גירעון נפוץ בחברה של היום הוא של יוד ואנשים לרוב נאלצים לפצות על מחסור ביוד. בהתאם ליום המחסור ביוד העולמי, תוכלו לגלות אילו סיבוכים בריאותיים מתעוררים וכיצד ניתן למנוע אותם. בנוסף, זה יכול לגרום לך להיות מודע יותר לצורך שלך במודעות לחוסר תזונתי.

מדוע אנשים צריכים לפצות על מחסור ביוד?

תזונה בריאה עתירת יוד

בשל הרגלי אכילה לא בריאים ואורח חיים לא בריא, חסרים תזונתיים הם בין המחלות ההופכות יותר ויותר נפוצות בקרב אנשים. חומרים מזינים הם תרכובות שהגוף צריך על מנת לבצע פונקציות שונות של הגוף. עם זאת, גוף האדם אינו מייצר את רובו בעצמו ומסתמך על המזון שאנשים בולעים. אי אכילת תזונה בריאה ומאוזנת ולספק לגוף את הכמות הנכונה של חומרים מזינים עלולה לגרום לחוסרים ובכך לשבש את תפקודי הגוף השונים. מחסור תזונתי נפוץ כזה הוא יוד. יום המחסור ביוד העולמי הוא ה -21 באוקטובר בכל שנה. בעוד שרוב האנשים עדיין נזהרים מצריכתם של ויטמינים כמו ויטמין D, ויטמין C ומינרלים כמו סידן וברזל, לעתים קרובות הם שוכחים כי עליך גם לפצות על המחסור ביוד שלך על מנת לבצע פונקציות מסוימות..

לפצות על טבלת מחסור ביוד לפי גיל וצרכי ​​אנשים עם ליקויים

יוד הוא אחד מרכיבי התזונה החשובים ביותר שאדם צריך. הגוף זקוק לו בעיקר מכיוון שהוא יכול לייצר הורמוני בלוטת התריס. הורמוני בלוטת התריס אחראים על חילוף החומרים, התפתחות העצמות, בריאות המוח ותפקודים אחרים. לכן חשוב לקבל מספיק יוד, במיוחד לתינוקות ונשים בהריון. כמות היוד שבני האדם זקוקים לו משתנה בהתאם לגיל. למעלה טבלה המציגה את הצרכים התזונתיים של קבוצות גיל שונות בכל הנוגע ליוד.

סיבוכים אפשריים מחוסר יוד

אישה אסיאתית מחזיקה צוואר בגלל בעיות בבלוטת התריס בהיפותרוזה

אם אינך מפצה על מחסור ביוד בזמן, עלולות לצוץ כמה בעיות בריאותיות חמורות, למשל בהתפתחות העובר והתינוק. בהריון, מניקות ואותן נשים המעוניינות להיכנס להריון בעתיד הקרוב, מונחות על ידי רשויות הבריאות לצרוך מספיק יוד. כך הם יכולים להבטיח התפתחות תקינה. צריכה מוזנחת של מזון או חומרים מזינים כאלה עלולה להוביל להתפתחות שונה של התינוק. הסיבה לכך היא בעיקר שגופו תלוי באמו לצורך קליטת חומרים מזינים. בנוסף, מחסור ביוד עלול להשפיע לרעה על התפתחות המוח ומערכת העצבים, במיוחד בילדות.

פסטה בתזונה ים תיכונית עם מולים

מכיוון שיוד אחראי לייצור הורמון בלוטת התריס, עלולים להיווצר חוסר איזון שיכול לגרום לסיבוכים נוספים. מחסור ביוד יכול להוביל לירידה בייצור תירוקסין ולגרום לתת פעילות של בלוטת התריס. במיוחד המחלה עלולה להוביל לעלייה במשקל ולסיבוכי לב. אנשים עם מחסור ביוד הנחשפים ליוד רדיואקטיבי נמצאים בסיכון גבוה במיוחד לחלות בסרטן בלוטת התריס. אשלגן יודיד מאושר כמעכב בלוטת התריס להפחתת הסיכון לסרטן בלוטת התריס באמצעות הקרנות. עם זאת, על המטופלים להשתמש במתחם כזה בהתייעצות עם רופא כדי להימנע מבעיות חמורות. מתן תרופה כזו לילדים יכולה לפצות על מחסור ביוד ולשפר את כישורי החשיבה והתפקוד הקוגניטיבי הכללי. צריכת מלח מיוד היא עוד אמצעי מניעה אפשרי. אכילת תזונה בריאה של מזונות עשירים ביוד כמו פירות ים או מוצרי חלב יכולה גם לסייע במניעת המחלה וסיבוכיה.