אפור כצבע העיקרי לרשת הדגלונים מונטסורי כקישוט צעצוע קטן במשורה

בטח שמעתם על המונח “פדגוגיה מונטסורית”, שפותחה על ידי מריה מונטסורי. אבל אם אתה עדיין לא יודע מה לעשות עם זה, זה מוסבר בדרך כלל במהירות. הנקודה היא להשתמש בסקרנות הטבעית של הילדים ובצמא הילדים להתפתחות וידע לטובתם ובדרך זו להשיג מידה מסוימת של עצמאות אצל הקטנים כבר מגיל צעיר. כמובן, זה לא אומר שאתה פתאום משאיר את הילד לגמרי לגורלו. במקום זאת, אתה עוזר לו עם דברים קטנים להתמודד עם כמה פעילויות יומיומיות בכוחות עצמו. זה נותן להם את האפשרות להתלבש באופן עצמאי בבוקר, כאשר לילדים קל להגיע לבגדים. אם מברשת השיניים והמגבת נמצאים בהישג יד, הקטנטנים יכולים לצחצח שיניים בעצמם. וילדים גם לומדים ליצור סדר לאחר המשחק אם נוצרו היסודות הנכונים לכך. הורים רבים המתייחסים לשיטות אלה מחליטים להקים חדר ילדים מונטסורי.

רעיונות וטיפים למשתלת מונטסורי

מיטת עיצוב חדר ילדים מונטסורי בצורת בית בסגנון סקנדינבי

אם עוררנו את העניין שלך, לא רק שתוכל למצוא כמה טיפים כיצד להגדיר זאת להלן, אלא נציין גם כמה מההרגלים הרעים של היום שכדאי להימנע מהם. ואנחנו בטוחים שתמצאו כמה מעצות הריהוט מאוד הגיוניות ומעניינות ושתרצו ליישם אותן מיד. תמונות מונטסורי המצורפות לחדרי ילדים, שבהן מובטח לכם שתתאהבו, ואז משמשות השראה. וחדשות מצוינות הן ששיפוץ או עיצוב החדר מחדש עם ריהוט לחדרי ילדים מונטסורי אינו כרוך בהכרח בהוצאות גדולות. חדרי ילדים יכולים להיות מעוצבים גם על פי מונטסורי עם רכישות חדשות לא יקרות ורהיטים קיימים. אגב, אתה לא צריך ליישם את כל הטיפים מיד. תחליט בעצמך איזו מההצעות תמצא חן בעיניך ותמצא שימושי. בין אם חדר ילדים מונטסורי לפעוטות, ילדי בית ספר או תינוקות, חדר ילדים לבנות לפי מונטסורי או לבנים, בהחלט תמצא את ההשראה הנכונה לכל קבוצת גיל.

הקימו חדר ילדים מונטסורי – הקימו הכל בגובה ילדים

משתלת מונטסורי עם סלסלות פינתיות של ריהוט איקאה

תנאי הכרחי חשוב לכך שילדכם יוכל להתלבש בעצמו, לבחור את הצעצועים שלו ולסדר שוב, לבחור כל ספר לקרוא ולהאחסן שוב וכדומה, הוא כמובן שהם יכולים להגיע בקלות לכל הדברים והאזורים הללו. לכן מומלץ לפחות את רוב הרהיטים לחתוך או להצמיד לגובה ידידותי לילדים. כמובן שזה לא אומר שהשטחים הגבוהים יותר של הקירות חייבים להישאר חשופים ואסורה מלתחות גבוהות יותר. רק נסה להשאיר את מה שנמצא בשימוש הנפוץ ביותר במשתלת מונטסורי בהישג יד. אם, למשל, ארון הבגדים בנוי גבוה יחסית, תוכלו להגדיר את מעקה הבגדים מעט נמוך יותר כדי לפצות על כך ולתלות שם בגדים הדרושים לעונה המתאימה. בקיץ אין צורך בבגדי החורף ולהיפך, כך שהם יכולים להיות באזור העליון. אם העונה משתנה, פשוט החלף בגדים.

ריהוט ילדים למונטסורי משתמש במדף פתוח בצבע לבן

גם המדף בחדר הילדים לפי מונטסורי צריך להיות נמוך ככל האפשר. מדפים אופקיים מתאימים במיוחד למטרה זו. רוב מחיצות החדרים בצורת מדפים מתוכננות גם הן להיות נמוכות יחסית ויכולות לשמש לחדר הילדים של מונטסורי. ספרים, לעומת זאת, ממוקמים בצורה הטובה ביותר באופן שכריכת הספר אינה נראית כרגיל, אלא את עטיפת הספר. זה מקל על הילדים לקבל סקירה כללית ולבחור מתוך הספרים השונים. פסי צילום מתאימים במיוחד לכך וניתנים לחיבור בכל גובה. אך ניתן להשתמש גם במדפים עומדים עם מוט תמיכה מול כל לוח. באופן זה ניתן להגדיר גם ספרי בית ספר אם חדר הילדים מונטסורי מיועד לילד בית ספר. אגב, תוכלו למצוא רהיטים מתאימים לחדר הילדים מונטסורי באיקאה במהירות רבה במיוחד.

הקמת חדרי ילדים על פי מונטסורי עם מדפים פתוחים

שולחן ילדים עם עיטור קיר מחינוך ספרים

המדפים שכבר מוזכרים, כמו גם ארגזים או סלים או סלים לאחסון צעצועים ודברים אחרים, צריכים להיות פתוחים ביותר בחדר הילדים של מונטסורי. זה גם עוזר לילדים לשמור על סקירה כללית ולמצוא במהירות את מבוקשם. אם אתה עדיין רוצה לאחסן קופסאות או קופסאות על מדפים או מתחת למיטה, פשוט סמן אותם עם סמלים המזהים את תוכנם. אם לדוגמא ציורי דברים נאגרים בקופסה, ניתן לתאר עיפרון צבעוני או מברשת בחזית הקופסה. אם יש בו מכוניות צעצוע, באופן הגיוני יש מכונית על הקופסה וכן הלאה.

בסגנון מודרני ומונטסורי משלבים מדפים פתוחים בכחול לבן

על המדפים בחדר הילדים מונטסורי תוכלו להציג את הצעצועים כמו אוסף. למרות זאת, אתה יכול לראות אותם בקלות ולמצוא את הצעצוע שאתה רוצה מיד ולא צריך לחטט בקופסאות או במגירות. זה גם הופך את הצעצועים להרבה יותר אטרקטיביים. מגשים מצוינים גם למיון צעצועים וניתן להניח אותם על מדף. בעת בחירת המגש, שימו לב לגודלו ולמשקלו. הקטנים לא צריכים להתקשות להרים. בנושא “הצגה גלויה” נרצה לתת לכם טיפ שימושי נוסף המתייחס ספציפית לחידות. מובטח לילדיכם רצון גדול יותר להרכיב פאזל אם הוא לא נגמר מראש, אלא מוצג בחלקיו האישיים. אתה יכול להניח את הבסיס עם המוטיב על המדף, למשל, בעוד החלקים הבודדים מונחים לידו בקערת עץ קטנה. אז משחק הפאזל הפופולרי הזה מוכן לסידור. נסה את זה. בתך או בנך בהחלט יגלו עניין חדש בחידותיו באופן מיידי.

מונטסורי בחדר הילדים – חלקו את החדר לאזורים

צבעי פנים עדינים ספייגל כמחלק חדרים בין אזור השינה לאזור המשחקים

למקרה שאתם תוהים למה הכוונה – הנקודה כאן היא פשוט להפריד את אזור ההרפיה מאזור המשחקים. זה לא צריך להתבסס רק על הרהיטים והאביזרים המשמשים, כגון קישוטים, טקסטיל וצעצועים. ניתן ליצור גבול מסוים גם באופן אופטי באמצעות צבעים. עכשיו אתה עשוי לחשוב שזה כמעט בלתי אפשרי בחדר קטן, אבל אתה טועה. זה לא חייב להיות שטחים גדולים. אתה יכול גם להשתמש בארבע פינות החדר כדי לדבוק בכלל זה של חדר הילדים מונטסורי. והנה האזורים האישיים שניתן לעצב וליצור בחדרי ילדים גדולים וקטנים כאחד:

אזור השינה

בצבעים ניטרליים ורגועים משתמשים בטפטים למיטה מעץ ירוק

כפי שהשם מרמז, זהו האזור בחדר הילדים של מונטסורי המשמש לשינה. הנה המיטה ואולי ארון ליד המיטה עם מנורת לילה וכדומה. גווני צבע רגועים, עיטור מינימליסטי (אם צריך לקשט בכלל) הם יתרון כאן ויש להימנע גם מהצבת צעצועים. מדובר ביצירת אווירה רגועה ומרגיעה. הילד שלך צריך לדעת, “כאן אני ישן ואני נח”. אזור השינה הוא, כביכול, המקבילה לחדר השינה של המבוגר. גם שם צריך להיות שקט. ומכיוון שבדרך כלל אין לילדים מספר חדרים, יצירת אזור שינה היא חלופה טובה. אולם לפעמים יש לך גם אפשרות להציע לילד חדר שני. לאחר מכן ניתן להשתמש באחד מהם להירגע, ואילו השני משמש כחדר משחקים.

אזור ההרפיה

הקימו פינת קריאה בחדר הילדים עם כריות, מדף ספרים, רצועות צילום

אזור ההרפיה בחדר הילדים של מונטסורי יכול להתמזג עם אזור השינה, אך הוא יכול להיות גם אזור נפרד המופרד מהשאר על ידי מחיצות חדרים או דומה. הוא שונה מאזור השינה בכך שהוא אינו משמש לשינה, אלא “רק” למנוחה (אם ילדכם ינהן במהלך הפעילויות שם, זו כמובן לא בעיה. אזור ההרפיה מיועד לפעילויות מנוחה במהלך היום .אז שתוכל לקרוא שם ספר פינת קריאה כזאת מאוד פופולרית לחדרי ילדים וניתן להפוך אותה לנעימה ונעימה במיוחד. אוהלים קטנים שאליהם הקטנים יכולים לסגת הם מאוד פופולריים. אבל גם כריות פשוטות, פוף או עבה שטיח, שמיכה נעימה, כמה צעצועי חיבוק וכדומה נהדרים. שולחן ציור וציור מתאים גם לאזור ההרפיה. גם כאן עדיפים צבעים רגועים.

צור אזור מנוחה בתא האוהלים לחדרי ילדים מונטסורי

המדפים לספרים בחדר הילדים מונטסורי צריכים להיות ממוקמים גם באזור זה, כך שהם יהיו בהישג יד. לדוגמה, בחר פינה בחדר. זה יכול להיות גם ממש ליד המיטה. לאחר מכן אתה מרכיב רצועות צילום ומקים את הספרים. זה חוסך מקום על הרצפה ועושה שימוש בגובה החדר. אנו מזכירים לך שוב כי רצועות הצילום אינן צריכות להיות מונחות גבוהות מדי.

אזור המשחקים

חדר ילדים מונטסורי פרקט מעודד יצירתיות ועצמאות

גם כאן השם כבר חושף את הכוונה. כאן תוכלו לשחק ולשחרר קיטור כשהמצב רוח לוקח אתכם. שולחן ילדים עם כיסאות (או לחילופין, שולחן עבודה קטן) יכול לסמן את הגבול בין אזורי הרפיה למשחק, שכן הוא יכול לשמש הן למשחק והן, כאמור לעיל, לציור שקט. הנה גם האזור למדפים הפתוחים בהם נמצאים הצעצועים. זה צריך להיות גם בין המינים האפשריים ולעורר את הדמיון. אבני בניין מעץ, אך גם משחקי פלאג או פאזלים, מתאימים במיוחד לחדר הילדים של מונטסורי. גם משחקים אחרים שמחנכים בצורה טובה. מה דעתך, למשל, עם אבאקוס? בדרך כלל הוא לא רק צבעוני ודקורטיבי להפליא, אלא גם יכול לעזור לילדיכם בצעדים הראשונים בעולם המתמטיקה על ידי תיאור בעיות אריתמטיות..

אזור שינה תחתון

פינת שינה בחדר הילדים מונטסורי במיטת ירוק מנטה קרוב לרצפה

אם אתם מחפשים לעתים קרובות רעיונות לריהוט לחדר הילדים, בהחלט נתקלתם בגרסאות כמו בתמונה למעלה. ואם להיות כנים, האם לא התלהבתם מהרעיון מיד וגיליתם שהוא נעים ורומנטי במיוחד? הכוונה היא למיטות הנמוכות, שלרוב מורכבות רק ממזרן. האם הייתם חושבים שאלו משתלות מונטסורי? הגרסאות הופכות את המיטה לנגישה במיוחד עבור הבריונים הקטנים שלנו. חופה, כמה כריות מחבקות, צעצועי קטיפה ודברים אחרים המגבירים את הנוחות לא רק מותר, הם אפילו מעודדים.

עיצוב כללי בחדר הילדים מונטסורי

חדר ילדים מונטסורי עם טפטים בכוכבים כחולים-ירוקים כקישוט

כפי שכבר צוין, עדיף עיצוב פנים בצבעים רגועים לרוב, אך מותר גם כמה ניואנסים חזקים יותר באזור המשחק. אותו דבר לגבי העיטור בחדר הילדים מונטסורי. פחות מופשט ומספר צבעים קטן. באופן עקרוני, צעצועי הילדים על המדפים הפתוחים משמשים כקישוט. בנוסף לכך, מנורת תקרה יפה, קישוטים תלויים ווילונות יפים, שטיחים וטקסטיל אחר יכולים ליצור את האווירה הרצויה. כל זה רצוי בגוונים עדינים. אבל אם הילד שלך מתעקש על צבעים בהירים יותר, אז כמובן שניתן להשתמש בהם גם. לחומרים טבעיים יש חשיבות רבה, לא רק לריהוט, אלא גם למשחקים. כך הקטנים שלנו לומדים ואוהבים את הטבע טוב יותר. אז כמה אצטרובלים, ערמונים, עלים וכדומה הם תוספת מבורכת. בחדר משתלה מונטסורי לתינוק, מראה גדולה היא גם רעיון טוב מאוד, מכיוון שהם אוהבים לצפות בעצמם ובתנועותיהם..

הימנע מגירוי יתר בכמויות קטנות של צעצועים וקישוטים

חדר ילדים מונטסורי צבעים רומנטיים בצבע כחול-אפור עם יער

אבל מנוחה היא גם מילת מפתח לאזור המשחקים בחדר הילדים של מונטסורי וליתר דיוק אין זה אומר שאין בו צעצועים מרגשים. עם זאת, צריך להיות צו וניתן לעורר גירוי יתר, שיכול להתרחש מהר מאוד אצל ילדים. לכן הרבה צעצועים לא רק מעצבנים, הם אפילו טאבו. אבל עכשיו אתה בטח מכיר את הבעיה הבאה רק טוב מדי: אתה עצמך נמנע מלהפתיע ולהציף את הילד שלך עם צעצועים חדשים שוב ושוב, כי אתה יודע שזה לא דבר טוב. אבל אז מגיעים קרובי משפחה וחברים ועושים זאת באופן לא מודע, למרות שהם באמת רוצים רק לעשות טוב. ובואו נהיה כנים, מי לא שמח מהפנים הזוהרות של הקטנה??

חדר ילדים מונטסורי עשוי מחומרים טבעיים יחידת קיר מעץ בז '

פתרון טוב ל”בעיה “זו הם שבועות נושא שנועדו למיין צעצועים מבלי לזרוק אותם. כי זה באמת טוב מדי בשביל זה. אבל מה בדיוק מייצג שבוע הנושא הזה? קודם כל אתה אורז את רוב הצעצועים בקופסאות ושם אותם. ואז פשוט מגדירים נושא מדי שבוע (למשל, מכבי האש, לגו, גן חיות, חווה וכדומה) ומוציאים את הצעצועים התואמים. לאחר שהילד שיחק איתו במשך שבוע וכנראה לאט לאט מתעניין בו, נושא חדש נבחר.

משתלת מונטסורי עם אזור משחקים לפעוטות מדפים פתוחים

הערה: אם אתם רוצים ללמד את ילדיכם עצמאות בשיטות שהוזכרו, אל תשכחו שזה גם לוקח זמן. אל תפעיל לחץ ותמיד תהיה שם אם הדברים לא מסתדרים כפי שהם צריכים. אחרי הכל, גם אנחנו המבוגרים צריכים ללמוד כל דבר חדש קודם. אז איך זה יכול להיות אחרת עם ילדים? הדרך לעבודה עצמית צריכה להיות מהנה לקטנטנים ולא להיכפה עליהם. אל תשכח שהרעיונות לחדר הילדים של מריה מונטסורי הם רק הצעות ודוגמאות ושאתה לא בהכרח צריך ליישם את כל הטיפים. רק תסתכל מה הכי מתאים לך ובעיקר לילד שלך.

חומרים טבעיים לרהיטים במדף בגדים לחדרי ילדים

שחק פינת ציור פינתית עם שולחן עץ קטן, חרדל צבעוני

כחלופה לארון הבגדים בחדר הילדים, ארון פתוח עם מעקה בגדים מסניף

חדר ילדים מונטסורי הוקם מיטת קומתיים זוגית עם סולם עשוי עץ