נסיגת שיער, קרחות בראש וקרחות בסוף – יותר ממחצית הגברים במרכז אירופה מושפעים מצורה אחת של נשירת שיער. למרות שלנשירת שיער אין בדרך כלל השלכות שליליות על הבריאות, לרוב היא משפיעה על הנפש. נשירת השיער מגרדת את הביטחון העצמי הגברי ובמקרה הגרוע ביותר יכולה אפילו להוביל לדיכאון. במאמר זה תוכלו לקרוא עוד על סוגי נשירת השיער השונים אצל גברים ועל אפשרויות הטיפול.

האם אני מושפע מנשירת שיער??

אני מושפע מנשירת שיער אצל גברים

אנשים מאבדים עד 100 שערות מדי יום. וזה נורמלי לחלוטין. עם זאת, אם מספר זה חורג באופן משמעותי לאורך זמן רב, אז מדברים על נשירת שיער פתולוגית (התקרחות). אבל איך מזהים נשירת שיער? להלן התסמינים והסימנים הנפוצים ביותר המעידים על כך:

  • ניתן לראות צורת M בקו השיער, קו השיער נסוג ויוצרות קווי שיער
  • צמיחת השיער מואטת והשיער הופך בהיר יותר, במיוחד לאורך הפרידה המרכזית, על הרקות ועל המצח
  • השיער יורד מהראש בגושים שלמים
  • כאשר אתה קם אתה יכול למצוא הרבה שיער על הכרית
  • כתמים קירחים נוצרים בחלק האחורי של הראש
  • “טוניס” מתפתח בחלק האחורי העליון של הראש

אם אתה נתקל באחד מהתסמינים הללו סביר להניח שאתה סובל מנשירת שיער.

סוגי נשירת שיער אצל גברים: סיבות וטיפול

סיבות תורשתיות לנשירת שיער אצל גברים

כדי למצוא את הטיפול הנכון לנשירת שיער, תחילה יש לקבוע באיזה סוג נשירת שיער מדובר. ריכזנו את הסוגים הנפוצים ביותר, כמו גם את שיטות הטיפול האפשריות להלן.

נשירת שיער תורשתית אצל גברים

גבר עם נשירת שיער על קו השיער

נשירת שיער תורשתית או גנטית היא כנראה הסיבה השכיחה ביותר לנשירת שיער אצל גברים. מצב זה עדיין נקרא מבחינה רפואית התקרחות אנדרוגנית ויכול להתרחש כבר בגיל 20-25 שנים. ההורמון הגברי טסטוסטרון מקצר את שלב הצמיחה של השיער עד שהזקיקים מתים לבסוף.

הסיכון לנשירת שיער מסוג זה תואם בערך את הגיל-כ -30 % מהגברים בני ה -30 ו -50 % מהגברים בני ה -50 מושפעים. ככלל, קרחת מלאה אינה מתפתחת, אך שולי שיער נשארים בחלק האחורי של הראש.

מה עוזר?

איזה טיפול לנשירת שיער גנטי

מבחינה בריאותית, נשירת שיער גנטית אינה דורשת טיפול. מכיוון שלנשירת שיער יש לעתים קרובות השפעה שלילית על ההערכה העצמית של גברים, ישנן מספר שיטות שיכולות לעצור או למנוע נשירת שיער מסוג זה..

כמה מהתרופות הידועות ביותר לטיפול בנשירת שיער תורשתית אצל גברים הן תרופות עם חומרים פעילים כגון פינסטריד ומינוקסידיל. אלה מוצעים כטבליות או כפתרון לטיפול מקומי וצריכות להציג את התוצאות הראשונות לאחר מספר חודשים. עם זאת, אין לזלזל בסיכון לתופעות לוואי שונות בתרופות כאלה לנשירת שיער.

שיטות טיפול נוספות הן טיפול מזותרפיה ודיודה בלייזר. שיטות אלה אמורות לא רק לעצור את נשירת השיער, אלא גם לעורר צמיחה מחודשת של השיער. אופציה יקרה יותר אך גם יעילה ביותר היא השתלת שיער, בה מושתלים זקיקי שיער מהחלק האחורי של הראש לחלק הקדמי..

נשירת שיער מעגלית

נשירת שיער מעגלית אצל גברים, שקדים בחלק האחורי העליון של הראש

Alopecia Areata הוא מצב המתרחש במהירות רבה ובדרך כלל גורם לקרחות מעגליות בשיער. מכאן שהיא עדיין ידועה בשם נשירת שיער מעגלית. הגורמים המדויקים אינם ידועים, אך מומחים סבורים כי אשמה היא הפרעה במערכת החיסון. נשירת השיער המעגלית משפיעה לא רק על גברים, אלא גם על נשים ואפילו ילדים. בניגוד לנשירת שיער גנטי, במקרה זה זקיקי השיער אינם מתים. הצמיחה שלהם רק מושהית ובמקרים מסוימים השיער יכול לצמוח בחזרה ללא טיפול.

מה עוזר?

הטיפול ב- Alopecia Areata עוסק בעיקר בטיפולים סימפטומיים המעוררים צמיחה חדשה, אך אינם יכולים לרפא את המחלה. כך שאין שום ערובה לכך שהשיער לא ייפול שוב במועד מאוחר יותר.

השיטות הידועות ביותר לטיפול בנשירת שיער מעגלי כוללות טיפולים בהם המערכת החיסונית נחלשת (למשל עם קורטיזון) או מוסחת (עם אימונותרפיה מקומית). בשני המקרים שורשי השיער מתחדשים ו”שלב המנוחה “מסתיים. היעילות של טיפולים אלה היא 70-75 אחוזים, כאשר קצב הריפוי הספונטני הוא סביב 75-80 אחוזים. מכאן שהצורך בטיפול נותר שנוי במחלוקת.

נשירת שיער מפוזרת משפיעה גם על גברים

איך נראית נשירת שיער מפוזרת אצל גברים

נשירת שיער מפוזרת משפיעה על יותר נשים מגברים, אך היא עדיין אחת הסיבות השכיחות לנשירת שיער. מעל לכל, תוצאות שליליות גורמים כמו מתח, חוסר שינה, עישון ותזונה לא מאוזנת לשיער דליל.

מה עוזר?

מזותרפיה, בה מוזרקים גורמי גדילה יעילים ביותר לקרקפת, יכולים לעורר צמיחת שיער חדשה במקרה של נשירת שיער מפוזרת. אפשרות נוספת היא לייזר הדיודה, הממריץ את זרימת הדם לשורשי השיער ומספק להם חומרים מזינים.

סיכום

איזה טיפול לנסיגת שיער עקב נשירת שיער

נשירת שיער אצל גברים היא מצב שכיח המשפיע על יותר ממחצית הגברים. תלוי מה גורם לנשירת השיער, ניתן לטפל בנשירת שיער בעזרת תרופות וטיפולים שונים. כתוצאה מכך ניתן לצפות צמיחה מחודשת של השיער באזורים קירחים וצמיחה חדשה בשיער דק, אך נשירת שיער מתרחשת לעיתים קרובות שוב לאחר סיום הטיפול.