ערימת קפה טחונה עם פולי קלוז מקרוב

האם אנחנו באמת יודעים את ההשפעות של קפאין על הגוף? אילו תהליכים המרכיב המפורסם משפיע והאם קפאין בריא? קפה ותה מוכנים הם שניים מהחומרים הרבים שאנשים צורכים בכדי לקבל את מנת הקפאין היומית שלהם. מה בדיוק קורה לגוף ולמוח שלנו כשאנחנו בולעים את האלקלואיד הקסאנטי הזה חסר צבע וחסר טעם? קפאין נפוץ עד כדי כך שכ -80% מהמבוגרים בעולם לובשים צורה כלשהי של ממריץ.

עובדות חשובות על ההשפעות של קפאין

קפה בוקר עם סיר וכף על מפה מקופלת ושולחן עץ

כאשר אנו מתעוררים בבוקר, רבים מאיתנו מושיטים יד לקפה כדי להתחיל את היום. על פי ארגון הקפה הבינלאומי, כ -1.6 מיליארד כוסות קפה נצרכות ברחבי העולם מדי יום. אז קפאין הוא חומר מעורר המשמש לעתים קרובות לשיפור בריאות הנפש. ישנן השפעות רבות של קפאין על המוח, כמו גם השפעות פסיכולוגיות של מרכיב זה. הוא האמין כי הוא חוסם את הקולטנים של המוליך העצבי אדנוזין ומגביר את ההתרגשות במוח. השפעות הקפאין משפיעות גם על נוירוטרנסמיטורים אחרים, כולל נוראדרנלין, דופמין ואצטילכולין. לאלה יש השפעה מקבילה על מצב הרוח שלנו ועל המצב הפסיכולוגי הכללי שלנו.

איש יושב בבית קפה עם ספרים ברקע וקורא ספר

ממחזור הדם למוח, קפאין משפיע על חלקים רבים של גופנו בדרכים שונות. לא רק שהוא מעיר אותנו בשעות הבוקר המוקדמות, הוא גם משפר את מצב הרוח שלנו, גורם לנו להתמקד יותר ולהפחית את התיאבון. רוב האנשים המבוגרים עם בריאות גופנית טובה יכולים בקלות לצרוך עד 400 מיליגרם קפאין ליום. זה שווה ערך לשתיים עד ארבע כוסות קפה.

תה מיובש עם קפאין במבוק ושתי כוסות עם סיר

זה נתפס כצריכת קפאין מתונה, שעל פי כמה מחקרים יכולה לקדם מגוון רחב של יתרונות בריאותיים. עם זאת, כמה מחקרים מצביעים על כך שכוס או שתיים של קפה ביום עשויות להשפיע לרעה על בריאותנו. אז במה אנו אמורים להאמין? מסיבה זו, אנו מנתחים את היתרונות הבריאותיים האפשריים וכן את תופעות הלוואי השליליות של צריכת קפאין.

קפאין כממריץ טבעי

קפה מיוחד בכוס שהופך על ידי פריטים כפריים בדפי הספר

המרכיב העיקרי בקפה הוא קפאין – תרכובת המגיעה באופן טבעי ממעל 60 מקורות צמחיים שונים, כולל פולי קפה, עלי תה, זרעי קקאו וזרעי קולה. קפאין פועל כממריץ על ידי הפעלת מערכת העצבים המרכזית. זה גם יכול להילחם בעייפות ולשפר את הריכוז.

תה שחור עם קפה מכסף יכול לשפוך לזכוכית

על פי מחקר בריאות, ההשפעות המעוררות של הקפאין יכולות להתחיל כבר 15 דקות לאחר הצריכה ולהימשך עד 6 שעות. שלא כמו קפה, הקפאין נצרך בדרך כלל באמצעות תה, משקאות קלים – במיוחד משקאות אנרגיה – ושוקולד. הוא נמצא גם בכמה תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם, כגון הצטננות, אלרגיה ותרופות נגד כאבים.

יתרונות בריאותיים פוטנציאליים של קפאין

היתרונות הבריאותיים של צריכת קפה עם פולי קפה ואגודל פייסבוק

בנוסף להיותו מעורר, קפאין הוכרז על מספר יתרונות בריאותיים. כמה מחקרים הראו ששתיית שלוש או ארבע כוסות קפה ביום יכולה להפחית את הסיכון לסרטן הכבד, הפה והגרון. בשנה שעברה דיווחה הרפואה ניוז היום על מחקר המצביע על כך שצריכה של שלוש כוסות קפה ביום עשויה להפחית את הסיכון לסרטן הכבד ב -50%, בעוד שמחקר אחר מציע לצרוך ארבע כוסות ביום שיכולות להפחית את הסיכון לסרטן הפה והגרון לחצי.

זכוכית עם תה שחור כאפקט בריא של קפאין למוח ולריכוז

צריכת קפאין נקשרה גם להשפעות מועילות על המוח. מחקר שנערך על ידי בית הספר לבריאות הציבור של הרווארד העלה כי שתיית שתיים עד ארבע כוסות קפה ביום עשויה להפחית את הסיכון להתאבדות בקרב מבוגרים, בעוד שמחקרים אחרונים מצאו כי צריכת 200 מ”ג קפאין ליום משפרת את הזיכרון לטווח ארוך. לְשַׁפֵּר. מחקרים אחרים הראו גם כי צריכת קפאין עשויה להגן מפני סוכרת מסוג 2, פרקינסון, מחלות לב וכלי דם ושבץ.

תרופה פסיכואקטיבית מקובלת חברתית

קפוצ'ינו עם קצף בכוס לבנה עם תחתית וסוכר

בהתחשב בכך שכל כך הרבה מחקרים טוענים שצריכת קפאין יכולה להועיל לבריאותנו, ובהתחשב במספר המוצרים המכילים את הממריץ, אין פלא שצריכת הקפאין נפוצה כל כך. אבל סטיבן א. מרדית ‘, פוסט -דוקטורט בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג’ונס הופקינס, אמר ל- Medical News Today כי בשל השימוש בו נרחב, רבים מאיתנו שוכחים שקפאין הוא חומר פסיכואקטיבי – תרופה שחוצה את הגבול בין הדם לבין הדם. המוח מעורר את מערכת העצבים המרכזית.

יוצקים קפה מהביל חם מהסיר לתוך הכוס

שלא כמו רוב החומרים הפסיכואקטיביים האחרים, צריכת קפאין מקובלת חברתית והתרופה נמצאת בשימוש נרחב. למעשה, קפאין הוא החומר הפסיכואקטיבי הנפוץ ביותר בעולם. בנוסף, הרוב המכריע של צרכני הקפאין משתמשים בחומר באופן קבוע ללא פגיעה ניכרת. גורמים אלה תורמים ככל הנראה לכך שקפאין הוא חומר בלתי מזיק שכל אחד יכול להשתמש בו מבלי לגרום לתוצאות שליליות.

השפעות שליליות של צריכת קפאין

הוא קפאין מזיק לבריאות שתי כוסות קרטון עם צורות גולגולת עשויות קפה

כמובן שלצריכת קפאין יכולות להיות השלכות שליליות, במיוחד אם היא נלקחת במינונים גבוהים. על פי דיווחים, צריכת יותר מ- 500-600 מ”ג קפאין מדי יום עלולה להוביל לנדודי שינה, עצבנות, אי שקט, עצבנות, כאבי בטן, פעימות לב מהירות ואפילו רעידות שרירים. עם זאת, מחקרים קודמים קישרו אפילו כמויות קפאין מתונות להשפעות בריאותיות שליליות. במהלך השנה האחרונה, כמה מחקרים הראו כי צריכת 300 מ”ג קפאין ביום במהלך ההריון עלולה להגביר את הסיכון לתינוקות במשקל לידה נמוך, בעוד שמחקרים אחרים מצביעים על כך ששתיית ארבע כוסות קפה ביום עלולה להגביר את הסיכון למוות מוקדם..

צריכת קפה בריאה או מזיקה לנשים

לכן השפעות הקפאין יכולות להשתנות מאדם לאדם. זה עשוי להסביר מדוע יש מסרים מעורבים לגבי האם קפאין טוב או רע לנו. לדוגמה, מדענים טוענים כי אנשים הסובלים מהפרעות חרדה מועדים יותר להשפעות הקפאין. מסיבות שונות, קפאין יכול גם להיות מטבוליזם בקצב שונה אצל אנשים שונים. לדוגמה, מעשני סיגריות מעבדים קפאין במהירות כפולה מאשר לא מעשנים. עם זאת, חילוף החומרים איטי יותר אצל תינוקות, נשים בהריון ואנשים הסובלים ממחלת כבד. בנוסף, תרופות מסוימות מאטות את ספיגת החומרים, מה שעלול להגביר את הסיכון להרעלת קפאין. עם זאת, ההשפעות של קפאין משתנות גם מכיוון שכולנו שונות.

השפעות קפאין לגוף ולמוח פולי קפה בזכוכית

השפעת הקפאין תלויה גם במאפיינים הגנטיים ובגורמי אורח החיים של האדם. כתוצאה מכך, אנשים מסוימים עשויים להתקשות לישון או לחוות רעידות או מתח עם צריכת קפאין נמוכה יחסית. מסיבה זו, כדאי להיות מודעים לתסמינים אלה ולהפחית את צריכת הקפאין אם הם מתרחשים.

התמכרות לקפאין וגמילה מקפאין

השפעת קפאין על המוח המתוארת בכפית כזכר בעל שיער עשוי עלים

בהתחשב בהשפעות הקפאין החיוביות שיכולות להיות לו כממריץ, החוקרים קובעים כי זה יכול להוביל להתמכרות לקפאין אצל אנשים מסוימים. קפאין מפעיל רבים מאותם מנגנונים נוירולוגיים והתנהגותיים המופעלים על ידי מגברים אחרים, כולל תרופות אחרות להתעללות. כמו משפרים רבים אחרים, קפאין קשור להשפעות סובייקטיביות חיוביות שונות כגון רווחה מוגברת, חברותיות ותחושת אנרגיה וערנות. מסיבה זו ומסיבות אחרות, אחוז קטן מהאוכלוסייה יפתח הפרעה לאחר הקפאין.

שעועית בריסטה מפסיקה להכין קפה

חלק מהאנשים יכולים אפילו להתמכר פיזית לקפאין, ואי צריכת או הפחתת צריכת הקפה שלהם עלולה לגרום לנסיגה של קפאין אצל אנשים אלה. זה יכול לעורר תסמינים כגון כאבי ראש, עייפות, נמנום, דיכאון, עצבנות, קשיי ריכוז, בחילות והקאות. ההתמכרות לחלק מהאנשים יכולה להיות כה חמורה עד שהם לא יכולים להפחית את הצריכה למרות הידע על בעיות פיזיות או פסיכולוגיות שחוזרות על עצמן הקשורות להמשך שימוש.

השפעות קפאין בקרב ילדים ומתבגרים

פולי קפה וסמיילי עם עלה ירוק מול מגירה כפרית

בגלל תופעות הלוואי השליליות שיכולות להיות לצריכת קפאין, הרופאים צריכים לדון עם המטופלים בצריכת קפאין כדי לקבוע אם הם נוטלים כמויות בטוחות של הממריץ. בנוסף, התרופה מזהירה כי הדבר חשוב במיוחד לילדים ומתבגרים. רוב רופאי הילדים ממליצים לאוכלוסייה זו להימנע מצריכת קפאין, במיוחד מכיוון שלא ידוע כיצד צריכת קפאין מוגזמת משפיעה על המוח המתפתח. השפעת הקפאין מפריעה בעיקר לשינה, וזה ממלא תפקיד מכריע בלמידה.

בקבוק קוקה קולה ריק בחול על החוף

כמה מחקרים במעבדה מצביעים על כך שקפאין משבש את השינה ואת הלמידה אצל מכרסמים צעירים. זה בתורו מעכב התפתחות נוירולוגית תקינה, שאפשר לחוש אותה בבגרות. חלק מהפסיכולוגים חוששים גם שדפוס של שימוש או התעללות בקפאין בקרב צעירים עלול להוביל לשימוש בעייתי בסמים ואלכוהול בהמשך..

משקאות מוגזים עם קפאין בצבעים שונים עם קרח כמזיק לילדים ומתבגרים

ה- FDA בולט באופן ברור בדומה לרופאי ילדים. במאי אשתקד הכריז הארגון כי יחקור את בטיחות הקפאין במזון, במיוחד לילדים ומתבגרים. ה- FDA חושש שקפאין מתווסף למזונות ומשקאות רבים כגון דובי גומי, וופלים, סירופים ומסטיקים. לכן היצרנים מנסים להגדיל את האפקט הממריץ שלהם.

האם השפעת הקפאין בריאה או מזיקה בצורת משקאות המכילים קפאין כגון קפה או תה

מחקרים הראו גם שצריכה גבוהה של קפאין עלולה לגרום גם לתופעות לוואי שליליות אצל נשים בהריון ולבעלי בעיות לב או הפרעות חרדה. עם זאת, רובנו צורכים קפאין במידה ללא תופעות לוואי מזיקות, כך שמבוגרים בריאים לא צריכים לדאוג מיותר. אך עלינו לזכור שכאשר אנו צורכים קפאין אנו בולעים חומר פסיכואקטיבי שיכול לגרום או להחמיר בעיות בריאותיות מסוימות.