אריזות ואקום גדלות בפופולריות שלהן, ומסיבה טובה. מה היתרונות שלהם? הוא מאריך את חיי המדף של מזון באופן משמעותי, אך שימושי גם לאחסון בגדים ומצעים. מה המשמעות של ארוז ואקום, מה היתרונות והחסרונות של השיטה, איזה אוטם ואקום כדאי לקנות לבית – את כל זה אנו חושפים במדריך שלנו.

 1. מהי אריזת ואקום?
 2. מה אפשר לארוז בשקיות ואקום?
 3. כיצד ארוז ואקום מזון?
 4. כיצד ארוזים בגדים ומצעים?
 5. אריזות ואקום – יתרונות וחסרונות
 6. האם אריזת ואקום בריאה?
 7. באיזה איטום ואקום ביתי כדאי לבחור??

מהי אריזת ואקום?

אריזת ואקום חיי מדף של בשר

כידוע, החמצן אחראי במידה רבה לקלקול המזון, לשינויים בטעם, להיווצרות עובש, להתייבשות, לגירוד ולחמצון של ויטמינים. על ידי הפחתת כמות החמצן באריזה אטומה, המוצר נשאר טרי ושומר על ניחוחו, מרקמו וערכו התזונתי למשך פרק זמן ארוך יותר. אריזת ואקום (סמנכ”ל) היא אחת הדרכים הטובות ביותר לשמר מזון. בשיטה זו, המוצר ממוקם באריזה של סרט אטום, ואז הלחץ הפנימי מצטמצם על ידי הפחתת כמות החמצן והגדלת כמות CO2, ולבסוף הוא אטום הרמטית..

המכולות לאריזת ואקום מגיעות בצורות רבות ושונות – אלה יכולות להיות שקיות מיוחדות, שקים ונייר כסף, אך גם צנצנות ופחיות מזכוכית, פלסטיק או נירוסטה. האריזה חייבת להיות עמידה בפני נזקים, ניתנת לאיטום, נגד עיבוי ולא חדירה במיוחד לפחמן דו חמצני, חמצן ואדי מים. לאחסון מזון חומרי האריזה הנפוצים ביותר בשימוש הם לרבד צלופן / פוליאתילן, לרבד PET / PE, לרבדות PA / PE ולסרטים של PET ו- PA בצורת שרוולים..

מה אפשר לארוז בשקיות ואקום?

אריזת ואקום לבגדים

אריזת ואקום משמשת בעיקר – אך לא אך ורק – לשימור מזון. אתה יכול לאחסן כמעט את כל המוצרים בדרך זו, אך עליך לקחת בחשבון שלכל אחד מהם יש חיי מדף אחרים. ניתן לאחסן בשר ונקניקים גולמיים, דגים גולמיים ומעושנים, גבינות, דגנים, פירות, ירקות מעובדים, ארוחות מוכנות, מרקים ורטבים, מאפים וקונדיטוריה ואפילו … יין. אריזות ואקום טובות גם לאחסון מצעים ובגדים. המטרה העיקרית היא להפחית את נפחם ולנצל את החלל בארון טוב יותר, אך הוא גם מגן על החומרים מפני אבק, לחות וקרדית..

כיצד ארוז ואקום מזון?

ארוז ואקום מה זה

האוכל שברצונכם לארוז לאקום חייב להיות טרי, נקי, צונן ויבש ככל האפשר. על ידי ביצוע כללים אלה תוכל להפיק את המרב משיטת אחסון זו. בשר, דגים, פירות וירקות יש לשטוף ולנגב היטב לפני האריזה. שמים מרקים ורטבים בשקית מקפיא נפרדת ומניחים אותם זקופים במקפיא. כשהנוזלים קפואים מכניסים אותם לשקית ואקום ואוטמים אותה.

הפופולרית ביותר היא אריזות ואקום בשקיות נייר כסף או פלסטיק. למטרה זו, אתה צריך איטום ואקום (מכשיר אריזה) שיכול להסיר את האוויר. אם אתה משתמש בנייר כסף, מדוד חתיכה מהגליל ורתך קצה אחד יחד. מניחים את המוצר באמצע ובצד השני של נייר הכסף בתוך אוטם הוואקום, שמוציא את החמצן ואוטם את האריזה. ניתן גם להשתמש בשקיות ואקום מוכנות מראש, המגיעות בגדלים שונים. חלקן מצוידות ברצועות מיוחדות לספיגת עודפי נוזלים, דבר שיעיל במיוחד לאריזת בשר. כדאי להגיע לנייר כסף ושקיות שניתן להכניס למיקרוגל או להשתמש בהן לבישול סו -וידי, בהן מבשלים מוצרים ארוזים הרמטית בטמפרטורה נמוכה לאורך זמן. טכניקה זו, הפופולרית בקרב שפים צרפתים, מוערכת בזכות הארומה, הטעם והעסיסיות של האוכל המוכן.

מיכלים לאוכל עם אריזות ואקום

צנצנות, מיכלים וסירים מיוחדים יכולים לשמש גם לאריזת ואקום, שהיא פתרון אקולוגי יותר מסרט חד פעמי. ניתן להשתמש בהם לאחסון פירות רכים (למשל תותים), חסה מעורבת, פולי קפה ותה מיובש, כמו גם למריחת בשר. לאחר איטום המיכל, יש להישאב את האוויר החוצה באמצעות משאבת יד או צינור המצורף לאוטם הוואקום שלך. אתה יכול גם להשתמש בו כדי להאריך את חיי המדף של יין. לאחר פתיחת בקבוק יין, היין מגיב עם החמצן באוויר ומאבד במהירות את טעמו וריחו, גם אם סוגרים את הבקבוק עם פקק חלופי. בעזרת הצינור אפשר למצוץ את האוויר מהבקבוק הישן ולסגור את היין שוב בחוזקה – עד שאוכלים אותו שוב.

כיצד ארוזים בגדים ומצעים?

אריזת ואקום של שמיכות ומצעים

ניתן להשתמש בשקיות רב פעמיות מפלסטיק קשיח ועמיד לאריזת בגדים ומצעים. חלקם מגיעים עם קולבים כך שתוכלו לתלות אותם בארון. הפריטים שאתה מכניס לשקית הוואקום צריכים להיות יבשים ונקיים, מקופלים בזהירות ומערמים זה על זה. היזהר לא למלא את השקית או להכניס דברים עקומים. לאחר שהכנסתם את הבגדים או המצעים לשקית, סגרו אותם בעזרת הרוכסן והניחו את צינורית השואב על השסתום המיוחד. השתמש בשואב האבק לשאוב את האוויר פנימה, ולאחר מכן כבה את השסתום. נפח התיק עם התכולה מופחת בעד 25 אחוזים.

אריזות ואקום – יתרונות וחסרונות

מזון ארוז ואקום לחיי מדף ארוכים יותר

היתרונות של אריזת ואקום:

 • חיי מדף ממושכים, ובכך להפחית את הסיכון לקלקול מזון ולהיזרקות, המהווה חלק חשוב מאוד בהחלטות הצרכנים בעידן מגמות האפס פסולת..
 • יש גם אריזות ואקום הִיגִיֵנִי, מכיוון שהם מונעים דליפות נוזלים וריח מזון. בנוסף, המוצרים מכילים חומרים משמרים מועטים או לא, שיכולים להשפיע לטובה על בריאותנו.
 • עבור חברות המעבדות ומוכרות מזון, אריזת ואקום פירושה גם הצגת מוצר טובה, הפחתת עלויות הייצור והאחסון והפצה קלה יותר.

מכונת אריזה ואקום לאוכל

החסרונות של אריזות ואקום:

 • עלויות גבוהות – גם אטמי הוואקום וגם האריזה הדרושה יקרים למדי. אם אתם מתכננים לרכוש אוטם ואקום לשימושכם האישי, זה לא צריך להטיל עמל רב על הארנק שלכם, אך עליכם לפקוח עין על יחס המחיר-ביצועים. ניתן לרכוש את מכשיר האיטום הזול ביותר בסביבות 22 יורו, אך הפונקציונאלי ביותר הוא בין 70 ואפילו 300 יורו. אתה אפילו צריך לשלם כמה אלפי יורו עבור אטמי ואקום מקצועיים.
 • למרות שניתן להאריך את חיי המדף של מזון ולהפחית את בזבוז המזון בעזרת אריזות ואקום מצד אחד, אריזות סרט יוצרות מאידך. כמויות גדולות קשה למחזר פלסטי.

האם אריזת ואקום בריאה?

אריזת ואקום חיי מדף של מזון

בעוד שאריזות ואקום עוזרות לשמור על טריות המזון, חשוב לזכור כי יש לאחסן אותו בטמפרטורה הנכונה, בלחות וב- pH, ובמשך הזמן הנכון. אחרת, מיקרואורגניזמים אנאירוביים מסוכנים האחראים להרעלת מזון יכולים להתרבות במזון. כמה זמן ניתן לאחסן מזון ארוז בוואקום? לכל מוצר יש זמן אחסון שונה, אך מקובל כי הוא יכול להיות ארוך עד פי חמש בזכות הוואקום!

איזו מכונת אריזה ואקום לבחור לבית?

שקית או גליל לאטום ואקום

שיטה נפוצה לאריזת ואקום היא אריזת אטמוספירה מבוקרת (CAP), שבה ריכוז הפחמן הדו חמצני, החמצן, החנקן ואדי המים בתוך האריזה מוסדר. אריזת אווירה שונה (MAP), לעומת זאת, שומרת מזון על ידי החלפת האוויר שבתוך המיכל בתערובת גז או גז מיוחדת בעלת תכונות הגנה. עם זאת, שיטות CAP ו- MAP דורשות ציוד מקצועי יותר ומשמשות בעיקר במפעלי עיבוד מזון. אוטם ואקום פשוט הוא הטוב ביותר לשימוש אישי.

אטם ואקום קאמרי לאריזת מזון

כשמדובר במכונות אריזת ואקום, אתה יכול לבחור בין אוטם ואקום קאמרי לחותם ואקום של בר, הידוע עדיין בשם איטום סרטי בר. לאיטום קאמרי יש תא מיוחד שבו האוויר מופק והסרט אטום. היתרונות של מכשירים אלה הם המהירות שלהם, יכולת החזרה על העבודה, ויסות הלחץ, אפשרות למילוי גז וגם האפשרות להשתמש בשקיות זולות יותר העשויות סרט חלק. החסרונות? קודם כל, הגודל הניכר של המכשיר ועלותו הגבוהה. מסיבות אלה, אריזות ואקום משמשות בעיקר בחברות גדולות. לשימוש פרטי עדיף לרכוש אוטם ואקום קומפקטי – זול, קטן יותר וניתן לניהול. עם זאת, החסרונות של סוג זה של מכונת ואקום כוללים יעילות נמוכה יותר והצורך להשתמש בשקיות וסרטים בעלי מבנה שהם יקרים יותר מאריזה פשוטה. בעת בחירת מכונת איטום סרטים, עליך לשים לב לכמה אלמנטים שישפיעו על נוחות השימוש בה.

הפרמטרים העיקריים של אוטם ואקום ברים:

מכונת איטום לסרט סרט מה לחפש בעת הקנייה

אורך סרט הזעה – זה קובע את הגודל המרבי של המזון. אורך סרט הזיעה תואם לרוחב המרבי של הנרתיק בו תוכלו להשתמש. לאטם החותם הנפוץ ביותר יש אורך מוט של כ- 30 ס”מ.

כּוֹחַ – מהירות המכונה תלויה בה. לפרמטר זה כדאי לשים לב, במיוחד אם אתה הולך על מכונת איטום גדולה – ככל שהחבילה גדולה יותר כך קשה יותר לנפח אותה.

לחץ מקסימלי הניתן להשגה – ככל שהוואקום גבוה יותר, כך התנאים לאחסון מזון טובים יותר.

קיבולת משאבה – ככל שתפוקת המשאבה גבוהה יותר, האוויר נשאב מהר יותר מהאריזה.

עובי נייר כסף / שקית – כל מכונת ריתוך מיועדת לעובי אחר של האריזה שניתן לאטום בעזרתה. זכור שככל שהתיקים עבים יותר כך עמידותם ועמידותם בפני השפעות סביבתיות טובים יותר.

מספר ריתוכים – ככל שהמכשיר עושה ריתוכים יותר, כך הסיכון לדליפות יורד. מכונות מסוימות מבצעות איטום כפול או אפילו משולש, דבר שימושי במיוחד בעת אריזת מוצרים לחים, למשל בשר, חשוב.

אוטם ואקום תואם למיכל ואקום

תכונות ואביזרים:

מצב ידני / מצב אוטומטי – מאפשר לווסת את האוויר המופק כך שלא יהיה סכנת ריסוק של מוצרים רכים ועסיסיים..

מחוון לחץ

פונקציית איטום לשקיות על לחמניות

מתקן לסכל

חותך מובנה

תאימות אביזרים כגון מיכל ואקום או עם פקק יין לסגירת בקבוק היין בוואקום

מצב יבש / רטוב

אבק סלמון ארוז בשקיות מובנות

תותים רכים ולא נעימים, חסה קמלה, בשר חזיר רקוב, ירקות עובשים. אנו בטוחים שאתה מכיר את זה. אבל זה אפילו יותר גרוע כאשר הרבה מזון מסתיים בפח האשפה מכיוון שלא הספקת לאכול אותו לפני שהוא איבד את טריותו. בתקופה שבה תנועת “פחות בזבוז” צוברת פופולריות, לא רק שכדאי לקנות פחות, אלא גם לשים לב לאחסון נכון של מזון. אריזת ואקום יכולה להוות תרופה מצוינת לפסולת מזון.