מחקרים חדשים שנעשו בעכברי מעבדה מצביעים על כך שטיפול בוויטמין A יכול לשפר את הראייה בסוכרת. המחקרים הראו כי מנה אחת של כרומופור 9-סיס-רשתית, אנלוגי של ויטמין A, משנה באופן משמעותי את תפקוד הראייה הפגוע. בנוסף, מחקר זה יכול לסייע למדענים לפתח טיפולים יעילים לאובדן ראייה כתוצאה מסוכרת. אלה קשורים בעיקר לרטינופתיה מוקדמת של סוכרת.

שימוש בוויטמין A במעבדה

מקרוב של עין זכר מונע רטינופתיה סוכרתית עם ויטמין A

רטינופתיה סוכרתית היא מחלת עיניים שיכולה לגרום לאובדן ראייה אצל אנשים הסובלים מסוכרת. בשלבים האמצעיים עד המאוחרים המצב מתרחש עקב פגיעה בכלי הדם ברשתית האדם. אנשים הסובלים מסוכרת נמצאים בסיכון של יותר מדי סוכר בדם. בהתאם לכך, הסוכר יכול לגרום לחסימת כלי הדם, מה שמוביל לדימום. העין יכולה לפתח כלי דם חדשים, אך בדרך כלל אלה אינם פועלים היטב ויכולים לדמם בקלות. הטיפול יכול להיות בצורה של זריקות, טיפולי לייזר או ניתוח עיניים, בהתאם לנסיבות המטופל.

מוצרים טבעיים כמקורות לויטמין A בפרי הדר עם סיבים

למרות שרטינופתיה סוכרתית בשלביה המאוחרים יותר מאופיינת בפגיעה בכלי הדם של הרשתית, מחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי אדם עדיין יכול לחוות אובדן ראייה בשלביה הראשונים ללא כל פגיעה ניכרת בכלי הדם. ויטמין A חיוני לתפקוד תקין של הראייה. בנוסף, הוא מסייע בפיתוח חלבון המאפשר לרשתית לספוג אור. הרשתית מחוברת בהתאמה לכרומופור 11-סיס-רשתית, אשר העין חייבת לייצר ללא הרף לראייה מיטבית..

תוצאות מחקר

שני עכברי מעבדה עם סוכרת החוקרים מחסור בוויטמין A

מחברי המחקר החדש מציינים כי קיימות עדויות לכך שסוכרת מובילה למחסור בוויטמין A. לכן, החוקרים שיערו כי קיים קשר בין סוכרת לבין אובדן ראייה מוקדם המאפיין מקרים מסוימים של רטינופתיה סוכרתית. כדי לבדוק אם אכן כך הדבר, הם בחנו את היעילות של הכרומופור 9-סי-רשתית בטיפול באובדן ראייה בעכברים הסובלים מסוכרת. הם השתמשו ברשתית 9-cis במקום ברשתית 11-cis, המיוצרת על ידי הגוף מכיוון שהאחרון אינו יציב מאוד ואינו זמין מסחרית. עם זאת, השניים קשורים זה לזה.

רופא עיניים בודק אישה עם זכוכית מגדלת בבית החולים

לצורך המחקר, החוקרים השתמשו בשלוש קבוצות של עכברים. המדענים יצרו שניים מהם לסוכרת, בעוד השני התאים לגיל ולמין העכברים הסובלים מסוכרת, אך לא היו להם בעצמם (קבוצת ביקורת). קבוצה אחת של עכברים הסובלים מסוכרת קיבלה זריקה חד-פעמית של רשתית 9 סיס בעוד השנייה קיבלה פלסבו. לאחר מכן, הצוות ניתח את המצב החזותי של כל העכברים על ידי מדידת אלקטרורטינוגרמות, מוות של תאים ברשתית ומתח חמצוני. מחברי המחקר מצאו כי העכברים שטופלו ברשתית 9-cis שיפרו את הראייה באופן משמעותי בכל המדדים. מחקר זה לפיכך עולה כי העברת כרומופור ויזואלי לעין הסוכרתית היא אסטרטגיה טיפולית אפשרית בשלבים המוקדמים של רטינופתיה סוכרתית למניעת אובדן ראייה בקרב אנשים הסובלים מסוכרת..