תזונה קטוגנית ומזון המספק 99 אחוז מהקלוריות משומן וחלבון ורק אחוז אחד מפחמימות מוביל ליתרונות בריאותיים לטווח קצר. עם זאת, השפעות שליליות יכולות להופיע לאחר כשבוע, כפי שמצאו חוקרים במחקר על עכברים. התוצאות מספקות אינדיקציות ראשונות לכך שתזונת הקטו עשויה, לתקופה מוגבלת, לשפר את בריאות האדם על ידי הפחתת הסיכון לסוכרת ודלקות. מחקר כזה הוא גם צעד ראשון חשוב לקראת ניסויים קליניים אפשריים בבני אדם.

מזון קטוגני בטווח הארוך

תכנית תזונה keto diet slimming

דיאטת הקטו הופכת פופולרית יותר ויותר. סלבריטאים כמו גווינת ‘פאלטרו, לברון ג’יימס וקים קרדשיאן מציגים תוכניות דיאטה כאלה לירידה במשקל. במחקר, החוקרים מצאו כי ההשפעות החיוביות והשליליות של הדיאטה נובעות משני תאי החיסון, הנקראים תאי T גמא-דלתא, ותאי הגנה לרקמות. האחרון יכול בהתאם להפחית את הסיכון לפתח סוכרת ולדלקת.

מנה של ביצה מטוגנת בדיאטה חצי קטו של אבוקדו

דיאטת קטו גורמת לגוף לשרוף שומן, אמרה הסופרת הבכירה וישווה דיפ דיקסיט מבית הספר לרפואה ייל. כאשר אנו מורידים את רמות הגלוקוז של הגוף עקב תכולת הפחמימות הנמוכה בתזונה, הגוף מתנהג כאילו הוא גווע ברעב. עם זאת, למרות שזה לא המקרה, הגוף מתחיל לשרוף שומנים במקום פחמימות. תהליך זה, בתורו, מייצר כימיקלים שמדענים מכנים אותם כגופי קטון או כמקור דלק חלופי. כאשר אנו שורפים גופי קטון, תאי T-gamma-delta המגינים על רקמות מתפשטים בכל הגוף.

בהתאם, הדבר מפחית את רמות הסוכר בדם ומשפר את חילוף החומרים בגוף. לאחר שבוע בדיאטת קטו, עכברים מראים ירידה ברמות הסוכר בדם ודלקות. עם זאת, אם הגוף נמצא במצב זה, השומן מאוחסן במקביל לאיבוד השומן. אם עכברים ימשיכו לאכול דל שומן ודלים בפחמימות לאחר שבוע, הם יצרכו יותר שומן ממה שהם יכולים לשרוף ולפתח סוכרת והשמנת יתר.

סיכויי בריאות

יתרונות תזונה קטוגנית בצע את תכנית הדיאטה

עדיין יש צורך במחקרים קליניים ארוכי טווח בבני אדם על מנת לאמת את הטענות האנקדוטיות לגבי היתרונות הבריאותיים של קטו. עם הממצאים האחרונים, כעת החוקרים מבינים טוב יותר את המנגנונים הפועלים בגופים המבוססים על דיאטת הקטו.

"התוצאות שלנו מדגימות את האינטראקציה בין חילוף החומרים לבין המערכת החיסונית וכיצד הוא מתאם את שמירה על תפקוד הרקמה הבריאה", אמרה אמילי גולדברג, פוסט-דוקטורנטית ברפואה השוואתית שגילתה את דיאטת הקטו המורחבת תאי גמא-דלתא T בעכברים.

מזון קטוגני במנות שונות

אם אורך הדיאטה האידיאלי לטובת בריאות האדם הוא נושא למחקרים מאוחרים יותר, אמרה דיקסית, הגילוי שקטו טוב יותר במינונים קטנים הוא חדשות טובות. הוא גם אמר: "מי רוצה לעשות דיאטה לנצח?"