בניין אקולוגי דוגמאות קיימות דוגמאות לעיצוב בר קיימא בית צריכת אנרגיה co2 איזון ניתוח מחזור החיים

אנרגיה אפורה, מים אפורים, מים שחורים, איזון CO2 – הרשימה לעיצוב וארכיטקטורה בת קיימא ארוכה, ואם תרצו לבנות אקולוגית, ניכנס לנושא בפירוט במדריך זה. פשוט המשך לקרוא כדי להבין מה המשמעות של כל אחד ממונחים אלה בעולם הבנייה בת קיימא.

בטח שמעתם על עיצוב בר קיימא, בנייה אקולוגית ורעיונות דומים אחרים. מונחים אלה זמזמו בקרב יועצי עיצוב בשנים האחרונות. בשל שינויי אקלים, אסונות טבע ותנאי סביבה אחרים, מעצבים מכל התחומים ברחבי העולם חוזרים לתפיסות עיצוב שהיו ידועות מאות שנים. בדרך זו הם מגלים מחדש חומרים ורעיונות טכניים. גישות כגון בנייה אקולוגית מנסות כולן להפוך או לפחות להפחית את ההשפעות של מבנים, מבנים ואנשים על הסביבה.

בנייה אקולוגית – שיטות בת קיימא

בניין אקולוגי מושגי קיימות שיטת בנייה שיטת בנייה ארכיטקטורה בת קיימא waldhaus

עם זאת, אם אתה חדש במושג אדריכלות בת קיימא, המינוח המשמש בז’רגון הטכני יכול להיות מבלבל או קשה להבנה. למרות שיש עשרות מונחים ומושגים ללמוד עליהם, החלטנו להרכיב עבורך כמה מהיסודות הבאים.

טביעת רגל פחמנית

בניין אקולוגי קיימות דוגמאות לבנייה ארכיטקטורה בת קיימא waldhaus

טביעת רגל פחמנית היא מונח חשוב בו אנו משתמשים רבות כאשר אנו דנים בעיצוב בר קיימא. טביעת הרגל הפחמנית מתייחסת לכמות פליטת גזי החממה הכוללת. אלה גזים כמו פחמן דו חמצני שאנו מייצרים באמצעות אפקט החממה. אלה משפיעים לרעה על הסביבה באמצעות עלייה בטמפרטורה ברחבי העולם ומיוצרים על ידי אדם, אירוע, מוצר או ארגון. באופן כללי, ככל שמאזן CO2 נמוך יותר, המוצר או המדד טובים יותר לסביבה.

בניין אקולוגי קיימות דוגמאות לבנייה אדריכלות בת קיימא חיפויי עץ

מחשבון פחמן מוזכר גם רבות כאשר אנו מדברים על יצירה וגם שימוש במוצר. בדרך כלל, ייצור פריט יוצר בעקיפין גזי חממה מהדלק השרוף כדי ליצור או לשלוח את המוצר המוגמר לצרכנים. גזי חממה ישירים, לעומת זאת, נפלטים כאשר האובייקט בפועל נצרך. דוגמה לכך היא שריפת בנזין במכונית. בעוד שטביעת הרגל הפחמנית היא מרכיב קריטי בבנייה ידידותית לסביבה, היא מורכבת וקשה לחישוב במדויק.

הערכת מחזור חיים

בניין אקולוגי קיימות דוגמאות לבנייה ארכיטקטורה בת קיימא עיצוב בר קיימא טרקטור יעילות אנרגיה במדשאה

הערכת מחזור חיים, שאנו מכנים אותה גם ניתוח מחזור חיים, היא טכניקה בה משתמשים אנליסטים ומעצבים כאשר הם רוצים לבנות אקולוגית. בכך אנו מתכוונים להשפעה הסביבתית של מוצר במהלך כל “חייו”. הערכת מחזור חיים מתחילה במיצוי חומר הגלם של המוצר לצריכת החומר, ייצורו, הפצתו, המשלוח, השימוש, התיקון, התחזוקה ולבסוף סילוק או מיחזור. ניתוח מחזור חיים יכול אפוא לספק הבנה ארוכת טווח ומקיפה של התשומות והטריגרים של מוצר.

בנייה אקולוגית קיימות דוגמאות לבנייה ארכיטקטורה בת קיימא תכנון בר קיימא הובלת דיקט

כך שכאשר אתה בונה מבחינה אקולוגית, אתה מאפשר למעצבים ואנשי מקצוע אחרים, למשל, להשוות בין שתי אפשרויות שונות למדפי עץ. אפשרות אחת היא משאב הבמבוק הצומח במהירות. עם זאת, יש להעביר חומר גלם זה אלפי קילומטרים כדי להגיע ללקוח. אנו יכולים להשוות מוצרים אלה עם מדפי מייפל מוצקים. אנו יכולים לגדל אותם באופן מקומי ולשלוח אותם פחות ממאה ק”מ ממתקן הייצור. עם זאת, מייפל לא צומח מהר כמו במבוק ולא תמיד מגיע מיערות בני קיימא. לפעמים ניתוחי מחזור החיים אינם מובילים לתשובות ברורות, אלא מאפשרים הבנה מורכבת ומובחנת של אובייקט.

אנרגיה אפורה – הוצאה אנרגטית מצטברת

בניין אקולוגי קיימות דוגמאות לבנייה ארכיטקטורה בת קיימא קירוי עיצוב גגות פאנלים סולאריים

המונח אנרגיה אפורה קשור קשר הדוק למאזן האקולוגי ומתייחס לכמות האנרגיה הכוללת הנדרשת לייצור סחורות או שירותים. אנרגיה זו מכונה היותה מוטמעת או “מגולמת” במוצר עצמו. בכך אנו לוקחים בחשבון את כל תהליך מחזור החיים של הסחורות, החל בייצור הראשוני ועד הריסה. באופן כללי, למשל, ייצור קורת פלדה גורם ליותר פליטות גזי חממה מאשר חומר בניין כמו בטון. בדרך כלל, חומרים טבעיים צורכים פחות אנרגיה מחומרי בניין מעשה ידי אדם.

בניין אקולוגי קיימות דוגמאות לבנייה אדריכלות בת קיימא בנייה אקולוגית בת קיימא

מעניין שכאשר מדובר בשיפור יעילות האנרגיה של בניינים, הדגש הוא על צריכת אנרגיה במהלך ההפעלה ולא על תהליך הייצור. עם זאת, ההערכה היא שאם אתה בונה מבחינה אקולוגית, אנרגיה אפורה מהווה כ -30 % מסך צריכת האנרגיה לאורך חיי הבניין. המשמעות היא שלקיחת בחשבון אנרגיה אפורה יכולה להיות השפעה משמעותית על הכמות הכוללת ובכך להפחית באופן משמעותי את פליטת CO2.

מבנה אקולוגי – מיחזור מים אפורים ומים שחורים

בניין אקולוגי מושגי קיימות שיטות בנייה ארכיטקטורה בת קיימא עיצוב בר קיימא שפכים ממחזרים מים שחורים

מי שפכים או שפכים ומים שחורים אינם מתייחסים לצבע הנוזל בפועל, אלא לסיווג של שפכים. מים אפורים מגיעים מכיורים, מקלחות, חדרי אמבטיה, מדיחי כלים ומכונות כביסה. לאחר תהליך וטיפול, אנו יכולים באופן עקרוני לעשות שימוש חוזר בגופי המים הללו לשטיפת שירותים, השקיה ושימושים אחרים שאינם לשתייה. מיחזור מי שפכים הוא קריטי במקומות רבים בהם הגישה למים נקיים ונקיים מוגבלת.

בניין אקולוגי קיימות דוגמאות לבנייה אדריכלות בת קיימא עיצוב בר קיימא צמחי מרפסת גג צמחים פאנלים סולאריים

בניגוד למים אפורים, מים שחורים הם שפכים משירותים, בידה ונייר טואלט המכילים פתוגנים וחומרים מסוכנים אחרים. מסיבה זו אסור לאלה להיכנס לסביבה ללא טיפול בטוח. החומר האורגני במים השחורים מקשה על העיבוד, אך אם מטפלים בו היטב ומורבבים, ניתן לעשות בו שימוש חוזר למעשה עבור החומרים שהוא מכיל. ללא קשר לכך, הפרדת המים האפורים והשחורים מהווה לרוב מרכיב קריטי בבניינים ובאזורי עיר.