כבר זמן רב ידוע שלרוזמרין סגולות רפואיות. התבלין הים תיכוני לא רק בעל השפעה מרגיעה על העצבים ויחד עם זאת ממריץ כאשר הוא מותש, הוא גם משפיע לטובה על לחץ הדם והעיכול. בשל ריחו החזק והנעים, הרוזמרין משמש לא רק במטבח, אלא גם בקוסמטיקה (למשל בסבונים ובשמים), כמו גם במשקאות אלכוהוליים. מחקרים שונים צריכים כעת להוכיח שגם תבלין הרוזמרין משפר את הזיכרון. מהי האמת בטענה זו? האם באמת ניתן לקבוע ולאשר אפקט רוזמרין כזה על ידי מחקרים??

השפעות רוזמרין על המוח

לעורר את המוח בצורה טבעית עם התבלין הים תיכוני

קיימות מספר תיאוריות לגבי השפעות הרוזמרין על המוח. לדבריהם, התבלין הארומטי לא רק צריך לשפר את הזיכרון, אלא גם לעזור לך לחשוב בצורה ברורה יותר. ובשביל זה צריך להספיק לצרוך אותו במנות או בתה רוזמרין או במים.

מחקרים הראו שפשוט שאיפת ריח של שמן רוזמרין משפיעה על המוח בכך שהיא נותנת לו דחיפה. בהמשך, ניכנס לסוגי הצריכה השונים ונסביר את תוצאות המחקר המתאימות.

תשומת הלב: רוזמרין משפיע על תרופות מסוימות, כולל מדללי דם, תרופות לחולי סוכרת ואחרות, ואין לשלב אותן. לכן עליך לברר תחילה עם הרופא שלך לפני שתתחיל לצרוך את התבלין או להתחיל טיפול בו.

אבקת רוזמרין מיובשת

אפקט רוזמרין - אבקת רוזמרין שיפרה את מהירות הזיכרון במחקר אחד

מחקר שנערך על ידי המחלקה לרפואת צמחים במכון סופיה התאילנדי בדק את ההשפעות של רוזמרין בצורת אבקה על 28 משתתפי מחקר קשישים. נעשה שימוש בכמויות קטנות של אבקה מיובשת. החוקרים גילו כי הדבר שיפר את מהירות הזיכרון.

השפעת ניחוח רוזמרין

לריח הצמח השפעה חיובית על הגוף והנפש

היכולת הקוגניטיבית כבר נבדקה על בסיס מחקרים שונים. המשתתפים במחקר ביצעו משימות הערכה חזותית וחיסור שונות. ריח התבלין ניתק. החוקרים מצאו לא רק שככל שהריח חזק יותר, כך מהירות החשיבה ותקינות התשובות טובות יותר, אלא גם שלריח הייתה השפעה חיובית על מצב הרוח של המשתתפים. זה גם מראה שלרוזמרין יש השפעה על הנפש.

היתרונות של ריח הרוזמרין ממחקר אחר הוצגו גם בכנס השנתי של החברה הפסיכולוגית הבריטית. מחקר זה בדק את השפעות הריח על תלמידי בית הספר – קבוצה אחת הייתה בחדר נטול ארומה ואילו השנייה ביצעה משימות זיכרון בחדר שהדיף ריח של רוזמרין. לאחרונים היו תוצאות טובות יותר מבחינת הזיכרון מהאחרת.

אפקט שמן ניחוח רוזמרין

שמן אתרי מקדם ריכוז, משפר את מצב הרוח ומפחית חרדה

53 תלמידים בגילאי 13 עד 15 עברו מבחן דומה. זכרונות התלמידים נבדקו בחדר בו רוסס שמן רוזמרין. התוצאה הייתה שהשמן הקל על הצעירים לזכור תמונות ומספרים.

מים בטעם רוזמרין

למי רוזמרין במקום מים מינרליים פשוטים יש יתרונות למוח

ההשפעות של מי רוזמרין נבדקו גם הן במחקר. החוקרים השוו את ההבדל בין אותם מים בטעם לבין מים מינרליים רגילים. 80 מבוגרים שתו כל אחד 250 מיליליטר ממשקה זה או אחר. המשתתפים שצרכו מי רוזמרין הראו שיפור בתפקוד הקוגניטיבי.

יתרונות שנמצאו גם בעכברים וחולדות

אפקט רוזמרין בחולדות ובעכברים בבדיקה - תפקוד זיכרון טוב יותר

בדיקות שונות נערכו גם לעכברים וחולדות בכל הנוגע להשפעות הרוזמרין – כולן בעלות אותה תוצאה: לצריכת התבלין הים תיכוני יש השפעה חיובית על הזיכרון שלהם. עם זאת, זה לא בהכרח ניתן להעברה לבני אדם. המשמעות היא שהתוצאות יכולות להיות שונות עבור בעלי חיים ובני אדם.

השפעות בריאות הרוזמרין והמוח – מאיפה היתרונות?

מהן הסיבות להשפעות החיוביות של רוזמרין על המוח

למרות שאין הוכחות, קיימות תיאוריות מדוע לרוזמרין עשויה להיות השפעה מסוג זה על המוח. אחד מהם הוא שנוגדי החמצון שהוא מכיל הם סיבה ליתרונותיו. אלה מסייעים לגוף, וכך גם למוח, במהירות רבה יותר לסלק את הנזקים שגורמים רדיקלים חופשיים מדי יום.

כבר הזכרנו שלרוזמרין יש השפעה מסוימת על הנפש שלנו. המרכז הרפואי בפן סטייט מילטון ס. הרשי הצהיר כי נראה כי התבלין מסוגל להפחית חרדה, מה שמוביל לשיפור המיקוד ועשוי לתרום לתוצאות שהוזכרו לעיל..

השפעות רוזמרין על המוח, הזיכרון, הריכוז והתכונות הקוגניטיביות

מחקר שנערך על ידי המחלקה לרפואת צמחים של מכון סופיה התאילנדית, שפורסם ב כתב העת למזון רפואי; מבחן עם ילדי בית הספר מה החברה הפסיכולוגית הבריטית; לימוד עם מי רוזמרין פה; לימוד ה המרכז הרפואי פן סטייט מילטון ס. הרשי