כלי השולחן הנחושת נהנים מפופולריות הולכת וגוברת. אמנם, למתכת יקרת ערך זו אין תחרות בכל הנוגע למוליכות תרמית. אבל גם כלי הבישול הנחושת נראים טוב. סירים, מחבתות ואפילו קומקומים נראים דקורטיביים מאוד ומתאימים בהרמוניה גם לבית הכפרי וגם למטבח המינימליסטי. אולם עבור טבחי תחביב רבים נשאלת השאלה האם מנות הנחושת בריאות. אנו ניתן לכם סקירה כללית של היתרונות והחסרונות של החומר ונסביר מה חשוב בכל הנוגע לתחזוקתו.

האם מנות נחושת בריאות? מהם יתרונות החומר?

מה לבשל בכלי נחושת וטיפים לטיפול

ערכת כלי נחושת לא רק נראית טוב, היא גם משיגה נקודות עם מוליכות תרמית גבוהה. אך אילו יתרונות נוספים מציעה המתכת על פני קלאסיקות אחרות כגון נירוסטה?

1. נחושת היא מתכת נטולת חלודה, יציבה ועמידה מאוד. השקעה במנות נחושת בהחלט משתלמת ותשתלם עם הזמן. סירים ומחבתות נחושת מעוררים השראה גם במראה היפה והנצחי שלהם והם מושכים את העין בכל מטבח.

2. גם סירים ומחבתות עשויים נחושת מדביקים עם משקלם האופטימלי. דבר אחד, הם קלים מספיק כדי להיות קלים לשימוש. מצד שני, הם כבדים מספיק כדי להיות יציבים על הפלטה. בממוצע, הנחושת שוקלת יותר מפלדת אל חלד ופחות מברזל יצוק. משקלו דומה לזה של קרמיקה פונקציונלית.

מכינים סיר נחושת לסוכר וריבה

3. נחושת היא החומר המושלם לבישול מכיוון שהוא מפיץ חום באופן שווה בסיר. יותר מכך: ניתן לווסת את החום במחבתות ובסירים מנחושת במהירות וביעילות, כך שהמנה לא תישרף. זה גם חוסך אנרגיה ומקצר את זמן ההכנה. המנות שומרות על האוכל חם לאורך זמן.

4. גם כלי הנחושת נחשבים היגייניים מאוד, מכיוון שרוב הפתוגנים כגון חיידקים אינם יכולים לשרוד על פני הנחושת. התכונות האנטי בקטריאליות של המתכת ידועות מזה זמן רב. לכן שפים מקצועיים אוהבים להשתמש במנות נחושת במסעדות שלהם.

5. הודות להתפתחות החום השווה ניתן להכין מנות שונות בסירים מנחושת. לעומת נירוסטה וברזל יצוק, סיר נחושת לא יכול רק להרתיח מים במהירות. למנות יש גם התנהגות צלייה טובה מאוד. מהריזוטו והשניצל ועד הצ’יפס: כלי הבישול הנחושת הוא מכשיר אמיתי לכל דבר.

האם כלי נחושת בריאים: החסרונות

כלי נחושת טיפים עמידים ובריאים לניקיון

לסט כלי נחושת יש כמה חסרונות. נפרט אותם גם עבורך.

 1. קודם כל המחיר. סיר נחושת עולה פי שניים מסיר ברזל. ההבדל במחיר בין נחושת וקרמיקה פונקציונלית או נחושת ונירוסטה גדול עוד יותר.
 2. גם אם ידיות הסיר עשויות נחושת, הן יתחממו מאוד בעת הבישול.
 3. לא ניתן לשטוף את כלי הנחושת במדיח הכלים מכיוון שהם ישנו צבע.
 4. בשימוש תכוף נחושת מתחמצנת עם חמצן ומכתים. החדשות הטובות: ניתן להימנע מכך בעזרת תחזוקה שוטפת. לשם כך, אין שימוש בכימיקלים ובחומרי ניקוי יקרים, אלא בתרופות ביתיות שאינן מזיקות לבריאות.
 5. כדי שלא ישנו את צבעם, רוב הסירים והמחבתות משומרים או מצופים קרמיקה או מרופדים בנירוסטה. אסור לחמם סירים ומחבתות מנחושת ריקים, מכיוון שהדבר יפגע בציפוי.
 6. החלק התחתון של סירים ומחבתות נחושת יכול להתעוות בעת חימום על הכיריים. אם הוא מתעקל פנימה, הסיר עדיין יציב על הכיריים. עם זאת, אם הוא מתנפח כלפי חוץ, יש להחזירו לצורה הנכונה בעזרת פטיש.

פחיות צלחת נחושת או ריפוד אותן בקרמיקה או נירוסטה? הגרסאות במבט חטוף

מנות נחושת טיפים בריאים לטיגון

אם החלטת על ערכת כלי נחושת, ישנן מספר גרסאות לבחירה. האפשרות הראשונה היא לקנות סירים מנחושת לא מצופים. לחלופין, תוכלו לבחור בציפוי עשוי פח, נירוסטה או קרמיקה. כל אחת מארבע הגרסאות משמשת לבישול יומיומי.

 • מחבתות וסירים ללא נחושת מתאימים להמסת סוכר וסירופ ולהכנת ריבות ומרמלדות. גם בטמפרטורה גבוהה נחושת מפיצה באופן שווה את החום בסיר, דבר החשוב מאוד להכנת הקרמל, למשל. פח ניזוק בטמפרטורות מעל 160 מעלות צלזיוס, בעוד נירוסטה או קרמיקה הרבה יותר קשה להפיץ חום.
 • תבניות נחושת מפחיות: תבנית נחושת משומרת מתאימה להכנת מנות עם מיץ לימון ומלח. גם חומצת הלימון וגם המלח עלולים לצבוע את משטח הנחושת. ציפוי פח מונע זאת ומאפשר גם שהאוכל יישאר בתבנית לאחר ההכנה. לעתים קרובות המנה אף מוגשת בסיר על השולחן.
 • כלי נחושת עם ציפוי נירוסטה מאפשרים חופש מסוים בעת הבישול. טבח התחביב יכול גם להשתמש בחפצי מתכת אחרים, למשל מזלג, כדי לערבב מבלי לפגוע במשטח. מושלם לבישול פסטה, רטבים או מרקים.

האם כלי נחושת מתאימים לאינדוקציה?

למה טובות תבניות נחושת ולמה לבשל בהן?

כלי נחושת, אם הם מסגסוגים ובין אם לא, מושלמים להכנת כלים על תנור חשמלי או גז. מנות הנחושת, לעומת זאת, אינן מתאימות במיוחד או כלל אינן מתאימות לאינדוקציה. הסיבה לכך היא שתנור אינדוקציה מחמם את הכלים באמצעות שדה אלקטרומגנטי. שדה אלקטרומגנטי זה נספג בתחתית הסיר והופך לאנרגיה. בסופו של דבר תחתית התבנית מתחממת והכיריים נשארות קרירות. אבל כדי שזה יעבוד, הכלים חייבים להיות עשויים מתכת feromagnetic. עם זאת, נחושת אינה מגנטית. סירים ומחבתות העשויים מתערובת נירוסטה ונחושת מתאימים מותנית לתחום אינדוקציה. אפשרות נוספת תהיה לבחור בסירים מנירוסטה עם חיפוי נחושת.

כמה טובות באמת מחבתות נחושת?

מחבתות נחושת טיפים לבישול על כיריים גז אך לא אינדוקציה

סירי נחושת הם מסבילי ריצה אמיתיים. אבל עד כמה טובות מחבתות נחושת? בדומה לסירים מנחושת, למחבתות נחושת יש מוליכות תרמית מצוינת. המשמעות היא שהם מתחממים במהירות ואז מתקררים שוב מהר מאוד. המשמעות היא שאתה יכול לייצר חום עם מעט אנרגיה. מושלם לצריבת פילה דגים במהירות, להבהבה או להכנת מחית פירות וקרמל. בשל הזהירות הרבה הנדרשת, מחבתות נחושת אינן מתאימות לשימוש יומיומי. זה גם נשאר בספק אם מחבתות נחושת הן בריאות או לא.

האם כלי נחושת בריאים או לפחות רעילים??

מנות נחושת קומקומים בריאים ומיכלים לסירופ

נחושת היא מתכת עדינה המגיבה עם מזונות רבים כגון מלח, חומצת לימון וירקות מסוימים. ריבות וג’לי שמתבשלים בסירים מנחושת לא מצופים עדיין נחשבים בטוחים. סירי הנחושת הנותרים, המשמשים להכנת כלים מסובכים, מצופים נירוסטה. ציפוי נירוסטה זה מונע תגובות כימיות ומגן על המתכת הרגישה מפני שינוי צבע ויצירת ורדיגריס. ורדיגריס מתרחשת כאשר מתכות כגון נחושת או פליז קורוזיה. הפטינה נראית אטרקטיבית במיוחד על פסלים ויצירות דקורטיביות. עם זאת, במשק הבית עליך לבדוק באופן קבוע את מנות הנחושת ולהילחם במהירות האפשרית בגרגריז. למרות שאתה יכול למצוא כימיקלים בשוק שיסירו את הפטינה, ישנן גם תרופות ביתיות שיכולות להתמודד בקלות עם המשימה.

אכפת לכלי נחושת: כך תוכל לנקות את הסירים והמחבתות שלך!

נקו והשתמשו במחבתות כלי נחושת

טיפול קבוע הוא חיוני כדי להבטיח שמנות הנחושת באמת יחזיקו מעמד זמן רב. החומר רגיש מאוד לשריטות, לכן עליך להשתמש בספוגים ובבדים הרכים ביותר כדי לנגב אותו. צמר פלדה אינו מתאים גם לניקוי כלי נחושת. מנקה לתבנית, סכין או נירוסטה משאיר סימנים גלויים על משטח מצופה פח ועלול לפגוע בציפוי. ניתן גם לנקות ציפויים מנירוסטה בעזרת מנקה תבניות.

תוכלו למצוא בשוק חומרי ניקוי כימיים רבים שיסירו כתמי מים ונחושת. לחלופין, אתה יכול לבחור תרופה ביתית. לא משנה מה תבחר, עליך לדבוק בכללים הבסיסיים הבאים:

ניקוי כלי נחושת: כך ניתן להסיר את הגרוז

מנות נחושת בריאות טיפים לקניית מנות נחושת

אם ברצונך לנקות כלי נחושת, קרא תחילה את הוראות היצרן לניקוי. יש מגוון רחב של סירים בשוק וזה משנה אם זה סיר מנירוסטה עם ציפוי נחושת או סיר נחושת. עבור כלי נחושת לא מצופים, רוב היצרנים ממליצים לנקות אותם ביד מיד לאחר השימוש בהם. כל שעליך לעשות הוא לשטוף את הכלים במים פושרים עם ספוג לשטיפת כלים ונוזל כביסה, לשטוף ולאחר מכן לנגב בעדינות במטלית רכה. אם הסיר או התבנית יבשים ונקיים לחלוטין, ניתן ללטש את פני השטח בעזרת משחה ליטוש מיוחדת. לשם כך, הניחו מעט משחת ליטוש על משטח חבטה והשתמשו בתנועות מעגליות כדי להסיר מצבורי מים וגרגריז. אז כל שנותר הוא לשים את הכלים במקום יבש.

כיצד לנקות נחושת: תרופות ביתיות אלה מסירות בקלות עקבות של מים וגרגריז

כלי נחושת הם יתרונות וחסרונות בריאים וציפויים

לחלופין, ניתן גם לנקות את כלי הנחושת בעזרת תרופות ביתיות. להלן מספר אפשרויות:

 1. מערבבים מיץ לימון (או חומץ תפוחים) וסודה לשתייה ומניחים על מטלית נקייה ורכה. משפשפים את המנות בתערובת מיץ הלימון, שוטפים ומייבשים.
 2. משפשפים את הקטשופ על משטח הנחושת. העגבניות בקטשופ יעזרו להסיר את הגרג’י.
 3. חצי לימון ומלח. חותכים לימון בינוני לחצי ומפזרים חצי עם הרבה מלח. לאחר מכן משפשפים את הלימון על הכלים. שוטפים את הכלים במים זורמים ומייבשים אותם במטלית נקייה ורכה.
 4. אם קנית כלי נירוסטה עם ציפוי נחושת, אז בהחלט לא כדאי להשתמש במלח לניקוי. זה לא יכול לפגוע בשכבת הנחושת. עם זאת, לעתים קרובות הוא חודר לשכבת הנירוסטה באמצעות שריטות זעירות ופוגע בנירוסטה.
 5. לחלופין, אתה יכול לוותר על ליטוש לחלוטין ובמקום זאת להשאיר את כלי הנחושת ללא טיפול. טבחים מקצועיים נותנים לרוב למנות הנחושת שלהם לפתח פטינה לאורך זמן. זה הופך את הסירים ליותר עקביים ויעילים.

מנות נחושת הן לא רק חסכוניות באנרגיה, הן גם נראות נהדר. אך טבחי תחביב רבים אינם בטוחים אם הוא גם אינו מזיק לבריאות. התשובה לשאלה זו היא “כן” כל עוד אתה משתמש בכלים כראוי ומנקה אותם באופן קבוע.