צריכה גבוהה יותר של פירות, ירקות ודגנים מלאים קשורה לסיכון נמוך יותר לסוכרת מסוג 2, על פי שני מחקרים שפורסמו לאחרונה. מעל לכל, התוצאות מצביעות על כך שגם עלייה קטנה במזונות כאלה כחלק מתזונה בריאה יכולה לסייע במניעת סוכרת.

מניעת סוכרת מסוג 2 באמצעות מוצרים טבעיים

סלט פירות וירקות להרזיה ומד סוכר בדם

במחקר הראשון, צוות חוקרים אירופאים בדק את הקשר בין ויטמין C לקרוטנואידים (פיגמנטים בפירות וירקות צבעוניים) ברמות הדם בסיכון לחלות בסוכרת. בנוסף, אלה התגלו כאינדיקטורים אמינים לצריכת פירות וירקות. זה הוצג בעת שימוש בשאלונים במחקר. תוצאות המחקר מבוססות על 9754 מבוגרים שפיתחו סוכרת מסוג 2. קבוצת השוואה כללה גם 13,662 מבוגרים שנשארו ללא סוכרת במהלך בדיקת המעקב. 340 234 משתתפים השתתפו במחקר הפרוספקטיבי האירופי בנושא סרטן ותזונה (EPIC). זהו מה שמכונה InterAct, שהתקיים בשמונה מדינות באירופה.

המלצות רפואיות על פירות וירקות כמו גם מוצרי דגנים מלאים כמניעה של סוכרת מסוג 2

אורח החיים, כמו גם גורמי הסיכון החברתיים והתזונתיים לסוכרת מסוג 2 תלויים ברמת דם גבוהה יותר של ויטמין C וקרוטנואידים וכן סכום שלהם בשילוב עם אחד "ציון סמן ביולוגי מורכב" יַחַד. החוקרים קישרו זאת לסיכון נמוך יותר לפתח סוכרת. בהשוואה לאנשים עם ניתוח הסמנים הביולוגיים הנמוכים ביותר, אלה שעמדו על 20% מהאוכלוסייה העליונים היו בסיכון נמוך ב -50%. הסיכון בקרב אנשים עם סמנים ביולוגיים בין שני הקצוות הללו היה בינוני. בנוסף, החוקרים מעריכים כי כל עלייה של 66 גרם ליום בצריכת הפירות הכוללת בסוכרת קשורה לסיכון נמוך ב -25% למחלת סוג 2.

תוצאות המחקר השני

השתמש במד גלוקוז בדם בבית

במחקר השני, חוקרים בחנו קשרים בין צריכת התזונה הכוללת והאינדיבידואלית של דגנים מלאים וסוכרת. תוצאותיהם מבוססות על 158,259 נשים ו -36,525 גברים שהיו נקיים מסוכרת, מחלות לב וסרטן. המשתתפים בקטגוריה הגבוהה ביותר לצריכת הדגנים המלאים היו בשיעור נמוך ב -29%. החוקרים השוו זאת עם הנבדקים בקטגוריה הנמוכה ביותר. אכילת מנה אחת או יותר של דגני בוקר קרים או לחם כהה ליום הפחיתה את הסיכון ב -19%. עם זאת, נראה כי הפחתת סיכון זו הייתה במישור בסביבות שתי מנות ביום לצריכה מלאה של דגנים מלאים וכחצי מנה ביום לדגני בוקר מלאים ולחם כהה..

מוצרים טבעיים עם עומס גליקמי נמוך לתזונה בריאה נגד סוכרת מסוג 2

שני המחקרים הם תצפיתיים ואינם יכולים לקבוע את הסיבה. כמו כן, קיימת אפשרות שחלק מהתוצאות נובעות מגורמים לא נמדדים. עם זאת, המחקר לוקח בחשבון מספר גורמי סיכון לאורח חיים ידני וסמני איכות תזונתיים. בנוסף, תמיכה תוצאות המחקר הללו מחקר אחר המקשר בין תזונה בריאה לבריאות טובה יותר. כל העניין תומך בהמלצות הנוכחיות להגדלת צריכת פירות, ירקות ודגנים מלאים למניעת סוכרת מסוג 2. צריכת כמות מוגברת בינונית יכולה אפוא למנוע מחלות כאלה בקבוצות אוכלוסייה שבדרך כלל צורכות כמויות קטנות בלבד..