כל כמה שעות התינוק מתעורר ובדרך זו קוטע גם את שינה ההורים. לא רק הורים טריים מכירים את הבעיה. גם אחרי חודשים, ואפילו בשנים הראשונות, זה רחוק מלהיות נדיר. בשלב כלשהו התשישות הופכת ניכרת ואין זה פלא כי במוקדם או במאוחר אמהות ואבות מחפשים תרופת פלא או טריק שיסייעו לעצמם ולילדם. המטרה הגדולה כאן היא לישון כל הלילה – חלום של כל אמא. ואתה לא צריך לחפש רחוק כדי למצוא עצות וטריקים כביכול. אחת מהן היא שיטה מאוד שנויה במחלוקת: לגרום לתינוק לבכות.

לתת לתינוק לבכות - החסרונות וההשלכות של השיטה

הורים השתמשו בשיטה זו לפני עשרות שנים. מה שנקרא בכי מבוקר, המכונה גם שיטת פרבר, ידוע מאוד, בו הילד מורגל בהדרגה לישון כל הלילה והמרווחים בין הבכי מתארכים בהדרגה. אבל האם אפשר לתת לתינוק לבכות? מדענים ורופאים רבים מתנגדים בהחלט לשיטות אלה ודומות להן. על פי מחקרים, אמורה להיות להם השפעה שלילית על התפתחות התינוק או הילד.

לגרום לתינוק לבכות לישון או לא?

האם מותר לגרום לתינוק לבכות במיטה כדי להירדם

היום אנו מסבירים לכם מדוע זה כך. גלה מה קורה כשאתה גורם לתינוקות לבכות, מה גורם לתינוקות ופעוטות להתעורר לעתים קרובות כל כך בלילה, ומדוע הם מתקשים להירדם. לבסוף, ניתן לכם תשובות לשתי שאלות חשובות נוספות: מתי תינוקות יכולים לישון כל הלילה וכיצד הילד שלי יכול ללמוד להישאר ישן??

לגרום לתינוק לבכות ללמוד להישאר ישן – המיתוס והאמת

אם אתה נותן לילד לצרוח, רמת הלחץ שלו עולה, מה שבטווח הארוך מזיק לבריאותו

תינוקות לא יכולים לישון כל הלילה. גם אנחנו המבוגרים מתעוררים באותו אופן. ההבדל הוא שאנחנו לא יכולים לזכור את זה בבוקר. יש גם הסבר פשוט לרגעי ההתבגרות האלה שקשור למוצאנו ולטבע שלנו.

למעשה, זהו תפקיד הגנה של הגוף. כשאנחנו בני האדם עדיין גרנו במערות, זה היה מסוכן בלילה. שינה היא רגע של חולשה שטורפים יכולים לנצל ממנה. אז התינוק רוצה לוודא שהם עדיין בטוחים בזמן שהם ישנים. הוא גם מרגיש בטוח כאשר הוא קרוב לאמו מכיוון שהוא מוגן שם מפני הקפאה. לכן תינוקות מתעוררים באופן קבוע כדי לבדוק אם האפוטרופוסים שלהם, כלומר הוריהם, עדיין נמצאים שם כדי לטפל בהם.

הורמוני לחץ מביאים את האיברים החיוניים לתנופה, דבר המזיק לטווח הארוך

"אבל אנחנו כבר לא חיים במערות, זאבים לא יכולים לתקוף אותנו ובזכות החימום הוא חם מסביב לשעון", יכול להיות שאתה חושב עכשיו. ובכן, התינוק אינו יודע או מבין זאת. הגוף שלו פועל אינסטינקטיבית, הכל "עובד" באופן אוטומטי.

כשאתה גורם לתינוק לבכות אתה מכניס אותו למצב של פחד. זה מרגיש לבד וללא הגנה. וזה לא רק המצב כשאתה גורם לבכי של תינוק. גם ילדים קטנים צריכים להיות רגועים על ידי הוריהם.

לגרום לבייבי לבכות – אבל למה נראה שזה באמת עובד?

ילדים ומבוגרים מתעוררים באופן טבעי מספר פעמים במהלך הלילה

אבל מכיוון שחינוך מסוג זה הפך להיות כל כך פופולרי, חייב להיות בזה משהו, נכון? למעשה, נראה שהשיטה עובדת. אז לתת לתינוק לבכות במיטה זה לא כל כך לא בסדר, נכון? אחרי כמה ימים או לילות, הילד כבר לא בוכה לעצמו לישון ואפילו בלילה זה כבר לא מורגש. ודווקא המלים האחרונות של המשפט הזה הן המכריעות כאן: זה כבר לא מורגש. יש להבין זאת כך:

האמון הבסיסי מופרע כאשר אתה נותן לתינוק לבכות

האם כדאי לגרום לתינוק לבכות??

כאשר אתה נותן לתינוק לבכות בלילה, משתחררים הורמוני לחץ שמטרתם לסייע ליצור חי לשרוד. הדופק עולה, כל האיברים החיוניים מסופקים עם יותר דם והעור ואיברים פנימיים משניים במקום פחות. המוח נכבה כך שהחשיבה נעצרת ורק פעולת רפלקס המשמשת לשרוד תפקודים. הכל פועל במלוא המהירות וההורמונים דורשים מהגוף הרבה. בטווח הארוך זה פוגע בבריאות.

תינוקות לא יכולים לישון לבד וזקוקים לעזרה הורית

אם התינוק או הפעוט נהיה רגוע ונרדם לאחר פרק זמן מסוים, אין זה סימן שלימדת אותם כיצד להירדם ולהישאר לבד. אם תיתן לתינוק לבכות, הוא פשוט נרדם מותש. הוא נהיה רגוע כי הוא מבין באופן אינסטינקטיבי שאף אחד לא יבוא ועדיף להיות רגוע כדי לא למשוך טורפים ולחסוך באנרגיה.

מכיוון שהמוח נכבה, התינוק אינו מרגיש פאניקה או פחד, אך גם לא תחושת רעב או צמא אם הדבר אמור להתרחש בלילה. כמו כן, הוא אינו מתריע בפניך על חיתול מלא או כאשר הוא חם מדי או קר מדי. אז אם אתה גורם לילד לצרוח לישון, הוא רק לומד לדכא את צרכיו.

כך שגם תינוק יכול ללמוד לישון או לא?

ילדים שאינם בוכים לישון מאוזנים יותר רגשית

לא. הטבע התכוון שאנו בני האדם, בין אם תינוקות, ילדים או מבוגרים, נתעורר במרווחי זמן קבועים ובדרך זו נבדוק האם אנו בטוחים. אז אם אתה חושב שלימדת את התינוק שלך להישאר לישון בכך שגרמת לו לבכות, אתה טועה. זה פשוט לא מוחה יותר כי זה לא הגיוני בעיניו.

אז אם התינוק מתעורר בלילה, הוא פשוט שוכב שם ומכבה שוב כדי לא להבחין בצרכיו שלא לצורך ולמשוך טורפים אחרים. ביולוגים מתייחסים לזה כאל קשיחות הגנה. הורים שחוויותיהם של שיטת פרבר חיוביות כנראה אינם מודעים לעובדות אלה ואינם מבינים שהם למעשה לא השיגו דבר חיובי..

לגרום לתינוק לבכות – עקוב

לתת לתינוק לבכות יכולות להיות השלכות פסיכולוגיות

דבר אחד, אם תיתן לתינוק לבכות, הוא יאבד את הביטחון בך כהורה. הקשר בין אם לילד מופרע. אתה פוגע באמון הבסיסי כאשר אתה נותן לתינוק לבכות. עד כמה ההשפעות חזקות בילדות ובבגרות מאוחרות יותר תלויות באופן טבעי בגורמים רבים אחרים, כגון המידה שבה הקשר מעוצב בדרכים אחרות. אבל זה לא הכל.

ילדים צריכים להיות קרובים לאמם או לאביהם כדי להרגיש בטוחים

למה לא לגרום לבייבי לבכות?

כמו אצל מבוגרים, מתח רב מדי משפיע על המערכת החיסונית. אם אתה נותן לתינוק לבכות כשהוא לא רוצה לישון, הוא יחלש והילד יהיה חולה בתדירות גבוהה יותר. בשנים מאוחרות יותר, ילדים שנלחצים מאוד בגיל צעיר מתמודדים בצורה קשה יותר עם מצבי לחץ, הם נרגשים יותר בקלות ובעיות שינה, הפרעות חרדה ובעיות למידה עלולות להתרחש. לגרום לתינוק או לפעוט שלך לצרוח גם מגביר את הסיכון לסבול מאוחר יותר מדיכאון או להתמכר.

קושי להירדם ולהישאר ישן הוא תקין במשך 3 עד 4 השנים הראשונות

השלכות אפשריות של מתח כאשר אתה גורם לפעוט או לתינוק לבכות לישון, מסוכם שוב בקצרה:

 • חוסר אמון וחוסר יציבות רגשית
 • מערכת החיסון מוחלשת עקב השפעות ההורמונים על מערכת העצבים המרכזית וכתוצאה מכך מחלות תכופות יותר
 • בעיות שינה
 • בעיות למידה
 • בעיות בהתמודדות עם לחץ
 • הפרעת חרדה
 • שקעים
 • תלות
 • פגיעה בצמיחה

התינוק בוכה בעצמו לישון למרות נוכחות ההורים

תינוקות בוכים נרגעים באמצעים רגועים ומונוטוניים

עכשיו אתה לא צריך לדאוג אם הילד שלך צורח ובוכה למרות הנוכחות שלך. זה די רגיל, כי אין דרך אחרת ליצורים הקטנים לתקשר שהם מפספסים משהו. אבל כמה זמן אפשר לתת לתינוק לבכות??

הילד לא רוצה לישון – תנו לצרוח?

כל עוד אתה בעניין, מחזיק אותו בזרועותיך או מנסה אחרת להרגיע אותו ולעזור לו לחזור לישון, צרחה לא תהיה בעיה. כי במקרה הזה אין שאלה של צעקות. בעזרת הטיפול האוהב שאתה נותן לילדך בדרך זו, תעזור לו להתייצב ולנוח. הם עוזרים להוריד שוב את רמת המתח ובכך מונעים שחרור קבוע של הורמוני לחץ.

בעת חיבוק, המוח מייצר את האוקסיטוצין המרגיע, המפרק הורמוני לחץ

במקום זאת, אם אתה נמנע מלגרום לילדך לבכות לישון ובמקום זאת להתרפק או פשוט להיות שם עם התינוק שלך, הורמונים אחרים יעזרו לך להירדם. לאחר מכן המוח משחרר אוקסיטוצין, הידוע גם בשם הורמון החיבוק ואשר עזר לנו לסבול את הכאב מלידה. יש לו השפעה מרגיעה וגם מוריד את רמות הורמון הלחץ אצל התינוק או הילד שעלו במהלך הבכי. המתח מופחת. עם זאת, אם הילד נרדם ללא הורמון זה, הרמה תישאר גבוהה.

טקסים להירדם כמו רחצה, שירה או סיפורים יכולים לעזור לך להירדם מהר יותר

גם אם התינוק לא נרגע לאחר תקופה ארוכה, אל תוותרו ותינו לתינוק לבכות לישון. במצב מלחיץ זה, ההורים מנסים תוך זמן קצר שיטות רבות ושונות להרדים את התינוק – תחילה על כדור התרגיל, אחר כך בהליכה הלוך ושוב, ואז שוב במנשא, בסיפור סיפורים או שירה…

במקום לגרום לתינוק לבכות, יש לנחם אותו

אולם הכוונה הטובה מעצבנת את התינוק עוד יותר ומציפה אותו. במקום זאת, היצמדו לשיטה אחת ושמרו עליה לפי המוטו "פחות זה יותר" בְּ. לדוגמה, חלק מהתינוקות מגיבים בחיוב לרעש לבן או לרעש המונוטוני של מייבש שיער. אבל גם אם אתה משתמש באחת מהשיטות האלה לתינוק שלך, אתה לא צריך להשאיר אותו לבד לישון, אלא להשתמש בנוכחותך כדי להרגיע אותו. כמו כן, ודא שכל השאר תקין:

 • האם הוא חם מדי או קר מדי?
 • יכול להיות שהילד סובל מכאבים?
 • האם החיתול מלא או שאולי הוא צריך להיות בסיר?
 • האם התינוק רעב??
 • תינוקות שזה עתה נולדו מסמנים כאשר הם רוצים לעשות את העסק שלהם ולהתרחק. אולי זו הסיבה לבכי??

מתי התינוק צריך לישון כל הלילה?

מתי לומדים תינוקות ופעוטות לישון כל הלילה?

מתי פעוטות ישנים כל הלילה או כשתינוקות נולדים היא אחת השאלות הגדולות שההורים שואלים את עצמם. כל אמא חולמת על לילה ארוך ואם אתה שומע מאימהות אחרות כמה טוב הילדים שלהן כבר ישנים, הצורך גדל עוד יותר. בנוסף, קיים החשש שתעשה משהו לא בסדר בעצמך. שנת תינוקות היא לא רק אינדיבידואלית אלא גם יחסית.

לצרוח ולגרום לך לבכות היא חוויה טראומטית לתינוקות ולילדים

מצד אחד, להישאר ישן פירושו משהו אחר בכל שלב גיל. תינוקות, למשל, לעיתים רחוקות יכולים לישון 8 שעות מלאות מכיוון שהם עדיין אוכלים חלב ונהיים רעבים לאחר כמה שעות. שלבי גדילה, בקיעת שיניים, חוויות מרגשות במהלך היום או חיתול מלא משפיעים גם הם על השינה. עם תחילת המזון המשלים, משך השינה משתנה גם הוא, מכיוון שמנקודת זמן מסוימת לגוף יש מספיק מזון מהיום כדי לעבור את הלילה..

התינוק לא ישן במשך 12 החודשים וזה נורמלי

תינוק 12 חודשים כבר לא ישן כל הלילה

אז שלבי השינה משתנים בהתאם לגיל, לעלייה בגדילה ולגורמים אחרים. הילד שלך בן שנה לא ישן כל הלילה למרות שלא הייתה בו בעיה? זה גם נורמלי ויכול להשתנות שוב בקרוב.

אם אתה נותן לתינוק לבכות, הוא לא ילמד איך לישון כל הלילה

תינוק 15 חודשים לא ישן כל הלילה – האם זה עדיין נורמלי בגיל זה?

בנוסף, כל ילד זקוק לצורך אינדיבידואלי בקרבה ובחיבה. חלקם רגישים ותלויים יותר בנוכחותם של אמא ואבא, בעוד שאחרים פחות זקוקים להם. זו הסיבה שחלק מהילדים מפסיקים לחפש את הוריהם בזמן שהם מתעוררים בלילה, בעוד שאחרים לוקח יותר זמן לעשות זאת.

באופן כללי, עליך להיות מוכן לעובדה כי סביר להניח שיהיו הפרעות ליליות תכופות במשך 3 עד 4 השנים הראשונות. אולם עם הזמן תינוקות וילדים נוטים למצוא את הדרך חזרה לישון ביתר קלות, בתנאי שאתה שם בשבילם.

שגרת יום קבועה מקלה על תינוקות וילדים להירדם

תינוקות יכולים ללמוד לישון בלי לבכות אם אתה מתרגל לשגרה יומית קבועה. הילד שלך, בן 9 חודשים, לא ישן כל הלילה? לאחר מכן תוכל לנסות להשתמש באותו קצב יומי. התינוק צריך לדעת למה לצפות ומתי. ארוחות, טיולים והליכה במקביל, כמו גם טקסים לפני השינה כמו אמבטיה, סיפור או שיר שמכינים את הילד לזמן שינה יכולים לעזור לו למצוא את הדרך לישון ביתר קלות ואז לישון רגוע יותר. . למרות שזה לא ערובה, כדאי לנסות, וזה תמיד טוב יותר מאשר לתת לתינוק לבכות בלילה.

במקרים אחרים, לגרום לתינוק או לפעוט לבכות

פעוטות מתריסים וצורחים במהלך היום מוצפים וזקוקים לחיבה אוהבת

המיתוס שיש להתעלם מבכי ותינוקות וילדים בוכים אינו חל רק על הירדמות והישנה. תינוקות יכולים לקבל התקפי בכי ובוכה במהלך היום. טיפ תכוף הוא אם כן: תנו לילד או לתינוק לבכות. הסיבות אם אתה גורם לילד או לתינוק שלך לבכות הן אם לא כשמדובר בהירדמות. ילדים לא בוכים בלי סיבה. לתינוקות יש צרכים שהם מבטאים בדרך זו.

לפעוטות יכולות להיות תקופות של התרסה ולבכות בכל עת וזקוקות לנחמה ולחיבה

בעוד פעוטות בדרך כלל יכולים לזהות צרכים כגון רעב, צמא או עסקים בדרכים אחרות, צרחות הן בדרך כלל הגורם להציף אותן. הקטנים לומדים ומגלים כל כך הרבה דברים חדשים עכשיו וזה יכול להיות מתיש מאוד. לעתים קרובות הילדים אינם יכולים להתמודד עם מצב מסוים במהלך התקפי צרחות ואז הם זקוקים לעזרה ולרוגע של אמם או אביהם. במקום זאת, בורות, נזיפות או אפילו צעקות לאחור הציפו את הילד עוד יותר. ההשלכות זהות, אם אתה נותן לילד לצרוח בלילה.