רוב האנשים כבר יודעים שחומרים מזינים ותוספי מזון נוגדי חמצון טובים לבריאות, אבל מהם נוגדי חמצון באמת? רבים עשויים שלא להבין לגמרי כיצד חומרים אלה פועלים בגוף. על פי מאמר אחד, המילה נוגדי חמצון היא אחד המונחים המבלבלים ביותר שעדיין לא מוגדרים בבירור בספרות המדעית. מאמר זה מעמיק בתוכו ומסביר מה היתרונות והסיכונים הבריאותיים שלו.

מהם נוגדי חמצון ביחס לתכנית האכילה?

תוכנית גמילה ותזונה עם חומצות שומן אומגה 3 מכמוסות

נוגדי חמצון הם תרכובות המפחיתות או מעכבות נזק לתאים על ידי נטרול מולקולות הנקראות רדיקלים חופשיים. בהתאם, לרדיקלים החופשיים יש אחד או יותר אלקטרונים לא מזוגגים במסלולם החיצוני. זה הופך אותם ליציבים ותגובתיים ביותר. הגוף יוצר אותם באמצעות תהליכים מטבוליים אנדוגניים רגילים, כולל ייצור אנרגיה. הם מיוצרים גם באורגניזם בתגובה לגורמים סביבתיים ואורח חיים כגון חשיפה לשמש, עישון, צריכת אלכוהול ועוד. לכן, נוגדי חמצון מעכבים את התהליך הנקרא חמצון, היוצר רדיקלים חופשיים הגורמים לנזק לתאים. תרכובות אלו מתקיימות בבטחה עם רדיקלים חופשיים ומנטרלות אותן לפני שהן עלולות לפגוע בחלבונים, שומנים ו- DNA. בנוסף, מתח חמצוני מתרחש כאשר יש יותר מדי רדיקלים חופשיים בגוף. חוסר איזון זה יכול להתרחש עקב ייצור מוגזם של רדיקלים חופשיים או ירידה בהגנות נוגדי חמצון. לדוגמה, למחלות כרוניות רבות, כולל מחלות לב וסרטן, יש קשר לנזקים מתקדמים של רדיקלים חופשיים.

תזונה בריאה עם ויטמין B3 ממוצרים טבעיים

הגוף מייצר גם נוגדי חמצון מטבוליים באמצעות חילוף חומרים. אלה כוללים חומצה ליפואית, גלוטתיון, קואנזים Q10, מלטונין, חומצת שתן, L-arginine, בילירובין וטרנספרין. עם זאת, ישנם כמה נוגדי חמצון שהגוף אינו יכול לייצר. המשמעות היא שיש ליטול אותם באמצעות מזון או באמצעות תוספי תזונה. נוגדי חמצון תזונתיים כאלה כוללים קרוטנואידים, ויטמינים נוגדי חמצון כולל ויטמינים C ו- E, סלניום, מנגן, אבץ, פלבנואידים ושומני אומגה 3 ואומגה 6. נוגדי חמצון תזונתיים ותוספים מקבלים את מירב תשומת הלב בעולם התזונה. בהתאם לכך, תזונה עשירה בנוגדי חמצון יכולה לסייע בחיזוק ההגנה נוגדת החמצון של הגוף.

מזון מול תוספי תזונה

מזונות נוגדי חמצון בשילוב עם תוספי תזונה כחלק מתזונה

תוספי תזונה מכילים בדרך כלל מינונים מרוכזים של נוגדי חמצון מבודדים, שיכולים להיות בעלי השפעות בריאותיות שונות מאשר מזונות עשירים בנוגדי חמצון. למרות שתוספים כאלה הם מזינים וחשובים ביותר לבריאות, נטילת מנה גבוהה מאוד של נוגדי חמצון אינה מתאימה לכולם. בנוסף, תוסף כזה יכול אפילו להזיק לאנשים מסוימים. עם זאת, הקשר בין נוגדי חמצון משלימים למניעת מחלות פחות ברור. לדוגמה, מדענים קישרו תוספי ויטמין E לסיכון מוגבר לסרטן הערמונית אצל גברים בריאים. באופן דומה, מחקרים מקשרים תוסף בטא קרוטן לאחד סיכון מוגבר לסרטן ריאות בקרב מעשנים.

מהם נוגדי חמצון הקשורים לבריאות מתח חמצוני

מנגד, מחקר קשר באופן עקבי דיאטה עשירה בנוגדי חמצון עשירים בירקות, פירות, תבלינים ומקורות טבעיים אחרים של נוגדי חמצון להפחתת הסיכון למחלות. לא נמצאו קשרים עם השלכות מזיקות. מסיבה זו, תזונאים ממליצים לצרוך נוגדי חמצון על פני מוצרים טבעיים. הם אינם ממליצים ליטול תוספי מינון גבוהים אלא אם כן הומלץ במיוחד על ידי רופא. על פי מחקר זה נוגדי חמצון יכולים להיספג בצורה הטובה ביותר באמצעות מזון ומשקאות כגון ירקות, פירות, אגוזים, דגים, תבלינים ותה..