כאשר תזונאים רבים המליצו על דיאטות שנויות במחלוקת בימים אלה, חוקרים ערכו מחקר על דיאטות שיכולות למנוע שבץ. על פי תוצאות המחקר שפורסמו, סוגי מזון שונים קשורים בהתאמה לסיכון לשבץ מוחי. המחקר הנוכחי של יותר מ -418,000 אנשים בתשע מדינות אירופה בדק שבץ איסכמי ושבץ דימומי בנפרד.

ניתן להשתמש במניעת שבץ?

פירות וירקות כמו גם מוצרי דגנים מלאים עם סיבים וויטמינים לתזונה בריאה בשקית רשת

עד כה, רוב המחקרים בדקו את הקשר בין תזונה להפרעות מוחיות או התמקדו רק בשבץ איסכמי. מחקר זה מצא כי צריכה גבוהה יותר של פירות, ירקות, סיבים, חלב, גבינה או יוגורט קשורה בסיכון נמוך יותר לשבץ איסכמי. עם זאת, אין קשר מובהק עם סיכון נמוך יותר לשבץ דימומי. צריכה גבוהה יותר של ביצים הייתה קשורה אפוא לסיכון גבוה יותר לשבץ דימומי. עם זאת, זה לא המקרה של שבץ איסכמי.

שבץ איסכמי מונע סתימה של העורק המוביל למוח

שבץ איסכמי מתרחש כאשר קריש דם חוסם עורק המספק דם למוח. עם זאת, זה יכול להיווצר גם במקומות אחרים בגוף ולנסוע למוח. שבץ דימומי מתרחש כאשר יש דימום במוח הפוגע בתאים הסמוכים. כ -85% מהשבץ מוחי הוא איסכמי ו -15% הם דימום. זהו גורם המוות השני בעולם. הממצא העיקרי של המחקר הוא שצריכת הסיבים כמו גם פירות וירקות עלתה בחדות. זה קשור לסיכון נמוך יותר ובסופו של דבר מסייע במניעת שבץ איסכמי. זה תואם גם את ההנחיות האירופיות הנוכחיות. לכן יש לייעץ לציבור להגדיל את צריכת הסיבים מדגנים מלאים ומפירות וירקות אם הם לא עומדים בהנחיות אלה..

תוצאות מחקר

הדמיית תהודה מגנטית של המוח בשבץ דימומי

גורמי סיכון אחרים, כגון רמות כולסטרול או השמנה, משפיעים גם הם על שני תת הסוגים של שבץ. הכמות הכוללת של סיבים מפירות, ירקות, דגנים, קטניות, אגוזים וזרעים שבני אדם אכלו קשורה להפחתה הפוטנציאלית הגדולה ביותר בסיכון לשבץ איסכמי. כל 10 גרם צריכת סיבים נוספים ליום נקשרה בסיכון נמוך ב -23%. זה מתאים לשני מקרים פחות לכל 1000 תושבים במשך עשר שנים. פירות וירקות בלבד היו קשורים לסיכון נמוך ב -13% לכל 200 גרם ליום. בהתאם, זה מהווה מקרה אחד פחות לכל 1000 תושבים במשך עשר שנים. אף מזון לא היה קשור לסיכון גבוה יותר באופן סטטיסטי לשבץ איסכמי.

לדוגמה, שתי פרוסות עבות של לחם מלא מספקות כ -6.6 גרם סיבים, בעוד מנה אחת של ברוקולי היא כ -3 גרם. תפוח בשל ולא קלוף מכיל כ -1.2 גרם סיבים. החברה האירופית לקרדיולוגיה (ESC) והמשרד האזורי של ארגון הבריאות העולמי לאירופה ממליצים לצרוך לפחות 400 גרם של פירות וירקות ביום. אחרת, 30-45 גרם סיבים ליום הם מנה מומלצת לא פחות.

מוצרים טבעיים ומזונות בריאים כמו עגבניות קטניות ודגים שנאספים סביב צלחת שחורה

המחברים המחקר נמצא כי על כל 20 גרם של ביצים המתווספות מדי יום, קיים סיכון גבוה ב -25% לשבץ דימומי. החוקרים טוענים שהקשרים שמצאו בין מזונות שונים לבין שבץ איסכמי ודמם יכול להיות מוסבר בין השאר על ידי ההשפעות על לחץ הדם והכולסטרול. קבוצות מזון שנחקרו כללו בשר ומוצרי בשר מעובדים, דגים ומוצרי דגים (דגים לבנים ודגים שומניים), מוצרי חלב (כולל חלב, יוגורט, גבינה), ביצים, דגנים ומוצרי דגנים, פירות וירקות (משולבים ומופרדים), קטניות , אגוזים וזרעים וסיבים (סה”כ סיבים ודגנים, סיבי פירות וירקות).