בעייתיים במהירות וזולה בעזרת תמונות וניתוחי אינפרא אדום. בדרך זו, מזל”טים עוזרים לאבחן בעיות בשלב מוקדם. על ידי קביעה מדויקת של מחלות צמחים או עשבים שוטים, החקלאים יכולים גם לחסוך במים, דשן וחומרי הדברה.

מבט בעתיד

גידול הידרופוני של סלטים עלים

התקדמות הטכנולוגיות, מערכות הייצור והתוכנה לאוטומציה של תהליכים חקלאיים לא רק מציעה יתרונות עצומים לחקלאים ולצרכנים, אלא מטפלת גם בבעיות כמו אוכלוסיית העולם הגדלה, המחסור בכוח אדם, טביעת הרגל האקולוגית של הייצור החקלאי, המוות של דבורים ושינוי העדפות הצרכנים כלפי מוצרים אורגניים וייצור בר קיימא.