מחלת COVID-19 יכולה להביא למחלות קשות שיכולות להימשך שבועות להתגבר, וגם התדלדלות פוסט ויראלית מתרחשת. גם לאחר ששרדו את הזיהום הראשוני, לחלק מהאנשים יש תסמינים אלה עם נגיף הקורונה הנמשכים. שישה חודשים לאחר שהמחלה זוהתה לראשונה, מומחים לומדים יותר על ההשפעות ארוכות הטווח הללו. כעת אתה יודע שהמחלה עלולה לגרום לפגיעה בלב, לבעיות נוירולוגיות כמו שבץ ופגיעה בריאה.

נגיף הקורונה והתשישות הפוסט ויראלית

רופאה עייפה למראה עם מגן פה מביטה מבעד לחלון בית החולים במהלך מגיפה

אנשי מקצוע רפואיים מתארים מצב זה כאנצפלומיאליטיס מיאלגי (ME). ME פירושו גם תסמונת עייפות כרונית (CES) מלפני. רופאים ומדענים מבחינים בכך בכל וירוס ובעצם מדובר בעייפות בלתי מוסברת, מתמשכת וחוזרת. זה מתועד לרוב אצל נשים, שכיחות כפולה מאשר אצל גברים. תשישות פוסט ויראלית יכולה להשפיע גם על אנשים בכל הגילאים. עם זאת, מכיוון שחולים מבוגרים יותר ובעלי בעיות בריאותיות אחרות, זה יכול להיות בעל השפעות מתמשכות יותר. אם יש לך גם סוכרת ולחץ דם גבוה, סביר יותר שיש לך סערת ציטוקינים. זה בתורו אומר שאנשים עם COVID-19 יכולים להגיע לטיפול נמרץ עם מכונת הנשמה. אז החוקרים מזהירים שנגיף הקורונה אינו פועל כמו שפעת רגילה. אולם שאלה גדולה כאן היא האם זה נובע מהנגיף החי או שמא המערכת החיסונית מגיבה באופן הגורם לתסמינים..

אישה עם מסכת שינה במיטה שינה ארוכה לאורך כל היום תשישות פוסט ויראלית

אם לחולה יש אותם סימפטומים, סביר להניח שהם עדיין לא ניצחו את הנגיף. אולם לאחר שהסימפטומים חולפים, עשויים להופיע סימפטומים חדשים כגון עייפות פוסט ויראלית. הטיפול הפוטנציאלי צריך להתמקד בעיקר בהרגעת, טיפול עצמי ושליטה סימפטומטית. הפרעות שינה מתקנות, למשל, בעזרת אמצעי היגיינה בשינה. לדוגמה, כבה את האורות בחדר השינה בלילה, אל תראה טלוויזיה במיטה, ובסך הכל השתדל לא להיות פעיל במיוחד במיטה. לפעמים כדורי שינה או אפילו תרופות נוגדות דיכאון במינון נמוך יכולים לעזור, וגם יוגה ומדיטציה יעילים.

הקשר בין תסמינים לדלקת

רופא מודאג עם מסכת מגן מסתכל על דגימת דם עם נגיף הקורונה

הצטברות של דלקות מציטוקינים עלולה להוביל לעייפות פוסט ויראלית ותסמינים אחרים. הדבר נכון במיוחד כאשר הם חוצים את מחסום הדם-מוח. ההיפותלמוס הוא אזור במוח שבין היתר מווסת את הטמפרטורה ושולט על שחרור הורמונים ותיאבון. כתוצאה מהציטוקינים הנמצאים במחסום הדם-מוח עלולים להתרחש תפקוד אוטונומי כגון חום גבוה, הפרעות במחזור השינה / השכמה, בעיות קוגניטיביות ועייפות קשה. הדבר דומה להתפרצות ה- SARS בשנים 2002-2003. כך שאחוז מחולי COVID-19 יכול מאוחר יותר לפתח תסמונת פוסט ויראלית של COVID-19. עם זאת, החוקרים עדיין אינם יודעים את הפרוגנוזה לטווח הארוך כמו גם את לוח הזמנים לאנשים עם תסמינים שיורית לאחר ההדבקה הראשונית ב- COVID-19. המציאות הקשה היא שהם לומדים שחולים רבים שמתאוששים מהזיהום הראשוני ממשיכים לחוות סימפטומים מתמשכים.

עייפות ותשישות פוסט ויראלית כתסמינים לאחר זיהום covid 19

הסבר לסימפטומים אלה הנראים בחולים עם נגיף הקורונה מצביע על פגם אפשרי בתפקוד המיטוכונדריה. זהו חלק חשוב מהתאים המעורבים בייצור ורגולציה של אנרגיה. תיאוריה אחרת מצביעה על הפרעה במערכת הלימפה המנקזת חלק מסוים במוח המכונה צלחת המסננת. הפגם משפיע על תאים מיוחדים המכונים מיקרוגליה המקיפים נוירונים או תאי מוח. בנוסף, הפרעה זו יכולה להיות על פי מחקרים לגרום להצטברות של תרכובות דלקתיות. התסמינים כוללים עייפות, קשיי ריכוז וערפל מוחי. עדיין אין טיפולים מאושרים לעייפות פוסט -ויראלית, אך מומחים טוענים שחולים עם תסמונת כזו יכולים להשתפר עם הזמן.