על פי מחקר חדש, E Coli Nissle, זן של Escherichia coli, הוכח כבלתי מזיק לרקמות המעי. בנוסף, זנים פרוביוטיים אלה יכולים להגן על המעיים מפני enterohaemorrhagic E. coli (EHEC). האחרון הוא פתוגן המייצר רעל משיגה. ל- E. coli יש ראפ גרוע מכיוון שכמה זנים פתוגניים עלולים לגרום לתסמינים חמורים ואף מסכני חיים. הזן הקומנסלי E Coli Nissle שימש כפרוביוטיקה במשך יותר ממאה שנים ושימש לאחרונה לטיפול בהפרעות מעיים כולל קוליטיס כיבית.

חיידקי מעיים טובים מזן E Coli Nissle

טכנאי מעבדה צעיר מיקרוביולוגיה e coli nissle strain מחקר שימושי

חוקרים מאוניברסיטת סינסינטי רצו להבין האם זן זה של חיידקים יכול להגן גם על רקמת המעי מפני EHEC ופתוגנים אחרים. הם בחנו את ההשפעות המגינות של הפרוביוטיקה באמצעות אורגנואידים במעיים אנושיים, שהם מודלים ניסיוניים של רקמות אמיתיות שמקורן בתאי גזע. החוקרים הזריקו לראשונה לאורגנואידים את E Coli Nissle וגילו כי החיידק אינו מזיק. הוא לא פגע במחסום האפיתל שנוצר על ידי השכבה החיצונית המגוננת של האורגנואיד. לאחר מכן, בניסויים נפרדים, הם הזריקו אורגנואידים מ- enterohaemorrhagic E. coli. הפתוגן הזה מייצר רעל משיגה, שגורם למיליוני חולים ואף הורג אלפי אנשים, בעיקר ילדים, מדי שנה. ה- EHEC פרץ במהירות את מחסום האפיתל באורגנואידים.

מחקר חיידקי מעיים מיקרוביום e coli nissle nassle 1917

לאחר מכן החוקרים טיפלו מראש ברקמת המעי ב- E Coli Nissle והזריקו EHEC 12 שעות מאוחר יותר. כאן זן ה- E. coli ניסל הוכיח את עצמו כמגן בשנת 1917. למרות שה- EHEC גדל ברקמה, הוא לא הרס את מחסום האפיתל. במקביל, אוכלוסיית ניסלה ברקמה פחתה במהירות. החוקרים הבחינו באותן השפעות כאשר הזריקו לרקמת מעיים מוקדמת א -קולי uropathogenic. זהו הזן האחראי לרוב הדלקות בדרכי השתן. ביסודו של דבר, ה- Nissle נהרג על ידי החיידקים הפתוגניים, אך הדבר איפשר למעי לעמוד בנזקים טוב יותר.

תוצאות מחקר מבטיחות

מדען במעבדה מתאר דגימות מחיידקי מעיים

התוצאות מצביעות על כך שזן E Coli Nissle עשוי להציע יתרונות בכך שהוא לא מעכב ישירות את הזנים הפתוגניים. במקום זאת, החיידק משתמש במנגנוני הגנה בתא עצמו, כך שהפרוביוטיקה הטבעית יכולה לסייע במניעת זיהומים חמורים ב- EHEC. עם זאת, התוצאות גם מצביעות על כך שניסלה עשויה להיות רגישה לפאג מרעל השיגה. זה יגביל את התועלת של הפרוביוטיקה כטיפול. המדענים גם מזהירים כי יש צורך במחקרים נוספים כדי להבין טוב יותר את האינטראקציות המורכבות של מיני חיידקים בסביבה בעולם האמיתי.

תיאור מפורט של ההשפעות של רעלן שיגה במעי

המחקר מתמקד בחיידקים המייצרים את רעלן השיגה, כגון EHEC. ברגע שילדים מקבלים EHEC, הרופאים יכולים לתת להם רק נוזלים ולתמוך בהם. בגלל זה, החוקרים הם של זה פוטנציאל המחקר נלהב. זה יכול לשמש מודל להבנה טובה יותר של מיקרוביום המעיים ומהווה פריצת דרך משמעותית. פתוגנים רבים כאלה הם ספציפיים, ואורגנואידים מועילים מאוד ללימוד אירועים מוקדמים. אורגנואידים מציעים לפחות יתרון אחד נוסף על פני עכברים. עכברי מעבדה אינם מתאימים לחקירות מסוג זה.