ריהוט עתיק צרפתי משובץ-כורסא-צלחת קיר-מוטיב-דה-ג'ויי-מוטיבים

אומנם כל מי שנכנס לבית שבו רהיטים כהים מברכים אותך או מזכירה עם רגליים מעוטרות עומד באזור הכניסה, רובם מסתכלים מסביב מבולבלים, כי הם עלולים לחשוד בזוג מבוגר מאחורי הדלת הסמוכה, הרי הכל נראה מאוד “מיושן”. העובדה שהמילה, שכבר מעידה שעתיקות מרכיבות את הפנים כאן, לא בהכרח חייבת להיות קשורה לדור המבוגר יותר, מתבהרת היום יותר ויותר, מכיוון שעובדים, ריהוט משוחזר חזר לאופנה.

ריהוט עתיק עם אופי

ריהוט עתיק -סלון-ספה-מזנון-עץ כהה

מה שנראה להדיוט כמו ריהוט הבית של הסבים והסבים מראה לאנין שאצל איש מקצוע בתחום הריהוט פעל כאן, כי ריהוט עתיק וטקסטיל לבית מותאמים באופן אידיאלי זה לזה..

היסטוריה קטנה של ריהוט עתיק

ריהוט עתיק ריהוט קטן-שידה-חזה-קישוט-מתכת

כל מי שמכיר את ההיסטוריה של הרהיטים העתיקים יכול להסיק מסקנות לגבי מועד יצירת הקישוטים הללו.

בעוד שתקופות כבר מעוגנות היטב בהיסטוריה הספרותית וכל תלמיד צריך להכיר את הציונים הגבוהים לכל המאוחר, הידע של תקופות נשמע קצת מוזר בכל הנוגע לרהיטים. אולם במציאות ניתן לקרוא תקופות אלה גם מהרהיטים:

– ה עידן הבארוק מתחיל מ- 1600 וקל לזהות אותו. הריהוט שנוצר בתקופה זו מקושט ומעומס ולעיתים אף נראה בעיני הצופה מוזר מאוד. ריהוט בארוק נולד בפלנדריה. רהיטי בארוק גרמניים לא צצו עד המחצית השנייה של המאה ה -17. הבארוק בהשפעת צרפת הורשה גם הוא למצוא את דרכו. כף הרגל הכדורית ורגל העמוד נוצרו בתקופה זו. תרבות הרהיטים הופכת נהדרת יותר.

עידן הרוקוקו ושולחן הקונסולות

ריהוט עתיק קונסולת עידן הרוקוקו שולחן-עלוב-שיק

– ה עידן הרוקוקו, אשר מכונה לעתים קרובות בארוק מאוחר ומתחיל בסביבות 1720, במקביל החליף את הפאר הכבד של הבארוק והופך להיות עדין יותר ויותר, אך גם שובב יותר. הצורות מעוקלות ומעוקלות. שום דבר לא סימטרי כאן, במקום זאת הרהיטים בעידן הזה אלגנטיים וכמעט מתרפקים. שולחן הקונסולה נראה חדש על במת הרהיטים. אור, מראות וצבעים הם גם סמלים של הרוקוקו.

– היגיון, רצינות ומוסר הם סימנים לכך עידן הקלאסיזם, שמתחיל בסביבות 1770. גם אם אנחנו מדברים על סגנון הצמה, אימפריה או בידרמאייר, המשמעות היא שכאן מתייחסים לרהיטים מהקלאסיקה. זר פרחים מייצג את סגנון הצמה, מרכיבי האימפריה הופכים מסיביים יותר, וסגנון בידרמאייר מייצג חיים ממעמד הביניים בגרמניה.

– ה עידן ההיסטוריזם אמור להתיישב מסביבות 1830. בשלב זה האינדיבידואליות גוועה במידה רבה, מכיוון שהתיעוש איפשר ייצור סדרתי. אופייני לסגנון הרהיטים הזה הוא תערובת צבעונית של קישוטים וצורות שמגיעים מכל התקופות הקודמות. השתקפות אמיתית על מקורות מסורתיים ניכרת גם כן, כמו גם הנטייה לייצוגים מפונפנים.

– ה עידן מודרני קלאסי הוא ממש לא מובן, אבל יש לראות בו כתשובה לאובדן האינדיבידואליות. כפרי וחזק הוא פנים הרהיטים החדשים, המתווסף לרצון בפונקציונאליות, המוצג ביחידות קיר מעשיות.

– התקופה סביב 1900 נקראת עידן ארט נובו יָעוּדִי. פרחים, עיטורים וקווים מעוקלים הם סימנים לעידן הרהיטים הזה, ששוב רוצה למנוע מהייצור התעשייתי לזחול לתוך בתים ודירות. הרעיון לשלב מטרה ותועלת בצורה מכובדת הוא גם מבנה רעיוני וגם דרישה של הזמן הזה.

עידן הארט דקו

ריהוט עתיק-אמנות-דקו-עידן-גיאומטרי-מתכת-מסדרון

– צורות מתכת, סינתטיות וגיאומטריות הן סימני ההיכר של ארט דקו, התקופה המתבררת משנת 1910 ובעצם רק פרקים מני רבים בספר המודרניזם הקלאסי. ניתן גם להבחין: צבעים ויערות אקזוטיים הופכים להיות מקובלים חברתית בתקופה זו. אך גם המסורתיים עדיין מיוצגים, המסתמכים על קווי מתאר ותנופה, אך גם מדגישים את הביצוע.

– לאחר גרסאות הרהיטים הנשמעים בנעימים, אמור להתפתח דור חדש של רהיטים משנת 1919, שבמבט ראשון נקרא ממש לא מרהיב, כי עכשיו הוא מתחיל סגנון באוהאוס. עם זאת, השם חוזר לבית ספר חשוב לאומנות ומלאכה שהוקם בווימאר והביא אומנים ואמנים לשולחן אחד. אופייני לעידן זה היו צורות גיאומטריות ויציאה מודעת לארט נובו וההיסטוריזם. גם כיום רהיטים אלה משוחזרים לעתים קרובות, כגון ישנים רהיטי באוהאוס ואל תיראו מבוימים בצורה מסודרת כמו שהם נראו אז.

מה שוות התקופות הישנות??

ריהוט עתיק-שידת מגירות-עידן-חזיתות אור-שחור-קורפוס

ניתן לראות בתמונה זו קטעי מופע בעלי אופי פולחן. בשורה זו, הם גם אמירה – נגד העיצור ביצירה הגדולה של ריהוט אפשרויות.

כל מי שלמד בעיון ובמודע את התקופות הקטנות ודאי שם לב שכמעט אף אחד מהתקופות האלה לא משמש עד היום להתייחס לרהיטים מסורתיים. אולם כיום כיום נקרא סגנון הטרנד הטרנדי וינטג ‘, אם כי מבט ברגליים המעוטרות האלה של שולחן הקפה כמעט מעיד על עידן היסטורי ורעיונות שולחן האוכל וינטאג’ המוצגים כאן רק מראים שניתן לראות רהיטים ישנים היום, כי אם הנכון הצבע מביים את הצורות המסורתיות במיומנות, ואז אפילו ריהוט ישן כביכול יכול להפוך לחובה בסלון.

איור 1: Pixabay.com © Mariamichelle (CC0 Public Domain)

איור 2: Pixabay.com © JamesDeMers (CC0 Public Domain)

איור 3: Pixabay.com © Werbefabrik (CC0 Public Domain)

איור 6: Pixabay.com © Monoar (CC0 Public Domain)