הסוד לעור ולמפרקים בריאים יותר יכול לטמון בפלורת המעי. מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת UC Davis, מצא את זה תזונה עתירת סוכר ושומן מוביל לחוסר איזון במיקרוביוטה במעיים ויכול לקדם מצבי עור דלקתיים כגון פסוריאזיס. המחקר, שפורסם בכתב העת Journal of Investigative Dermatology, מציע כי מעבר לתזונה מאוזנת מחזיר את בריאות המעיים ומפחית את דלקות העור.

תזונה מערבית מקדמת דלקת של העור והמפרקים

“מחקרים קודמים הראו זאת ה תזונה מערבית, מאופיין בכמות גבוהה של בשר אדום, מעובד, מזון מטוגן, מוצרי חלב שומניים וחמאה, ביצים, דגנים מזוקקים ומשקאות מתוקים דלקות עור והתלקחויות פסוריאזיס אמר סם טי הוואנג, פרופסור ויו”ר דרמטולוגיה ב- UC Davis Health ומחבר ראשי במחקר. “למרות שקיימות תרופות נוגדות דלקת רבות עוצמה למצב העור, המחקר שלנו מראה כי אפילו שינויים פשוטים בתזונה יכולים להשפיע באופן משמעותי על פסוריאזיס”.

מהי פסוריאזיס?

איזו דיאטה הגיונית לדלקת עור

פסוריאזיס הוא מצב עור עיקש הקשור למערכת החיסון של הגוף. כאשר תאים חיסוניים תוקפים בטעות תאי עור בריאים, הם גורמים לדלקת עור ולהיווצרות קשקשים וכתמים אדומים מגרדים.

עד 30% מהאנשים הסובלים מפסוריאזיס סובלים גם מדלקת מפרקים פסוריאטית עם תסמינים כגון נוקשות בבוקר ועייפות, אצבעות ואצבעות נפוחות, כאבי פרקים ושינויים בציפורניים..

תזונה משפיעה על האיזון החיידקי במעי ובדלקות העור

קשר בין דלקת עור ושינויים במיקרוביום המעיים

תזונה היא אחד הגורמים החשובים ביותר הניתנים לשינוי המסדירים את מיקרוביוטת המעי, כלומר את המיקרואורגניזמים החיים במעי. תזונה מערבית יכולה להוביל לשינוי מהיר במגוון החיידקים במעי ובתפקודיו. הפרעה זו של האיזון החיידקי – המכונה דיסביוזה – תורמת לדלקת מעיים.

מכיוון שחיידקים במעי יכולים לשחק תפקיד מרכזי בגרימת דלקת, החוקרים רצו לבדוק האם דיסביוזיס במעיים דלקת עור ומפרקים מוּשׁפָע. הם השתמשו במודל עכבר כדי לחקור את השפעת התזונה על פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית. הם הזריקו לעכברים interleukin-23 (IL-23) כדי לעורר תגובה המחקה מחלות עור ומפרקים דמויי פסוריאזיס..

IL-23 הוא חלבון המיוצר על ידי תאי החיסון האחראים לתגובות דלקתיות אוטואימוניות רבות, כולל פסוריאזיס ומחלות מעי דלקתיות (IBD).

הוואנג ועמיתיו גילו שיש אחת ברורה קשר בין דלקת עור ושינויים במיקרוביום המעיים עקב צריכת מזון. זמן קצר לאחר תחילת התזונה המערבית, האיזון החיידקי במעי הופרע, והחמיר את הדלקת בעור ובמפרקים הפסוריאטיים..

המחקר מצא גם כי אנטיביוטיקה חוסמת את השפעות התזונה המערבית ומפחיתה דלקת עור ומפרקים.

הנזק שנגרם כתוצאה מתזונה לא בריאה הוא הפיך?

החוקרים רצו לבדוק האם מעבר לתזונה מאוזנת יכול לשקם את מיקרוביוטה המעיים

החוקרים רצו לבדוק האם מעבר לתזונה מאוזנת יכול לשקם את מיקרוביוטה המעיים, למרות הימצאותם של חלבונים דלקתיים מסוג IL-23. הם האכילו עכברים בתזונה מערבית במשך 6 שבועות לפני שנתנו להם תרופה IL-23 כדי לגרום לתסמינים של דלקת מפרקים פסוריאטית ופסוריאטית. לאחר מכן הם חילקו את העכברים באופן אקראי לשתי קבוצות: קבוצה אחת שהמשיכה את התזונה המערבית במשך ארבעה שבועות נוספים וקבוצה אחת שעברה לתזונה מאוזנת באותו משך זמן..

מחקרם הראה כי צריכת תזונה עתירת סוכר ושומן במשך 10 שבועות העדיפה את העכברים לדלקת עור ומפרקים. עכברים על א תזונה מאוזנת שונו פחות מתקלף של העור ואוזן דקה יותר מעכברים בתזונה מערבית. זה מצביע על כך ששינויים בתזונה הם השפעות פרו דלקתיות ושינויי מיקרוביוטת המעיים הנגרמים כתוצאה מהתזונה המערבית, יכול להפוך באופן חלקי.

“זה היה די מפתיע ששינוי דיאטה פשוט עם פחות סוכר ופחות שומן יכול להשפיע משמעותית על פסוריאזיס”, אמר זנרוי שי, חוקר אורח במחלקה לדרמטולוגיה של UC דייויס ומחבר הראשי של המחקר. “תוצאות אלו מראות שחולים עם מחלות עור ומפרקים כרוניים צריכים לשקול לעבור לתזונה בריאה”.

מָקוֹר: Journal of Investigative Dermatology 2021; צריכת תזונה מערבית לטווח קצר מקדמת IL-23-עור מתווך ודלקת מפרקים המלווה בשינויים במיקרוביוטה במעיים בעכברים