כל גנן תחביב חולם על גינה שמסתדרת עם מעט או ללא תחזוקה. באופן עקרוני, גן הבקבוקים הוא בדיוק זה: עולם קטן משל עצמו. לאחר הכנסתו, הוא יכול להימשך עשרות שנים ודורש גינון מועט או לא. מה שנכנס לגן הבקבוקים תלוי בעיקר במיכל ובמשאלות שלך. לפעמים נטועים בשרניים בטרריום פתוח, לפעמים מכניסים סחלבים לכלי זכוכית. עצי בונסאי וצמחים טורפים נמצאים לעתים קרובות גם בצנצנות גדולות. אנו נותנים לך סקירה כללית של הגרסאות ומסבירים כיצד תוכל ליצור גינת בקבוקים.

יצירת גינת בקבוקים: העקרונות הבסיסיים

צרף גינת בקבוקים ובחר צמחים

הרעיון המקורי של גן הבקבוקים דומה בעיקרון לזו של חממה. צמחים נטועים בכלי זכוכית, מה שמכונה הרמטוספירה. הצנצנת אטומה אטומה ומונחת במקום שטוף שמש. אור השמש מחמם את הכלי וגורם לאידוי המים וליצירת חומרים מזינים שונים. בערב, לאחר השקיעה, המים מתעבים על קירות הכלי ומטפטפים חזרה אל הצמחים. זה יוצר מחזור שיכול לספק לגן המיני מים וחומרים מזינים למשך שנים.

כיום, גינת בקבוקים לא בהכרח מובנת כמערכת אקולוגית סגורה. המונח משמש גם יותר ויותר לתיאור צמחים בטרריום פתוח. העקרונות הבסיסיים הם, עם זאת, זהים: גן הבקבוקים מסתדר עם מעט מאוד מים, הצמחים משגשגים בצורה הטובה ביותר במיקום חם. חשוב מאוד שאור שמש ישיר לא ייפול על המיכל. לכן המיקום המושלם הוא אדן חלון הפונה צפונה או מזרחה או שידה או שולחן צד הקרוב לחלון..

איזה כלי לגן הבקבוקים?

צור גינת בקבוקים בחר צמחי טרריום

אם אתה רוצה ליצור גינת בקבוקים בעצמך, תחילה עליך לבחור מיכל מתאים. בחנויות תוכלו למצוא דגמים נורות המושלמים לגינה בפורמט מיני. אבל אתה לא צריך להוציא הרבה כסף על צנצנת זכוכית. במשק הבית בהחלט יש לך בקבוקים ישנים עם מכסי פקק או צנצנות ריבה שניתן לאטום הרמטית. הם גם טובים לכך. להלן מספר קריטריונים שיש לקחת בחשבון בבחירת הבקבוק הנכון:

 • הצנצנת צריכה להיות בעלת צוואר רחב.
 • זה צריך להיות יכול להיות אטום אטום.
 • זה צריך להיות עשוי זכוכית שקופה. זכוכית חלבית, זכוכית עם תחריטים, מדבקות וכו ‘. לא מתאים.
 • ככל שאתה רוצה יותר צמחים בגינת הבקבוקים, כך המיכל צריך להיות גדול יותר.

אם כבר בחרת כלי זכוכית, עליך לנקות אותו היטב ולאחר מכן לשטוף אותו במים חמים. בדרך זו, חיידקים וחיידקים שעלולים להזיק נהרגים ואתה מונע היווצרות עובש לאחר מכן.

יצירת גינת בקבוקים: הוראות עשה זאת בעצמך

צור גינת בקבוקים שלב 1 החומרים

אם אתה רוצה ליצור גינת בקבוקים בעצמך, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא לבחור את הצמחים. קבל ייעוץ בנושא במרכז הגן. להלן אנו נותנים לך סקירה כללית של הצמחים הסבירים ביותר להיחשב. לאחר שקבעת את תערובת הצמחים, תוכל גם לבחור את המצע הנכון. אדמת צמחים מקורה מתאימה היטב. אם אתה רוצה לשתול סחלבים, אתה צריך מצע מיוחד עשוי קליפת עץ. לעצי בונסאי יש גם דרישות מיוחדות וזקוקים לאדמה מיוחדת גס. לא משנה אילו צמחים בחרתם, הקפידו לכסות את תחתית הבקבוק בשכבת ניקוז. חימר מורחב, שבבי לבנים ואבני לבה נקבוביות מפוצלות הם אידיאליים. השתילה עצמה יכולה להיות משימה קשה. מעל הכל נדרשת כאן מיומנות וסבלנות.

הכינו גינת בקבוקים בעצמכם: האדמה הנכונה

צור גינת בקבוקים בחר רעיונות למיכל

להלן הוראות כיצד להכין גינת בקבוקים בעצמך. אתה צריך את החומרים הבאים:

 • בקבוק זכוכית עם מכסה פקק
 • חימר מורחב, שבבי לבנים או אבני לבה לשכבת הניקוז
 • 1 כף פחם (כתוש, אפשר לערבב את הפחם עם המצע)
 • מצע לצמחים פנימיים
 • צמחים לבחירתכם (תכננו מקסימום 2 צמחים קטנים לכל נפח של 1 ליטר)
 • כלים: כף צרה, משפך ומזלג
 • ענף עץ או מקלות אכילה באורך 40 ס”מ (במטבח האסיאתי הם משמשים לבישול)
 • סרט דביק
 • אֵזוֹב

המשך כדלקמן: ראשית מורחים שכבת ניקוז עבה באצבע העשויה חימר מורחב על תחתית כלי הזכוכית. כסו שכבה זו באדמה. אתה יכול להשתמש במשפך אם צוואר בקבוק הזכוכית אינו רחב מספיק.

אילו צמחים לגן הבקבוקים?

צור גינת בקבוקים שלב 3 אשר שותלים

אקזוטיות שיכולות להתנגד לחום ולחות גבוהה משגשגות בצורה הטובה ביותר. כאלה הם למשל שרכים מבוגרים כמו שרך עלמה, שרך עצי זהב ושריכת כפות ארנב לבן. ראש השיער הבוב והפרוטה ההודית אוהבים גם את האקלים החם והלח שבבקבוק. סחלבים מרגישים טוב גם בגן הבקבוקים. כמה סוגים של צמחים טורפים וסוקולנטים וקקטוסים יכולים גם הם לשגשג כל עוד אתה משאיר את המיכל פתוח.

צור גינת בקבוקים שלב 4 טיפול

על מנת שהצמחים יתאימו דרך פתח הבקבוק, ניתן לעצב אותם תחילה בצורה הרצויה. הדביקו את הכף לענף העץ וחפרו חור לכל צמח. אז אתה יכול לשים את הצמחים בבקבוק אחד אחד ולשתול אותם עם הכף. קח את הזמן, כי זו יכולה להיות משימה קשה, במיוחד עם כלי עם צוואר צר. כדי שהתמונה הכוללת תהיה עקבית, נסו למקם את הצמחים הקטנים יותר בקצה ואת הגדולים יותר באמצע.

גינת בקבוקים עם בונסאי

עץ בונסאי בגינת הבקבוקים

נוף הרמוני בפורמט קטן: כך ניתן לתאר את גן הבקבוקים עם בונסאי. עצי הבונסאי מהסוג פיקוס ג’ינסנג או פיקוס מיקרוקרפה מתאימים במיוחד לטרריום. כדי ליצור מיני גינה יפה צריך גם את האדמה המיוחדת לעצי בונסאי, אזוב וכחצי חופן פוצולנים (תערובת דקורטיבית של אבנים קטנות שונות). תזדקק גם לסיר רחב צוואר כדי שתוכל לשתול את עצי הבונסאי. המשיכו בדרך דומה לשתילת השרכים: תחילה הפיצו שכבת ניקוז על הקרקע, לאחר מכן שכבת אדמה ולאחר מכן הניחו את העצים באמצע הכוס. מקשטים באבנים ואז מניחים את כדורי הטחב מסביב לעץ. כעת השקו את הגינה הקטנה והניחו אותה במקום שטוף שמש. אבל לא לאטום את הצנצנת.

הוראות שתילת בונסאי לגינון בקבוקים

עצי בונסאי משגשגים בצורה הטובה ביותר בשמש ואינם יכולים לסבול מחמצת מים. לכן, עליך להימנע לחלוטין מלשים את המכסה.

צור גינת בקבוקים עם סחלבים

גינת בקבוקים עם הוראות סחלבים (1)

סחלבים מושלמים גם לגן הבקבוקים. הצמחים משגשגים בצורה הטובה ביותר במיקום בהיר אך מוצל ויכולים להסתדר עם מעט מאוד חומרים מזינים. אגב, סחלבים זקוקים לאדמה מיוחדת. כך תוכלו ליצור את גן הבקבוקים עם סחלבים צעד אחר צעד:

1. אתה צריך כלי זכוכית נקי ויבש עם צוואר רחב ותכולה של 3 ליטר לפחות.

2. הכניסו את שכבת הניקוז העשויה מאבני לבה לתוך הכוס; היא צריכה לכסות את תחתית הכלי ולהיות עבה כמו אצבע. נסה לחלק את האבנים באופן שווה ככל האפשר.

3. ממלאים מצע סחלב מגורע עשוי קליפת אורן לתוך צנצנת הזכוכית. במידת הצורך, אתה יכול ליצור משפך מקרטון, כי אתה יכול להשתמש בו כדי להפיץ את המצע באופן שווה.

4. מוציאים את הצמחים מעציץ הפרחים שלהם, מסירים את האדמה ומקצרים מעט את השורשים. בעזרת כף צרה חפרו חור קטן והניחו תחילה את הסחלב, ולאחר מכן אזוב בגינת הבקבוקים.

5. יוצקים את גן הבקבוקים במי גשמים ומשאירים את המכסה פתוח כך שהמים יתאדו ולא ייווצר סתימת מים. סחלבים יכולים לסבול לחות רק לזמן קצר ולהעדיף אדמה יבשה.

6. יומיים -שלושה לאחר יצירת גינת הבקבוקים, ניתן לסגור את המכסה ולהניח את הבקבוק במקום מוצל.

צרו בעצמכם גינת בקבוקים עם צמחים טורפים

צמחים טורפים בגן בקבוקים

אקזוטיות כגון צמחים טורפים יכולים לשגשג גם בגינת הבקבוקים. בניגוד לעצי הבונסאי ולסחלבים, אתה יכול לסגור את המכסה ולא צריך לדאוג לחמצון מים כל עוד אתה משתמש במצע לטרריום. ניתן למצוא אותו בחנויות בשם vermiculite. הצמחים הבאים מתאימים מאוד לכך:

 • צמחי קנקן
 •  צמחים רגישים (מימוזה)
 •  מלכודת נוגה של ונוס

ראשית הכניסו את אבני הלבה לכלי הזכוכית, פרושו על המצע לצמחים טורפים, מעורבבים עם 2 כפות מצע לטרריום, חפרו חורים קטנים, ערכו את הצמחים וכיסו את שורשיהם באדמה. מורחים מעליו אזוב ומשקים את הצמחים. אפשר לשים את המכסה ולפתוח את הצנצנת כל שבועיים ולאוורר אותה לזמן קצר.

אחזקת גינת בקבוקים: לזה יש לשים לב

טיפול בגינת בקבוקים הטעויות הנפוצות ביותר

יצירת מיני גינה עם תחזוקה נמוכה היא קלה מאוד. אבל כדי שתוכל ליהנות מזה לאורך זמן, יש לקחת בחשבון כמה דברים בכל הנוגע לטיפול. להלן הטעויות הנפוצות ביותר במבט חטוף:

 • מלא יותר מדי מצע לתוך הכוס. ככל שיש יותר מצע, הצמחים מקבלים יותר חומרים מזינים ויותר גדלים ומהירים יותר. מיני סחלבים ועצי בונסאי מקבלים לעתים קרובות מעכבי גדילה מיוחדים במרכז הגן. אגב, אותו דבר לגבי הדשן.
 • להשקות יותר מדי ותדירות. צמחים במיכל סגור צריכים פחות מים באופן משמעותי מאלו שבעציצים. כדי להימנע מחפיפות מים, אתה צריך לתת מים רק כשהאדמה יבשה לחלוטין, ואז רק שליש ממה שהצמח היה צריך בדרך כלל.
 • המיקום הנכון ממלא תפקיד מכריע. אין להציב את גן הבקבוקים קרוב מדי לתנור.
 • צמחים מתים, פרחים קמלים ועלים יש להסיר מגינת הבקבוקים במהירות האפשרית.