בנייה על פי חוקי הפנג שואי דוגמאות לפרויקטים של אדריכלות

הוראת הפנג שואי הסינית עוסקת בזרימת הצ’י. חוקי הפנג שואי אמורים לסייע לנו לשלוט ברווחתנו באופן מודע יותר ולהפוך את סביבתנו להרמונית יותר. כאשר בונים על פי פנג שואי, כיוון הבית ומערך החדרים ממלאים תפקיד חשוב ויכולים להשפיע לטובה או לרעה על זרימת האנרגיה (צ’י). בחרנו שישה פרויקטים של אדריכלות המבוססים על מושגי ההוראה המזרחית. לא רק שהם משמשים דוגמאות טובות, הם יכולים גם לתת לך רעיונות כיצד לעצב בית משלך.

מרפאת דרמטולוגיה של דר דר מאת Atelier Central Arquitectos

עיצוב פנים של פנג שואי ללא מעברים זורמים בזווית

מרפאה זו ממוקמת באסטוריל, פורטוגל והיא פרויקט של Atelier Central Arquitectos. מעניין שעיצוב הפנים מבוסס על שיטת באגואה. הבגואה היא סוג של מצפן ומחולקת לתשעה שדות – 8 בחוץ ואחד בפנים. כל אחד מאזורי הבגואה הללו מתפשט לכיוון ובעל פונקציה מסוימת. האמצע, כלומר המרכז, מייצג בריאות. האדריכלים הניחו את הבגואה על תוכנית הרצפה של המרפאה ועיצבו את האזורים השונים בהתאם.

הפנג שואי שולט בנקודות הקרדינל של באגואה

על פי כללי הפנג שואי, האדריכלים ויתרו על זוויות וצורות ישרות ויצרו חלל זורם בו הגבולות מטושטשים. זה יוצר תנועה רציפה היוצרת תחושה אזוטרית.

מרפאת עיצוב פנים זכוכית קיר רצפת ויניל אדומה LED אור קר לבן

קירות חדרי המרפאה מורכבים מלוחות זכוכית לבנים המונעים תובנה הדדית. עם זאת, ניתן לראות צללים ותנועות מאחורי קירות הזכוכית. הצבע האדום והחזק של רצפות הוויניל אמור לעזור להבריח צ’י רע ולהביא אנרגיה טובה למרפאה.

פרויקט מגורים “Botanica Khao Yai” מאת וין וארברן אדריכלים

בנייה לפי פנג שואי באמצעות אור השמש

הפרויקט ממוקם בקצה רכס הרי קאו יאי, אחד מאזורי הפארק הלאומי החשובים והנרחבים בתאילנד. מכיוון שהפרויקט ממוקם ליד אחד מאזורי היער היפים ביותר, הטבע הפך לגורם החשוב ביותר עבור האדריכלים. הרעיון העיצובי של הפרויקט נשען על הרעיון של “טיול לקאו יאי”. כך שאנשים יכולים לחוות את יופיו של הטבע במהלך כל “המסע” ליעדם. לתושבים יש גם אפשרות לבחור את המסלול ללינה שלהם.

תוכנית קומה מורכבת למגורים בניית פנג שואי תכנון אור יום דרום

על פי הפנג שואי, לאור יש השפעה על רווחתנו והוא יכול לחזק את הצ’י שלנו. לזרימת אנרגיה הרמונית ואופטימלית ייחסו האדריכלים חשיבות רבה לתכנון אור היום. הבניינים במתחם המגורים פונים כולם לכיוון דרום, אך ממוקמים ברמות שונות. כתוצאה מכך, הם יכולים להפיק תועלת מאור שמש ישיר, אך יש להם גם מספיק צל בשעות אחר הצהריים המאוחרות.

פנג שואי בונה מתחם מגורים במדרחוב בתאילנד בין בניינים

בנה על פי כיסאות נוח של בריכת הפנג שואי הרבה מסכי פרטיות ירוקים

בנה בהתאם לתוכנית קומה לפי שימוש בפנג שואי

בית V1 מאת TNT אדריכלים

כללי הפנג שואי לריהוט קירות זכוכית לגינה מקורה

לדברי TNT אדריכלים, אדריכלות צריכה להיות גשר בין אנשים לטבע. זו הסיבה שהם שילבו הרבה ירוק ואור יום בעיצוב הבית הזה בן 4 קומות בווייטנאם.

כללי הפנג שואי בונים צמחים ירוקים עצים חתך רוחב

חזית הבית פונה דרומה. על פי הפנג שואי, המוות (רגוע) והיין החזק שוררים בצפון, מה שמייצג קור וקשיות. על מנת להביא לאיזון באזור זה, האדריכלים יצרו גינה בחצר האחורית. העצים הגבוהים כמעט מגיעים לקומה העליונה ויוצרים אווירה נעימה.

צוהר צמחי אור יום בגינה מקורה

אמבט פנג שואי עץ קיר זכוכית עצמאי

בית עירוני בגינה הפנימית עצים גבוהים בצפון פנג שואי

בריכת פנג שואי על ידי סטודיו מיקו

דוגמא לעיצוב בריכת הפנג שואי

יסוד המים חשוב מאוד בפנג שואי. מים נעים במיוחד מפיצים הרבה צ’י. מסיבה זו, האדריכלים של אולם בריכת השחייה הזה באיסי-לה-מולינו שבצרפת בחרו בחיפוי חזית עם לוחות עץ גלי. עליהם לזכור את התנועות המעגליות על פני המים ולהצביע על זרימת האנרגיה בפנג שואי.

בריכת שחייה מרפסת גג צוהר זכוכית עצים קטנים בעציצים

בריכת שחייה צוהר מרפסת גג גג ירוק

בריכת שחייה בבניית פנג שואי בצרפת דוגמא

בית גג שטוח בבנקוק, תאילנד מאת אדריכל ועיצוב Junsekino

מערכות סינון מים פנג שואי נעות

הפרויקט הבא מתמקד גם במים. בעלי הבית רצו להרגיש את הטבע ואת נוכחות המים בכל מקום בבית – בין אם זה חזותי, אקוסטי או רגשי. הרעיון שלהם היה לכוון את פריסת החדר לכללי הפנג שואי. על פי ההוראה הסינית, למים יכולה להיות השפעה חיובית על מיקומים שליליים אנרגטיים בבית.

גשר מסדרון בין חלקי הבית

האוס פנג שואי הרבה בריכת מים בהירים מעץ בהיר

תוכנית קומה של בית אלמנט מים פנג שואי

ספריית סניף שיקגו צ’יינה טאון של SOM

בפנג שואי הכניסה היא המפתח האנרגטי לבית. מומחי פנג שואי ממליצים שכניסה לבניין היא הטובה ביותר להיות בדרום. יסוד האש והצבע האדום מוקצים לכיוון דרום.

ניתן לראות את סמלי הפנג שואי בארכיטקטורה של הספרייה המודרנית הזו בשיקגו. הכניסה לבניין הפונה דרומה, הצורה המשולשת העדינה והמעברים הזורמים מתייחסים לעקרונות עיצוב הפנג שואי..