גירוד, עור אדמומי ופריחות עור תכופות: כעשירית מכל הילדים ו -3% מהמבוגרים בגרמניה נאבקים עם נוירודרמטיטיס. מחלת העור מאופיינת במהלך לסירוגין. כרגע לא ברור מה בדיוק גורם למחלה. חלק מאלרגיות למזון נחשבות לעוררות אפשריות. הקשר בין צריכת מזונות מסוימים לשלב עם תלונות חריפות אף הוכח מדעית. אולם מכיוון שהמחלה שונה אצל כולם, הרופאים מתאימים את הטיפול או התזונה לצרכים האישיים של כל מטופל. עם זאת, ישנם מספר קווים מנחים ממה להימנע וממה לאכול בבטחה. אנו נותנים לך כמה טיפים לתזונת האקזמה שלך ונסביר אילו מאכלים יכולים לעזור להקל על הסימפטומים ואילו מאכלים עלולים להחמיר אותם..

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס: הסיבות שונות

התלקחות אקזמה הימנע מטיפים למבוגרים ולילדים ותינוקות

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור שיכולה להופיע לראשונה כתינוק. החוקרים הראו כי תינוקות הסובלים מהשלב הראשון של נוירודרמטיטיס מתחת לגיל שנה יכולים לפתח אלרגיות למזון מאוחר יותר. ברוב הילדים הקטנים שנפגעו ניתן לקבוע אלרגיה כזו על ידי בדיקת אלרגיה. החדשות הטובות: פעוטות מפתחים לעיתים קרובות את מחלת העור עד גיל 14 ומתבגרים ומבוגרים בגילאי 20 עד 30 סובלים מאקזמה בתדירות נמוכה יותר. אבל אם הילדים יפתחו אלרגיה למזון, הם יצטרכו להתמודד עם זה לכל החיים. לכן חשוב יותר לדון עם רופא הילדים בתזונה הנכונה לתינוקות. להלן מספר עצות שתוכל להשתמש בהן כמדריך:

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס: תינוק

דיאטה בתינוק עם אקזמה מאיזה מרכיבים להימנע

תינוקות יכולים לסבול מחוסר סובלנות מזון כמו גם מאלרגיות. זה האחרון יכול לעורר את מחלת העור נוירודרמטיטיס. אך כיצד ניתן להבחין בין השניים כאשר התסמינים למעשה דומים מאוד?

קבעו תזונה באטופיק דרמטיטיס באלרגיות לתינוקות ובחרו מזון תינוקות היפואלרגני

אלרגיות: בתינוקות ופעוטות מתחת לגיל 10, נוגדנים מסוג IgE נמצאים לרוב לאחר בדיקה. IgE, קיצור של אימונוגלובולין E, הוא חומר שהגוף מייצר כהגנה מפני וירוסים וחיידקים מזיקים. במקרה של אלרגיה, הנוגדן נוצר כהגנה מפני מזון לא מזיק למעשה. ילדים רבים גדלים מתוך חוסר סובלנות זו. לא ברור מדוע תינוקות מפתחים תחילה אלרגיה ולאחר מכן מפתחים סובלנות.

חוסר תאימות: סבירות גבוהה יותר לחוסר סובלנות הן בעיות עיכול. המשמעות היא שהתינוק לא יכול לעכל מזונות מסוימים. התסמינים הם בעיקר שלשולים, גזים וקוליק. חוסר סובלנות לא צומח.

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות מציגה לאט מזונות חדשים

הדיאטה לאטופיק דרמטיטיס להסתובב יכול להיות אתגר של ממש. באופן אידיאלי, יש להניק תינוקות או להאכיל אותם בתכשיר מנוסח הידרוליזה לפחות במשך 6 החודשים הראשונים. החל מחצי שנה מתבצעת בדיקת אלרגיה לחלב פרה, חיטה, ביצים ואולי אגוזים שונים. ברוב המקרים ההורים יכולים לקבוע אלרגיות ללא בדיקה. הסיבה לכך היא שרוב התינוקות מתחת לגיל שנה חווים אדמומיות של העור שעה עד שעתיים לאחר בליעת אלרגנים..

להורים מומלץ לעבוד עם רופא הילדים שלהם על מנת לפתח תוכנית תזונה ולהציג בהדרגה מזונות משלימים, תוך הוספת מרכיב חדש כל 4-5 ימים. בדרך זו ניתן לקבוע בזמן טוב אם התינוק יכול לסבול היטב את המרכיב החדש או לא.

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס אצל ילדים

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס אצל ילדים ללא סוכר אכל תפוחים

בניגוד לתינוקות, בדיקות יכולות לקבוע אלרגיות או אי סבילות ברוב הילדים בגיל הגן ובבית הספר. אם יש חשד לאלרגיה למזון, רופא הילדים בדרך כלל מבצע בדיקות פרובוקציה. דיאטת ההשמטה כביכול היא אלטרנטיבה. ניתן לקבוע אי סבילות כגון אי סבילות לפרוקטוז בעזרת בדיקת נשיפה.

אם מופיעים התסמינים הראשונים של מחלת העור נוירודרמטיטיס, אז ברוב המקרים יש צורך בשינוי התזונה. העיקר כאן הוא ליצור תוכנית תזונה יחד עם רופא. כמו כן, חשוב להימנע ממזונות שעלולים לעורר את ההתלקחויות או להחמיר את הגירוד.

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס בילדים אוכלים פירות וירקות

המטרה של תוכנית תזונה היא להימנע רק מהגורמים האינדיבידואליים. העקרונות הבסיסיים הבאים חלים:

 • כמה שפחות מוצרי קמח לבן לִצְרוֹך. הם מכילים חומרים יוצרי חומצה שיכולים להבעיר את העור. כחלופה, יש למשל קמח כוסמין, אורז, סויה או דוחן.
 • הימנע לחלוטין מממתקים עם תכולת סוכר גבוהה. הם יכולים לעורר התלקחויות ולהחמיר את הגירוד. כתחליף לביסקוויטים, עוגות, שוקולד ושמנת, אפשר להשתמש בפירות יבשים או בפירות מתוקים מסוימים כמו מנגו. לאחר 1-2 חודשים ניתן להמתיק מאפים תוצרת בית בדבש.

מדוע אטופיק דרמטיטיס ואלרגיות למזון אצל ילדים קשורים

 • חלב פרה, ביצי עוף, דגים, פירות ים, בשר חזיר, עגבניות ופירות הדר נחשבים בדרך כלל למאכלים לעיכול. עם זאת, על ההורים בשום אופן לא להוציא את המאכלים הללו מהתפריט! רק במקרה שנקבעה אלרגיה על ידי בדיקות, הרופא יכול להחליף מזונות מסוימים באחרים. אחרת הצריכה נחשבת בטוחה!
 • לפחות שתי חופן ירקות לאכול מדי יום. ברוקולי, תרד, בצל, שום וחסה כבש ידועים בהשפעותיהם האנטי דלקתיות.
 • לפחות חופן פירות דלי סוכר כמו אוכמניות, קוקוס, תותים, משמשים ואבטיח צורכים מדי יום. אפילו פירות מתוקים כמו תפוחים לא חייבים להיכלל מהתפריט. ישנם כיום זני Idared או Gloster, המכילים מעט מאוד סוכר.

עם זאת, מטופלים קטנים לא צריכים להקפיד על תזונה שקבע רופא הילדים במשך זמן רב מדי. בדרך כלל, רופאים בודקים אם האלרגיה עדיין קיימת כל 6 עד 8 חודשים.

תזונה באטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס מזון שיכול לגרום לאלרגיות

לתזונה נכונה יש השפעה מונעת וטיפולית אצל תינוקות ופעוטות, אך היא יכולה לסייע רק במידה מוגבלת אצל מבוגרים. דבר אחד בטוח: לא ניתן לרפא נוירודרמטיטיס באמצעות דיאטה. עם זאת, אם המבוגרים ישנו את התזונה שלהם, הם יכולים להאריך את המרווחים ללא סימפטומים.

אצל מבוגרים, מחלת העור הכרונית נובעת בעיקר מאלרגיה צולבת. מדובר בתגובה הקשורה לאבקה למזון. מחקרים הראו שאנשים אלרגיים לאבקה מפתחים לעתים קרובות גם אלרגיה למזון. לדוגמה, חולים הסובלים מאלרגיה לאבקני ליבנה חווים גירוד חמור לאחר צריכת פירות כגון אפרסקים, משמשים, דובדבנים ואגוזים כגון אגוזי לוז ואגוזי מלך. להלן דוגמאות נוספות לאלרגיה צולבת:

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס הכינו מתכונים לסלט עם ירקות ופירות ופירות יבשים

 • מי שאלרגי לאבקני תבואה יכול לפתח אלרגיה לקמח תבואה.
 • אנשים שהם אלרגיים בעיקר לאבקני זית עלולים לפתח אלרגיה למזון בפני אננס וחזרת.
 • אבקני הדשא עלולים לגרום לתגובה אלרגית לאפונה, פירות קיווי, סויה, עגבניות ואבטיח.

אולם אצל מבוגרים, סימפטומים של אלרגיה יכולים להופיע לפתע מבלי להיות חולה באלרגיה. זוהי אלרגיה פסאודו. זוהי תגובת יתר לתוספי מזון שבה הגוף משחרר את ההיסטמין המתווך הדלקתי. בניגוד לאלרגיות, בהן שחרור ההיסטמין מופעל על ידי קישור של אלרגנים לנוגדנים, מתרחשת תגובה דלקתית “אקראית” בפסאו -אלרגיה. בסופו של דבר, האדם המושפע חווה תסמינים דמויי אלרגיה מבלי להיות אלרגיים בעצמם. להלן רשימת חומרי ההפעלה האפשריים במזון:

שינוי התזונה שלך לאטופיק דרמטיטיס טיפים למבוגרים ולילדים ותינוקות

 • כמה צבעי אזו כגון טרטרזין (המסומנים על גבי האריזה E102), המשמשים לצביעת ממתקים.
 • חומצה סורבית (הידועה גם בשם חומצה הקסדיאנואית, המופיעה על גבי האריזות כ- E 200) היא אחד מחומרים המשמרים המצויים בממרחי פירות, תוך שימור סוכר, מרגרינה, גבינה וכמה נקניקיות..
 • מונוסודיום גלוטמט (E 621). מאכלים משומרים, מרקי ירקות מיידים או פירה אבקת ותבליני סלט מוכנים מכילים את משפר הטעמים.
 • אספרטיים (E 951) נמצא לעתים קרובות במשקאות “ללא סוכר”, ג’לי, פירות משומרים, ממרחים וריבות..

מה מבוגרים יכולים לאכול עם אטופיק דרמטיטיס ומה לא? למרבה הצער, אין דיאטה כללית לאטופיק דרמטיטיס, אך ישנם כמה עקרונות בסיסיים שאפשר לדבוק בהם. כך ניתן להקל במידה מסוימת על התסמינים:

1. הימנע ממאכלים שנסבלים היטב והחלף אותם במזונות שנסבלים היטב. כמובן, עליך לדון ברשימה עם הרופא שלך תחילה.

כאן אנו מציעים לך שולחן עם המזונות שלעיתים קרובות הם סובלים בצורה גרועה על ידי חולים עם נוירודרמטיטיס, כמו גם את החלופות הבריאות שלהם. טבלה זו צריכה לשמש רק כמדריך, כי בעזרת הרופא שלך תוכל לאורך זמן למיין את המזונות שיכולים באמת לעורר התלקחות אטופיק דרמטיטיס ולהחמיר את התסמינים..

מזון במבט חטוף לאלרגיות ושולחן נוירודרמטיטיס

2. הכינו את האוכל בעצמכם. רק כך ניתן להבטיח שהמנות באמת נטולות חומרים משמרים וצבעים, שאשמים בתגובות פסאודו-אלרגיות. בנוסף, ארוחות מוכנות רבות מכילות עקבות של ביצים, חלב וכו ‘. אפילו בכמויות קטנות, הם יכולים לעורר תגובה אלרגית או פריחה באקזמה.

דיאטה לאטופיק דרמטיטיס הכינו סלט עם מלפפון ושרימפס

3. נסו לצמצם את צריכת המזונות המכילים היסטמין. על פי מחקרים, רוב החולים עם נוירודרמטיטיס סובלים גם מחוסר סובלנות להיסטמין. מזונות עשירים בהיסטמין כוללים נקניקיות נרפאות, מוצרים עם דג כבוש או מלוח, גבינות קשות עם תקופת התבגרות של יותר מחודשיים..

תזונה בריאה לאטופיק דרמטיטיס חשובה כטיפים משתנים למבוגרים

4. הימנע ממשקאות המכילים קפאין אם יש לך פריחה במקרה. הם יכולים להחמיר את הגירוד. בהקשר זה, ישנן אפשרויות חלופיות רבות ועליך לבחור באלטרנטיבה בריאה.

5. לתזונה טבעונית לאטופיק דרמטיטיס יכולות להיות השפעות חיוביות. סיבה חשובה לכך היא שטבעונים מסתמכים על ירקות, פירות וירקות גולמיים. עם זאת, אם תחליט לעשות זאת, עליך ליצור תוכנית תזונה ולהבטיח תזונה מאוזנת. תזונאי יכול לעזור בזה.