מדענים גילו נוגדנים לקורונה המצביעים על חסינות הומורלית בדגימות דם שנתרמו לפני תחילת המגיפה. נראה כי אנשים מסוימים עשויים להיות חסינים מפני זיהום כזה, לפחות במידה מסוימת. עם זאת, מספר המקרים החדשים של COVID-19 גדל באזורים רבים בעולם. אך לא כל מי שבא במגע עם SARS-CoV-2 יפתח COVID-19.

אינדיקציה לחסינות הומורלית לקורונה

אישה צעירה עם מסכת מגן עלולה להיות בעלת חסינות הומורלית לקורונה

קבוצת מדענים בבריטניה אולי מצאה מושג מדוע אנשים מסוימים טובים יותר בלחימה בזיהום SARS-CoV-2 מאחרים. צוות המחקר תכנן במקור לפתח בדיקה רגישה ביותר לאיתור נוגדנים נגד SARS-CoV-2. מדענים יכולים להשתמש בבדיקה מסוג זה כדי לקבוע אם לאדם יש נוגדנים לאחר COVID-19. זהו מידע חשוב למי שרוצה לקבוע כמה זמן החסינות יכולה להימשך לאחר זיהום COVID-19. כחלק מעבודתם, המדענים השתמשו בדגימות דם מאנשים ללא COVID-19. להפתעתם, הם מצאו נוגדנים שהגיבו ל- SARS-CoV-2 בכמה דגימות. החוקרים מתארים בעבודתם תיאוריה מדעית לפיה חשיפה לאחד מנגיפי הקורונה האנושיים הנפוצים ביותר, העלולה לגרום להצטננות, יכולה להוביל לחסינות כזו בפני נגיפי הקורונה האנושיים הנפוצים האחרים. הם קוראים לזה תגובתיות צולבת חיסונית.

איור תלת מימד של נגיף הקורונה המתפשט באורגניזם ותגובתיות צולבת של נוגדנים

ישנם ארבעה נגיפי קורונה אנושיים נפוצים עונתיים, כולם גורמים לרוב למחלות קלות. הרוב המכריע של האנשים נדבקים בלפחות אחד מהנגיפים הללו בשלב כלשהו. מדענים כבר יודעים שגוף האדם אינו מפתח חסינות קבועה או הומורלית לנגיפים אלה. זו הסיבה שאדם יכול להידבק בקורונה האנושית הנפוצה יותר מפעם אחת בחייו. אז האם חשיפה קודמת לקורונה אנושית נפוצה יכולה לספק הגנה זמנית לפחות מפני SARS-CoV-2? נגיפי הקורונה משתמשים בחלבון שנקרא חלבון ספייק כדי להתחבר לתאים המארחים ולהדביק אותם. במחקר החדש מסבירים החוקרים כיצד נוגדנים המזהים חלק מחלבון הספייק יכולים לגרום למערכת החיסון להגיב צולבים. במחקרם, הם קבעו את ריכוזי הנוגדנים המגיבים בצורה זו בכמה אוספי דגימות, שרובם נתרמו לפני הופעת נגיף ה- SARS-CoV-2..

תוצאות מחקר

רופאת שיניים עונדת מגן מגן בעת ​​הטיפול בחולה עקב מגיפת COVID -19

באמצעות קבוצה של 50 דגימות דם מנשים בהריון החל ממאי 2018, הצוות מצא כי ל -10% מהן יש נוגדנים עם תגובתיות צולבת. במכללה נפרדת של 101 דגימות החל ממאי 2019, לשלוש היו נוגדנים אלה. בניסוי אחר, המדענים ניתחו 13 דגימות נוספות ממבוגרים שחלו לאחרונה בזיהום עקב שפעת הקשורה לקורונה. מתוכם, רק במדגם אחד היו נוגדנים מגיבים צולבים. בסך הכל דיווחו המחברים כי ל -16 מתוך 302 דגימות או 5.29% יש סוג כלשהו של נוגדן כנגד Sars-CoV-2. הגיל הממוצע של התורמים היה 51 שנים. אך מדוע היו למעטים יחסית אנשים הנוגדנים תגובתי, למרות מספר הזיהומים הגבוה עם נגיף קורונה אנושי נפוץ? זה יכול להיות תלוי באיזו תדירות אדם נדבק בנגיף הקורונה האנושי. התדירות הגבוהה ביותר בקרב ילדים ומתבגרים.

ריחוק חברתי באזורים ציבוריים כאחד האמצעים נגד סארס קוב 2

התוצאות מראות כי לילדים יש סיכוי גבוה יותר שיש להם נוגדנים תגובתיים אלה מאשר מבוגרים. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין מדוע זה כך. אבל זה יכול להיות בגלל שילדים נחשפים לעתים קרובות יותר לקורונה אחרת. ציונים גבוהים יותר אלה יכולים גם להסביר מדוע ילדים עם COVID-19 נוטים פחות לחלות קשה. עם זאת, עדיין אין עדות לכך שנוגדנים אלה מונעים זיהום SARS-CoV-2. המחברים המחקר להדגיש כי עדיין ישנם אלמונים רבים הזקוקים למחקר נוסף. לדוגמה, כיצד בדיוק משתנה התגובה החיסונית ההומורלית לקורונה אחת על ידי חשיפה לאחרת? מדוע פעילות זו יורדת עם הגיל? בנוסף, אנשים שהצטננו לאחרונה לא צריכים להאמין שהם חסינים מ- COVID-19.