עץ האקליפטוס ידוע בארומה העז ובעלווה הכחולה-ירוקה עם ברק כסוף. מקור העץ באוסטרליה ולכן נחשב לצמח שמש וחובב חום. עם זאת, ישנם גם זנים עמידים בחורף שעושים טוב בארץ כצמח מיכל. כיצד ניתן לשתול את האקליפטוס בעציצים ולטפל בו כראוי, אנו חושפים במאמר.

אקליפטוס בסיר – לוכד עיניים אמיתי לפנים ובחוץ

עלי אקליפטוס כחולים-ירוקים עם ברק כסוף

המראה המיוחד מאוד של צמח האקליפטוס הופך אותו לבחירה פופולרית על מרפסות, טרסות ובדירה. באופן עקרוני זהו עץ, אך הצמח האקזוטי מעובד הן כעץ והן כשיח. איזו צמיחה הצמח מאמץ תלויה בעיקר בחיתוך.

איזה אקליפטוס כצמח מיכל?

אקליפטוס מסטיק אקליפטוס גונני בסיר במרפסת

ישנם יותר מ -600 מיני אקליפטוס ברחבי העולם. בעוד שעצי אקליפטוס יוצרים יערות שלמים באוסטרליה, רק מינים בודדים פורחים בקווי הרוחב שלנו בגלל הבדלי האקלים. אקליפטוס מסטיק התירוש או שעדיין מכונה Eucalyptus gunnii הוא תת המין הפופולרי ביותר במדינה זו. הוא מעובד הן בחוץ והן כצמח מיכל. הזנים הפופולריים ביותר הם אקליפטוס גוני ‘אזורה’ ו’סילברנה ‘.

מיני אקליפטוס שמשגשגים בסיר לימון אקליפטוס סיטריאדורה

מינים פופולריים נוספים הם אקליפטוס הלימון (Eucalyptus citriodora) והאקליפטוס האדום (Eucalyptus ficifolia). הראשון ידוע בריח הדרים עז שלו והשני מקסים עם פרחים אדומים ויפים.

אם אתה רוצה לשמור על הצמח בבית או על המרפסת או המרפסת, עליך לשים לב שכמויות גדולות יותר של העלים שלו הן רעילות לכלבים וחתולים. הסיבה לכך היא השמנים האתריים הכלולים בעלים. אז שימו את האקליפטוס בסיר הרחק מהישג ידם של חיות מחמד.

מצא את הסיר הנכון

צמח אקליפטוס בקובייה גדולה

בחירת הסיר הנכון חיונית לצמח האקליפטוס, במיוחד אם הוא יישאר בסיר. צריך להיות לו ניקוז טוב שכן חורי הניקוז מנקזים את כל עודפי המים מהאדמה ומונעים השקיית יתר. ניתן לשתול צמחים צעירים תחילה בסיר קטן יותר ולצפות מחדש פעם בשנה במידת הצורך, רצוי באביב.

מכיוון שלאקליפטוס יש שורשים ארוכים מאוד, הצמח זקוק לעציץ או דלי גבוה. נפח הכלי האידיאלי חייב להיות גדול פי שניים מסיר התרבות.

מתי ואיך לשתול אקליפטוס בסיר?

זרעי צמח אקליפטוס מהעץ

ההתרבות מתרחשת על ידי זריעה, מכיוון שקשה מאוד לשורש ייחורים. הזרעים יכולים לקחת שנה או יותר להתבגר על העץ, אך ניתן לאסוף אותם אם הם מתחלקים בקלות. זרעים אוסטרליים מקוריים אפשר למצוא גם בחנויות מומחים.

באופן אידיאלי, הזרעים צריכים להיזרע באמצע פברואר. האקליפטוס אינו סובל הפרעות שורש, ולכן משתמשים במאמני שורשים (עציצים ארוכים) ואדמה נטולת כבול. במידת האפשר, עליך לוודא שיש מספיק חמימות קרקע. לביסוס אופטימלי, יש לשתול את השתילים במיקומם הסופי עד אמצע הקיץ.

כך זה עובד שלב אחר שלב:

נטיעת אקליפטוס במדרגות עציץ

1. מצננים את הזרעים. הכניסו את חבילת הזרעים למקרר והשאירו את הזרעים שם למשך חודשיים. זה נקרא ריבוד, וזה עוזר להוציא את הזרעים מהשלב הרדום ולעודד נביטה.

ריבוד משכפל את התקופה הרדומה המתרחשת במהלך החורף, כך שהזרעים חוזרים לחיים ונובטים כשהם מוציאים מהמקרר.

2. לשתול את הזרעים בסוף החורף. יש לזרוע זרעי אקליפטוס בעציצים בתוך הבית כמה שבועות לפני הכפור הצפוי האחרון. אז הזריעה צריכה להתבצע באמצע פברואר.

3. פ.ממלאים את עציצי הכבול באדמת עציצים. השתמש באדמת עציץ נקבובית העשירה בפרליט לניקוז טוב. כמו כן, חשוב להשתמש בעציצים כבול הניתנים להשתלה עם השתילים, שכן אקליפטוס אינו מגיב היטב להשתלה..

הרביעי. לשתול את הזרעים. מפזרים כמה זרעים על אדמת העציצים בכל סיר כבול. מכסים כל סיר בקמצוץ של חול גננות קל. זה ישמור על הזרעים במקום וחמים ולח בזמן שהם נובטים.

5. ריססו את הזרעים באופן קבוע. לאחר שכיסיתם את הזרעים בחול, פזרו אותם במים כדי שהם יוכלו להתייצב בקרקע. בזמן שהזרעים נובטים יש לרסס את האדמה כל יום או יומיים כדי לשמור על מדיום הגידול לח באופן אחיד.

6. שמור על הזרעים חמים. שים את הסירים במקום חמים, למשל. ב בחממה מחוממת או על גבי המקרר. אתה יכול גם להניח את הסירים על כרית חימום כדי לשמור על חוםם בזמן הנביטה.

7. חותכים את השתילים החלשים ביותר. מכיוון ששתלת מספר זרעים בכל סיר, עלולים לנבוט יותר משתיל אחד. בחן כל סיר ומצא את השתיל הגדול, הסמיך והבריא ביותר. השתמש במספריים מעוקרים כדי לחתוך כל שתילים חלשים יותר לרמת הקרקע.

8. מחדש את השתילים. נסה להשתיל את השתילים באמצע הקיץ. עד אז, לשתילים היה מספיק זמן להתבסס. הטמפרטורות החמות יותר בתקופה זו של השנה הן אידיאליות גם להבאת האקליפטוס החוצה.

המיקום הנכון

צמח אקליפטוס קטן במקום שטוף שמש

על מנת שהאקליפטוס יפתח את מלוא הודו, הוא זקוק למיקום מתאים. בין אם בפנים או בחוץ, המקום האידיאלי לאקליפטוס צריך להיות שטוף שמש וחמים. הצמח סובל היטב את אור השמש הישיר. בחורף, טמפרטורות קרירות יותר מקובלות גם אם הצמח מקבל מספיק אור. אם יש מעט מדי אור שמש העלים יתפוגגו. אך היזהר – בתנאי האתר המושלמים, צמח האקליפטוס גדל מהר מאוד בגובהו.

נטיעת אקליפטוס בדלי טיפים

האקליפטוס בדלי יכול לעמוד בחוץ במרפסת או במרפסת ממאי עד אוקטובר. שם הצמח לא רק פועל כמושך עיניים יפה, אלא הריח שלו יכול גם להרחיק יתושים. הצמח חייב להיות מוגן היטב מפני הרוח, כך שהמקומות על קיר הבית הם הטובים ביותר.

אקליפטוס אוהב הרבה אור, כך שתצטרך למקם את הצמח במקום שמקבל לפחות 8 עד 10 שעות אור שמש בוהק ביום. כמו כן, יש לשמור על צמחי אקליפטוס הגדלים בתוך הבית ליד חלון שמקבל הרבה אור שמש.

איזו אדמה לאקליפטוס בדלי?

איזו אדמה לאקליפטוס בסיר

אדמת צמחים מיוחדת מושלמת כמצע לאקליפטוס שבסיר. האדמה האידיאלית היא חולית-דשא, טרייה, דלה בחומרים מזינים ובעלת pH בין 5 ל -6. לסיר או לדלי חייב להיות גם ניקוז טוב, מכיוון שהצמח רגיש למים. שכבת חימר מורחב היא שכבת ניקוז טובה לדלי.

טיפול באקליפטוס בסיר כמו שצריך

אקליפטוס כטיפים לטיפול בצמחי בית

באופן עקרוני, האקליפטוס הוא צמח מאוד לא תובעני. אם הוא נטוע בגינה, מלבד הגיזום השנתי, כמעט ואין צורך בתשומת לב מהגנן. בסיר או בדלי, הצמח צריך קצת יותר טיפול. היא תודה לך עם שמלת עלים יפה. להלן נסכם את כל הקשור לטיפול נאות.

איך לשפוך אקליפטוס בסיר?

אקליפטוס בסיר טיפים לטיפול ומיקום

האקליפטוס שבסיר צריך הרבה מים. במהלך עונת הגידול, שנמשכת ממאי עד אוקטובר, עליך תמיד לוודא שהאדמה לא מתייבשת. כדור השורש חייב תמיד להיות לח. מים מסוננים (מסוננים) או מי גשמים הם הטובים ביותר להשקיה. בחורף אסור לתת לאדמה להתייבש לגמרי, אך כמות המים יכולה להיות פחותה. מכיוון שהצמח אינו סובל מחמצת מים, יש לאפשר למצע להתייבש מעט לפני כל השקיה.

לְדַשֵׁן

אקליפטוס בסיר במרפסת

עץ האקליפטוס מעדיף אדמה דלה בחומרים מזינים, ולכן אינה זקוקה להרבה הפריה. דשן בשחרור איטי הוא הפתרון האופטימלי.

האם אני צריך לסיים את הצמח מחדש?

צמחי אקליפטוס בעציצי חימר רשת

מיני אקליפטוס כגון אקליפטוס גוני, המעובדים בעציצים ובגיגיות, גדלים לאט יותר מהמינים האחרים, אך עדיין יכולים להראות עלייה של 40 ס”מ בשנה. לכן עליך לסחוט מחדש את מפעל המכולות מדי שנה, בשנים הראשונות אפילו פעמיים בשנה.

חותכים אקליפטוס

שיח אקליפטוס בסיר טיפים לחיתוך נכון

מכיוון שעץ האקליפטוס גדל מהר מאוד, גיזום הוא חיוני. בהשוואה לסוגים אחרים של אקליפטוס, אקליפטוס חניכיים גדל לאט יותר, עם 40 עד 50 ס”מ בשנה.

יש לצמצם את האקליפטוס שבסיר פעם או פעמיים בשנה. הזמן האופטימלי לגיזום העצים הגדולים יותר הוא לאחר החורף. תוך כדי כך כל היורה המת מתנתק והענפים שצומחים לרוחב מתקצרים. אסור לחתוך בשורשים.

ניתן לבצע חיתוך תיקון בעיצוב בכל עת. לשם כך, פשוט חותכים את הצילומים הארוכים לאחור בכל פעם שצריך. כתוצאה מכך הצמח גדל יותר ויותר עבות, מה שיענג את כל גנן תחביב.

כמה אקליפטוס חורף?

אקליפטוס בסיר כצמח בית שומר טיפים על המיקום

אקליפטוס מסטיק התירוש נחשב עמיד עד -15 מעלות. אף על פי כן, הצמח צריך לחורף בתוך הבית. ברבעוני החורף הוא צריך להיות קל מאוד, אחרת הצמח יגיב בנשירת עלים.

מחלות ומזיקים

אקליפטוס בדלי עם עלים מתים מדוע

ככלל, האקליפטוס נקי ממחלות גדולות ומבעיות מזיקים. השמנים האתריים שהוא מכיל והניחוח העז מרחיקים את רוב המזיקים. אם יש מחסור במים, הצמח עלול להיות רגיש לכנימות או לדבורים. האקליפטוס כמעט ואינו מושפע ממחלות.

אם מתקיימים תנאי האתר והקרקע האופטימליים וניתן לצמח את כמות המים הנכונה, הוא יסתדר.

מה הולך טוב עם אקליפטוס בדלי?

מה לשתול אקליפטוס בדלי

בגלל הצמיחה המהירה וכדור השורש הגדול, האקליפטוס נטוע לעתים קרובות לבד באמבטיות. מכיוון שהענפים החתוכים עמידים מאוד, ניתן להשתמש בהם ליצירת סידורים יפים.

רעיונות לקישוט עם עלי אקליפטוס

לקשט את הדירה שלך עם ענפי אקליפטוס

ניתן לשמור את האקליפטוס החתוך באגרטל עד 10 ימים. לכן הוא משמש לעתים קרובות בפרחי פרחים. פרויקטי DIY שונים כגון זרי דלתות קוראים לעלי אקליפטוס טריים או מיובשים. זה יכול לשמש גם לעריכת סידורי פרחים יפים, ולכן יותר ויותר כלות בוחרות בעלווה המנצנצת עבור זר הכלה שלהן..