מיליוני מבוגרים צורכים מלח מדי יום לירידה במשקל והם סובלים מלחץ דם גבוה. זה מעמיד אותם בסיכון מוגבר למספר בעיות בריאותיות, כולל התקפי לב ושבץ. מדענים מאמינים כי צריכת מלח תורמת לירידה במשקל על ידי גירוי צמא והגברת צריכת הנוזלים. בגלל זה, הם בדרך כלל רואים בהורדת צריכת המלח אסטרטגיה חשובה להורדת לחץ הדם. בלי קשר, מחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי צריכת נתרן גבוהה יותר אינה מעוררת צמא וצריכת נוזלים. במקום זאת, הוא מקדם ירידה במשקל, שמשנה את צורכי האנרגיה הכוללים של הגוף.

האם מלח בריא לירידה במשקל??

ההשפעות הבריאותיות של אנרגיית המלח זקוקות לגוף

מחקר חדש שהוביל דר. סטיבן יוראשק שופך אור חדש על תוצאות סותרות אלה. החוקרים מצאו כי צריכת נתרן במבוגרים עם לחץ דם גבוה הפחיתה את הצמא ואת נפח השתן היומיומי. עם זאת, תהליך זה לא השפיע על דרישות האנרגיה של חילוף החומרים. זה בכתב העת המסחרי "לַחַץ יֶתֶר" התוצאות שפורסמו תומכות בדעה המסורתית כי הורדת צריכת הנתרן היא קריטית בטיפול ביתר לחץ דם. בהתאם, תיאוריה זו מאתגרת את המחקרים האחרונים.

ירידה במשקל באמצעות ספיגת נוזלי מחקר מלח

החוקרים השתמשו בנתונים ממחקר האכלה סגור, אקראי ומבוקר שפורסם בשנת 2001 כדי לבחון את ההשפעות של שלוש רמות שונות של צריכת נתרן. המדענים חילקו אלה לנמוכים, בינוניים וגבוהים וצפו בנבדקים עם תכניות דיאטה שונות. בניתוח המשני של המחקר, החוקרים מדדו את ההשפעות של צריכת נתרן על צריכת האנרגיה של המשתפים, המשקל, הצמא המדווח על עצמו ותפוקת השתן של 24 שעות..

מלח צלחת לא בריא להפחית את צריכת המלח

מדענים גילו שבעוד הפחתת צריכת הנתרן לא השפיעה על כמות האנרגיה הדרושה לשמירה על משקל יציב, היא אכן הפחיתה את הצמא של המשתתפים. בנוסף, כמות השתן השתנתה או ירדה עם ירידה בצריכת הנתרן. יחדיו, תוצאות אלו מצביעות על כך שבמבוגרים הסובלים מלחץ דם גבוה, צריכת פחות מלח מפחיתה את צריכת הנוזלים ולחץ הדם. שינויים אלה בוצעו מבלי לשנות את כמות האנרגיה הדרושה כדי לשמור על משקל הגוף קבוע.

נקודות מבט רפואיות

מכשיר האזנה ומלח

כשלב הבא, Juraschek ועמיתיו מתכננים ללמוד את ההשפעות של נתרן במבוגרים הסובלים מסוכרת. הם גם חוקרים את ההשפעות של צריכת נוזלים על התוצאות בניסויים קליניים, כמו גם על מערכי נתונים גדולים.

"המחקר שלנו תורם תרומה חשובה לוויכוח מדעי זה ומדגיש את חשיבות הפחתת הנתרן כאמצעי להפחתת משקל", אמר יוראשק. "יש להמשיך בהמלצות בריאות הציבור להפחתת צריכת הנתרן לכלל האוכלוסייה ללחץ דם ללא חשש לתרום לעלייה במשקל."