בעבר לא היה נדיר שאובדן שמיעה פתאומי מהווה סימפטום בקרב אנשים הסובלים מזיהום COVID-19. עם זאת, רופאים דיווחו לאחרונה על מקרה כזה בבריטניה ומתריעים על כך. דיווחת על כך במגזין BMJ Case Reports. הידיעה על תופעת לוואי אפשרית כזו היא חשובה שכן טיפול מיידי בסטרואידים יכול להפוך את המצב המתיש הזה, הם מציינים.

אובדן שמיעה פתאומי עשוי להיות קשור לנגיף הקורונה?

גבר מניח מסכת מגן על פניו במהלך מגיפה

אובדן שמיעה פתאומי נראה לעיתים קרובות על ידי מומחי אוזניים, אף וגרון. מדי שנה מדווחים על כ -5 עד 160 מקרים לכל 100,000 איש. עדיין לא לגמרי ברור מהן הסיבות לכך. מצב כזה יכול לרוב לעקוב אחר זיהום ויראלי כגון שפעת, הרפס או וירוס ציטומגליה. למרות מחקרים רבים שפורסמו על בעיות שמיעה פתאומיות ב- Sars-CoV-2, דווחו רק מספר מקרים נוספים הקשורים ל- COVID-19. הרופאים מתארים מקרה כזה של גבר בן 45 הלוקה באסתמה. הם הקליטו אותו במחלקת האוזניים, האף והגרון בבית חולים בריטי לאחר שכבר לא יכול היה לשמוע באוזן אחת. זה קרה בזמן שהוא אושפז בגלל זיהום COVID-19.

טבליות סטרואידים המשמשות לטיפול באובדן שמיעה פתאומי

המטופל אושפז בגלל תסמיני COVID-19 שנמשכו 10 ימים. לאחר מכן הוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ מכיוון שהתקשה לנשום. הרופאים איווררו לאחר מכן את האיש למשך 30 יום. אז הוא פיתח סיבוכים אחרים וטופל ברמדסיביר, סטרואידים תוך ורידים ועירוי דם, מה שגרם לו להרגיש טוב יותר. שבוע לאחר הסרת צינור האוויר והוא עזב את היחידה לטיפול נמרץ, הבחין בצליל באוזניו (טינטון) באוזנו השמאלית. אובדן שמיעה פתאומי בא באותה אוזן. האיש מעולם לא איבד את שמיעתו או סבל מבעיות אוזניים בעבר. מלבד אסתמה, הוא היה כשיר ובריא לא פחות מאנשים אחרים.

סימפטומים של COVID-19 ללמוד

איור של צליל מושתק ונגיף הקורונה

בדיקת תעלות האוזן הראתה כי לגבר לא היו חסימות או דלקות. עם זאת, בדיקת שמיעה העלתה כי הוא איבד את שמיעתו משמעותית באוזנו השמאלית. המטופל טופל בטבליות ובזריקות, ולאחר מכן שמיעתו התאוששה חלקית. בדיקות לגורמים אפשריים אחרים, כולל דלקת מפרקים שגרונית, שפעת ו- HIV חזרו שליליים. זה הוביל את רופאיו למסקנה כי אובדן השמיעה הפתאומי שלו קשור לזיהום COVID-19. למרות הספרות הענפה על נגיף הקורונה (COVID-19) והתסמינים השונים הקשורים לנגיף, לא היה דיון ביחס לקשר בין COVID-19 לשמיעה. אובדן שמיעה פתאומי וטינטון הם סימפטומים שנראו אך לא הודגשו בחולים עם COVID-19 ונגיף שפעת. מקרה כזה של אובדן שמיעה שהיה קשור רק ל- COVID-19 דווח באפריל 2020.

אובדן שמיעה פתאומי כסימפטום ל- covid 19

הוא האמין כי SARS-CoV-2, הנגיף האחראי ל- COVID-19, קשור לסוג תא מסוים בריאות. הנגיף נמצא לאחרונה גם בתאים דומים שמרפדים את האוזן התיכונה. כך לפחות מסבירים זאת המחברים של הדו”ח. בנוסף, SARS-CoV-2 יוצר גם תגובה דלקתית ועלייה בכימיקלים שקשרו לאובדן שמיעה. זהו המקרה הראשון המדווח על אובדן שמיעה חושי-עצבי בעקבות זיהום COVID-19 בבריטניה. בהתחשב בנוכחות הנגיף הנרחבת באוכלוסייה ובתחלואה המשמעותית של אובדן שמיעה, חשוב לחקור עוד. הם מוסיפים כי הדבר נכון במיוחד לאור הצורך בזיהוי וטיפול מיידי באובדן שמיעה ובקשיים הנוכחיים בגישה לשירותים רפואיים. לכן הרופאים צריכים לשאול את מטופליהם במחלקה לטיפול נמרץ לגבי סימפטום כזה ולהפנות אותם לטיפול דחוף.